www.infoglobe.cz » Japonsko I. - Do Japonska, do Jokohamy, do hotelu…

Japonsko I. - Do Japonska, do Jokohamy, do hotelu…

Publikováno: 15.9.2013
Stalo se, že v rámci pracovní cesty jsem dostala příležitost vydat se do země vysněné, do Japonska. Země vysněné proto, že už jedenáct let pomocí praktikování bojového umění aikido objevuji jeho kulturu a jsem jí fascinovaná.

Čas vymezený mi pro jeho poznávání byl pouhopouhých deset dní a to i s cestou a s pracovními povinnostmi, pro které jsem sem byla vyslána. Není to doba dlouhá, to je pravda, ale i za tak krátký čas se dá ledasco stihnout.

Japonsko z letadla

Letěla jsem, spolu se svým kolegou, dvěma letadly společnosti Aeroflot. První letadlo mířilo z pražské Ruzyně, tedy vlastně letiště Václava Havla, směrem na letiště Šeremetěvo v Moskvě. Cesta trvala asi dvě a půl hodiny. Tady další dvě hodiny na přestup a následující již náročnější let do Tokia, letiště Narita, který trval 9,5 hodiny. Na Narita airport nám chvíli zabralo hledání a zjišťování možné dopravy dále, ale zanedlouho jsme již seděli v Narita expresu, vlaku odvážející cestovatele z letiště do Tokia. Narita expres nás stál asi 3200 japonských yenů. 100 japonských yenů je asi jeden dolar, což je přibližně dvacet korun. Dohromady to vychází tak, že si člověk cenu v yenech může vydělit pěti a dostane cenu v korunách. V přepočtu nás tedy jízdenka Narita expresu stála 640 Kč. Na letišti jsme si ještě koupili kartu SUICA. Je to jakási permanentka, za kterou zaplatíte nejprve 2000 JPY. Z této ceny 500 JPY je depozit za kartu a zbytek je kredit, který můžete projet. Když ho projedete, můžete si kartu dobýt v automatech, které najdete na každé vlakové zastávce. Jakmile kartu přestanete potřebovat, stačí ji jen vrátit a obdržíte zpět depozit 500 JPY.

Japonsko

Cestou z Narita airport jsem mžourala z oken vlaku jen v polospánku. Přeci jen jsem měla za sebou sedmihodinový časový posun a dlouhou cestu letadlem. Místem mého pobytu se stalo v Čechách písničkou o Japonečce a námořníku proslavené město Jokohama. Když jsme vystoupili na stanici Jokohama z Narita expresu, čekal nás ještě další přesun vlakem, jelikož stanice, kam jsme se potřebovali dostat, se jmenuje Kannai. Přesto, že přestup na vlak měl být jenom jeden, absolvovali jsme ho dvakrát, protože jsme poprvé nastoupili do vlaku na opačnou stranu. To byla naše první komplikace s cestováním v Japonsku a v mém případě zdaleka ne poslední. O tom ale jindy.

Japonsko

Když jsme se konečně za pomoci Japonky, která uměla anglicky (což vůbec není podmínka, hodně Japonců angličtinu vůbec neovládá), dostali do stanice Kannai, začali jsme hledat hotel. Byl jím APA hotel Jokohama Kannai a opět za pomoci jednoho Japonce, kterého jsme se zeptali na cestu, jsme jej našli. Japonci, i přesto, že neumí anglicky a že vůbec neznají řešení vašeho problému, kvůli kterému jste je oslovili, se vám snaží za každou cenu pomoci. Je to od nich moc hezké, jsou velice slušně vychovaní. V některých případech jejich snaha může ale člověka spíše zdržet než pomoci. Kamarád mi před odjezdem vyprávěl, že se mu nějaký pán bez znalosti angličtiny i okolí snažil na jakémsi japonském parkovišti pomoci asi 40 minut, načež mu nakonec vůbec nepomohl.

Japonsko

Když jsme se dostali do hotelu a na recepci, chtěli jsme se ubytovat a předtím zaplatit. Platba byla také podmínkou, aby nám byl vydán klíč, respektive čipová karta. Tady ale nastal problém, protože my jsme počítali s tím, že budeme na hotelu platit v dolarech a ono to nešlo. Chtěli-li jsme platit cash, museli jsme vytáhnout japonské yeny. Ty jsme sice nějaké měli, ale zdaleka ne tolik, kolik bylo potřeba. Když jsme se zeptali, kde bychom si mohli v okolí peníze vyměnit, bylo nám velice špatnou angličtinou vysvětleno, že dneska nikde, protože je sobota, ale v pondělí že bude už mít otevřeno banka. Zaplatili jsme tedy alespoň dva dny, na které jsme měli finance, s tím, že v pondělí doplatíme zbytek. Vše se vyřešilo další den, kdy jsem odjela do Tokia a tam za pomoci japonských přátel našla směnárnu.

Japonsko

Než jsem odjela do Japonska, byla jsem upozorňována na velmi malé pokoje. Můj hotelový pokoj mi tuto informaci potvrdil. Pokojíček byl tak malý, že se do něj vešla jenom postel a stůl. Žádná skříň se sem už nevměstnala a tak jsem měla všechny věci po celou dobu pobytu buď na židli, nebo na věšáku. Koupelna byla také malinká. Vana měla tak maximálně metr dvacet na délku, zato byla ale příjemně hluboká. Byla v ní odměrka, která udávala, jakou výšku vody si máte napustit, vážíte-li 60, 70, 80, 90, 100 kg atd.

A tak jsem začala svůj krátký pobyt v Jokohamě a v Tokiu, v Japonsku.

Japonsko

Text/foto: Kristýna Bartůňkova

 Diskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Vyhlášení nejoblíbenějších hotelů Czech Hotel Awards 2020
Publikováno: 25.5.2020
Do 9. ročníku udílení cen o nejoblíbenější hotel roku Czech Hotel Awards 2020 se zapojilo více než 1200 hotelů. Posláním organizátorů je vytvoření zodpovědné platformy, která propojuje, oceňuje a podporuje všechny hoteliéry přistupující ke svému podnikání s otevřenou myslí a láskyplným srdcem. Tato vize nabývá zejména v současném dění na významu.

Japonsko, Ósaka - Ósacký hrad
Publikováno: 16.1.2015
Kdysi dávno jsme uveřejnili článek o jednom z největších japonských měst, Ósace. Na jeho konci jsme letmo zmínili i místní hrad, jehož plocha je pouze o něco málo menší než plocha Pražského hradu.

Japonsko: Hrad Himedži – samurajská pevnost
Publikováno: 23.1.2015
Tento týden ještě zůstaneme na druhé straně naší planety, abychom se podívali do dalšího monumentálního japonského hradu.

Japonsko, Macumoto - Vraní hrad
Publikováno: 30.1.2015
Do třetice se podíváme do Japonska na další z jeho nejslavnějších hradů. V Macumoto, hlavním městě prefektury Nagano, se nachází hrad, pro jehož vzhled se mu přezdívá Vraní hrad. Poněkud neobvykle nestojí na žádné hoře, ani není obklopen řekami, ale leží na planině. Byl postaven v polovině 16. století, tedy v podobném období jako Ósacký hrad a opět v něm sehrála svoji úlohu postava Hideoši Tojotomiho.

Japonsko, Tokio – Město budoucnosti. Nebo ne? – VIDEO
Publikováno: 20.12.2016
Hlavní město Japonska se zdá nekonečné. A vlastně to je docela pravda – nejde totiž o jedno město, ale o plynule navazující osídlení v celé oblasti regionu Kantó, kde žije zhruba 40 milionů lidí. A i přesto je velmi snadné se v něm cítit jako v malém městečku.

Japonsko, Nagoya: Město samurajů i nočního života – VIDEO
Publikováno: 27.12.2016
Na Nagoyu, třetí největší město země, se při návštěvách Japonska zapomíná. Bohužel. Ano, máte sice na výběr spoustu mnohem – na první pohled – zajímavějších míst, ale pokud máte trochu více času, zastavte se v Nagoye alespoň na jeden den a noc. Nebudete litovat.

Japonsko, Kyoto – romantická cesta hluboko do historie – VIDEO
Publikováno: 3.1.2017
Po mnoho století hlavní město Japonska se dnes velikostí nemůže jeho nástupci – Tokiu – ani zdaleka vyrovnat, rozhodně ale patří mezi nejkrásnější města světa. Kdybychom vám měli v Japonsku doporučit jediné místo, kam se podívat, bude to právě Kyoto.

Japonsko, chrámy v Kyotu – od maličkých po největší – VIDEO
Publikováno: 10.1.2017
Bývalé japonské hlavní město Kyoto se může pyšnit zhruba dvěma tisíci chrámy. Většinou buddhistickými, zhruba čtvrtina je šintoistická. Někdy jde o majestátní rozlehlé komplexy, někdy o maličké chrámy skryté v uličkách města. Krásné jsou všechny. Pojďme se na některé z nich podívat.

Japonsko: Daigo-ji – zapomenutý UNESCO chrám nedaleko Kyota – VIDEO
Publikováno: 17.1.2017
Většina návštěvníků Kyota zůstává v centru města a bohužel zapomínají, že i v jeho okolí mohou najít spoust nádherných míst. Jedním z nich je chrámový komplex a hora Daigo-ji. Věřte, že ta půlhodinová cesta metrem za to stojí.

Japonsko: Hora Ikoma – tichá krása japonského venkova – VIDEO
Publikováno: 24.1.2017
Japonsko nabízí tolik lákadel, že se málokdy poštěstí jet někam úplně bez cíle. Bydlení ve starém japonském domě téměř na vrcholu hory ale nešlo odolat. Japonský venkov je úplně jiný než města – ve výsledku ještě více magický.

Japonsko V. - Tokio, Asakusa a chrám Sensódži
Publikováno: 7.10.2013
Když jsem v rámci pracovní cesty zavítala do Japonska, neměla jsem moc času na prohlídku památek. Byl mi ale dán jeden den bez práce k tomu, abych jej strávila v hlavním městě Japonska, Tokiu.

Japonsko IV. – První seznámení s Tokiem, Tokijská univerzita
Publikováno: 30.9.2013
Když jsem se v rámci pracovní cesty dostala do Japonska, neměla jsem na jeho prohlídku příliš času. Bydlela a pracovala jsem v Jokohamě, ale nedaleké hlavní město, Tokio, jsem si rozhodně nemohla nechat ujít.

Japonsko III. - Jokohamské Čínské město a zahrada Senkeien
Publikováno: 23.9.2013
Pracovní cesta mě přivedla v květnu tohoto roku, roku 2013, do Jokohamy, velkého přístavního města ležícího na pobřeží Tokijského zálivu. Již jsem si ve volné chvíli stačila prohlédnout pobřežní část Jokohamy, ale ze zbytku jsem zatím neviděla více než příjemný Jokohamský park.

Japonsko II. - V Jokohamě v přístavu, park Jamašita a Jokohamský park
Publikováno: 16.9.2013
Pracovní cesta mě přivedla do Jokohamy, hlavního města japonské prefektury Kanagawa, které leží asi 30 kilometrů od Tokia na západním pobřeží Tokijského zálivu. Místo mých pracovních povinností bylo alokováno do krásné historické budovy Red Brick Wirehouse (Yokohama Akarenga Sōko), která stojí na pobřeží, hned vedle přístavu.

Japonsko: Doprava po Japonsku
Publikováno: 22.8.2012
Tokijské metro, meziměstské vlaky, šinkanseny. Změť zastávek a tunelů, stovky stanic a tisíce Japonců, kteří se hemží mezi turnikety, nástupišti a vlaky. Při této představě turistům často nebývá do zpěvu.

Japonsko: O nástrahách ubytování
Publikováno: 19.9.2012
Při cestování po Japonsku se turista velmi snadno přimotá k řadě zvláštních či komických situací. Mezi ty nejklasičtější, které si zažije každý, patří samozřejmě zabloudění, čekání na vlak na koleji, která je zrušena, nebo rozčarování nad veřejnými toaletami.

Japonsko: Tokio a jeho životni styl
Publikováno: 15.8.2012
Tokio. Město, kde vedle sebe žijí školáci ve staromódních uniformách, vymóděné paničky, které tráví dopoledne v nákupních domech, po parcích a všemožných koutech města se poflakující mládež, skejťáci s barevnými vlasy, holky s umělými řasami a dvaceticentimetrovými podpatky, psíci navlečení do minikimon a samozřejmě všudypřítomní byznysmeni, takzvaní sararímani.

Japonsko: Něco o pocitech
Publikováno: 12.9.2012
Někteří z nás si myslí, že Japonci jaksi maskují své pocity, že je uzamykají kdesi hluboko v sobě. Že se jen neustále uklání a usmívají, že se chovají strojeně. Že jsou „naprogramovaní“, aby dobře a tvrdě pracovali pro svou firmu, rodinu a pro Japonsko. A že snad ani žádné pocity nemají. Na to existuje jen jedna odpověď.

Japonsko: Setkání s historií
Publikováno: 3.10.2012
Japonská historie není zrovna běžně diskutované téma. De facto se toho o ní mezi lidmi mnoho neví. Pokud se pokusíte zavést na ni řeč, většině lidí se vybaví události druhé světové války. Zbytek si vzpomene na samuraje, udatné bojovníky s katanou, samurajským mečem, a gejši, které jsou naneštěstí dodnes v podvědomí lidí zaškatulkované jako prostitutky.

Japonsko: Tradiční jídlo
Publikováno: 5.9.2012
Co si představíte, když se řekne japonské jídlo? Neznám člověka, který by si nepředstavil syrovou rybu a rýži. Řada lidí se mylně domnívá, že Japonci nic jiného než tyto dvě potraviny nejí. A představa týdnů strávených o syrové rybě a rýži je potom často donutí, aby si s sebou na cestu do Japonska přibalili uherák.

Japonsko: Srovnání s Českem
Publikováno: 26.9.2012
Jaký je hlavní rozdíl mezi Japonskem a Českem? Překvapivě jedna z nejčastějších otázek, kterou slýchávám. Jako kdyby snad na ni existovala odpověď. Jak já s oblibou říkám, v Japonsku je všechno jiné. I vzduch je tam jiný, než ten, na který jsme zvyklí. A není to jen odlišný vzduch, co nám japonská příroda nabízí.

Japonsko: Svět zábavy
Publikováno: 10.10.2012
Jak vypadá noční Tokio v pátek a v sobotu v noci? Úplně jinak než ve dne. Dokonce by se dalo říct, že se jedná o zcela jiné město. Ulice se rozzáří světly, nápisy a vývěsní tabule ožijí díky barevné záři neonových zářivek. Dívky si obléknou sukně o deset až patnáct čísel kratší než normálně, na obličej si nanesou vrstvu make-upu, nalepí si umělé řasy a vyrazí do klubů. Kam přesně?

Japonsko: Nakupování v metropoli
Publikováno: 29.8.2012
Snad každý turista, který v Japonsku vleze do obchodu se suvenýry, se musí hodně snažit, aby nevykoupil všechny předměty, které takový krámek nabízí. Lákají ho barevné vějíře, keramika, kimona, reprodukce tradičních japonských dřevořezů, tisíce předmětů s roztomilými vzorečky a samozřejmě všudypřítomná Hello Kitty.

Japonsko, Ósaka: Kuchyně Japonska
Publikováno: 8.3.2013
Jak vypadá jedno z největších a nejvýznamnějších měst?


Souvisejicí fotogalerie

Japonsko – říše mrakodrapů, zahrad a chrámů
Japonsko je císařský ostrovní stát ve východní Asii, ve kterém se mísí moderní technologie s trad...


Souvisejicí videa

Japonsko: chrámy v Kyotu
Japonsko je svými chrámy proslulé, v bývalém hlavním městě Kyoto se jich ukrývá na dva tisíce. Vě...

Japonsko, Tokio – město budoucnosti
Od hlavního města Japonska byste asi čekali ledacos, ale že je v jeho některých částech neuvěřite...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Můj mazlíček

1. 9. – 31. 10. 2020
1. cena:
2. cena:
Cena redakce:
Voucher pro 2 osoby na 1 noc v pohádkovém hotelu Zámek Berchtold*** + 2 vstupenky na veletrh Stříbrné vánoční dny

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

25.9.2020
U příležitosti Světového dne cestovního ruchu (27. září), nabízí Gemersko-malohontské muzeum bezplatný vstup do výstavních a expozičních prostor od 13 do 18 hodin.
24.9.2020
Nová kniha cestovatele Jana Hocka!
• 2 500 kilometrů českou a slovenskou přírodou.
• Pěšky, na kole, lodí, na lyžích i na koni.
• Jednodenní výlety různé náročnosti.
• Příroda národních parků a chráněných oblastí.
• Profesionální a panoramatické fotografie.
23.9.2020
Světový den cestovního ruchu se každoročně slaví 27. září a jeho cílem je zvyšovat povědomí o významu cestovního ruchu, jeho sociálních, kulturních, ekologických i ekonomických hodnotách a přínosu k dosažení cílů udržitelného rozvoje.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE (včetně výskytu koronavirus COVID-19).

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – NEPÁL:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:úterý 29. 9. 2020
svátek:Michal
dnes:
úterý 29.9.
13 °C
zítra:
středa 30.9.
15 °C