www.infoglobe.cz » Izrael, Jeruzalém – za hradbami Starého Města

Izrael, Jeruzalém – za hradbami Starého Města

Publikováno: 21.5.2018
Nejen jeruzalémské Staré Město ukrývá opravdové turistické poklady, proto se dnes vydáváme na procházku, která vede přímo za jeho hradbami. Začínáme na hoře Sion, jejíž jméno je pro židy pouze jiným výrazem pro stát Izrael. Tato hora se nachází za jihozápadní hradbou Starého Města, je tu prý pohřben biblický král David a měla zde probíhat velice známá poslední večeře Páně.

Jako první navštěvujeme mohutný chrám a klášter Zesnutí Panny Marie, kde zemřela matka Ježíše Krista a následně byla vzata do nebe. Pokračujeme k Večeřadlu a hrobce krále Davida, kde došlo k poslední večeři. Nový zákon zde uvádí i další události, například některá Ježíšova zjevení. Hrobka krále Davida se nachází v přízemí.

chrám a klášter Zesnutí Panny Marie  chrám a klášter Zesnutí Panny Marie  chrám a klášter Zesnutí Panny Marie

Pokračujeme na křesťanský hřbitov, kde hledáme slavný hrob, jehož deska je podle židovské tradice pokryta množstvím kamínků. Jedná se o hrob Oskara Schindlera – německého obchodníka, který se narodil v českých Svitavách. Jeho hrob se nachází jen kousek od Sionské brány. Díky tomu, že ve své polské továrně zaměstnával židovské dělníky, pomohl zachránit více než 1 000 jejich životů. O kousek dál se nachází malé Muzeum holocaustu, které obsahuje mimo jiné i popel obětí z 36 vyhlazovacích táborů.

                 hřbitov, kde se nachází hrob Oskara Schindlera   hrob Oskara Schidlera   památník holocaustu

Z hory Sion je také skvělý výhled na východní Jeruzalém, který obývají Palestinci a považují jej za své hlavní město, Izraelci však toto dělení odmítají.

panorama z Olivetské hory

Přesouváme se z hory Sion přes Davidovo město na Olivetskou horu (také Olivová hora), která nese jméno kvůli nespočtu zde vyskytujících se olivovníků. Jako první navštěvujeme hrobku Panny Marie, hned vedle ní se nachází Getsemanská jeskyně, kde přespával Ježíš se svými učedníky. Pokračujeme do Getsemanských zahrad, kde byl dle biblického příběhu Ježíš zatčen a ukřižován. Zdejší obrovské olivovníky pocházejí až z 11. století. V zahradách také obdivujeme výrazný kostel Všech národů (také bazilika Utrpení). Původní kostel ze 4. století byl několikrát zničen a za svůj nynější vzhled vděčí finanční sbírce, která probíhala po celém světě a dala mu tak i své jméno. Nad Getsemanskými zahradami se nachází také další netypická budova – pravoslavný chrám Máří Magdalény, který byl postaven carem Alexandrem III. na počest jeho matky. 

Getsemanské zahrady   pohled z Olivetské hory

kostel Všech národů

Začínáme stoupat prudce do kopce, čím jsme výše, tím krásnější výhled se rozprostírá za našimi zády na Staré Město. Konečně také můžeme obdivovat Skalní dóm na Chrámové hoře v celé své kráse. Se svojí zlatou kupolí dominuje celému městu. Jeden z nejhezčích výhledů máme pak od kostela Dominus Flevit, což v překladu znamená „Pán zaplakal“. Ježíš zde prý plakal nad budoucí zkázou židovského města. Stavba má proto také charakteristický tvar kapky. Na druhé straně cesty se nachází kostel Pater Noster, kde měl Ježíš vstoupit do nebe. O kousek dále se pak rozkládá obrovský židovský hřbitov.

kostel Dominus Flevit

židovský hřbitov   židovský pohřeb

Poté ještě obdivujeme nepřehlédnutelný ruský kostel Nanebevstoupení s jeho 64 m vysokou věží. Uvnitř je osmitunový zvon, který byl odlit v Rusku, z věže kostela mohou poutníci spatřit řeku Jordán.

výhled na Palestinu z hory Sion

Tím také končí naše návštěva, nicméně nutno říci, že toto město ukrývá tolik dalších památek, že zde lze strávit určitě krásných pár dní. My se však již s klasickým izraelským Jeruzalémem loučíme a po zítřejší prohlídce palestinského Betléma již opět zamíříme zpět na jih, kde plánujeme náš poslední izraelský výlet, a to v okolí města Eilat.

GPS: 31°46'55.2"N 35°13'48.6"E

 

Text a foto: Veronika SchubertováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Izrael – pevnost Masada a koupání v Mrtvém moři
Publikováno: 30.4.2018
Z překrásné oázy Ein Gedi pokračujeme po hlavní silnici podél Mrtvého moře, abychom navštívili slavnou starověkou pevnost Masada. Tato historická památka je součástí světového dědictví UNESCO již od roku 2001 a patří k hlavním turistickým atrakcím celého Izraele.

Palestina, Betlém – na skok z Izraele
Publikováno: 28.5.2018
Ještě než se vydáme zpět na jih Izraele do města Eilat, čeká nás krátký výlet za hranice sousedního státu. Jedná se o Palestinu. Z necelých 4 milionů obyvatel zde žijí převážně muslimové a mluví se zde arabsky. Mezi Izraelem a Palestinou probíhají neustálé konflikty pramenící ze sporů o území a vymezení hranic.

Izrael – Eilat a okolí
Publikováno: 4.6.2018
Dnes nás čeká náš poslední den v Izraeli. A protože domů letíme až v noci, hned ráno si půjčujeme auto a čeká nás opravdu různorodý program.

Izrael, pevnost Masada – symbol odhodlání a svobody
Publikováno: 20.1.2020
Tato starověká pevnost leží jen asi 3 kilometry od jižního konce Mrtvého moře, na okraji Judské pouště. Během 1. století př. n. l. ji nechal postavit Herodes Veliký. Již v době její stavby mělo toto místo významnou strategickou polohu. Masada leží v nadmořské výšce 30 metrů, přestože je postavena na skalnatém útesu vysokém 450 metrů. Jak je to možné? Jednoduše – Mrtvé moře totiž leží zhruba 430 metrů pod úrovní hladiny Středozemního moře.

Izrael – přílet a návštěva Tel Avivu a Jaffy
Publikováno: 16.4.2018
Let do Izraele trvá přibližně 4 hodiny, je nutné však přičíst ještě necelou hodinu, než se z letiště v Ovdě dostanete do centra Eilatu. My přilétáme ve čtvrtek okolo jedenácté hodiny večerní a až v půl jedné ráno se zdárně dostáváme do postele. Určitě také dejte pozor na výběr ubytování. Lacinější varianty se zde provozují nejspíše načerno, tudíž je nutné předem s majiteli ubytování domluvit čas příjezdu. Doporučuji také projít si důkladněji hodnocení ubytování, my se hned na prvním místě trochu děsíme nad opravdu špinavým pokojem.

Izrael – Qasr al-Yahud a oáza Ein Gedi
Publikováno: 23.4.2018
Dnes nás čeká návštěva slavného území Qasr al-Yahud, které leží na východním břehu řeky Jordán, a poté výlet v oáze Ein Gedi.

Izrael, Jeruzalém – Staré Město
Publikováno: 14.5.2018
Brzo ráno vyrážíme z Haify autobusem do Jeruzaléma, historicky proslulého města. Zde plánujeme strávit nadcházející dvě noci. Bydlíme jen pár kroků od Damašské brány, která je jedním ze vstupů do slavného Starého Města.

Izrael: Cézarea Přímořská – Herodesovo město
Publikováno: 10.7.2013
Cézarea Přímořská, nazývaná také Cézarei, nebo řecky Kaisareie je město nacházející se na Izraelské pobřežní planině u Středozemního moře, nedaleko většího města Hadera. Toto historicky důležité město patří mezi nejnavštěvovanější místa v zemi a proč je tomu tak, si povíme v dnešním článku.


Souvisejicí fotogalerie

Izrael: Putování po Svaté zemi III.
Na Zemi snad není posvátnejšího místa než je stát Izrael a jeho památky. Většina pamětihodností j...

Izrael: Putování po Svaté zemi II.
Snad největší perlou Blízkého východu je stát Izrael, který v sobě spojuje bohatou historii, rozm...

Izrael: Putování po Svaté zemi I.
Židovský stát Izrael leží na Blízkém východě, v oblasti jihozápadní Asie, u pobřeží Středoze...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Můj mazlíček

1. 9. – 31. 10. 2020
1. cena:
2. cena:
Cena redakce:
Voucher pro 2 osoby na 1 noc v pohádkovém hotelu Zámek Berchtold*** + 2 vstupenky na veletrh Stříbrné vánoční dny

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

26.10.2020
Pandemie koronaviru, která zasáhla celou Evropu, se nevyhnula ani organizaci Evropské noci vědců. V důsledku toho se poprvé od svého vzniku místo posledního zářijového pátku festival vědy v celé Evropě uskuteční 27. listopadu a ve změněném formátu.
23.10.2020
21. mezinárodní festival dokumentárních filmů – Jeden svět se uskuteční od 5. do 11. listopadu online!

21.10.2020
Zveme vás na návštěvu výjimečných turistických atrakcí, které se nacházejí v přírodě a potěší nejen dospělé, ale i děti. První z nich je největší dřevěný labyrint na Slovensku.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE (včetně výskytu koronavirus COVID-19).

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce - KAZACHSTÁN, UZBEKISTÁN a TÁDŽIKISTÁN:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:pondělí 26. 10. 2020
svátek:Erik
dnes:
pondělí 26.10.
12 °C
zítra:
úterý 27.10.
7 °C