www.infoglobe.cz » Japonsko: Tradiční jídlo

Japonsko: Tradiční jídlo

Publikováno: 5.9.2012
Co si představíte, když se řekne japonské jídlo? Neznám člověka, který by si nepředstavil syrovou rybu a rýži. Řada lidí se mylně domnívá, že Japonci nic jiného než tyto dvě potraviny nejí. A představa týdnů strávených o syrové rybě a rýži je potom často donutí, aby si s sebou na cestu do Japonska přibalili uherák.

Těžko vyjádřit, jak moc jsou potom tito lidé v Japonsku překvapeni, když zjistí, že česká kuchyně zdaleka není tak pestrá, jako ta japonská. 

Na druhou stranu je pravda, že v Japonsku lze narazit i na jídla, nad kterými Evropan nechápavě kroutí hlavou. V horkých letních dnech si zde můžete pochutnat na čajové či fazolové zmrzlině. Místo sýru můžete k vínu přikusovat sušenou oliheň. A fajnšmekři jistě nepohrdnou brčálově zeleným, čajovým chlebem k snídani. Vždycky je co ochutnávat a ti, kdo se nebojí experimentovat, si v Japonsku bezpochyby přijdou na své.  

Na začátku chvilku zůstaneme u toho nejtypičtějšího pokrmu, který minimálně z doslechu zná snad každý. Totiž u suši. Suši si v Japonsku turista může koupit téměř kdekoliv. V restauracích, v suši barech (takzvaných sušárnách, jak jsme těmto podnikům s kamarádkou přezdívaly), v obchodech s potravinami nebo jen tak na ulici, jako u nás párek v rohlíku. A vždy je vynikající.

Důvodem, proč je suši v Japonsku o tolik lepší než suši v Česku, jsou samozřejmě lahodné, čerstvé ryby a kvalitní rýže. Vedle tradičního suši, plátku syrové ryby na rýži, si můžete rovněž dát velmi oblíbené suši maki, rolky, jejichž náplní nemusí být vždy nutně ryba, ale například i zelenina, vejce či kaviár. Některé podniky potom se suši experimentují a vytváří suši s mozzarellou, rajčaty nebo třeba ledovým salátem.

Pokud by se vám při procházce Tokiem zachtělo navštívit suši bar, vyskytuje se jich zde celá řada. Jeden z těch známějších naleznete na Omotesandu. Po vstupu do restaurace budete nejspíš překvapeni, kolik lidí se natěsná do tak malého prostoru. Uprostřed místnosti stojí kruhový bar. Zde po pohyblivých pásech jezdí talířky s různými druhy suši. Podle toho, jakou má talířek barvu, poznáme, kolik dané suši stojí. Za suši na zeleném, nejlevnějším talířku zaplatíme sto třicet jenů. To nejdražší suši, na červeném talířku, nás vyjde na čtyři sta osmdesát jenů.

Kuchaři vytváří suši přímo za barem před zraky zákazníků, kteří sedí rozesazeni pod pásy s talířky a pijí senču, japonský zelený čaj. Podél zdí pak ve frontách stojí zákazníci, kteří čekají, až se někde uvolní místo. Na suši chodí do suši barů celé rodiny. Krom suši totiž na talířcích najdete i ledacos sladkého, což ocení hlavně děti.

V Japonsku samozřejmě nemusíte navštěvovat pouze suši bary. Rozhodně stojí za to zavítat i do tradičních podniků, kde vám uvaří třeba okonomijaki, jídlo známé také pod názvem japonská omeleta, nebo oblíbenou polévku rámen. Obecně platí, že čím tradičněji podnik vypadá, tím spíše obsluha nebude umět anglicky. Anglicky se pravděpodobně nedomluvíte ani v restauracích v malých městech. Ne vždy vás to ale musí odradit od večeře. Řada restaurací v Japonsku vystavuje před vchodem ve vitrínách plastové, velmi realistické napodobeniny všech pokrmů svého menu. Přestože to může vypadat zvláštně, rozhodně je to praktické. A pokud budete zrovna spěchat, nezklame vás široká škála fast foodů, mezi nimiž vyniká v první řadě Makudonarudo, neboli McDonald.

Rychle se občerstvíte také na řadě tržnic, kde vám kuchařky nalijí jídlo přímo z hrnce. Přestože se vám ne vždy podaří zjistit, z jakých ingrediencí se takové jídlo skládá, v Japonsku se na rozdíl od některých jiných asijských zemí skutečně nemusíte bát, že by vám kdekoli úmyslně podali něco zkaženého.

Ani o sladkosti v Japonsku není nouze. Cukrovinky wagaši, vytvářené z fazolové pasty, ale i jiné druhy sladkého mají v Japonsku velkou tradici. Podávají se například při čajových obřadech, mohou posloužit jako svatební dar nebo jako poděkování někomu, kdo pro nás něco vykonal. Bonbóny bývají zabaleny ve vkusných sáčcích a samotný tvar cukrovinek je často velmi nápaditý. Některé typy cukroví se potom v Japonsku jí pouze při specifických příležitostech, jakou je například Nový rok.

Na své si v Japonsku rozhodně přijdou i milovníci zmrzliny. Vedle tradičních příchutí si zde lze pochutnat i na zmrzlině čajové či fazolové. Obě jsou velmi chutné. A pokud nemáte rádi zmrzlinu, jistě nepohrdnete ledovou tříští nebo oblíbenou palačinkou do ruky.

Před čím by si turista měl dát pozor? Zelené potraviny nemusí být vždy vyrobeny z čaje. V Japonsku má při výrobě potravin velké slovo i wasabi, zelený, velmi pálivý křen…

Text/foto: Anna JarchovskáDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Japonsko: Tokio a jeho životni styl
Publikováno: 15.8.2012
Tokio. Město, kde vedle sebe žijí školáci ve staromódních uniformách, vymóděné paničky, které tráví dopoledne v nákupních domech, po parcích a všemožných koutech města se poflakující mládež, skejťáci s barevnými vlasy, holky s umělými řasami a dvaceticentimetrovými podpatky, psíci navlečení do minikimon a samozřejmě všudypřítomní byznysmeni, takzvaní sararímani.

Japonsko I. - Do Japonska, do Jokohamy, do hotelu…
Publikováno: 15.9.2013
Stalo se, že v rámci pracovní cesty jsem dostala příležitost vydat se do země vysněné, do Japonska. Země vysněné proto, že už jedenáct let pomocí praktikování bojového umění aikido objevuji jeho kulturu a jsem jí fascinovaná.

Japonsko II. - V Jokohamě v přístavu, park Jamašita a Jokohamský park
Publikováno: 16.9.2013
Pracovní cesta mě přivedla do Jokohamy, hlavního města japonské prefektury Kanagawa, které leží asi 30 kilometrů od Tokia na západním pobřeží Tokijského zálivu. Místo mých pracovních povinností bylo alokováno do krásné historické budovy Red Brick Wirehouse (Yokohama Akarenga Sōko), která stojí na pobřeží, hned vedle přístavu.

Japonsko III. - Jokohamské Čínské město a zahrada Senkeien
Publikováno: 23.9.2013
Pracovní cesta mě přivedla v květnu tohoto roku, roku 2013, do Jokohamy, velkého přístavního města ležícího na pobřeží Tokijského zálivu. Již jsem si ve volné chvíli stačila prohlédnout pobřežní část Jokohamy, ale ze zbytku jsem zatím neviděla více než příjemný Jokohamský park.

Japonsko IV. – První seznámení s Tokiem, Tokijská univerzita
Publikováno: 30.9.2013
Když jsem se v rámci pracovní cesty dostala do Japonska, neměla jsem na jeho prohlídku příliš času. Bydlela a pracovala jsem v Jokohamě, ale nedaleké hlavní město, Tokio, jsem si rozhodně nemohla nechat ujít.

Japonsko V. - Tokio, Asakusa a chrám Sensódži
Publikováno: 7.10.2013
Když jsem v rámci pracovní cesty zavítala do Japonska, neměla jsem moc času na prohlídku památek. Byl mi ale dán jeden den bez práce k tomu, abych jej strávila v hlavním městě Japonska, Tokiu.

Japonsko, Ósaka - Ósacký hrad
Publikováno: 16.1.2015
Kdysi dávno jsme uveřejnili článek o jednom z největších japonských měst, Ósace. Na jeho konci jsme letmo zmínili i místní hrad, jehož plocha je pouze o něco málo menší než plocha Pražského hradu.

Japonsko: Hrad Himedži – samurajská pevnost
Publikováno: 23.1.2015
Tento týden ještě zůstaneme na druhé straně naší planety, abychom se podívali do dalšího monumentálního japonského hradu.

Japonsko, Macumoto - Vraní hrad
Publikováno: 30.1.2015
Do třetice se podíváme do Japonska na další z jeho nejslavnějších hradů. V Macumoto, hlavním městě prefektury Nagano, se nachází hrad, pro jehož vzhled se mu přezdívá Vraní hrad. Poněkud neobvykle nestojí na žádné hoře, ani není obklopen řekami, ale leží na planině. Byl postaven v polovině 16. století, tedy v podobném období jako Ósacký hrad a opět v něm sehrála svoji úlohu postava Hideoši Tojotomiho.

Japonsko, Ósaka: Kuchyně Japonska
Publikováno: 8.3.2013
Jak vypadá jedno z největších a nejvýznamnějších měst?

Víte, že? Hashima - japonský ostrov duchů
Publikováno: 20.1.2013
Nedaleko jednoho z nejvýznamnějších tichomořských přístavů, japonského Nagasaki, se nachází jedno z nejpodivnějších míst světa - ostrov Hashima. Jaký byl osud jednoho z nejhustěji obydlených míst světa, které se dnes stalo pomníkem tisíců mrtvých horníků v uhelných dolech kdesi v jeho hlubinách.

Japonsko: Doprava po Japonsku
Publikováno: 22.8.2012
Tokijské metro, meziměstské vlaky, šinkanseny. Změť zastávek a tunelů, stovky stanic a tisíce Japonců, kteří se hemží mezi turnikety, nástupišti a vlaky. Při této představě turistům často nebývá do zpěvu.

Japonsko: Něco o pocitech
Publikováno: 12.9.2012
Někteří z nás si myslí, že Japonci jaksi maskují své pocity, že je uzamykají kdesi hluboko v sobě. Že se jen neustále uklání a usmívají, že se chovají strojeně. Že jsou „naprogramovaní“, aby dobře a tvrdě pracovali pro svou firmu, rodinu a pro Japonsko. A že snad ani žádné pocity nemají. Na to existuje jen jedna odpověď.

Japonsko: O nástrahách ubytování
Publikováno: 19.9.2012
Při cestování po Japonsku se turista velmi snadno přimotá k řadě zvláštních či komických situací. Mezi ty nejklasičtější, které si zažije každý, patří samozřejmě zabloudění, čekání na vlak na koleji, která je zrušena, nebo rozčarování nad veřejnými toaletami.

Japonsko: Srovnání s Českem
Publikováno: 26.9.2012
Jaký je hlavní rozdíl mezi Japonskem a Českem? Překvapivě jedna z nejčastějších otázek, kterou slýchávám. Jako kdyby snad na ni existovala odpověď. Jak já s oblibou říkám, v Japonsku je všechno jiné. I vzduch je tam jiný, než ten, na který jsme zvyklí. A není to jen odlišný vzduch, co nám japonská příroda nabízí.

Japonsko: Setkání s historií
Publikováno: 3.10.2012
Japonská historie není zrovna běžně diskutované téma. De facto se toho o ní mezi lidmi mnoho neví. Pokud se pokusíte zavést na ni řeč, většině lidí se vybaví události druhé světové války. Zbytek si vzpomene na samuraje, udatné bojovníky s katanou, samurajským mečem, a gejši, které jsou naneštěstí dodnes v podvědomí lidí zaškatulkované jako prostitutky.

Japonsko: Svět zábavy
Publikováno: 10.10.2012
Jak vypadá noční Tokio v pátek a v sobotu v noci? Úplně jinak než ve dne. Dokonce by se dalo říct, že se jedná o zcela jiné město. Ulice se rozzáří světly, nápisy a vývěsní tabule ožijí díky barevné záři neonových zářivek. Dívky si obléknou sukně o deset až patnáct čísel kratší než normálně, na obličej si nanesou vrstvu make-upu, nalepí si umělé řasy a vyrazí do klubů. Kam přesně?

Japonsko: Přírodní symboly
Publikováno: 17.10.2012
Existují věci, na které jsou Japonci nesmírně pyšní. Vzhledem k tomu, že Japonsko po dlouhou dobu své historie neudržovalo téměř žádné kontakty s pevninou a vyvíjelo se tak v ústraní, vyvinul se zde krom specifické japonské kultury, zvyků a jazyka i určitý pocit vlastní výjimečnosti.

Japonsko – země budoucnosti i tisíciletých tradic – VIDEO
Publikováno: 13.12.2016
Na mapě vypadá jako nenápadné souostroví na východě Asie, přesto je to země s neuvěřitelně pestrou historií, úžasnými tradicemi, nádhernou přírodou a obrovskou ekonomickou sílou. Před první cestou do Japonska můžete čekat cokoliv, ale buďte si jistí, že vás překvapí. Možná mnohem víc, než si myslíte.

Japonsko: Nakupování v metropoli
Publikováno: 29.8.2012
Snad každý turista, který v Japonsku vleze do obchodu se suvenýry, se musí hodně snažit, aby nevykoupil všechny předměty, které takový krámek nabízí. Lákají ho barevné vějíře, keramika, kimona, reprodukce tradičních japonských dřevořezů, tisíce předmětů s roztomilými vzorečky a samozřejmě všudypřítomná Hello Kitty.


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Můj mazlíček

1. 9. – 31. 10. 2020
1. cena:
2. cena:
Cena redakce:
Voucher pro 2 osoby na 1 noc v pohádkovém hotelu Zámek Berchtold*** + 2 vstupenky na veletrh Stříbrné vánoční dny

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

25.9.2020
U příležitosti Světového dne cestovního ruchu (27. září), nabízí Gemersko-malohontské muzeum bezplatný vstup do výstavních a expozičních prostor od 13 do 18 hodin.
24.9.2020
Nová kniha cestovatele Jana Hocka!
• 2 500 kilometrů českou a slovenskou přírodou.
• Pěšky, na kole, lodí, na lyžích i na koni.
• Jednodenní výlety různé náročnosti.
• Příroda národních parků a chráněných oblastí.
• Profesionální a panoramatické fotografie.
23.9.2020
Světový den cestovního ruchu se každoročně slaví 27. září a jeho cílem je zvyšovat povědomí o významu cestovního ruchu, jeho sociálních, kulturních, ekologických i ekonomických hodnotách a přínosu k dosažení cílů udržitelného rozvoje.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE (včetně výskytu koronavirus COVID-19).

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – NEPÁL:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:úterý 29. 9. 2020
svátek:Michal
dnes:
úterý 29.9.
13 °C
zítra:
středa 30.9.
15 °C