www.infoglobe.cz » Itálie, Treviso – sladká zastávka

Itálie, Treviso – sladká zastávka

Publikováno: 1.6.2018
Připojte se k nám na výlet do severovýchodního cípu Itálie, do města, které dalo vzniknout věhlasnému vínu Prosecco. Ale nejen jemu. Také zbožňujete sladké jako my? Pokud ano, pak pro vás bude Treviso naprostým rájem. Právě zde totiž vznikl patrně nejslavnější italský dezert – tiramisu.

Samotný název tiramisu pochází z benátského nářečí a znamená „potěš mě“. Pokud jste se domnívali, že se jedná o nějaký starodávný recept, pak vás zklameme. Vznik tohoto jednoduchého dezertu se odhaduje na období 60. let 20. století. Poprvé byl podle všeho servírován v restauraci Le Beccherie v Trentu. Restaurace existuje dodnes a porci jejich tiramisu si vychutnáte za přibližně 6 euro.

Treviso

Přestaneme ale trápit naše chuťové pohárky a vydáme se obhlédnout místní památky. Tou hlavní je asi katedrála s pěti kupolemi, zasvěcená svatému Petru. Vznikla během 15. a 16. století na místě dřívějšího románského kostela, z něhož zbyla podzemní krypta. Napravo od katedrály stojí románské baptisterium z 11. a 12. století.

Pokud se vydáte trochu dále od starého města, konkrétně jihozápadním směrem, dojdete k dominikánskému kostelu San Nicolo, nádhernému kusu gotické architektury, jenž vznikal mezi 12. a 14. stoletím. Uvnitř vás jistě zaujmou fresky z poloviny 14. století, které zpodobňují 40 dominikánských mnichů při práci a každodenních povinnostech. Kromě toho stojí za pozornost také oltář zasvěcený Panně Marii z první poloviny 16. století.

kostel San Nicolo

Do třetice se podíváme ke kostelu, jenž v sobě kombinuje prvky románské a gotické architektury. Chrám zasvěcený svatému Františku byl postaven ve 13. století v románském slohu, jak dokazuje například jeho kruhový transept. V průběhu dějin zažil kostel těžké časy, obzvláště koncem 18. století, kdy byl vyloupen napoleonskými vojsky, která si z něj navíc udělala skladiště. Přestože vojáci byli nemilosrdní (odstranili podlahu a interiér rozdělili na několik pater, aby bylo víc prostoru pro skladování), spoustu se toho dochovalo, včetně hrobu Danteho syna – Pietra Alighieriho.

kostel sv. Františka

Srdce města tvoří náměstí Piazza dei Signori. Úhledné a útulné náměstí je uvozeno několika nádhernými paláci, mezi nimiž stojí v popředí Palazzo dei Trecento ze 13. a 14. století, dnes v něm sídlí městské zastupitelstvo. Vnitřek paláce zdobí fresky s motivy moci a spravedlnosti, které vytvořili různí benátští umělci během 14. až 16. století.

Piazza dei Signori

A když už zmiňujeme Benátky, tak v Trevisu se setkávají dvě řeky, Piava a Sile. Tudíž je zde mnoho kanálů, které dodávají celému městu malebný nádech. Proto rozhodně věnujte nějaký čas, abyste se podél nich v klidu prošli a následně si za odměnu dali třeba to zmiňované tiramisu.

GPS: 45°40'05.2"N 12°14'48.0"E

 

Text: Maxim Kucer

Foto: Wikipedia.org: Didier Descouens, Didier Descouens 2, Gary Houston, Didier Descouens 3, Aqwis



Diskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Itálie: Marmolada – královna Dolomit – VIDEO
Publikováno: 25.5.2022
I když Dolomity nejsou nejvyšší, mnoho lidí se shodne, že jde o nejkrásnější část italských Alp. Pro mě určitě. Pokud tuto oblast v kteroukoliv roční dobu navštívíte, určitě nevynechejte jejich nejvyšší horu, Marmoladu.

Itálie, Terst – na skok do Miramare
Publikováno: 13.7.2018
Říká se, že pokud chcete objevit klíč ke šťastnému životu, zamiřte do Terstu (Trieste).

Itálie, Vincenza – Palladiův píseček
Publikováno: 15.6.2018
Podívejme se do města, jehož podobu vytvořil jediný architekt.

Itálie: Benátky – město mezi vodními kanály I
Publikováno: 17.6.2017
Jestli jste ještě nebyli v severoitalských Benátkách, je ideální čas tam vyrazit. Centrum nezná hluk aut ani chaos na silnicích a hlavním dopravním prostředkem je zde loď jakékoliv velikosti, rychlosti a pohonu. Díky své svéráznosti láká mnoho turistů v kterémkoliv ročním období. Mimo sezonu je tu sice méně turistů, ale i v létě se sem vejdete. Dnes vám poskytneme pár praktických rad.

Itálie, Benátky – město mezi vodními kanály II
Publikováno: 24.6.2017
Jak se do Benátek dostaneme a kolik peněz si na cestu vzít, již víme. Pojďme si nyní pomalu představit zajímavosti Benátek. Jejich nedílnou součástí je samozřejmě gondola. Tu si můžete zaplatit téměř kdekoliv za sjednocenou cenu (u hlavních památek i v úzkých kanálech).

Itálie: Benátky – světoznámý karneval
Publikováno: 4.2.2013
Carnevale di Venezia, nebo také Benátský karneval, který je nejslavnější svého druhu v Evropě, každoročně do Benátek přitáhne obrovské množství návštěvníků z celého světa.

Itálie, Padova – město se středověkým nádechem
Publikováno: 28.3.2014
Dnes se vydáme do prosluněné severní Itálie, do prastarého města Padova a jeho úzkých středověkých uliček.

Itálie, Bologna – monumentální bazilika a další památky
Publikováno: 17.11.2017
V dnešním článku se opět budeme věnovat krásné Bologni.

Itálie, Bologna – nejen boloňské špagety
Publikováno: 10.11.2017
Turisté často považují Bolognu za jedno z nejatraktivnějších měst v Itálii – a to ne jen pro místní vynikající jídlo, které má mezinárodní dosah. Ale než se pustíme do jídla, měli bychom se ve městě trochu porozhlédnout.

Itálie, Brescia – zajímavé město mezi Benátkami a Milánem
Publikováno: 23.2.2018
Brescia patří ke skrytým klenotům severní Itálie a je snadné ji přehlédnout, protože v okolí je mnoho jiných měst, která jsou turistickými průvodci protěžována. Jmenujme například Milán nebo nedaleká jezera Gardo a Como. Přitom v Brescii je toho k vidění poměrně hodně. Navíc považte, že město leželo na důležité římské obchodní stezce.

Itálie, Mantova – perla italské renesance
Publikováno: 9.8.2015
Světovou proslulost a stálou pozornost milovníků umění zajišťují severní Itálii její renesanční města, vystavěná ve 14. až 16. století zámožnými měšťany, obdivovateli antické kultury. Samotné slovo renesance je odvozeno od italského rinascita (znovuzrození), tzn. opětovný obdiv umělců k architektuře, výtvarnému umění, literatuře a hodnotám starověkého Říma.


Souvisejicí fotogalerie

Itálie: Benátky – město na vodě
Hlavní město severoitalského regionu Benátsko nabízí turistům během celého roku nezapomenutelné z...

Itálie: Benátky – Pestrobarevný karneval
Carnevale di Venezia nebo Benátský karneval každoročně do Benátek přiláká množství turistů z celé...

Itálie, Benátky: Jeden večer v Benátkách
Letní večer v Benátkách... Foto: Jan Chaloupka, červenec 2012


Souvisejicí videa

Itálie: Marmolada – královna Dolomit
Dolomity jsou podle spousty návštěvníků tou nejkrásnější částí italských Alp. Dnes se spolu s nám...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Ahoj léto

1. 7. – 31. 8. 2022
1. cena:
Roční elektronické předplatné časopisu Krásy Slovenska
2. cena:
Dárková kazeta s produkty Vincentka
3. cena:
Letní balíček od redakce portálu Infoglobe
1. cena redakce:
Kolekce knih z edice Výlety s dětmi od vydavatelství Dajama
2. cena redakce:
Fotokniha a turistická mapa od vydavatelství CBS
3. cena redakce:
Letní balíček od redakce portálu Infoglobe

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

5.7.2022
Kyjevská oblast byla jednou z prvních zasažených území, kde pocítili místní obyvatelé ruskou vojenskou agresi. Její ničivé důsledky si nyní můžete prohlédnout virtuálně, a to prostřednictvím online muzea.
2.7.2022
Vydejte se na výlet a poznejte tajemství slovenské přírody s novou aplikací Lesmír, která simuluje skutečného průvodce. Naviguje vás po trase vybrané „lesmírné“ stezky.  
29.6.2022
Evropská environmentální agentura sestavila žebříček nejkvalitnějších vod na koupání v rámci Evropské unie. Dobrou zprávou je, že až 85% evropských měst má vodu na koupání v excelentní kvalitě. Jak obstály jednotlivé krajiny resp. lokality, se dozvíte v následujících řádcích.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE 

 

(včetně výskytu koronavirus COVID-19 i válečného konfliktu na Ukrajině).

.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:úterý 5. 7. 2022
svátek:Státní svátek - Den slovanských věrozvěstů
dnes:
úterý 5.7.
17 °C
zítra:
středa 6.7.
16 °C

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X