www.infoglobe.cz » Itálie, Treviso – sladká zastávka

Itálie, Treviso – sladká zastávka

Publikováno: 1.6.2018
Připojte se k nám na výlet do severovýchodního cípu Itálie, do města, které dalo vzniknout věhlasnému vínu Prosecco. Ale nejen jemu. Také zbožňujete sladké jako my? Pokud ano, pak pro vás bude Treviso naprostým rájem. Právě zde totiž vznikl patrně nejslavnější italský dezert – tiramisu.

Samotný název tiramisu pochází z benátského nářečí a znamená „potěš mě“. Pokud jste se domnívali, že se jedná o nějaký starodávný recept, pak vás zklameme. Vznik tohoto jednoduchého dezertu se odhaduje na období 60. let 20. století. Poprvé byl podle všeho servírován v restauraci Le Beccherie v Trentu. Restaurace existuje dodnes a porci jejich tiramisu si vychutnáte za přibližně 6 euro.

Treviso

Přestaneme ale trápit naše chuťové pohárky a vydáme se obhlédnout místní památky. Tou hlavní je asi katedrála s pěti kupolemi, zasvěcená svatému Petru. Vznikla během 15. a 16. století na místě dřívějšího románského kostela, z něhož zbyla podzemní krypta. Napravo od katedrály stojí románské baptisterium z 11. a 12. století.

Pokud se vydáte trochu dále od starého města, konkrétně jihozápadním směrem, dojdete k dominikánskému kostelu San Nicolo, nádhernému kusu gotické architektury, jenž vznikal mezi 12. a 14. stoletím. Uvnitř vás jistě zaujmou fresky z poloviny 14. století, které zpodobňují 40 dominikánských mnichů při práci a každodenních povinnostech. Kromě toho stojí za pozornost také oltář zasvěcený Panně Marii z první poloviny 16. století.

kostel San Nicolo

Do třetice se podíváme ke kostelu, jenž v sobě kombinuje prvky románské a gotické architektury. Chrám zasvěcený svatému Františku byl postaven ve 13. století v románském slohu, jak dokazuje například jeho kruhový transept. V průběhu dějin zažil kostel těžké časy, obzvláště koncem 18. století, kdy byl vyloupen napoleonskými vojsky, která si z něj navíc udělala skladiště. Přestože vojáci byli nemilosrdní (odstranili podlahu a interiér rozdělili na několik pater, aby bylo víc prostoru pro skladování), spoustu se toho dochovalo, včetně hrobu Danteho syna – Pietra Alighieriho.

kostel sv. Františka

Srdce města tvoří náměstí Piazza dei Signori. Úhledné a útulné náměstí je uvozeno několika nádhernými paláci, mezi nimiž stojí v popředí Palazzo dei Trecento ze 13. a 14. století, dnes v něm sídlí městské zastupitelstvo. Vnitřek paláce zdobí fresky s motivy moci a spravedlnosti, které vytvořili různí benátští umělci během 14. až 16. století.

Piazza dei Signori

A když už zmiňujeme Benátky, tak v Trevisu se setkávají dvě řeky, Piava a Sile. Tudíž je zde mnoho kanálů, které dodávají celému městu malebný nádech. Proto rozhodně věnujte nějaký čas, abyste se podél nich v klidu prošli a následně si za odměnu dali třeba to zmiňované tiramisu.

GPS: 45°40'05.2"N 12°14'48.0"E

 

Text: Maxim Kucer

Foto: Wikipedia.org: Didier Descouens, Didier Descouens 2, Gary Houston, Didier Descouens 3, AqwisDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Itálie: Marmolada – královna Dolomit – VIDEO
Publikováno: 25.9.2018
I když Dolomity nejsou nejvyšší, mnoho lidí se shodne, že jde o nejkrásnější část italských Alp. Pro mě určitě. Pokud tuto oblast v kteroukoliv roční dobu navštívíte, určitě nevynechejte jejich nejvyšší horu, Marmoladu.

Itálie, Terst – na skok do Miramare
Publikováno: 13.7.2018
Říká se, že pokud chcete objevit klíč ke šťastnému životu, zamiřte do Terstu (Trieste).

Itálie, Vincenza – Palladiův píseček
Publikováno: 15.6.2018
Podívejme se do města, jehož podobu vytvořil jediný architekt.

Itálie: Benátky – město mezi vodními kanály I
Publikováno: 17.6.2017
Jestli jste ještě nebyli v severoitalských Benátkách, je ideální čas tam vyrazit. Centrum nezná hluk aut ani chaos na silnicích a hlavním dopravním prostředkem je zde loď jakékoliv velikosti, rychlosti a pohonu. Díky své svéráznosti láká mnoho turistů v kterémkoliv ročním období. Mimo sezonu je tu sice méně turistů, ale i v létě se sem vejdete. Dnes vám poskytneme pár praktických rad.

Itálie, Benátky – město mezi vodními kanály II
Publikováno: 24.6.2017
Jak se do Benátek dostaneme a kolik peněz si na cestu vzít, již víme. Pojďme si nyní pomalu představit zajímavosti Benátek. Jejich nedílnou součástí je samozřejmě gondola. Tu si můžete zaplatit téměř kdekoliv za sjednocenou cenu (u hlavních památek i v úzkých kanálech).

Itálie: Benátky – světoznámý karneval
Publikováno: 4.2.2013
Carnevale di Venezia, nebo také Benátský karneval, který je nejslavnější svého druhu v Evropě, každoročně do Benátek přitáhne obrovské množství návštěvníků z celého světa.

Itálie, Padova – město se středověkým nádechem
Publikováno: 28.3.2014
Dnes se vydáme do prosluněné severní Itálie, do prastarého města Padova a jeho úzkých středověkých uliček.

Itálie, Bologna – monumentální bazilika a další památky
Publikováno: 17.11.2017
V dnešním článku se opět budeme věnovat krásné Bologni.

Itálie, Bologna – nejen boloňské špagety
Publikováno: 10.11.2017
Turisté často považují Bolognu za jedno z nejatraktivnějších měst v Itálii – a to ne jen pro místní vynikající jídlo, které má mezinárodní dosah. Ale než se pustíme do jídla, měli bychom se ve městě trochu porozhlédnout.

Itálie, Brescia – zajímavé město mezi Benátkami a Milánem
Publikováno: 23.2.2018
Brescia patří ke skrytým klenotům severní Itálie a je snadné ji přehlédnout, protože v okolí je mnoho jiných měst, která jsou turistickými průvodci protěžována. Jmenujme například Milán nebo nedaleká jezera Gardo a Como. Přitom v Brescii je toho k vidění poměrně hodně. Navíc považte, že město leželo na důležité římské obchodní stezce.

Itálie, Mantova – perla italské renesance
Publikováno: 9.8.2015
Světovou proslulost a stálou pozornost milovníků umění zajišťují severní Itálii její renesanční města, vystavěná ve 14. až 16. století zámožnými měšťany, obdivovateli antické kultury. Samotné slovo renesance je odvozeno od italského rinascita (znovuzrození), tzn. opětovný obdiv umělců k architektuře, výtvarnému umění, literatuře a hodnotám starověkého Říma.


Souvisejicí fotogalerie

Itálie: Benátky – město na vodě
Hlavní město severoitalského regionu Benátsko nabízí turistům během celého roku nezapomenutelné z...

Itálie: Benátky – Pestrobarevný karneval
Carnevale di Venezia nebo Benátský karneval každoročně do Benátek přiláká množství turistů z celé...

Itálie, Benátky: Jeden večer v Benátkách
Letní večer v Benátkách... Foto: Jan Chaloupka, červenec 2012


Souvisejicí videa

Itálie: Marmolada – královna Dolomit
Dolomity jsou podle spousty návštěvníků tou nejkrásnější částí italských Alp. Dnes se spolu s nám...

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Letní radosti

1. 7. – 31. 8. 2019
1. cena:
Kniha Nejkrásnější výlety autem 2 z Knižního klubu + dvojice vstupenek na veletrh FOTOEXPO
2. cena:
Kniha Nejkrásnější výlety vlakem 2 z Knižního klubu + dvojice vstupenek na veletrh FOTOEXPO
Cena redakce:
Voucher pro 2 osoby na 1 noc v hotelu Diana*** Nové Mesto nad Váhom s wellcome drinkem, snídaní a zapůjčením kol + dvojice vstupenek na veletrh FOTOEXPO

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

20.7.2019
Dřevěný kostel svatého Mikuláše z počátku 17. století, jehož oprava trvala téměř tři roky, mohou lidé navštívit v Hradci Králové v Jiráskových sadech až do konce září.
19.7.2019
Všichni milovníci turistiky se i letos mohou těšit na v pořadí již osmnáctý Národní výstup na Sitno, který se uskuteční v neděli 21. července.

18.7.2019
Letošní třetí ročník Dnů lidové architektury ve Středočeském kraji, jehož hlavním centrem se staly Skalní domy Regionálního muzea Mělník a centrum obce Lhotka, se uskuteční od 20. do 28. července. Slavnostní zahájení v obci Lhotka u Mělníka bude v sobotu 20. července od 11 hodin.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – LAOS:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:sobota 20. 7. 2019
svátek:Ilja
dnes:
sobota 20.7.
30 °C
zítra:
neděle 21.7.
27 °C