www.infoglobe.cz » Itálie, Vincenza – Palladiův píseček

Itálie, Vincenza – Palladiův píseček

Publikováno: 28.10.2022
Podívejme se do města, jehož podobu vytvořil jediný architekt. Na půli cesty mezi Veronou a Benátkami najdete stotisícovou Vincenzu, která je domovem památek zanesených do seznamu světového dědictví UNESCO.

Podzimní čtení vám přináší:

spoločnosť V-spoj s.r.o.

Konkrétně se jedná o dílo pozdně renesančního architekta Andrey Palladia. Jeho specifický architektonický rukopis – palladianismus – inspiroval mnohé architekty napříč Evropou, a dokonce jej lze nalézt i v Severní Americe.

Andrea PalladioVincenza

Práce Palladia byly založeny na perspektivě, symetrii a rovněž se inspirovaly formou antických řeckých a římských chrámů. Palladiova ruka je ve městě dodnes znát, což mu dává jeho osobitou atmosféru.

Piazza dei Signori

Dnes začneme na náměstí Piazza dei Signori. V dobách starověkého Říma zde bylo místní fórum. Tomu dnes jednoznačně vévodí bazilika Palladiana. Důkladně si ji prohlédněte. Její čelo tvoří dvě patra nádherné otevřené kolonády. Ve spodním patře uvidíte dórské sloupy, v horním pak ionské. Původně však tato stavba neměla sloužit jako svaté místo, nýbrž byla zamýšlena jako místo na schůze Velkého sněmu. V prvním patře kostela se nachází 52 metrů dlouhá hala s klenutým dřevěným stropem.

bazilika Palladiana

Před západní zdí chrámu si povšimněte mramorové sochy Palladia. Uvnitř pak můžete navštívit jemu věnované muzeum, které vystavuje jím vytvořené modely, kresby a další díla.

Vicenza

Na náměstí dále spatříte Torre di Piazza, obrannou věž postavenou roku 1174. Není na ní patrně nic zvláštního, ale z jejích 82 metrů si můžete užít pěkný výhled na náměstí a město. Určitě vás uchvátí i nádherná stavba s cihlovou fasádou – Loggia del Capitanio. Na svědomí ji má opět Palladio. Původně rezidence benátského guvernéra je v současnosti administrativní budovou. Ta však uvnitř skrývá cenné historické poklady, například fresky od Giovannia Antonia Fasola. Díla tohoto umělce, jenž se učil u slavného benátského renesančního malíře Paola Veroneseho, najdete i v jiných stavbách od Palladia.

Teatro Olimpico

Od Piazza di Signora si uděláme přibližně desetiminutovou procházku východním směrem, dokud nedojdeme k Teatro Olimpico. Se stavbou začal Palladio roku 1580, než ji však stihl dokončit, zemřel. Dokončení díla za něj převzal architekt Vincenzo Scamozzi. Teatro Olimpico je vlastně taková renesanční variance na divadlo antického střihu, které je vůbec nejstarším dochovaným zastřešeným divadlem. Nejzajímavější částí divadla je jeho jeviště. To je navrženo tak, aby vytvářelo iluzorní dojem do dáli táhnoucích se ulic, které jsou ve skutečnosti pouze několik metrů dlouhé.

Teatro Olimpico

GPS: 45°32'59.7"N 11°32'59.1"E

Text: Maxim Kucer

Foto: Pixabay.com, Wikipedia.org: Didier Descouens, Didier Descouens (2), Didier Descouens (3), Didier Descouens (4), Didier Descouens (5)Diskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Itálie, Verona – silvestrovské oslavy
Publikováno: 24.11.2016
Pokud vás již také tolik nebaví české silvestrovské oslavy a rádi byste vyzkoušeli něco nového (ideálně spojeného s cestováním), mohu italskou Veronu právě v tomto období jedině doporučit. Ceny letenek do Milána jsou velice příjemné – je ale potřeba koupit je včas, protože přímo silvestrovská či novoroční letenka se pak může opravdu prodražit.

Itálie: Benátky – město mezi vodními kanály I
Publikováno: 17.6.2017
Jestli jste ještě nebyli v severoitalských Benátkách, je ideální čas tam vyrazit. Centrum nezná hluk aut ani chaos na silnicích a hlavním dopravním prostředkem je zde loď jakékoliv velikosti, rychlosti a pohonu. Díky své svéráznosti láká mnoho turistů v kterémkoliv ročním období. Mimo sezonu je tu sice méně turistů, ale i v létě se sem vejdete. Dnes vám poskytneme pár praktických rad.

Itálie, Treviso – sladká zastávka
Publikováno: 1.6.2018
Připojte se k nám na výlet do severovýchodního cípu Itálie, do města, které dalo vzniknout věhlasnému vínu Prosecco. Ale nejen jemu. Také zbožňujete sladké jako my? Pokud ano, pak pro vás bude Treviso naprostým rájem. Právě zde totiž vznikl patrně nejslavnější italský dezert – tiramisu.

Itálie, Benátky – město mezi vodními kanály II
Publikováno: 24.6.2017
Jak se do Benátek dostaneme a kolik peněz si na cestu vzít, již víme. Pojďme si nyní pomalu představit zajímavosti Benátek. Jejich nedílnou součástí je samozřejmě gondola. Tu si můžete zaplatit téměř kdekoliv za sjednocenou cenu (u hlavních památek i v úzkých kanálech).

Itálie, Padova – město se středověkým nádechem
Publikováno: 28.3.2014
Dnes se vydáme do prosluněné severní Itálie, do prastarého města Padova a jeho úzkých středověkých uliček.

Itálie, Mantova – perla italské renesance
Publikováno: 9.8.2015
Světovou proslulost a stálou pozornost milovníků umění zajišťují severní Itálii její renesanční města, vystavěná ve 14. až 16. století zámožnými měšťany, obdivovateli antické kultury. Samotné slovo renesance je odvozeno od italského rinascita (znovuzrození), tzn. opětovný obdiv umělců k architektuře, výtvarnému umění, literatuře a hodnotám starověkého Říma.


Souvisejicí fotogalerie

Itálie: Benátky – město na vodě
Hlavní město severoitalského regionu Benátsko nabízí turistům během celého roku nezapomenutelné z...

Itálie: Benátky – Pestrobarevný karneval
Carnevale di Venezia nebo Benátský karneval každoročně do Benátek přiláká množství turistů z celé...

Itálie, Benátky: Jeden večer v Benátkách
Letní večer v Benátkách... Foto: Jan Chaloupka, červenec 2012

Itálie: Benátky – rozhled ze zvonice
Campanilla (zvonice) naproti chrámu svatého Marka patří ke stavbám, vytvářejí typickou benátskou ...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Z lásky

15. 4. – 30. 6. 2023
1. cena:
Láskyplný balíček
2. cena:
Láskyplný balíček
3. cena:
Láskyplný balíček
1. cena redakce:
Láskyplný balíček
2. cena redakce:
Láskyplný balíček
3. cena redakce:
Láskyplný balíček

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

2.6.2023
Nenechte si ujít akci,  která dává lidem možnost poznat oblíbená místa zahradního umění naší republiky novým způsobem nebo nahlédnout do běžně nepřístupných parků a zahrad.
31.5.2023
V Bardějovských lázních se v pátek 2. června 2023 slavnostně začne 26. ročník lázeňské sezóny. Na programu bude otevření Parku Bély Kellera u Střediska obchodu a služeb, jeho hudební lavičky a pamětní tabule. Chybět nebude ani požehnání minerálních pramenů za účasti zástupců cirkví v prostorách lázeňské kolonády a mnoho jiného.
30.5.2023
Opět vám přinášíme zajímavý žebříček měst. Tentokrát vám představíme nejbohatší města světa, z pohledu počtu nejbohatších lidí žijících na jednom místě. Do studie byli započítaní nejen milionáři, stomilionáři či miliardáři žijící v jednom městě, ale důraz se kladl i na globální a realitní význam daných lokalít.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE 

 

(včetně výskytu koronavirus COVID-19 i válečného konfliktu na Ukrajině).

.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:neděle 4. 6. 2023
svátek:Dalibor
dnes:
neděle 4.6.
12 °C
zítra:
pondělí 5.6.
15 °C

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X