www.infoglobe.cz » Izrael – Eilat a okolí

Izrael – Eilat a okolí

Publikováno: 19.11.2022
Dnes nás čeká náš poslední den v Izraeli. A protože domů letíme až v noci, hned ráno si půjčujeme auto a čeká nás opravdu různorodý program.

Podzimní čtení vám přináší:

spoločnosť V-spoj s.r.o.

Nejdříve vyrážíme po hlavní silnici směrem na Tel Aviv do rezervace Hai Bar Yotvata v Negevské poušti, která je součástí projektu s cílem navrátit vyhubené druhy do přírody. Nachází se přibližně půl hodiny od Eilatu a jedná se vlastně o menší safari. Autem (vlastním) zde projíždíte areálem rezervace a pozorujete zdejší zvířata, která zde žijí ve svém přirozeném prostředí. Spatřit zde můžete různé druhy antilop, gazely, pštrosy, osly, ale také třeba hyeny či levharty. Na šelmy však bohužel nemáme štěstí, jejich oddíl je uzavřen. Nicméně i tak potkáváme velká stáda nejrůznějších druhů antilop a cestu nám občas zkříží pštros, před kterým je opravdu potřeba mít se na pozoru. Auto mu přijde obzvlášť zajímavé a jen těsně jsme před jeho dlouhým a rychlým krkem stihli zavřít okénko. Projížďka celou rezervací trvá zhruba 40 minut.

rezervace Hai Bar Yotvata   rezervace Hai Bar Yotvata

rezervace Hai Bar Yotvata

Naší další zastávkou je údolí Timna, kde se chystáme navštívit zdejší Timna Park. Nachází se stejným směrem jako rezervace Hai Bar Yotvata, nicméně od Eilatu je vzdálen pouze 25 kilometrů. U vstupu do parku je velké turistické centrum, kde dostáváme přehlednou mapku a lahvičku na namixování zdejšího barevného písku, která slouží jako milý suvenýr. A za chvíli již vyrážíme do té pravé pouště. Výlet je vhodný jak pro pěší, tak na kole i autem. Nicméně je nutné brát v potaz opravdu horké počasí.

Timna Park

Timna Park – Solomon Pillars   suvenýr

Timna Park nabízí nádherné písčité scenerie se skalními útesy a s tvary nesoucími jména jako Houba, Krokodýl či Lví hlava. Zároveň zde objevujeme stopy jednoho z nejstarších měděných dolů na světě. Měď se tu těžila již v 6. tisíciletí př. n. l. Prý se zde nacházely také doly krále Šalamouna, po němž jsou však dnes alespoň pojmenovány krásné pískovcové sloupy – Šalamounovy pilíře, které zde obdivuje mnoho turistů. Výlet do Timna Parku byl pro nás jedním z nejlepších zážitků z celého Izraele. Jedná se o opravdu nádherné a neobvyklé místo s plno stezkami pro turisty.

Timna Park

Timna Park – Spiral Hill   Timna Park

Na pozdní odpoledne již volíme spíše odpočinkový program. Vracíme se do Eilatu, jediného města v Izraeli, které leží u Rudého moře. I proto je velmi oblíbeným letoviskem. Jelikož nám počasí dnes opravdu přeje, i my míříme na pláž. Ihned podél pláže se totiž táhne krásný korálový útes (dlouhý 1,2 kilometru), vyrážíme tedy do podmořské rezervace Coral Beach (Coral Beach Nature Reserve) – jedná se o placenou pláž, nicméně pouze zde se lze potápět ke chráněné mořské rezervaci. Při vstupu dostáváme šnorchl, potápěčské brýle i židličku na pláž. Pod vodou pak obdivujeme jedinečně zbarvené mořské rybky, korály i maličké medúzy. Vydrželi bychom tu dlouho, ale čekají nás ještě další dvě krásné zastávky podél Rudého moře.

vyhlídková věž    pod mořskou hladinou

Kousek od rezervace se nachází podmořská observatoř a mořský park. V akváriích zde žije na 500 druhů mořských živočichů a v průběhu dne tu lze zhlédnout komentovaná krmení mořských želv, rejnoků či třeba i žraloků. Jako podmořská observatoř slouží bílá vyhlídková věž, ze které se dá pozorovat okolí jak z výšky, tak pod mořskou hladinou.

vyhlídková věž – Rudé moře, korálový útes

podmořská observatoř a mořský park   podmořská observatoř a mořský park

Na stejné trase je i naše poslední izraelská zastávka – Delfíní útes (Dolphin Reef). Jedná se o výzkumné centrum z roku 1990, kde studují chování delfínů. Jako atrakce pro turisty je tu možnost potápění, šnorchlování či jen plavání s delfíny. Centrum přistupuje k interakci člověka s delfínem nenásilně, takže jen když delfín projeví zájem. Tři delfíni, kteří momentálně útes obývají, jsou nicméně hraví, proto rozhodně není o zábavu nouze již při samotném pozorování ze zdejších dřevěných mol.

Delfíní útes – na pozorovacím mole   pozorování delfínů

GPS: 29°30'15.6"N 34°55'03.4"E

Text a foto: Veronika SchubertováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Izrael – přílet a návštěva Tel Avivu a Jaffy
Publikováno: 16.4.2018
Let do Izraele trvá přibližně 4 hodiny, je nutné však přičíst ještě necelou hodinu, než se z letiště v Ovdě dostanete do centra Eilatu. My přilétáme ve čtvrtek okolo jedenácté hodiny večerní a až v půl jedné ráno se zdárně dostáváme do postele. Určitě také dejte pozor na výběr ubytování. Lacinější varianty se zde provozují nejspíše načerno, tudíž je nutné předem s majiteli ubytování domluvit čas příjezdu. Doporučuji také projít si důkladněji hodnocení ubytování, my se hned na prvním místě trochu děsíme nad opravdu špinavým pokojem.

Izrael – pevnost Masada a koupání v Mrtvém moři
Publikováno: 22.10.2022
Z překrásné oázy Ein Gedi pokračujeme po hlavní silnici podél Mrtvého moře, abychom navštívili slavnou starověkou pevnost Masada. Tato historická památka je součástí světového dědictví UNESCO již od roku 2001 a patří k hlavním turistickým atrakcím celého Izraele.

Izrael, Jeruzalém – Staré Město
Publikováno: 29.10.2022
Brzo ráno vyrážíme z Haify autobusem do Jeruzaléma, historicky proslulého města. Zde plánujeme strávit nadcházející dvě noci. Bydlíme jen pár kroků od Damašské brány, která je jedním ze vstupů do slavného Starého Města.

Izrael, Jeruzalém – za hradbami Starého Města
Publikováno: 5.11.2022
Nejen jeruzalémské Staré Město ukrývá opravdové turistické poklady, proto se dnes vydáváme na procházku, která vede přímo za jeho hradbami. Začínáme na hoře Sion, jejíž jméno je pro židy pouze jiným výrazem pro stát Izrael. Tato hora se nachází za jihozápadní hradbou Starého Města, je tu prý pohřben biblický král David a měla zde probíhat velice známá poslední večeře Páně.

Izrael – Qasr al-Yahud a oáza Ein Gedi
Publikováno: 15.10.2022
Dnes nás čeká návštěva slavného území Qasr al-Yahud, které leží na východním břehu řeky Jordán, a poté výlet v oáze Ein Gedi.

Izrael – město Haifa a hora Karmel
Publikováno: 7.5.2018
Z Tel Avivu se ráno vydáváme vlakem směrem na sever, abychom navštívili krásné město Haifa a udělali si procházku ve zdejším národním parku. Cesta vlakem je opravdu pohodlná, jedeme přesně na čas a ve stanicích je dostupná i wi-fi.

Izrael, pevnost Masada – symbol odhodlání a svobody
Publikováno: 20.1.2020
Tato starověká pevnost leží jen asi 3 kilometry od jižního konce Mrtvého moře, na okraji Judské pouště. Během 1. století př. n. l. ji nechal postavit Herodes Veliký. Již v době její stavby mělo toto místo významnou strategickou polohu. Masada leží v nadmořské výšce 30 metrů, přestože je postavena na skalnatém útesu vysokém 450 metrů. Jak je to možné? Jednoduše – Mrtvé moře totiž leží zhruba 430 metrů pod úrovní hladiny Středozemního moře.


Souvisejicí fotogalerie

Izrael: Putování po Svaté zemi III.
Na Zemi snad není posvátnejšího místa než je stát Izrael a jeho památky. Většina pamětihodností j...

Izrael: Putování po Svaté zemi II.
Snad největší perlou Blízkého východu je stát Izrael, který v sobě spojuje bohatou historii, rozm...

Izrael: Putování po Svaté zemi I.
Židovský stát Izrael leží na Blízkém východě, v oblasti jihozápadní Asie, u pobřeží Středoze...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Velká Vánoční soutěž

27. 11. – 15. 1. 2023
1. cena:
Vánoční balíček plný překvapení
2. cena:
Vánoční balíček plný překvapení
3. cena:
Vánoční balíček plný překvapení
1. cena redakce:
Vánoční balíček plný překvapení
2. cena redakce:
Vánoční balíček plný překvapení
3. cena redakce:
Vánoční balíček plný překvapení

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

3.12.2022
Vespa Klub, společnost Faber Moto a Nadace Dětem s rakovinou vás zvou na charitativní jízdu městem na skútru v santa oblečení. Po minuloročním úspěchu se Vespisti opět vydávají na Vánoční Santa jízdu v Bratislavě a v Košicích, aby dětem darovali sváteční balíčky.
30.11.2022
Portál Infoglobe a společnost Viago organizuje v pořadí pátý ročník mezinárodního cestovatelského festivalu infofest, který se i tento rok uskuteční jen ve virtuální podobě. Současně se po více 6. leté přestávce vrací festival umělecké tvorby o horách Horalfest.
29.11.2022
Pomalu již zimní číslo časopisu Krásy Slovenska přináší zajímavý rozhovor s odborníkem  z oblasti obnovy památek a ochrany nehnutelného kulturního dědictví Ing. arch. Pavlem Ižvoltem, PhD., pozve vás do fascinujícího světa mechu, představí filmový Žitný ostrov i nahlédnete na pozoruhodný jev v Občasné vyvíračce.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE 

 

(včetně výskytu koronavirus COVID-19 i válečného konfliktu na Ukrajině).

.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:neděle 4. 12. 2022
svátek:Barbora
dnes:
neděle 4.12.
3 °C
zítra:
pondělí 5.12.
5 °C

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X