www.infoglobe.cz » Izrael – pevnost Masada a koupání v Mrtvém moři

Izrael – pevnost Masada a koupání v Mrtvém moři

Publikováno: 30.4.2018
Z překrásné oázy Ein Gedi pokračujeme po hlavní silnici podél Mrtvého moře, abychom navštívili slavnou starověkou pevnost Masada. Tato historická památka je součástí světového dědictví UNESCO již od roku 2001 a patří k hlavním turistickým atrakcím celého Izraele.

Pevnost Masada se rozkládá na strmé skále, která se vypíná nad Mrtvým mořem a rozlehlou krajinou Judské pouště. Pevnost se nachází na cestě mezi již výše zmíněnou oázou Ein Gedi a známým biblickým městem Sodoma. Samotná skála sahá do výšky 450 m nad Mrtvé moře (asi 30 m nad hladinou světového oceánu) a je 650 m dlouhá a 300 m široká. Plošina, na které se pak nachází pevnost Masada, je dlouhá přibližně 550 m a široká 270 m.

pevnost Masada

Z historického hlediska má pevnost velký význam pro židovský národ. Nejvíce informací poskytuje literární dílo „Válka židovská“ od historika Josepha Flavia. První opevnění bylo původně založeno judským králem Alexandrem Jannaiem v 1. století před Kristem. Pevnost však byla dobyta králem Herodem Velikým, který zde provedl zásadní přestavbu. V době počátků války Židů proti Římanům byla pevnost obsazena židovskými zélóty. V roce 73 začalo 15 000 římských vojáků obléhat pevnost, kde v té době narostl již počet židovských povstalců na 960. Římané necelé tři měsíce budovali útočnou rampu, aby se na příkrou skálu dostali. Avšak při konečném vpádu do pevnosti zde v citadele našli pouze 960 mrtvých těl. Pouze pár ukryvších v nádrži přežilo. Jelikož judaismus sebevraždu nepovoluje, byly prvně zabity ženy a děti, poté bylo vybráno deset mužů, kteří zabili všechny ostatní. Z těchto deseti posledních byl pak losem vybrán jeden, který ukončil život zbylým devíti a pouze sám jediný spáchal sebevraždu. Tato legenda je však v rozporu s archeologickými nálezy, jelikož zde byly objeveny pozůstatky pouze 28 těl. V následujících letech pevnost patřila Římanům, poté křesťanským mnichům, kteří byli následně vyhnáni Araby. Po další staletí byla pevnost zapomenuta. Až v 19. století pak byla znovu objevena, popsána a zmapována.

pevnost Masada   pevnost Masada

pohled z pevnosti Masada

Dnes se na pevnost dá dostat buď moderní lanovkou, nebo pak po strmé cestičce i pěšky, což zabere přibližně hodinu. Dole se nachází obrovské návštěvnické centrum, kde je restaurace, obchod se suvenýry i se tu po zaplacení vstupného promítá krátký film. Pevnost tvoří z větší části rozvaliny, nicméně stále zde lze obdivovat např. Severní či Visutý palác z doby krále Heroda nebo kasematové hradby, které vedou v délce přes jeden kilometr kolem celé pevnosti. Dále se zde nachází desítky místností a pozůstatky věží i obrovské cisterny, které sloužily jako zásobárna vody. Ačkoliv zde není žádný stálý vodní zdroj, i tak měla vždy pevnost vody dostatek. Během dešťů v horách je sem voda přiváděna pomocí dvou vádí dvěma viadukty do cisteren.

lanovka na pevnost Masada a Judská poušť   lanovka na pevnost Masada a Judská poušť

Po návštěvě pevnosti se vydáváme trochu si odpočinout k Mrtvému moři. Nacházíme se na nejnižším místě na zemi, jelikož hladina Mrtvého moře sahá do výšky –437 m. Moře je dlouhé přibližně 50 km, ale stále se jeho objem zmenšuje. Z důvodu výstavby přehrad a odvodu řek přišlo Mrtvé moře o podstatný zdroj vody a ve stávajícím režimu by roku 2050 mělo zcela vyschnout. V diskuzi je proto plán o vybudování 180 km dlouhého potrubí, které by přivádělo vodu z Rudého moře.

Mrtvé moře

Mrtvé moře je dnes stále hojně navštěvováno kvůli svým léčivým účinkům, které má díky vysoké koncentraci minerálů. Z důvodu nízké polohy je zde navíc další vrstva atmosféry, slunce proto není tak agresivní. Nejznámější vlastností moře však určitě zůstává jeho vysoká hustota, kdy není téměř možné plavat, na hladině se proto každý jen vznáší.

GPS: 31°18'54.8"N 35°21'20.9"E

 

Text: Veronika Schubertová

Foto: Veronika Schubertová, Wikimedia Commons: xta11Diskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Izrael – Eilat a okolí
Publikováno: 4.6.2018
Dnes nás čeká náš poslední den v Izraeli. A protože domů letíme až v noci, hned ráno si půjčujeme auto a čeká nás opravdu různorodý program.

Palestina, Betlém – na skok z Izraele
Publikováno: 28.5.2018
Ještě než se vydáme zpět na jih Izraele do města Eilat, čeká nás krátký výlet za hranice sousedního státu. Jedná se o Palestinu. Z necelých 4 milionů obyvatel zde žijí převážně muslimové a mluví se zde arabsky. Mezi Izraelem a Palestinou probíhají neustálé konflikty pramenící ze sporů o území a vymezení hranic.

Izrael, Jeruzalém – za hradbami Starého Města
Publikováno: 21.5.2018
Nejen jeruzalémské Staré Město ukrývá opravdové turistické poklady, proto se dnes vydáváme na procházku, která vede přímo za jeho hradbami. Začínáme na hoře Sion, jejíž jméno je pro židy pouze jiným výrazem pro stát Izrael. Tato hora se nachází za jihozápadní hradbou Starého Města, je tu prý pohřben biblický král David a měla zde probíhat velice známá poslední večeře Páně.

Izrael, Jeruzalém – Staré Město
Publikováno: 14.5.2018
Brzo ráno vyrážíme z Haify autobusem do Jeruzaléma, historicky proslulého města. Zde plánujeme strávit nadcházející dvě noci. Bydlíme jen pár kroků od Damašské brány, která je jedním ze vstupů do slavného Starého Města.

Izrael – město Haifa a hora Karmel
Publikováno: 7.5.2018
Z Tel Avivu se ráno vydáváme vlakem směrem na sever, abychom navštívili krásné město Haifa a udělali si procházku ve zdejším národním parku. Cesta vlakem je opravdu pohodlná, jedeme přesně na čas a ve stanicích je dostupná i wi-fi.

Izrael – Qasr al-Yahud a oáza Ein Gedi
Publikováno: 23.4.2018
Dnes nás čeká návštěva slavného území Qasr al-Yahud, které leží na východním břehu řeky Jordán, a poté výlet v oáze Ein Gedi.

Izrael – přílet a návštěva Tel Avivu a Jaffy
Publikováno: 16.4.2018
Let do Izraele trvá přibližně 4 hodiny, je nutné však přičíst ještě necelou hodinu, než se z letiště v Ovdě dostanete do centra Eilatu. My přilétáme ve čtvrtek okolo jedenácté hodiny večerní a až v půl jedné ráno se zdárně dostáváme do postele. Určitě také dejte pozor na výběr ubytování. Lacinější varianty se zde provozují nejspíše načerno, tudíž je nutné předem s majiteli ubytování domluvit čas příjezdu. Doporučuji také projít si důkladněji hodnocení ubytování, my se hned na prvním místě trochu děsíme nad opravdu špinavým pokojem.

Izrael: Zeď nářků – nejposvátnější místo Židů
Publikováno: 26.6.2013
V největším izraelském městě Jeruzalémě se nachází mnoho pamětihodností, posvátných míst a symbolů různých náboženství. Jednou z takových památek je i Zeď nářků, nebo Západní zeď, která láká miliony poutníků z celého světa, aby právě u ní vyslovili své modlitby.

Izrael: Kumrán – svitky od Mrtvého moře
Publikováno: 17.7.2013
Dnes se vydáme na jednu z nejznámějších archeologických lokalit světa do Kumránu, který se nachází na severozápadním břehu Mrtvého moře, v blízkosti města Jericho. Toto místo se proslavilo nálezem vzácných tzv. svitků od Mrtvého moře, nazývaných také Kumránské rukopisy.

Izrael: Cézarea Přímořská – Herodesovo město
Publikováno: 10.7.2013
Cézarea Přímořská, nazývaná také Cézarei, nebo řecky Kaisareie je město nacházející se na Izraelské pobřežní planině u Středozemního moře, nedaleko většího města Hadera. Toto historicky důležité město patří mezi nejnavštěvovanější místa v zemi a proč je tomu tak, si povíme v dnešním článku.

Izrael: Haifa – neuvěřitelné Bahajské zahrady
Publikováno: 3.7.2013
V dnešním článku budeme v toulkách po Izraeli pokračovat. Tentokrát se vydáme do třetího největšího města Izraele, do města Haifa. Toto přístavní město nabízí nejen úchvatný pohled na Středozemní moře, ale i na tolerantní atmosféru a krásnou přírodu.

Izrael: Mrtvé moře – sůl nad zlato
Publikováno: 19.6.2013
Na hranicích Jordánska a Izraele se nachází nejníže položená vodní plocha na světě, kterou všichni znají pod názvem Mrtvé moře. Toto bezodtokové slané jezero je nejen turistickým lákadlem pro cestovatele, zlatým dolem pro firmy těžící zde léčivou sůl, ale také klenotnicí bohaté a poutavé historie.


Souvisejicí fotogalerie

Izrael: Putování po Svaté zemi III.
Na Zemi snad není posvátnejšího místa než je stát Izrael a jeho památky. Většina pamětihodností j...

Izrael: Putování po Svaté zemi II.
Snad největší perlou Blízkého východu je stát Izrael, který v sobě spojuje bohatou historii, rozm...

Izrael: Putování po Svaté zemi I.
Židovský stát Izrael leží na Blízkém východě, v oblasti jihozápadní Asie, u pobřeží Středoze...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Můj mazlíček

1. 9. – 31. 10. 2020
1. cena:
2. cena:
Cena redakce:
Voucher pro 2 osoby na 1 noc v pohádkovém hotelu Zámek Berchtold*** + 2 vstupenky na veletrh Stříbrné vánoční dny

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

26.10.2020
Pandemie koronaviru, která zasáhla celou Evropu, se nevyhnula ani organizaci Evropské noci vědců. V důsledku toho se poprvé od svého vzniku místo posledního zářijového pátku festival vědy v celé Evropě uskuteční 27. listopadu a ve změněném formátu.
23.10.2020
21. mezinárodní festival dokumentárních filmů – Jeden svět se uskuteční od 5. do 11. listopadu online!

21.10.2020
Zveme vás na návštěvu výjimečných turistických atrakcí, které se nacházejí v přírodě a potěší nejen dospělé, ale i děti. První z nich je největší dřevěný labyrint na Slovensku.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE (včetně výskytu koronavirus COVID-19).

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce - KAZACHSTÁN, UZBEKISTÁN a TÁDŽIKISTÁN:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:pondělí 26. 10. 2020
svátek:Erik
dnes:
pondělí 26.10.
12 °C
zítra:
úterý 27.10.
7 °C