www.infoglobe.cz » Japonsko: O nástrahách ubytování

Japonsko: O nástrahách ubytování

Publikováno: 19.9.2012
Při cestování po Japonsku se turista velmi snadno přimotá k řadě zvláštních či komických situací. Mezi ty nejklasičtější, které si zažije každý, patří samozřejmě zabloudění, čekání na vlak na koleji, která je zrušena, nebo rozčarování nad veřejnými toaletami.

Vzhledem k tomu, že takový turista ne vždy ovládá japonštinu a spoustu věcí si zařizoval ještě z pohodlí domova, dost často se potom v Japonsku diví, v jakém hotelu je to vlastně ubytovaný, jak to, že cesta od vlaku do hotelu trvá místo předpokládaných pěti minut téměř půl hodiny, a jak to, že se musí chodit sprchovat do veřejných „šowá rúmu“.  

V Japonsku existuje celá škála ubytovacích zařízení. Od drahých hotelů po velké, levné ubytovny. Má-li turista hluboko do kapsy, bude se muset spokojit se spaním na palandách, ve spacáku nebo v hotelech bez koupelen. I přestože v řadě takovýchto ubytoven lze v klidu přespat nebo se dokonce za drobné peníze připojit k internetu, je potřeba být při jejich výběru obzvlášť opatrný. Ne každý penzion či hotel, který o sobě prohlašuje, že je tradičně japonský, je potom ve výsledku obyvatelný. A některé z těchto zařízení potom nespokojení hosté zpětně na internetu hodnotí jako „nejhorší místo na světě“. Není se čemu divit, když jim dveře otevře spící vrátný, který sedí v  páchnoucí předsíni, kde po zemi lezou švábi. Příkladem takového hotelu může být například hotel Todži-an v Kjótu.

Na druhou stranu je třeba říct, že ubytování v podobných hotelech přináší řadu nevšedních zážitků. Ubytuje-li se například turista v hotelu bez koupelny, nezbývá mu, než navštívit veřejné umývárny. Představí-li si pod názvem „šowá rúmu“ jakési veřejné sprchy, ve výsledku bude nejspíš překvapený, co bude muset pro trochu teplé vody podstoupit.

První, co by jej mohlo zmást, jsou skříňky na zdi ve vstupní místnosti. Řada turistů již tyto skříňky považuje za odkladní prostor pro oblečení, což vede k tomu, že se svléknou ještě před vstupem do samotné recepce. Ve skutečnosti se jedná o skříňky na obuv. Po odložení bot zákazník přistupuje k placení na recepci. Přestože umývárny mají oddělenou dámskou a pánskou část, je dobré vědět, kam se dívat, protože vzhledem k tomu, že místnosti odděluje jen stěna, která končí za recepcí, neznalý člověk může při placení spatřit i to, co by raději neviděl.

Teprve po zaplacení vstupního poplatku postupuje zákazník do šatny. Zde se svlékne, vyfasuje kyblíček na vodu a jde se umýt. Samotné mytí pak již probíhá jednoduše. Neustálým natáčením vody do kyblíčku a litím si ji na hlavu a tělo se zákazník vydrhne a za odměnu se může na chvíli ponořit do vařící lázně. Slušností samozřejmě je neplýtvat vodou.

Některé hotely na druhou stranu vyjdou turistovi i při nízké ceně za ubytování maximálně vstříc. Uvaří večeři, obvykle „karé raisu“, tedy rýži s kari, snaží se hovořit anglicky a dokonce nabízí možnost půjčení kola na celý den zdarma. Pokud si přivstanete, pomůže vám kolo dostat se rychle na místa, kam se většina lidí dostane až kolem osmé hodiny ranní. Ne vždy to však funguje stoprocentně. Vzbudíte se například v Naře v pět hodin ráno ve všední den. Vstanete a vypravíte se na půjčeném kole na kopec za chrámem Tódaidži, na místo, kde se nachází nádherný chrámový komplex Nigacu-dó, z jehož vršku plánujete pořídit úchvatné fotografie probouzejícího se města. Kolo odložíte pod kopcem a začnete stoupat nekonečné schody. Nahoře očekáváte nádhernou ranní scenérii, ticho a posvátný klid. Jak jste potom překvapeni, když celí udýchaní překonáte poslední schod a na lavičce před chrámem spatříte deset švitořivých, čiperných důchodců, kteří kopec zdolali již hodinu před vámi a teď se evidentně výborně baví při pohledu na vaše roztřesené nohy.

Při rezervování hotelu v Japonsku je tedy nejspíš nejlepší dát na osobní doporučení někoho, kdo v daném hotelu již bydlel. Fotografie hotelu na internetu mohou být značně zavádějící. Rovněž není radno věřit informaci, že hotel není od vlaku vzdálen více jak pět minut chůze. Ti, kteří to počítali, nejspíš celou cestu utíkali… 

Text/foto: Anna Jarchovská

 Diskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Japonsko, Macumoto - Vraní hrad
Publikováno: 30.1.2015
Do třetice se podíváme do Japonska na další z jeho nejslavnějších hradů. V Macumoto, hlavním městě prefektury Nagano, se nachází hrad, pro jehož vzhled se mu přezdívá Vraní hrad. Poněkud neobvykle nestojí na žádné hoře, ani není obklopen řekami, ale leží na planině. Byl postaven v polovině 16. století, tedy v podobném období jako Ósacký hrad a opět v něm sehrála svoji úlohu postava Hideoši Tojotomiho.

Japonsko, Ósaka: Kuchyně Japonska
Publikováno: 8.3.2013
Jak vypadá jedno z největších a nejvýznamnějších měst?

Japonsko I. - Do Japonska, do Jokohamy, do hotelu…
Publikováno: 15.9.2013
Stalo se, že v rámci pracovní cesty jsem dostala příležitost vydat se do země vysněné, do Japonska. Země vysněné proto, že už jedenáct let pomocí praktikování bojového umění aikido objevuji jeho kulturu a jsem jí fascinovaná.

Japonsko II. - V Jokohamě v přístavu, park Jamašita a Jokohamský park
Publikováno: 16.9.2013
Pracovní cesta mě přivedla do Jokohamy, hlavního města japonské prefektury Kanagawa, které leží asi 30 kilometrů od Tokia na západním pobřeží Tokijského zálivu. Místo mých pracovních povinností bylo alokováno do krásné historické budovy Red Brick Wirehouse (Yokohama Akarenga Sōko), která stojí na pobřeží, hned vedle přístavu.

Japonsko III. - Jokohamské Čínské město a zahrada Senkeien
Publikováno: 23.9.2013
Pracovní cesta mě přivedla v květnu tohoto roku, roku 2013, do Jokohamy, velkého přístavního města ležícího na pobřeží Tokijského zálivu. Již jsem si ve volné chvíli stačila prohlédnout pobřežní část Jokohamy, ale ze zbytku jsem zatím neviděla více než příjemný Jokohamský park.

Japonsko IV. – První seznámení s Tokiem, Tokijská univerzita
Publikováno: 30.9.2013
Když jsem se v rámci pracovní cesty dostala do Japonska, neměla jsem na jeho prohlídku příliš času. Bydlela a pracovala jsem v Jokohamě, ale nedaleké hlavní město, Tokio, jsem si rozhodně nemohla nechat ujít.

Japonsko V. - Tokio, Asakusa a chrám Sensódži
Publikováno: 7.10.2013
Když jsem v rámci pracovní cesty zavítala do Japonska, neměla jsem moc času na prohlídku památek. Byl mi ale dán jeden den bez práce k tomu, abych jej strávila v hlavním městě Japonska, Tokiu.

Japonsko, Ósaka - Ósacký hrad
Publikováno: 16.1.2015
Kdysi dávno jsme uveřejnili článek o jednom z největších japonských měst, Ósace. Na jeho konci jsme letmo zmínili i místní hrad, jehož plocha je pouze o něco málo menší než plocha Pražského hradu.

Japonsko: Hrad Himedži – samurajská pevnost
Publikováno: 23.1.2015
Tento týden ještě zůstaneme na druhé straně naší planety, abychom se podívali do dalšího monumentálního japonského hradu.

Víte, že? Hashima - japonský ostrov duchů
Publikováno: 20.1.2013
Nedaleko jednoho z nejvýznamnějších tichomořských přístavů, japonského Nagasaki, se nachází jedno z nejpodivnějších míst světa - ostrov Hashima. Jaký byl osud jednoho z nejhustěji obydlených míst světa, které se dnes stalo pomníkem tisíců mrtvých horníků v uhelných dolech kdesi v jeho hlubinách.

Japonsko: Přírodní symboly
Publikováno: 17.10.2012
Existují věci, na které jsou Japonci nesmírně pyšní. Vzhledem k tomu, že Japonsko po dlouhou dobu své historie neudržovalo téměř žádné kontakty s pevninou a vyvíjelo se tak v ústraní, vyvinul se zde krom specifické japonské kultury, zvyků a jazyka i určitý pocit vlastní výjimečnosti.

Japonsko: Svět zábavy
Publikováno: 10.10.2012
Jak vypadá noční Tokio v pátek a v sobotu v noci? Úplně jinak než ve dne. Dokonce by se dalo říct, že se jedná o zcela jiné město. Ulice se rozzáří světly, nápisy a vývěsní tabule ožijí díky barevné záři neonových zářivek. Dívky si obléknou sukně o deset až patnáct čísel kratší než normálně, na obličej si nanesou vrstvu make-upu, nalepí si umělé řasy a vyrazí do klubů. Kam přesně?

Japonsko: Setkání s historií
Publikováno: 3.10.2012
Japonská historie není zrovna běžně diskutované téma. De facto se toho o ní mezi lidmi mnoho neví. Pokud se pokusíte zavést na ni řeč, většině lidí se vybaví události druhé světové války. Zbytek si vzpomene na samuraje, udatné bojovníky s katanou, samurajským mečem, a gejši, které jsou naneštěstí dodnes v podvědomí lidí zaškatulkované jako prostitutky.

Japonsko: Srovnání s Českem
Publikováno: 26.9.2012
Jaký je hlavní rozdíl mezi Japonskem a Českem? Překvapivě jedna z nejčastějších otázek, kterou slýchávám. Jako kdyby snad na ni existovala odpověď. Jak já s oblibou říkám, v Japonsku je všechno jiné. I vzduch je tam jiný, než ten, na který jsme zvyklí. A není to jen odlišný vzduch, co nám japonská příroda nabízí.

Japonsko: Něco o pocitech
Publikováno: 12.9.2012
Někteří z nás si myslí, že Japonci jaksi maskují své pocity, že je uzamykají kdesi hluboko v sobě. Že se jen neustále uklání a usmívají, že se chovají strojeně. Že jsou „naprogramovaní“, aby dobře a tvrdě pracovali pro svou firmu, rodinu a pro Japonsko. A že snad ani žádné pocity nemají. Na to existuje jen jedna odpověď.

Japonsko: Doprava po Japonsku
Publikováno: 22.8.2012
Tokijské metro, meziměstské vlaky, šinkanseny. Změť zastávek a tunelů, stovky stanic a tisíce Japonců, kteří se hemží mezi turnikety, nástupišti a vlaky. Při této představě turistům často nebývá do zpěvu.

Japonsko: Tokio a jeho životni styl
Publikováno: 15.8.2012
Tokio. Město, kde vedle sebe žijí školáci ve staromódních uniformách, vymóděné paničky, které tráví dopoledne v nákupních domech, po parcích a všemožných koutech města se poflakující mládež, skejťáci s barevnými vlasy, holky s umělými řasami a dvaceticentimetrovými podpatky, psíci navlečení do minikimon a samozřejmě všudypřítomní byznysmeni, takzvaní sararímani.

Japonsko: Nakupování v metropoli
Publikováno: 29.8.2012
Snad každý turista, který v Japonsku vleze do obchodu se suvenýry, se musí hodně snažit, aby nevykoupil všechny předměty, které takový krámek nabízí. Lákají ho barevné vějíře, keramika, kimona, reprodukce tradičních japonských dřevořezů, tisíce předmětů s roztomilými vzorečky a samozřejmě všudypřítomná Hello Kitty.

Japonsko: Tradiční jídlo
Publikováno: 5.9.2012
Co si představíte, když se řekne japonské jídlo? Neznám člověka, který by si nepředstavil syrovou rybu a rýži. Řada lidí se mylně domnívá, že Japonci nic jiného než tyto dvě potraviny nejí. A představa týdnů strávených o syrové rybě a rýži je potom často donutí, aby si s sebou na cestu do Japonska přibalili uherák.


Souvisejicí fotogalerie

Japonsko – říše mrakodrapů, zahrad a chrámů
Japonsko je císařský ostrovní stát ve východní Asii, ve kterém se mísí moderní technologie s trad...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Můj mazlíček

1. 9. – 31. 10. 2020
1. cena:
2. cena:
Cena redakce:
Voucher pro 2 osoby na 1 noc v pohádkovém hotelu Zámek Berchtold*** + 2 vstupenky na veletrh Stříbrné vánoční dny

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

23.10.2020
21. mezinárodní festival dokumentárních filmů – Jeden svět se uskuteční od 5. do 11. listopadu online!

21.10.2020
Zveme vás na návštěvu výjimečných turistických atrakcí, které se nacházejí v přírodě a potěší nejen dospělé, ale i děti. První z nich je největší dřevěný labyrint na Slovensku.
19.10.2020
Mezinárodní organizace Skytrax, zabývající se hodnocením letišť a leteckých společností, každoročně zveřejňuje žebříček těch nejlepších na světě. Avšak v souvislosti s koronavirem letos zveřejnila netradiční žebříček nejlepší hygieny letišť v rámci Evropy.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE (včetně výskytu koronavirus COVID-19).

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce - KAZACHSTÁN, UZBEKISTÁN a TÁDŽIKISTÁN:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:neděle 25. 10. 2020
svátek:Beáta
dnes:
neděle 25.10.
12 °C
zítra:
pondělí 26.10.
11 °C