www.infoglobe.cz » Jordánsko, Ammán – město sedmi kopců I

Jordánsko, Ammán – město sedmi kopců I

Publikováno: 5.8.2016
V prvním díle věnovaném městu Ammán vám nejprve prozradíme něco o Jordánsku a jeho kultuře, poté se na krátkou chvíli podíváme do samotného města a nakonec se dozvíte něco o muslimské etiketě stolování.

Jordánsko je malé království, které leží na Blízkém východě. Jeho jméno je odvozeno od řeky Jordán a údajně zde leží hrob Mojžíše. Najdete zde jeden z nových sedmi divů světa – skalní město Petra, můžete se vykoupat v Mrtvém moři a ve vodách řeky Jordán (v oblasti zvané Wadi Kharrar) Jan Křtitel pokřtil Ježíše Krista.

Ammán

Jordánsku dnes vládne král Abdalláh II. a snad všichni ho zbožňují. Uvidíte ho na každém rohu – jak se na vás usmívá z billboardů či plakátů nebo narazíte na jeho sochy. Král je vidět zkrátka všude. A podobně je to i s olivovníky, na nichž zrají vynikající olivy, které jen tak někde neochutnáte. Papež Jan Pavel II. při návštěvě Jordánska dokonce jeden olivovník sám zasadil.

Ammán

Podobně jako lze považovat olivovník za národní strom, tak kosatec černý (Iris chrysographes) je národní květinou. Ač je kosatec poměrně vzácný a na rozdíl od krále a olivovníků vás nebude provázet na každém kroku, najdete ho v názvech mnoha hotelů, cestovních kanceláří, různých blogů nebo kulturních akcí.

Ammán, hlavní město Jordánska, je relativně mladé blízkovýchodní město. Postrádá tedy hlubokou historii. Nenechte se tím však odradit, protože i tak si zde užijete a nějaké historické památky zde přece jen jsou.

Ammán v noci

Mezi ty hlavní patří Citadela, kterou najdete na nejvyšším kopci Ammánu. Jedná se o historickou lokalitu, kde najdete několik budov nebo jejich pozůstatků, a to konkrétně palác Umajjovců, umajjovskou vodní věž, kostel pocházející z doby Byzantské říše a strážní věž postavenou dynastií Ajjúbovců. Charakteristickým znakem Citadely (jak ji můžete vidět dnes) jsou dva sloupy, což je pozůstatek Herkulova chrámu.

Citadela

Když už do Jordánska pojedete, je dobré vědět, že jídlo byste měli jíst jen pravou rukou. Pokud byste byli pozváni k někomu domů, je vhodné dodržovat místní etiketu. Jídlo vám bude pravděpodobně podáváno ženami, které se však hodování nezúčastní (večeře pro ženy a děti je vše, co muži nesnědí).

Předtím než se budete cítit syti, měli byste přestat jíst. To má dva důvody – jakmile přestanete jíst, bude doneseno další jídlo (hlady neumřete) a pak, když host dojí, přestanou jíst i ostatní. Také byste neměli nikdy zcela dojíst jídlo, které leží před vámi, protože je to považováno za chamtivost a také tím můžete urazit hostitele, jehož povinností je, aby váš talíř byl pořád plný.

Pokračování příště...

GPS: (Citadela) 31°57'15.8"N 35°56'05.7"E

 

Text: Maxim Kucer

Foto: Wikipedia.org: David Bjorgen, David Bjorgen (2), Gary Jones, young shanahan, Henrik ChuluDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Izrael: Haifa – neuvěřitelné Bahajské zahrady
Publikováno: 3.7.2013
V dnešním článku budeme v toulkách po Izraeli pokračovat. Tentokrát se vydáme do třetího největšího města Izraele, do města Haifa. Toto přístavní město nabízí nejen úchvatný pohled na Středozemní moře, ale i na tolerantní atmosféru a krásnou přírodu.

Jordánsko, Ammán – město sedmi kopců II
Publikováno: 12.8.2016
V minulém díle jsme okusili něco z jordánské kultury a rychle nahlédli do jednoho z nejliberálnějších měst arabského světa – do Ammánu. Dnes v něm strávíme více času a povíme si, kam se podívat.

Jordánsko – za památkami
Publikováno: 19.8.2016
Dnes opustíme Ammán, abychom se vypravili prozkoumat další zajímavá místa, která byste při návštěvě Jordánska neměli minout.

Izrael: Kumrán – svitky od Mrtvého moře
Publikováno: 17.7.2013
Dnes se vydáme na jednu z nejznámějších archeologických lokalit světa do Kumránu, který se nachází na severozápadním břehu Mrtvého moře, v blízkosti města Jericho. Toto místo se proslavilo nálezem vzácných tzv. svitků od Mrtvého moře, nazývaných také Kumránské rukopisy.

Izrael: Mrtvé moře – sůl nad zlato
Publikováno: 19.6.2013
Na hranicích Jordánska a Izraele se nachází nejníže položená vodní plocha na světě, kterou všichni znají pod názvem Mrtvé moře. Toto bezodtokové slané jezero je nejen turistickým lákadlem pro cestovatele, zlatým dolem pro firmy těžící zde léčivou sůl, ale také klenotnicí bohaté a poutavé historie.

Izrael: Zeď nářků – nejposvátnější místo Židů
Publikováno: 26.6.2013
V největším izraelském městě Jeruzalémě se nachází mnoho pamětihodností, posvátných míst a symbolů různých náboženství. Jednou z takových památek je i Zeď nářků, nebo Západní zeď, která láká miliony poutníků z celého světa, aby právě u ní vyslovili své modlitby.

Izrael: Cézarea Přímořská – Herodesovo město
Publikováno: 10.7.2013
Cézarea Přímořská, nazývaná také Cézarei, nebo řecky Kaisareie je město nacházející se na Izraelské pobřežní planině u Středozemního moře, nedaleko většího města Hadera. Toto historicky důležité město patří mezi nejnavštěvovanější místa v zemi a proč je tomu tak, si povíme v dnešním článku.


Souvisejicí fotogalerie

Izrael: Putování po Svaté zemi III.
Na Zemi snad není posvátnejšího místa než je stát Izrael a jeho památky. Většina pamětihodností j...

Izrael: Putování po Svaté zemi II.
Snad největší perlou Blízkého východu je stát Izrael, který v sobě spojuje bohatou historii, rozm...

Izrael: Putování po Svaté zemi I.
Židovský stát Izrael leží na Blízkém východě, v oblasti jihozápadní Asie, u pobřeží Středoze...

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Poezie všedního dne

1. 1. – 29. 2. 2020
1. cena:
Kniha Vltavské vyhlídky z Knižního klubu
2. cena:
Kniha Výlety podél Sázavy z Knižního klubu
1. cena redakce:
Poukaz na 1 noc pro 2 osoby se vstupem do wellness v LH Hotelu Jana**** v Přerově!
2. cena redakce:
+ BONUS: každý vítěz obdrží dvojici vstupenek na veletrh FOR BIKES 2020!

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

28.1.2020
Národní galerie Praha oslaví výročí 224 let od svého založení volným vstupem. Ve dnech 1. a 2. února se do sbírkových expozic dostanete zcela zdarma. Akci provází bohatý doprovodný program.
27.1.2020
Druhou únorovou sobotu (8. 2.) ožije obec Valaská jedinečným 3. ročníkem slovenského poháru v krňačkových závodech.
26.1.2020
Nenechte si ujít 8. ročník tradiční masopustní zabijačky v sobotu 1. února od 10 hodin v centru královského města Kežmarok.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – RUSKO:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:úterý 28. 1. 2020
svátek:Otýlie
dnes:
úterý 28.1.
4 °C
zítra:
středa 29.1.
2 °C