www.infoglobe.cz » Jordánsko, Ammán – město sedmi kopců II

Jordánsko, Ammán – město sedmi kopců II

Publikováno: 12.8.2016
V minulém díle jsme okusili něco z jordánské kultury a rychle nahlédli do jednoho z nejliberálnějších měst arabského světa – do Ammánu. Dnes v něm strávíme více času a povíme si, kam se podívat.

Co se týče památek, Ammán rozhodně nemůže konkurovat jiným městům Blízkého východu. To hlavní se v podstatě nalézá v oblasti zvané Citadela. V předchozím díle jsme ji navštívili jen letmo, takže je čas jí věnovat trochu více prostoru. Herkulův chrám byl postaven v polovině druhého století n. l., údajně tehdejším římským guvernérem provincie Arábie G. Marcianem. V chrámu můžete spatřit kámen vytesaný do podoby Herkulovy ruky.

Ammán

Umajjovský palác v Citadele byl postaven v první polovině 8. století n. l. Pravděpodobně sloužil pro administrativní účely či to mohla být rezidence jednoho z umajjovských vysokých úředníků. Po architektonické stránce byl palác inspirován byzantskými stavbami a je dost možné, že na jedné takové stavbě byl dokonce postaven. Z paláce dnes bohužel zbyla spíše velká ruina, ale alespoň jeho monumentální vchod s kopulí byl zrekonstruován. Vedle paláce byla tehdy vykopána hluboká vodní nádrž a naproti němu stál již dříve byzantský kostel.

Umajjovský palác

Co se muzeí týče, doporučili bychom vám začít Muzeem Jordánska. Bylo postaveno teprve nedávno (v roce 2014) a je největším jordánským muzeem. Jeho sbírky zahrnují předměty nesmírného stáří. Mezi hlavní taháky muzea patří například zvířecí kosti staré přibližné 1,5 milionu let a Méšova stéla. Jedná se o čedičovou stélu, která pochází z 9. století př. n. l. a na které je vyryt jediný dochovaný text v moabštině. Osvětluje dějiny Kenaánu a Sýrie v době železné a oslavně popisuje vládu moabského krále Méši.

Muzeum Jordánska

Navrhujeme, abyste pokračovali Jordánským muzeem folkloru, kde můžete vidět například tradiční jordánské kroje, hudební nástroje a předměty řemeslné výroby. Neméně zajímavé je rovněž Muzeum dětí, Muzeum parlamentního života a pro fanoušky automobilismu je zde Královské automobilové muzeum, ve kterém najdete i Rover, který byl použit při natáčení hollywoodského sci-fi trháku Marťan.

tradiční ženské kroje

Kromě návštěvy památek se také můžete třeba vydat nakupovat. Jednou z hlavních nákupních tříd je zde ulice Wakalat, kde se nachází mnoho značkových obchodů s oblečením. Podobně jako u nás si pak můžete zajít do mnoha nákupních center jako Mecca Mall, Abdoun Mall, City Mall nebo Taj Mall.

GPS: (Citadela) 31°57'15.6"N 35°56'05.2"E

 

Text: Maxim Kucer

Foto: Wikipedia.org: لا روسا, Khalil N Shawish, Freedom’s Falcon, Producer, Daniel CaseDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Jordánsko, Ammán – město sedmi kopců I
Publikováno: 5.8.2016
V prvním díle věnovaném městu Ammán vám nejprve prozradíme něco o Jordánsku a jeho kultuře, poté se na krátkou chvíli podíváme do samotného města a nakonec se dozvíte něco o muslimské etiketě stolování.

Jordánsko – za památkami
Publikováno: 19.8.2016
Dnes opustíme Ammán, abychom se vypravili prozkoumat další zajímavá místa, která byste při návštěvě Jordánska neměli minout.

Izrael: Cézarea Přímořská – Herodesovo město
Publikováno: 10.7.2013
Cézarea Přímořská, nazývaná také Cézarei, nebo řecky Kaisareie je město nacházející se na Izraelské pobřežní planině u Středozemního moře, nedaleko většího města Hadera. Toto historicky důležité město patří mezi nejnavštěvovanější místa v zemi a proč je tomu tak, si povíme v dnešním článku.

Izrael: Haifa – neuvěřitelné Bahajské zahrady
Publikováno: 3.7.2013
V dnešním článku budeme v toulkách po Izraeli pokračovat. Tentokrát se vydáme do třetího největšího města Izraele, do města Haifa. Toto přístavní město nabízí nejen úchvatný pohled na Středozemní moře, ale i na tolerantní atmosféru a krásnou přírodu.

Izrael: Kumrán – svitky od Mrtvého moře
Publikováno: 17.7.2013
Dnes se vydáme na jednu z nejznámějších archeologických lokalit světa do Kumránu, který se nachází na severozápadním břehu Mrtvého moře, v blízkosti města Jericho. Toto místo se proslavilo nálezem vzácných tzv. svitků od Mrtvého moře, nazývaných také Kumránské rukopisy.

Izrael: Zeď nářků – nejposvátnější místo Židů
Publikováno: 26.6.2013
V největším izraelském městě Jeruzalémě se nachází mnoho pamětihodností, posvátných míst a symbolů různých náboženství. Jednou z takových památek je i Zeď nářků, nebo Západní zeď, která láká miliony poutníků z celého světa, aby právě u ní vyslovili své modlitby.


Souvisejicí fotogalerie

Izrael: Putování po Svaté zemi III.
Na Zemi snad není posvátnejšího místa než je stát Izrael a jeho památky. Většina pamětihodností j...

Izrael: Putování po Svaté zemi II.
Snad největší perlou Blízkého východu je stát Izrael, který v sobě spojuje bohatou historii, rozm...

Izrael: Putování po Svaté zemi I.
Židovský stát Izrael leží na Blízkém východě, v oblasti jihozápadní Asie, u pobřeží Středoze...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Můj mazlíček

1. 9. – 31. 10. 2020
1. cena:
2. cena:
Cena redakce:
Voucher pro 2 osoby na 1 noc v pohádkovém hotelu Zámek Berchtold*** + 2 vstupenky na veletrh Stříbrné vánoční dny

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

24.9.2020
• 2 500 kilometrů českou a slovenskou přírodou.
• Pěšky, na kole, lodí, na lyžích i na koni.
• Jednodenní výlety různé náročnosti.
• Příroda národních parků a chráněných oblastí.
• Profesionální a panoramatické fotografie.
23.9.2020
Světový den cestovního ruchu se každoročně slaví 27. září a jeho cílem je zvyšovat povědomí o významu cestovního ruchu, jeho sociálních, kulturních, ekologických i ekonomických hodnotách a přínosu k dosažení cílů udržitelného rozvoje.
21.9.2020
Mezinárodní den architektury nabídne na tři stovky akcí v různých městech v Čechách a také na Slovensku. V týdnu od 1. do 7. října vás zve na místa veřejnosti běžně nepřístupná. Hlavní téma letošního ročníku je UDRŽITELNOST a podtéma Sociální aspekt.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE (včetně výskytu koronavirus COVID-19).

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – NEPÁL:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:čtvrtek 24. 9. 2020
svátek:Jaromír
dnes:
čtvrtek 24.9.
22 °C
zítra:
pátek 25.9.
15 °C