www.infoglobe.cz » Japonsko: Něco o pocitech

Japonsko: Něco o pocitech

Publikováno: 12.9.2012
Někteří z nás si myslí, že Japonci jaksi maskují své pocity, že je uzamykají kdesi hluboko v sobě. Že se jen neustále uklání a usmívají, že se chovají strojeně. Že jsou „naprogramovaní“, aby dobře a tvrdě pracovali pro svou firmu, rodinu a pro Japonsko. A že snad ani žádné pocity nemají. Na to existuje jen jedna odpověď.

Samozřejmě, že je mají. A co je na tom pro turistu zajímavého, můžete se s nimi i nakrásně setkat. I v do jisté míry neosobním Tokiu, městě plném kanceláří, úřadů a obchodů, existují místa, kde vás zaplaví tisíce pocitů. 

 

Jedno z takových míst se nachází v areálu chrámu Zódžódži nedaleko věže Tokio Tower. Zatímco turisté ve věži z výšky hlasitě obdivují překrásný výhled na město, fotí si magickou podvečerní scenérii tisíců rozsvícených světel, turista v chrámu Zódžódži tiše prochází mezi desítkami ztichlých kamenných panenek. K čemu tu asi jsou? Každá má na hlavě pletenou čepičku, každá má před sebou malý větrníček. Když zafouká vítr, větrníčky se roztočí a podivnou scenérii naplní ještě podivnější, drkotavý zvuk. Některé panenky jsou již téměř rozpadlé, čepičky jim padají na stranu, jiné jsou úplně nové, oblečené do hadříků z obchodů. Stojí tu jako upomínky na nenarozené děti. Řada z těchto panenek je navíc obdarována dárkem pro Džizó, ochránce nenarozených dětí, který takovýmto dětem pomáhá v posmrtném životě. V každém davu, který se vyrojí z metra nedaleko chrámu Zódžódži, se najde alespoň jeden člověk, který jde věnovat bonbón nebo dáreček svému nenarozenému dítěti.

   

Zbylá část davu pak obvykle míří k Tokio Tower, 315 metrů vysoké věži, která byla postavena po vzoru Eiffelovky v Paříži. Dlouho nejvyšší (dnes druhou nejvyšší) budovu Japonska se vyplatí navštívit navečer. Než vás výtah vyveze nahoru, nad městem se objeví červánky, a když potom na Tokio padne tma, ulice se žlutě rozzáří... Mezi rozsvícenými kancelářemi a byty se pak klikatí ulice a po nich se míhají stovky blikajících aut. Návštěva Tokio Tower je určitě skvělým zážitkem. Krom pocitů štěstí zde určitě narazíte i na pocity závrati, strach z výšky a nevolnost.

   

Vrátíme- li se k povídání o chrámech, nelze nepoznamenat, že se jedná o zvláštní, často až magická místa. Kde se lze skrýt před ruchem velkoměsta, kde mezi stromy pobíhají toulavé kočky, z kaluží zde pijí obrovští, černí ptáci a kolem vás se občas projde skupinka mnichů. My se modlíme v kostelech, Japonci se modlí v chrámech. Přijdou, pokloní se, tlesknou, vhodí pár mincí mezi ostatní. Oblíbené je i psaní přání na dřevěné destičky, které si musí předem zakoupit, nebo nákup věštby napsané na papírku. Papírky s věštbami se losují. Je- li věštba špatná, pověsí se na strom nebo provázek, aby jí vítr odvál pryč.  

Jedny z nejkrásnějších chrámů můžeme najít v Kjótu, které začalo sloužit jako hlavní město, když v roce 794 vystřídalo starověkou Naru. Vedle řady architektonických památek, mezi které patří například dva významné pavilony, Zlatý a Stříbrný, zde můžeme navštívit bývalý císařský palác a chrámy jako Šimogamo nebo Kamigamo.  

Vedle buddhistických chrámů lze v Japonsku navštívit i šintoistické svatyně. Mimořádně krásná svatyně se nachází v již zmiňované Naře, starobylém městě nedaleko Kjóta. Nara je krom svých chrámů, například chrámu Tódaidži, který je největší dřevěnou budovou na světě, proslulá i volně se pohybujícími jelínky, kteří prochází parky mezi svatyněmi a chrámy.

Dalším zajímavým místem, na kterém se Japonci pocity snaží spíše skrývat, než je vystavovat na odiv, je čtvrť hodinových hotelů, známá jako Dógenzaka. Dostanete se na ni přímo z ulice za nákupním centrem „109“ v Tokiu a její návštěva rozhodně stojí za to, i když zrovna nemáte v plánu žádný z těchto hotelů navštívit. Přinejmenším se zde setkáte s tou nejpraštěnější architekturou, jakou si dovedete představit.

Hotely jsou koncipovány jako místo, kam můžete bez ostychu zajít se svou přítelkyní či přítelem, na libovolnou dobu obsadit jeden z pokojů a po zaplacení odejít. Pro řadu mladých Japonců jsou tyto hotely jedinou možností, jak být chvíli se svým milým či milou a vyhnout se zároveň vlastnímu bytu přecpanému příbuznými. Stačí si jen vybrat hotel a porovnat ceny. A přežít trochu nutného kýče v podobě plastových plameňáků u vchodu, tabulek s citáty o lásce a šílených názvů hotelů. Klub Jahůdka, hotel Chandra, Hotel karibský resort. Někdy je až s podivem, na jaké názvy hotely své zákazníky lákají...  

Text/foto: Anna Jarchovská

 Diskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Japonsko: Tokio a jeho životni styl
Publikováno: 15.8.2012
Tokio. Město, kde vedle sebe žijí školáci ve staromódních uniformách, vymóděné paničky, které tráví dopoledne v nákupních domech, po parcích a všemožných koutech města se poflakující mládež, skejťáci s barevnými vlasy, holky s umělými řasami a dvaceticentimetrovými podpatky, psíci navlečení do minikimon a samozřejmě všudypřítomní byznysmeni, takzvaní sararímani.

Japonsko: Hrad Himedži – samurajská pevnost
Publikováno: 23.1.2015
Tento týden ještě zůstaneme na druhé straně naší planety, abychom se podívali do dalšího monumentálního japonského hradu.

Japonsko, Ósaka - Ósacký hrad
Publikováno: 16.1.2015
Kdysi dávno jsme uveřejnili článek o jednom z největších japonských měst, Ósace. Na jeho konci jsme letmo zmínili i místní hrad, jehož plocha je pouze o něco málo menší než plocha Pražského hradu.

Japonsko V. - Tokio, Asakusa a chrám Sensódži
Publikováno: 7.10.2013
Když jsem v rámci pracovní cesty zavítala do Japonska, neměla jsem moc času na prohlídku památek. Byl mi ale dán jeden den bez práce k tomu, abych jej strávila v hlavním městě Japonska, Tokiu.

Japonsko IV. – První seznámení s Tokiem, Tokijská univerzita
Publikováno: 30.9.2013
Když jsem se v rámci pracovní cesty dostala do Japonska, neměla jsem na jeho prohlídku příliš času. Bydlela a pracovala jsem v Jokohamě, ale nedaleké hlavní město, Tokio, jsem si rozhodně nemohla nechat ujít.

Japonsko III. - Jokohamské Čínské město a zahrada Senkeien
Publikováno: 23.9.2013
Pracovní cesta mě přivedla v květnu tohoto roku, roku 2013, do Jokohamy, velkého přístavního města ležícího na pobřeží Tokijského zálivu. Již jsem si ve volné chvíli stačila prohlédnout pobřežní část Jokohamy, ale ze zbytku jsem zatím neviděla více než příjemný Jokohamský park.

Japonsko II. - V Jokohamě v přístavu, park Jamašita a Jokohamský park
Publikováno: 16.9.2013
Pracovní cesta mě přivedla do Jokohamy, hlavního města japonské prefektury Kanagawa, které leží asi 30 kilometrů od Tokia na západním pobřeží Tokijského zálivu. Místo mých pracovních povinností bylo alokováno do krásné historické budovy Red Brick Wirehouse (Yokohama Akarenga Sōko), která stojí na pobřeží, hned vedle přístavu.

Japonsko I. - Do Japonska, do Jokohamy, do hotelu…
Publikováno: 15.9.2013
Stalo se, že v rámci pracovní cesty jsem dostala příležitost vydat se do země vysněné, do Japonska. Země vysněné proto, že už jedenáct let pomocí praktikování bojového umění aikido objevuji jeho kulturu a jsem jí fascinovaná.

Japonsko, Ósaka: Kuchyně Japonska
Publikováno: 8.3.2013
Jak vypadá jedno z největších a nejvýznamnějších měst?

Víte, že? Hashima - japonský ostrov duchů
Publikováno: 20.1.2013
Nedaleko jednoho z nejvýznamnějších tichomořských přístavů, japonského Nagasaki, se nachází jedno z nejpodivnějších míst světa - ostrov Hashima. Jaký byl osud jednoho z nejhustěji obydlených míst světa, které se dnes stalo pomníkem tisíců mrtvých horníků v uhelných dolech kdesi v jeho hlubinách.

Japonsko: Přírodní symboly
Publikováno: 17.10.2012
Existují věci, na které jsou Japonci nesmírně pyšní. Vzhledem k tomu, že Japonsko po dlouhou dobu své historie neudržovalo téměř žádné kontakty s pevninou a vyvíjelo se tak v ústraní, vyvinul se zde krom specifické japonské kultury, zvyků a jazyka i určitý pocit vlastní výjimečnosti.

Japonsko: Svět zábavy
Publikováno: 10.10.2012
Jak vypadá noční Tokio v pátek a v sobotu v noci? Úplně jinak než ve dne. Dokonce by se dalo říct, že se jedná o zcela jiné město. Ulice se rozzáří světly, nápisy a vývěsní tabule ožijí díky barevné záři neonových zářivek. Dívky si obléknou sukně o deset až patnáct čísel kratší než normálně, na obličej si nanesou vrstvu make-upu, nalepí si umělé řasy a vyrazí do klubů. Kam přesně?

Japonsko: Setkání s historií
Publikováno: 3.10.2012
Japonská historie není zrovna běžně diskutované téma. De facto se toho o ní mezi lidmi mnoho neví. Pokud se pokusíte zavést na ni řeč, většině lidí se vybaví události druhé světové války. Zbytek si vzpomene na samuraje, udatné bojovníky s katanou, samurajským mečem, a gejši, které jsou naneštěstí dodnes v podvědomí lidí zaškatulkované jako prostitutky.

Japonsko: Srovnání s Českem
Publikováno: 26.9.2012
Jaký je hlavní rozdíl mezi Japonskem a Českem? Překvapivě jedna z nejčastějších otázek, kterou slýchávám. Jako kdyby snad na ni existovala odpověď. Jak já s oblibou říkám, v Japonsku je všechno jiné. I vzduch je tam jiný, než ten, na který jsme zvyklí. A není to jen odlišný vzduch, co nám japonská příroda nabízí.

Japonsko: O nástrahách ubytování
Publikováno: 19.9.2012
Při cestování po Japonsku se turista velmi snadno přimotá k řadě zvláštních či komických situací. Mezi ty nejklasičtější, které si zažije každý, patří samozřejmě zabloudění, čekání na vlak na koleji, která je zrušena, nebo rozčarování nad veřejnými toaletami.

Japonsko: Doprava po Japonsku
Publikováno: 22.8.2012
Tokijské metro, meziměstské vlaky, šinkanseny. Změť zastávek a tunelů, stovky stanic a tisíce Japonců, kteří se hemží mezi turnikety, nástupišti a vlaky. Při této představě turistům často nebývá do zpěvu.

Japonsko, Macumoto - Vraní hrad
Publikováno: 30.1.2015
Do třetice se podíváme do Japonska na další z jeho nejslavnějších hradů. V Macumoto, hlavním městě prefektury Nagano, se nachází hrad, pro jehož vzhled se mu přezdívá Vraní hrad. Poněkud neobvykle nestojí na žádné hoře, ani není obklopen řekami, ale leží na planině. Byl postaven v polovině 16. století, tedy v podobném období jako Ósacký hrad a opět v něm sehrála svoji úlohu postava Hideoši Tojotomiho.

Japonsko: Nakupování v metropoli
Publikováno: 29.8.2012
Snad každý turista, který v Japonsku vleze do obchodu se suvenýry, se musí hodně snažit, aby nevykoupil všechny předměty, které takový krámek nabízí. Lákají ho barevné vějíře, keramika, kimona, reprodukce tradičních japonských dřevořezů, tisíce předmětů s roztomilými vzorečky a samozřejmě všudypřítomná Hello Kitty.

Japonsko: Tradiční jídlo
Publikováno: 5.9.2012
Co si představíte, když se řekne japonské jídlo? Neznám člověka, který by si nepředstavil syrovou rybu a rýži. Řada lidí se mylně domnívá, že Japonci nic jiného než tyto dvě potraviny nejí. A představa týdnů strávených o syrové rybě a rýži je potom často donutí, aby si s sebou na cestu do Japonska přibalili uherák.


Souvisejicí fotogalerie

Japonsko – říše mrakodrapů, zahrad a chrámů
Japonsko je císařský ostrovní stát ve východní Asii, ve kterém se mísí moderní technologie s trad...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Velká Vánoční soutěž

27. 11. – 15. 1. 2023
1. cena:
Vánoční balíček plný překvapení
2. cena:
Vánoční balíček plný překvapení
3. cena:
Vánoční balíček plný překvapení
1. cena redakce:
Vánoční balíček plný překvapení
2. cena redakce:
Vánoční balíček plný překvapení
3. cena redakce:
Vánoční balíček plný překvapení

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

3.12.2022
Vespa Klub, společnost Faber Moto a Nadace Dětem s rakovinou vás zvou na charitativní jízdu městem na skútru v santa oblečení. Po minuloročním úspěchu se Vespisti opět vydávají na Vánoční Santa jízdu v Bratislavě a v Košicích, aby dětem darovali sváteční balíčky.
30.11.2022
Portál Infoglobe a společnost Viago organizuje v pořadí pátý ročník mezinárodního cestovatelského festivalu infofest, který se i tento rok uskuteční jen ve virtuální podobě. Současně se po více 6. leté přestávce vrací festival umělecké tvorby o horách Horalfest.
29.11.2022
Pomalu již zimní číslo časopisu Krásy Slovenska přináší zajímavý rozhovor s odborníkem  z oblasti obnovy památek a ochrany nehnutelného kulturního dědictví Ing. arch. Pavlem Ižvoltem, PhD., pozve vás do fascinujícího světa mechu, představí filmový Žitný ostrov i nahlédnete na pozoruhodný jev v Občasné vyvíračce.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE 

 

(včetně výskytu koronavirus COVID-19 i válečného konfliktu na Ukrajině).

.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:pondělí 5. 12. 2022
svátek:Jitka
dnes:
pondělí 5.12.
3 °C
zítra:
úterý 6.12.
3 °C

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X