www.infoglobe.cz » Japonsko: Srovnání s Českem

Japonsko: Srovnání s Českem

Publikováno: 26.9.2012
Jaký je hlavní rozdíl mezi Japonskem a Českem? Překvapivě jedna z nejčastějších otázek, kterou slýchávám. Jako kdyby snad na ni existovala odpověď. Jak já s oblibou říkám, v Japonsku je všechno jiné. I vzduch je tam jiný, než ten, na který jsme zvyklí. A není to jen odlišný vzduch, co nám japonská příroda nabízí.

Zvláštností japonské přírody si lze povšimnout všude. Na venkově, ve městech, v parcích, na hřbitovech. Každý keřík, který roste u chodníku nebo u laviček, je něčím zvláštní. Když už ne tím, jak vypadá, tak tím, jaký brouk sedí na jeho listech nebo jaký pták se snaží zpod jeho kořenů vytáhnout žížalu. Mluvíme-li o broucích, ti se obyvatelům ostrovů nejvíce připomínají v létě. Jen se rozední, rozezní se celým Japonskem chorál, který mají na svědomí cikády. Proto není dobré nechávat v létě otevřená okna. Vletí-li vám cikáda do pokoje, nemáte šanci, že usnete.  

Hned po cikádách se probouzí ptáci. Slétají ze stromů do ulic a s radostí se vrhají na snídani – pytle s odpadky, které lidé nechávají před dveřmi, aby je odvezli popeláři. Podle toho, jaký je zrovna den a jaký typ odpadu se zrovna vyváží, pochutnávají si ptáci na zbytcích jídla z plastových kelímků, konzerv nebo papírových misek. Boj s ptáky, kteří rozklovávají pytle a roztahávají tak po městě zbytky, se Japoncům zdá nekonečný. Nicméně přestože Japonci na ptáky nadávají, lze je i obdivovat. Jako ideální místo k jejich pozorování může sloužit například veřejně přístupná část císařských zahrad v Tokiu, kde vás krom ptáků uchvátí i nejrozmanitější rostliny, například obří hortenzie. Zahrady stojí za to navštívit i kvůli nádherným budovám císařského paláce.

Další zvláštností, kterou se velká města v Japonsku vyznačují, jsou kočky, které se promenádují po ulicích, spí v parcích a chrámových komplexech a nejspíš se dost nekontrolovaně množí. Pokud se navečer vydáte do některého z tokijských parků, jednoznačně neuniknete hlasitému kočičímu mňoukání. Ve spojení s cikádím orchestrem se skutečně jedná o impozantní koncert.  

Krásu přírody si turista v Japonsku plně vychutná teprve tehdy, když se dostane mimo město. Japonsko oplývá místy, kde se člověku nad krásou přírody tají dech. Jedno z těch vyhlášených je Mijadžima, ostrůvek nedaleko Hirošimy. Pokud se neztratíte při cestě lokálkou, která vás doveze do přístavu, a pokud se nebudete bát přeplout na loďce z pevniny na ostrůvek, budete jednoznačně uchváceni tím, jak dokonalá Mijadžima je. Už při příjezdu vás zaujme nádherná vstupní brána na ostrov, která stojí uprostřed písčité pláže a která je při přílivu postupně až do poloviny své výšky zaplavována vodou. Brána je součástí chrámu Icukušima, který je dnes chráněn jako památka UNESCO.

Dalším důvodem, proč si Mijadžimu zamilovat, jsou zvířata, která ostrov obývají. Asi nejpřitažlivější jsou ochočení jelínci, kteří spí na cestách a podél pobřeží ostrova. Není těžké se k nim přiblížit, a přestože to není povoleno, většina turistů se neudrží a zvířata si pohladí. Na ostrově se krom jelínků vyskytuje i řada nádherných vodních ptáků. Pro svůj klid a jedinečnou přírodu může Mijadžima připomínat ráj na zemi. 

Další místo, kde se lze setkat s jelínky, je město plné chrámů a významných památek, starobylá Nara. Zde si však člověk musí dát pozor, narští jelínci, kteří se procházejí mezi kamennými lucernami vedoucími k svatyni Kasuga Taischa, jsou mnohem agresivnější než jejich mijadžimští příbuzní. Krom jelínků a chrámů lze v Naře obdivovat například i pagodu chrámu Kófukudži, před kterou se v jezírku plném kaprů vyhřívá na kamenech kolonie želv nádherných.

Ani turista, který se nepodívá na nádhernou Mijadžimu nebo se mu nepodaří navštívit Naru, se nemusí cítit ošizený o krásy japonské přírody. Třeba jen na kamakurských plážích lze obdivovat kraby či lastury, které vyplaví moře.

Text/foto: Anna Jarchovská

 



Diskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Japonsko – země budoucnosti i tisíciletých tradic – VIDEO
Publikováno: 8.10.2021
Na mapě vypadá jako nenápadné souostroví na východě Asie, přesto je to země s neuvěřitelně pestrou historií, úžasnými tradicemi, nádhernou přírodou a obrovskou ekonomickou sílou. Před první cestou do Japonska můžete čekat cokoliv, ale buďte si jistí, že vás překvapí. Možná mnohem víc, než si myslíte.

Japonsko, Macumoto - Vraní hrad
Publikováno: 30.1.2015
Do třetice se podíváme do Japonska na další z jeho nejslavnějších hradů. V Macumoto, hlavním městě prefektury Nagano, se nachází hrad, pro jehož vzhled se mu přezdívá Vraní hrad. Poněkud neobvykle nestojí na žádné hoře, ani není obklopen řekami, ale leží na planině. Byl postaven v polovině 16. století, tedy v podobném období jako Ósacký hrad a opět v něm sehrála svoji úlohu postava Hideoši Tojotomiho.

Japonsko: Hrad Himedži – samurajská pevnost
Publikováno: 23.1.2015
Tento týden ještě zůstaneme na druhé straně naší planety, abychom se podívali do dalšího monumentálního japonského hradu.

Japonsko V. - Tokio, Asakusa a chrám Sensódži
Publikováno: 7.10.2013
Když jsem v rámci pracovní cesty zavítala do Japonska, neměla jsem moc času na prohlídku památek. Byl mi ale dán jeden den bez práce k tomu, abych jej strávila v hlavním městě Japonska, Tokiu.

Japonsko IV. – První seznámení s Tokiem, Tokijská univerzita
Publikováno: 30.9.2013
Když jsem se v rámci pracovní cesty dostala do Japonska, neměla jsem na jeho prohlídku příliš času. Bydlela a pracovala jsem v Jokohamě, ale nedaleké hlavní město, Tokio, jsem si rozhodně nemohla nechat ujít.

Japonsko III. - Jokohamské Čínské město a zahrada Senkeien
Publikováno: 23.9.2013
Pracovní cesta mě přivedla v květnu tohoto roku, roku 2013, do Jokohamy, velkého přístavního města ležícího na pobřeží Tokijského zálivu. Již jsem si ve volné chvíli stačila prohlédnout pobřežní část Jokohamy, ale ze zbytku jsem zatím neviděla více než příjemný Jokohamský park.

Japonsko II. - V Jokohamě v přístavu, park Jamašita a Jokohamský park
Publikováno: 16.9.2013
Pracovní cesta mě přivedla do Jokohamy, hlavního města japonské prefektury Kanagawa, které leží asi 30 kilometrů od Tokia na západním pobřeží Tokijského zálivu. Místo mých pracovních povinností bylo alokováno do krásné historické budovy Red Brick Wirehouse (Yokohama Akarenga Sōko), která stojí na pobřeží, hned vedle přístavu.

Japonsko I. - Do Japonska, do Jokohamy, do hotelu…
Publikováno: 15.9.2013
Stalo se, že v rámci pracovní cesty jsem dostala příležitost vydat se do země vysněné, do Japonska. Země vysněné proto, že už jedenáct let pomocí praktikování bojového umění aikido objevuji jeho kulturu a jsem jí fascinovaná.

Japonsko, Ósaka: Kuchyně Japonska
Publikováno: 8.3.2013
Jak vypadá jedno z největších a nejvýznamnějších měst?

Víte, že? Hashima - japonský ostrov duchů
Publikováno: 20.1.2013
Nedaleko jednoho z nejvýznamnějších tichomořských přístavů, japonského Nagasaki, se nachází jedno z nejpodivnějších míst světa - ostrov Hashima. Jaký byl osud jednoho z nejhustěji obydlených míst světa, které se dnes stalo pomníkem tisíců mrtvých horníků v uhelných dolech kdesi v jeho hlubinách.

Japonsko: Přírodní symboly
Publikováno: 17.10.2012
Existují věci, na které jsou Japonci nesmírně pyšní. Vzhledem k tomu, že Japonsko po dlouhou dobu své historie neudržovalo téměř žádné kontakty s pevninou a vyvíjelo se tak v ústraní, vyvinul se zde krom specifické japonské kultury, zvyků a jazyka i určitý pocit vlastní výjimečnosti.

Japonsko: Svět zábavy
Publikováno: 10.10.2012
Jak vypadá noční Tokio v pátek a v sobotu v noci? Úplně jinak než ve dne. Dokonce by se dalo říct, že se jedná o zcela jiné město. Ulice se rozzáří světly, nápisy a vývěsní tabule ožijí díky barevné záři neonových zářivek. Dívky si obléknou sukně o deset až patnáct čísel kratší než normálně, na obličej si nanesou vrstvu make-upu, nalepí si umělé řasy a vyrazí do klubů. Kam přesně?

Japonsko: Setkání s historií
Publikováno: 3.10.2012
Japonská historie není zrovna běžně diskutované téma. De facto se toho o ní mezi lidmi mnoho neví. Pokud se pokusíte zavést na ni řeč, většině lidí se vybaví události druhé světové války. Zbytek si vzpomene na samuraje, udatné bojovníky s katanou, samurajským mečem, a gejši, které jsou naneštěstí dodnes v podvědomí lidí zaškatulkované jako prostitutky.

Japonsko: Něco o pocitech
Publikováno: 12.9.2012
Někteří z nás si myslí, že Japonci jaksi maskují své pocity, že je uzamykají kdesi hluboko v sobě. Že se jen neustále uklání a usmívají, že se chovají strojeně. Že jsou „naprogramovaní“, aby dobře a tvrdě pracovali pro svou firmu, rodinu a pro Japonsko. A že snad ani žádné pocity nemají. Na to existuje jen jedna odpověď.

Japonsko: Tradiční jídlo
Publikováno: 5.9.2012
Co si představíte, když se řekne japonské jídlo? Neznám člověka, který by si nepředstavil syrovou rybu a rýži. Řada lidí se mylně domnívá, že Japonci nic jiného než tyto dvě potraviny nejí. A představa týdnů strávených o syrové rybě a rýži je potom často donutí, aby si s sebou na cestu do Japonska přibalili uherák.

Japonsko: Doprava po Japonsku
Publikováno: 22.8.2012
Tokijské metro, meziměstské vlaky, šinkanseny. Změť zastávek a tunelů, stovky stanic a tisíce Japonců, kteří se hemží mezi turnikety, nástupišti a vlaky. Při této představě turistům často nebývá do zpěvu.

Japonsko: Tokio a jeho životni styl
Publikováno: 15.8.2012
Tokio. Město, kde vedle sebe žijí školáci ve staromódních uniformách, vymóděné paničky, které tráví dopoledne v nákupních domech, po parcích a všemožných koutech města se poflakující mládež, skejťáci s barevnými vlasy, holky s umělými řasami a dvaceticentimetrovými podpatky, psíci navlečení do minikimon a samozřejmě všudypřítomní byznysmeni, takzvaní sararímani.

Japonsko: O nástrahách ubytování
Publikováno: 19.9.2012
Při cestování po Japonsku se turista velmi snadno přimotá k řadě zvláštních či komických situací. Mezi ty nejklasičtější, které si zažije každý, patří samozřejmě zabloudění, čekání na vlak na koleji, která je zrušena, nebo rozčarování nad veřejnými toaletami.

Japonsko: Nakupování v metropoli
Publikováno: 29.8.2012
Snad každý turista, který v Japonsku vleze do obchodu se suvenýry, se musí hodně snažit, aby nevykoupil všechny předměty, které takový krámek nabízí. Lákají ho barevné vějíře, keramika, kimona, reprodukce tradičních japonských dřevořezů, tisíce předmětů s roztomilými vzorečky a samozřejmě všudypřítomná Hello Kitty.


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

V tuto chvíli není žádná soutěž aktivní. Předchozí soutěže najdete v našem archivu soutěží.

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

27.3.2024
Ať vám Velikonoce přinesou hodně radosti, zdraví, klidu i splněných cestovatelských tužeb. Běžte se ve dnech volna projít do přírody a načerpejte novou energii.
1.3.2024
Klub slovenských turistů, Fakulta informatiky РEVŠ a OZ Karpaty Vás zvou na 38. ročník mezinárodního setkání expedičních turistů a netradičních cestovatelů EXPEDICE 2024.
15.1.2024
Novoroční číslo časopisu Krásy Slovenska přináší zajímavý rozhovor s geografem z Geografického ústavu Slovenské akademie věd  - RNDr. Jánem Hanušinem, CSc., pozve vás napříč Kubínskou holí na Oravské Maguře a představí tajemné Javorníky.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE 

 

(včetně výskytu koronavirus COVID-19 i válečného konfliktu na Ukrajině).

.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:pátek 29. 3. 2024
svátek:Taťána
dnes:
pátek 29.3.
5 °C
zítra:
sobota 30.3.
11 °C

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X