www.infoglobe.cz » Izrael, pevnost Masada – symbol odhodlání a svobody

Izrael, pevnost Masada – symbol odhodlání a svobody

Publikováno: 20.1.2020
Tato starověká pevnost leží jen asi 3 kilometry od jižního konce Mrtvého moře, na okraji Judské pouště. Během 1. století př. n. l. ji nechal postavit Herodes Veliký. Již v době její stavby mělo toto místo významnou strategickou polohu. Masada leží v nadmořské výšce 30 metrů, přestože je postavena na skalnatém útesu vysokém 450 metrů. Jak je to možné? Jednoduše – Mrtvé moře totiž leží zhruba 430 metrů pod úrovní hladiny Středozemního moře.

Na vrchol hory můžete vyjít i pěšky po tzv. Snake Path, ale vzhledem ke zdejšímu klimatu a vysokým teplotám je to spíše trasa pro odvážlivce. Pokud si chcete šetřit síly na samotnou prohlídku pevnosti, raději využijte lanovku, která vás během chvíle přepraví na vrchol. Zde na vás kromě samotné pevnosti čeká i krásný výhled na Mrtvé moře, Judskou poušť a Moabské hory v Jordánsku. S návštěvou byste si však měli pospíšit. V době založení pevnosti sahalo Mrtvé moře až k úpatí hory. V posledních desetiletích se však rychle zmenšuje a jeho vysychání se nedá zabránit.

pohled na Masadu ze spodní stanice lanovky   cesta lanovkou nahoru, v pozadí Mrtvé moře

Masada dodnes oslovuje svým silným příběhem. Král Herodes si zde vybudoval pevnost pro své případné nouzové útočiště, kdyby v zemi nastal převrat, což bylo v té době naprosto běžné. Proto Masadu mohutně opevnil, ale vevnitř vytvořil krásné zázemí, které připomínalo římskou palácovou kulturu. Vznikl zde Západní a Severní třípatrový palác, ve kterém se podle nálezů konaly bohaté hostiny a také byly postaveny lázně. Důmyslně byl vyřešen i problém vody v poušti pomocí cisteren a akvaduktů, které přinášely vodu z nedalekých dvou vádí.

vstup do NP Masada   prohlídka Masady je v horkých dnech náročná   dochované římské sloupy

Hradba měla po obvodu 1290 metrů, výšku 4–8 metrů a hloubku opevnění 1,4 metru. V této podobě se dožila své nejznámější události – prvního židovského povstání. V roce 66 n. l. lstí vyhnali římské vojáky sikariové, příslušníci radikální židovské sekty. Těm se dařilo v bojích pokračovat i dále do oblasti Ein Gedi a Jeruzaléma. Římané však postupně sesbírali síly a sikariové museli začít ustupovat. V tomto čase Masada zažila největší událost ve svých dějinách.

Masada se i přes neustálé boje na izraelském území poměrně dobře zachovala

dříve sahalo Mrtvé moře až těsně pod Masadu   nedaleko je vidět známý areál pro pořádání velkých koncertů

Sikariové a další radikální Židé se uchýlili na Masadu a věděli, že nemají žádnou šanci na vítězství. Římané se totiž na obléhání pevnosti velmi dobře připravili. Nechtěli však být poraženi, a tak si vybrali dobrovolnou smrt. Protože je židovský zákon proti sebevraždě, rozhodli se takto: muži zabijí své rodiny (ženy a děti), pak deset vylosovaných zabije ostatní muže a nakonec se vylosuje jeden, který zabije zbylých devět a sám spáchá sebevraždu. Celou událost přežilo pouze 5 žen a 2 děti, které se schovaly za cisterny. Když pak Římané vítězně vtrhli do pevnosti, našli zde jen místo smrti.

areál je velmi dobře řešen pro pohodlné poznávání

Zda však hromadná sebevražda proběhla přesně takto, se už nikdo nedoví. Dnešní archeologické nálezy to úplně nepotvrzují. Přesto Masada zůstává symbolem židovského boje za svobodu. Dnešní Izrael jej prezentuje jako symbol odhodlání a statečnosti. A my na vrcholu hory můžeme dodnes obdivovat pozůstatky hradeb či nástěnné malby a mozaikovou podlahu v Herodově paláci.

GPS: 31°18'42.9"N 35°21'46.4"E

 

Text a foto: Jana HejlováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Izrael – Eilat a okolí
Publikováno: 4.6.2018
Dnes nás čeká náš poslední den v Izraeli. A protože domů letíme až v noci, hned ráno si půjčujeme auto a čeká nás opravdu různorodý program.

Izrael – město Haifa a hora Karmel
Publikováno: 7.5.2018
Z Tel Avivu se ráno vydáváme vlakem směrem na sever, abychom navštívili krásné město Haifa a udělali si procházku ve zdejším národním parku. Cesta vlakem je opravdu pohodlná, jedeme přesně na čas a ve stanicích je dostupná i wi-fi.

Izrael – přílet a návštěva Tel Avivu a Jaffy
Publikováno: 16.4.2018
Let do Izraele trvá přibližně 4 hodiny, je nutné však přičíst ještě necelou hodinu, než se z letiště v Ovdě dostanete do centra Eilatu. My přilétáme ve čtvrtek okolo jedenácté hodiny večerní a až v půl jedné ráno se zdárně dostáváme do postele. Určitě také dejte pozor na výběr ubytování. Lacinější varianty se zde provozují nejspíše načerno, tudíž je nutné předem s majiteli ubytování domluvit čas příjezdu. Doporučuji také projít si důkladněji hodnocení ubytování, my se hned na prvním místě trochu děsíme nad opravdu špinavým pokojem.

Izrael – Qasr al-Yahud a oáza Ein Gedi
Publikováno: 23.4.2018
Dnes nás čeká návštěva slavného území Qasr al-Yahud, které leží na východním břehu řeky Jordán, a poté výlet v oáze Ein Gedi.

Izrael, Jeruzalém – Staré Město
Publikováno: 14.5.2018
Brzo ráno vyrážíme z Haify autobusem do Jeruzaléma, historicky proslulého města. Zde plánujeme strávit nadcházející dvě noci. Bydlíme jen pár kroků od Damašské brány, která je jedním ze vstupů do slavného Starého Města.

Izrael, Jeruzalém – za hradbami Starého Města
Publikováno: 21.5.2018
Nejen jeruzalémské Staré Město ukrývá opravdové turistické poklady, proto se dnes vydáváme na procházku, která vede přímo za jeho hradbami. Začínáme na hoře Sion, jejíž jméno je pro židy pouze jiným výrazem pro stát Izrael. Tato hora se nachází za jihozápadní hradbou Starého Města, je tu prý pohřben biblický král David a měla zde probíhat velice známá poslední večeře Páně.


Souvisejicí fotogalerie

Izrael: Putování po Svaté zemi III.
Na Zemi snad není posvátnejšího místa než je stát Izrael a jeho památky. Většina pamětihodností j...

Izrael: Putování po Svaté zemi II.
Snad největší perlou Blízkého východu je stát Izrael, který v sobě spojuje bohatou historii, rozm...

Izrael: Putování po Svaté zemi I.
Židovský stát Izrael leží na Blízkém východě, v oblasti jihozápadní Asie, u pobřeží Středoze...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Slunečná dovolená

1. 7. – 31. 8. 2021
1. cena:
Letní čtení s vydavatelstvím CBS v podobě obrazové publikace
2. cena:
Letní čtení s Dajamou v podobě turistického průvodce
1. cena redakce:
Letní balíček překvapení od portálu Infoglobe
2. cena redakce:
Unikátní čokoláda s Vincentkou
3. cena redakce:
Výběr legendárních turistických map VKÚ

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

24.7.2021
Až do září pořádá strážní a informační služba národního parku několik prázdninových exkurzí pro veřejnost. Nahlédnete tak do každodenního života strážců přírody.
21.7.2021
Všichni milovníci slovenské přírody a kvalitního prázdninového čtení by měli sáhnout po novém čísle Krásy Slovenska, které přináší mnoho zajímavých článků, jakož i rozhovorů nebo informací.
20.7.2021
Medvědí dny, nejoblíbenější rodinný festival ve Vysokých Tatrách, potěší po roční přestávce všechny malé i velké návštěvníky. 31. 7. a 1. 8. na vás čekají hry, soutěže i zajímaví hosté.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE (včetně výskytu koronavirus COVID-19).

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

TOP 5 MÍST v Polsku :

TOP 5 MÍST v Polsku

Přinášíme vám městské tipy na výlety, které které stojí za to vidět.

 

Poznaň – procházky i kultura

Osvětim – vzpomínka na holokaust

Krakov – město králů a jednoho draka

Varšava – zapomenuté město

Wrocław – bývalé sídlo knížete Vratislava I.

 

Pokud hledáte ještě více cestovatelsky atraktivních míst, tak se inspirujte ZDE.

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:pondělí 26. 7. 2021
svátek:Anna
dnes:
pondělí 26.7.
23 °C
zítra:
úterý 27.7.
24 °C