www.infoglobe.cz » Jordánsko, Ammán – město sedmi kopců II

Jordánsko, Ammán – město sedmi kopců II

Publikováno: 12.8.2016
V minulém díle jsme okusili něco z jordánské kultury a rychle nahlédli do jednoho z nejliberálnějších měst arabského světa – do Ammánu. Dnes v něm strávíme více času a povíme si, kam se podívat.

Co se týče památek, Ammán rozhodně nemůže konkurovat jiným městům Blízkého východu. To hlavní se v podstatě nalézá v oblasti zvané Citadela. V předchozím díle jsme ji navštívili jen letmo, takže je čas jí věnovat trochu více prostoru. Herkulův chrám byl postaven v polovině druhého století n. l., údajně tehdejším římským guvernérem provincie Arábie G. Marcianem. V chrámu můžete spatřit kámen vytesaný do podoby Herkulovy ruky.

Ammán

Umajjovský palác v Citadele byl postaven v první polovině 8. století n. l. Pravděpodobně sloužil pro administrativní účely či to mohla být rezidence jednoho z umajjovských vysokých úředníků. Po architektonické stránce byl palác inspirován byzantskými stavbami a je dost možné, že na jedné takové stavbě byl dokonce postaven. Z paláce dnes bohužel zbyla spíše velká ruina, ale alespoň jeho monumentální vchod s kopulí byl zrekonstruován. Vedle paláce byla tehdy vykopána hluboká vodní nádrž a naproti němu stál již dříve byzantský kostel.

Umajjovský palác

Co se muzeí týče, doporučili bychom vám začít Muzeem Jordánska. Bylo postaveno teprve nedávno (v roce 2014) a je největším jordánským muzeem. Jeho sbírky zahrnují předměty nesmírného stáří. Mezi hlavní taháky muzea patří například zvířecí kosti staré přibližné 1,5 milionu let a Méšova stéla. Jedná se o čedičovou stélu, která pochází z 9. století př. n. l. a na které je vyryt jediný dochovaný text v moabštině. Osvětluje dějiny Kenaánu a Sýrie v době železné a oslavně popisuje vládu moabského krále Méši.

Muzeum Jordánska

Navrhujeme, abyste pokračovali Jordánským muzeem folkloru, kde můžete vidět například tradiční jordánské kroje, hudební nástroje a předměty řemeslné výroby. Neméně zajímavé je rovněž Muzeum dětí, Muzeum parlamentního života a pro fanoušky automobilismu je zde Královské automobilové muzeum, ve kterém najdete i Rover, který byl použit při natáčení hollywoodského sci-fi trháku Marťan.

tradiční ženské kroje

Kromě návštěvy památek se také můžete třeba vydat nakupovat. Jednou z hlavních nákupních tříd je zde ulice Wakalat, kde se nachází mnoho značkových obchodů s oblečením. Podobně jako u nás si pak můžete zajít do mnoha nákupních center jako Mecca Mall, Abdoun Mall, City Mall nebo Taj Mall.

GPS: (Citadela) 31°57'15.6"N 35°56'05.2"E

 

Text: Maxim Kucer

Foto: Wikipedia.org: لا روسا, Khalil N Shawish, Freedom’s Falcon, Producer, Daniel CaseDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Jordánsko, Ammán – město sedmi kopců I
Publikováno: 5.8.2016
V prvním díle věnovaném městu Ammán vám nejprve prozradíme něco o Jordánsku a jeho kultuře, poté se na krátkou chvíli podíváme do samotného města a nakonec se dozvíte něco o muslimské etiketě stolování.

Jordánsko – za památkami
Publikováno: 19.8.2016
Dnes opustíme Ammán, abychom se vypravili prozkoumat další zajímavá místa, která byste při návštěvě Jordánska neměli minout.

Izrael: Cézarea Přímořská – Herodesovo město
Publikováno: 10.7.2013
Cézarea Přímořská, nazývaná také Cézarei, nebo řecky Kaisareie je město nacházející se na Izraelské pobřežní planině u Středozemního moře, nedaleko většího města Hadera. Toto historicky důležité město patří mezi nejnavštěvovanější místa v zemi a proč je tomu tak, si povíme v dnešním článku.

Izrael: Haifa – neuvěřitelné Bahajské zahrady
Publikováno: 3.7.2013
V dnešním článku budeme v toulkách po Izraeli pokračovat. Tentokrát se vydáme do třetího největšího města Izraele, do města Haifa. Toto přístavní město nabízí nejen úchvatný pohled na Středozemní moře, ale i na tolerantní atmosféru a krásnou přírodu.

Izrael: Kumrán – svitky od Mrtvého moře
Publikováno: 17.7.2013
Dnes se vydáme na jednu z nejznámějších archeologických lokalit světa do Kumránu, který se nachází na severozápadním břehu Mrtvého moře, v blízkosti města Jericho. Toto místo se proslavilo nálezem vzácných tzv. svitků od Mrtvého moře, nazývaných také Kumránské rukopisy.

Izrael: Zeď nářků – nejposvátnější místo Židů
Publikováno: 26.6.2013
V největším izraelském městě Jeruzalémě se nachází mnoho pamětihodností, posvátných míst a symbolů různých náboženství. Jednou z takových památek je i Zeď nářků, nebo Západní zeď, která láká miliony poutníků z celého světa, aby právě u ní vyslovili své modlitby.


Souvisejicí fotogalerie

Izrael: Putování po Svaté zemi III.
Na Zemi snad není posvátnejšího místa než je stát Izrael a jeho památky. Většina pamětihodností j...

Izrael: Putování po Svaté zemi II.
Snad největší perlou Blízkého východu je stát Izrael, který v sobě spojuje bohatou historii, rozm...

Izrael: Putování po Svaté zemi I.
Židovský stát Izrael leží na Blízkém východě, v oblasti jihozápadní Asie, u pobřeží Středoze...

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Poezie všedního dne

1. 1. – 29. 2. 2020
1. cena:
Kniha Vltavské vyhlídky z Knižního klubu
2. cena:
Kniha Výlety podél Sázavy z Knižního klubu
1. cena redakce:
Poukaz na 1 noc pro 2 osoby se vstupem do wellness v LH Hotelu Jana**** v Přerově!
2. cena redakce:
+ BONUS: každý vítěz obdrží dvojici vstupenek na veletrh FOR BIKES 2020!

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

17.2.2020
Během 22. a 23. února se na zámku Schloss Hof můžete těšit na veselý masopustní program plný zábavy, her i napětí. Nejmenší návštěvníky nepochybně okouzlí malování na obličej, kreativní dílničky či pečení.
16.2.2020
Slovenské národní muzeum si připravilo několik zajímavých výstav či akcí, jejichž přehled vám dnes přinášíme.
15.2.2020
Nadace pro rozvoj architektury a stavitelství otevřela přihlášky 28. ročníku celorepublikové soutěžní přehlídky toho nejlepšího, co se událo ve stavebnictví a architektuře. Přihlášky STAVBY ROKU 2020 jsou otevřené do 10. června 2020.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce - UKRAJINA:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:pondělí 17. 2. 2020
svátek:Miloslava
dnes:
pondělí 17.2.
9 °C
zítra:
úterý 18.2.
5 °C