www.infoglobe.cz » Japonsko: Nakupování v metropoli

Japonsko: Nakupování v metropoli

Publikováno: 29.8.2012
Snad každý turista, který v Japonsku vleze do obchodu se suvenýry, se musí hodně snažit, aby nevykoupil všechny předměty, které takový krámek nabízí. Lákají ho barevné vějíře, keramika, kimona, reprodukce tradičních japonských dřevořezů, tisíce předmětů s roztomilými vzorečky a samozřejmě všudypřítomná Hello Kitty.

Není snadné tomu odolat. A zavazadla, která si pak takový turista odváží domů, obvykle váží mnohem více, než je pro přepravu letadlem povoleno.

Japonsku lze však nakupovat i jiné věci než dárkové předměty. Během doby, kdy muži pracují a nejsou doma, vyráží jejich manželky obhlédnout, co nového dorazilo do obchodních domů s módou. Odpoledne se k nim pak ještě přidávají teenageři, kterým skončila škola. Nákupní čtvrti tak praskají ve švech.  

Budova 109, Šibuja

Asi nejznámější obchodní dům v Tokiu stojí na Šibuje. Říká se mu Dům 109 a jsou zde umístěny desítky obchodů s tou nejrozmanitější módou, jakou si jen lze představit. Na jedné straně tu mají seriózní modely pro sekretářky a firemní pracovnice, na druhé straně je tu k mání i oblečení pro teenagery, nejrůznější street móda. Podíváte se doprava – obchod plný krajkovaných oblečků, třpytivých sukýnek s volánky a růžových střevíčků. Podíváte se doleva – černé kožené bundy pobité železnými cvoky, sukně s řetězy a těžké boty. A před každým obchodem dvě prodavačky na štaflích, které oblečené do modelů obchodu, ve kterém pracují, vykřikují do éteru, jaké zboží je zrovna ve slevě. A to pokud možno tak, aby překřičely prodavačky z vedlejšího obchodu. Možná si řeknete, že není možné, aby jednoho po pár minutách nakupování nerozbolela hlava, ale Japonky to zvládají na jedničku. Šmejdí mezi regály a euforicky vykřikují, když se jim povede ukořistit nějaký obzvláště hezký obleček. Občas mezi nimi lze zahlédnout nějakého zbloudilého muže, který se plouží za svou přítelkyní. Takovou podívanou by si člověk neměl nechat ujít, ani kdyby si ve výsledku nic nekoupil.

Budova 109, ŠibujaBudova 109, Šibujaprodavačka

Ti, kteří berou nákupy vážně a potrpí si na luxusní značky, zase jistě neminou Ginzu, tokijskou čtvrť, která je svými luxusními obchody, drahými kavárnami a vysokými cenami vyhlášená. Sídlí-li japonská firma na Ginze, pak je třeba s ní počítat. Turista, který vystoupí na Ginze z metra a rozhlédne se kolem sebe, ihned cítí, že se ocitl na místě, kde si koupí kafe třikrát dráž než kdekoliv jinde. Byznysmeni, kteří jej míjí, chodí v na míru šitých oblecích, ženy se pyšní luxusními šperky. Ulice jsou plné obchodů prvotřídních světových značek a všechno se tak nějak leskne víc než normálně. Ulicemi projíždí červené taxíky a zapadlých, malých uliček je zde poskrovnu. Každý druhý člověk telefonuje. Ti, kteří netelefonují, se alespoň tváří důležitě. 

žena s mobilem, GinzaByzmysmeni na přechodu, GinzaZastávka metra, Ginza

Ginza

Pokud si plánujete koupit barevné oblečení, cédéčka s populární hudbou a plakáty japonských zpěváků, které byste pořídili třeba na Haradžuku, jste na Ginze špatně. Ale pokud si chcete užít chvilku luxusu a dát si kafe na jedné z nejdražších tříd na světě, pak byste lepší místo hledali jen těžko.

Taxi na Ginze

Turistům se dost často stává, že po příjezdu z Japonska vybalí z kufru předměty, které koupili v záchvatu nadšení z japonské kultury a které již nikdy nevytáhnou ze skříně. Co mezi takové věci patří? V první řadě kimono. Česká veřejnost rozhodně nereaguje na ženu oblečenou do kimona tak klidně, jako veřejnost japonská. (Na tradiční japonskou obuv reagují Češi lépe, protože jim připomíná žabky.) I dnes se turistovi v Japonsku celkem běžně může stát, že potká ženu, která kráčí oblečená právě do kimona. Ovšem pozor. Ve většině případů se nejedná o gejšu!

Ženy v kimonu, Čibuja

Druhá věc, která obvykle končí v zavazadlech, je průhledný, plastový deštník, který se v létě dá v Japonsku koupit na každém rohu, neboť tam často prší. Ovšem pozor! Na letišti si ostraha dost často myslí, že tyto deštníky nejsou nic jiného než smrtící zbraň, protože nejdou pořádně narvat do kufru. A pokud už si nekoupíte plastový deštník, určitě se zamilujete do nějakého krajkového paraplíčka, která Japonky nosí, aby se chránily před sluncem. A pokud vás nedostane ani deštník, ani paraplíčko, zaručeně si vás získá keramika, roztomilé peněženky ve tvaru kočičí hlavy, klobouky z rákosu, sušenky s mořskou řasou nebo alespoň čajová zmrzlina. Tu ale asi těžko povezete domů.

Plastové deštníky, Čibuja

Žena s paraplíčkem, OmotesandoPeněženky, KamakuraProdej keramiky, Kamakura

Text/foto: Anna JarchovskáDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Japonsko: Tokio a jeho životni styl
Publikováno: 15.8.2012
Tokio. Město, kde vedle sebe žijí školáci ve staromódních uniformách, vymóděné paničky, které tráví dopoledne v nákupních domech, po parcích a všemožných koutech města se poflakující mládež, skejťáci s barevnými vlasy, holky s umělými řasami a dvaceticentimetrovými podpatky, psíci navlečení do minikimon a samozřejmě všudypřítomní byznysmeni, takzvaní sararímani.

Japonsko, Macumoto - Vraní hrad
Publikováno: 30.1.2015
Do třetice se podíváme do Japonska na další z jeho nejslavnějších hradů. V Macumoto, hlavním městě prefektury Nagano, se nachází hrad, pro jehož vzhled se mu přezdívá Vraní hrad. Poněkud neobvykle nestojí na žádné hoře, ani není obklopen řekami, ale leží na planině. Byl postaven v polovině 16. století, tedy v podobném období jako Ósacký hrad a opět v něm sehrála svoji úlohu postava Hideoši Tojotomiho.

Japonsko: Hrad Himedži – samurajská pevnost
Publikováno: 23.1.2015
Tento týden ještě zůstaneme na druhé straně naší planety, abychom se podívali do dalšího monumentálního japonského hradu.

Japonsko V. - Tokio, Asakusa a chrám Sensódži
Publikováno: 7.10.2013
Když jsem v rámci pracovní cesty zavítala do Japonska, neměla jsem moc času na prohlídku památek. Byl mi ale dán jeden den bez práce k tomu, abych jej strávila v hlavním městě Japonska, Tokiu.

Japonsko IV. – První seznámení s Tokiem, Tokijská univerzita
Publikováno: 30.9.2013
Když jsem se v rámci pracovní cesty dostala do Japonska, neměla jsem na jeho prohlídku příliš času. Bydlela a pracovala jsem v Jokohamě, ale nedaleké hlavní město, Tokio, jsem si rozhodně nemohla nechat ujít.

Japonsko III. - Jokohamské Čínské město a zahrada Senkeien
Publikováno: 23.9.2013
Pracovní cesta mě přivedla v květnu tohoto roku, roku 2013, do Jokohamy, velkého přístavního města ležícího na pobřeží Tokijského zálivu. Již jsem si ve volné chvíli stačila prohlédnout pobřežní část Jokohamy, ale ze zbytku jsem zatím neviděla více než příjemný Jokohamský park.

Japonsko II. - V Jokohamě v přístavu, park Jamašita a Jokohamský park
Publikováno: 16.9.2013
Pracovní cesta mě přivedla do Jokohamy, hlavního města japonské prefektury Kanagawa, které leží asi 30 kilometrů od Tokia na západním pobřeží Tokijského zálivu. Místo mých pracovních povinností bylo alokováno do krásné historické budovy Red Brick Wirehouse (Yokohama Akarenga Sōko), která stojí na pobřeží, hned vedle přístavu.

Japonsko I. - Do Japonska, do Jokohamy, do hotelu…
Publikováno: 15.9.2013
Stalo se, že v rámci pracovní cesty jsem dostala příležitost vydat se do země vysněné, do Japonska. Země vysněné proto, že už jedenáct let pomocí praktikování bojového umění aikido objevuji jeho kulturu a jsem jí fascinovaná.

Japonsko, Ósaka: Kuchyně Japonska
Publikováno: 8.3.2013
Jak vypadá jedno z největších a nejvýznamnějších měst?

Víte, že? Hashima - japonský ostrov duchů
Publikováno: 20.1.2013
Nedaleko jednoho z nejvýznamnějších tichomořských přístavů, japonského Nagasaki, se nachází jedno z nejpodivnějších míst světa - ostrov Hashima. Jaký byl osud jednoho z nejhustěji obydlených míst světa, které se dnes stalo pomníkem tisíců mrtvých horníků v uhelných dolech kdesi v jeho hlubinách.

Japonsko: Přírodní symboly
Publikováno: 17.10.2012
Existují věci, na které jsou Japonci nesmírně pyšní. Vzhledem k tomu, že Japonsko po dlouhou dobu své historie neudržovalo téměř žádné kontakty s pevninou a vyvíjelo se tak v ústraní, vyvinul se zde krom specifické japonské kultury, zvyků a jazyka i určitý pocit vlastní výjimečnosti.

Japonsko: Svět zábavy
Publikováno: 10.10.2012
Jak vypadá noční Tokio v pátek a v sobotu v noci? Úplně jinak než ve dne. Dokonce by se dalo říct, že se jedná o zcela jiné město. Ulice se rozzáří světly, nápisy a vývěsní tabule ožijí díky barevné záři neonových zářivek. Dívky si obléknou sukně o deset až patnáct čísel kratší než normálně, na obličej si nanesou vrstvu make-upu, nalepí si umělé řasy a vyrazí do klubů. Kam přesně?

Japonsko: Setkání s historií
Publikováno: 3.10.2012
Japonská historie není zrovna běžně diskutované téma. De facto se toho o ní mezi lidmi mnoho neví. Pokud se pokusíte zavést na ni řeč, většině lidí se vybaví události druhé světové války. Zbytek si vzpomene na samuraje, udatné bojovníky s katanou, samurajským mečem, a gejši, které jsou naneštěstí dodnes v podvědomí lidí zaškatulkované jako prostitutky.

Japonsko: Srovnání s Českem
Publikováno: 26.9.2012
Jaký je hlavní rozdíl mezi Japonskem a Českem? Překvapivě jedna z nejčastějších otázek, kterou slýchávám. Jako kdyby snad na ni existovala odpověď. Jak já s oblibou říkám, v Japonsku je všechno jiné. I vzduch je tam jiný, než ten, na který jsme zvyklí. A není to jen odlišný vzduch, co nám japonská příroda nabízí.

Japonsko: O nástrahách ubytování
Publikováno: 19.9.2012
Při cestování po Japonsku se turista velmi snadno přimotá k řadě zvláštních či komických situací. Mezi ty nejklasičtější, které si zažije každý, patří samozřejmě zabloudění, čekání na vlak na koleji, která je zrušena, nebo rozčarování nad veřejnými toaletami.

Japonsko: Něco o pocitech
Publikováno: 12.9.2012
Někteří z nás si myslí, že Japonci jaksi maskují své pocity, že je uzamykají kdesi hluboko v sobě. Že se jen neustále uklání a usmívají, že se chovají strojeně. Že jsou „naprogramovaní“, aby dobře a tvrdě pracovali pro svou firmu, rodinu a pro Japonsko. A že snad ani žádné pocity nemají. Na to existuje jen jedna odpověď.

Japonsko: Tradiční jídlo
Publikováno: 5.9.2012
Co si představíte, když se řekne japonské jídlo? Neznám člověka, který by si nepředstavil syrovou rybu a rýži. Řada lidí se mylně domnívá, že Japonci nic jiného než tyto dvě potraviny nejí. A představa týdnů strávených o syrové rybě a rýži je potom často donutí, aby si s sebou na cestu do Japonska přibalili uherák.

Japonsko: Doprava po Japonsku
Publikováno: 22.8.2012
Tokijské metro, meziměstské vlaky, šinkanseny. Změť zastávek a tunelů, stovky stanic a tisíce Japonců, kteří se hemží mezi turnikety, nástupišti a vlaky. Při této představě turistům často nebývá do zpěvu.

Japonsko – země budoucnosti i tisíciletých tradic – VIDEO
Publikováno: 13.12.2016
Na mapě vypadá jako nenápadné souostroví na východě Asie, přesto je to země s neuvěřitelně pestrou historií, úžasnými tradicemi, nádhernou přírodou a obrovskou ekonomickou sílou. Před první cestou do Japonska můžete čekat cokoliv, ale buďte si jistí, že vás překvapí. Možná mnohem víc, než si myslíte.

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

PoÚtStČtSoNe
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Mezi květy

1. 3. – 30. 4. 2020
1. cena:
Kniha Krkonoše zámé i neznámé z Knižního klubu
2. cena:
Kniha Putování českou přírodou z Knižního klubu
Cena redakce:
Víkendový pobyt pro 2 osoby se snídaní a neomezeným vstupem do wellness v hotelu Zlatý Lev**** v Žatci!

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

29.3.2020
Navzdory šířícímu se koronaviru vás chceme informovat o nové turisticko-kulturní silnici vedoucí napříč Španělskem, která vás zavede po stopách Rodriga Díaze de Vivara – středověkého rytíře, známého také jako Cid Campeador.
28.3.2020
Přinášíme vám pár tipů, kam se vydat do přírody, když památky, muzea a galerie zůstávají zavřeny. Každý ve svém okolí najde nějakou volně přístupnou rozhlednu, vyhlídku nebo naučnou stezku.
27.3.2020
Organizace spojených národů si každoročně nechává zpracovat trošku netradiční žebříček o nejšťastnějších národech světa (World Happiness Report), resp. nejlepších místech pro život. Jak dopadlo letošní měření, se dozvíte v následujících řádcích.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE (včetně výskytu koronavirus COVID-19).

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce - GUATEMALA, BELIZE a DOMINIKÁNSKÁ REPUBLIKA:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:neděle 29. 3. 2020
svátek:Taťána
dnes:
neděle 29.3.
6 °C
zítra:
pondělí 30.3.
4 °C