www.infoglobe.cz » Jordánsko – za památkami

Jordánsko – za památkami

Publikováno: 19.8.2016
Dnes opustíme Ammán, abychom se vypravili prozkoumat další zajímavá místa, která byste při návštěvě Jordánska neměli minout.

Rovnou začneme zřejmě nejlákavějším a nejvzácnějším místem v zemi. Je jím skalní město Petra, které je zapsané na seznamu UNESCO. Najdete ho na jihu země v srdci Šarských hor, a to konkrétně v údolí Vádí Musa (Wadi Musa).

skalní město Petra

Není jisté, kdy přesně bylo město založeno, ale pravděpodobně ve 3. století př. n. l. Největší slávě se těšilo mezi prvním stoletím př. n. l. a prvním stoletím našeho letopočtu. Tehdy v tomto bohatém a kosmopolitním městě údajně žilo na třicet tisíc lidí. Kromě domů pro obyčejný lid nechyběly ani vily pro bohaté či zahrady.

Město bylo vytesáno do pískovce a jistě jste alespoň jednou někde viděli ikonickou fasádu Al-Khazneh neboli Pokladnici. Ten název proto, že dle jedné z legend zde bandité ukryli velký poklad. Al-Khazneh se objevil v nejednom filmu, tím nejznámějším je zřejmě Indiana Jones a poslední křížová výprava. Původně byla Pokladnice postavena jako mauzoleum a krypta (na začátku 1. století n. l.).

jeden z pouštních hradů

Z Petry se přesuneme asi 150 kilometrů severně do přírodní rezervace Wadi Mujib. Rezervace je spíše pouští, kde najdete mnoho kaňonů, hor a soutěsek, ale také na 300 druhů rostlin, 10 druhů masožravých zvířat a širokou paletu ptactva. Nejoblíbenějším místem mezi turisty jsou zde termální prameny Hammamat Main.

Wadi Mujib

Když jsme hovořili o Ammánu, zmínili jsme, že zde moc starověkých památek není. Pokud máte rádi starověk, pak vás musíme nasměrovat do města Džaraš, jemuž se přezdívá Pompeje Východu (v 8. století n. l. Džaraš zasáhlo rozsáhlé zemětřesení). Toto římské město zůstalo fantasticky zachovalé. Můžete tak vidět monumentální ulice lemované sloupy po stranách, hipodrom, nádherný Hadriánův oblouk, téměř kompletní opevnění, dva velké mosty nebo dva obrovské chrámy, z nichž jeden je zasvěcen Diovi a druhý bohyni lovu – Artemis.

Džaraš

Umm Qais je dalším z pozoruhodných jordánských měst. Turisté sem často jezdí na jednodenní výlety ze 100 kilometrů vzdáleného Ammánu. Hlavním cílem, podobně jako u Džaraše, jsou antické ruiny. Ve městě si ale také můžete užít krásné panoramatické výhledy například na nedaleké Galilejské jezero, které je nejníže položeným sladkovodním jezerem na světě, či město Tiberias, které však leží v sousedním Izraeli.

Hadriánův oblouk

Poslední tip na výlet je souhrnnou pozvánkou do pouštních hradů, které byly postaveny dynastií Umajjovců v období od druhé poloviny 7. století n. l. do poloviny 8. století n. l. Ti se inspirovali u římských pevností, které byly stavěny na čtvercovém půdorysu. Dnes jsou mimo jiné významné jako příklad architektury a umění raného islámu.

GPS: (skalní město Petra) 30°19'41.4"N 35°26'39.9"E

 

Text: Maxim Kucer

Foto: Wikipedia.org: High Contrast, Diego Delso, Azurfrog, Susanahajer, Effi Schweizer, Diego DelsoDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Jordánsko, Ammán – město sedmi kopců I
Publikováno: 5.8.2016
V prvním díle věnovaném městu Ammán vám nejprve prozradíme něco o Jordánsku a jeho kultuře, poté se na krátkou chvíli podíváme do samotného města a nakonec se dozvíte něco o muslimské etiketě stolování.

Jordánsko, Ammán – město sedmi kopců II
Publikováno: 12.8.2016
V minulém díle jsme okusili něco z jordánské kultury a rychle nahlédli do jednoho z nejliberálnějších měst arabského světa – do Ammánu. Dnes v něm strávíme více času a povíme si, kam se podívat.

Izrael: Cézarea Přímořská – Herodesovo město
Publikováno: 10.7.2013
Cézarea Přímořská, nazývaná také Cézarei, nebo řecky Kaisareie je město nacházející se na Izraelské pobřežní planině u Středozemního moře, nedaleko většího města Hadera. Toto historicky důležité město patří mezi nejnavštěvovanější místa v zemi a proč je tomu tak, si povíme v dnešním článku.

Izrael: Haifa – neuvěřitelné Bahajské zahrady
Publikováno: 3.7.2013
V dnešním článku budeme v toulkách po Izraeli pokračovat. Tentokrát se vydáme do třetího největšího města Izraele, do města Haifa. Toto přístavní město nabízí nejen úchvatný pohled na Středozemní moře, ale i na tolerantní atmosféru a krásnou přírodu.

Izrael: Zeď nářků – nejposvátnější místo Židů
Publikováno: 26.6.2013
V největším izraelském městě Jeruzalémě se nachází mnoho pamětihodností, posvátných míst a symbolů různých náboženství. Jednou z takových památek je i Zeď nářků, nebo Západní zeď, která láká miliony poutníků z celého světa, aby právě u ní vyslovili své modlitby.


Souvisejicí fotogalerie

Izrael: Putování po Svaté zemi III.
Na Zemi snad není posvátnejšího místa než je stát Izrael a jeho památky. Většina pamětihodností j...

Izrael: Putování po Svaté zemi II.
Snad největší perlou Blízkého východu je stát Izrael, který v sobě spojuje bohatou historii, rozm...

Izrael: Putování po Svaté zemi I.
Židovský stát Izrael leží na Blízkém východě, v oblasti jihozápadní Asie, u pobřeží Středoze...

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

PoÚtStČtSoNe
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Příroda – mezi snem a skutečností

1. 11. – 31. 12. 2019
1. cena:
Kniha Nejkrásnější výlety lanovkou z nabídky cestovatelských knih Knižního klubu + bonus: voucher od firmy Centrum digitálních služeb MINO na zhotovení 10 fotografií ve formátu A4!
2. cena:
Kniha tipů na výlety Nejkrásnější výlety lodí + bonus: voucher od firmy Centrum digitálních služeb MINO na zhotovení 10 fotografií ve formátu A4!
1. cena redakce:
Prodloužený víkend pro dva s polopenzí v Hotelu Aktiv*** na Lipně! + bonus: voucher od firmy Centrum digitálních služeb MINO na zhotovení 10 fotografií ve formátu A4!
2. cena redakce:
Centrum digitálních služeb MINO zhotoví výherci kalendář formátu A3 z vlastních fotografií + bonus: voucher na 10 fotografií ve formátu A4!

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

14.12.2019
Moravskoslezský kraj zahájil zimní sezonu. Stejně jako v předchozích letech podpoří úpravu lyžařských a běžeckých tratí v Beskydech a Jeseníkách. Letos navíc pořídil na Pustevny rolbu a na Gruň sněhovou frézu.
13.12.2019
Přijďte podpořit originální slovenskou tvorbu a pobavit se na Vánoční koncert talentovaného mladého hudebníka Adama Ďurici a přivítejte rok 2020 skutečně honosně. Obě sváteční akce se budou konat v Grand Hotelu Bellevue**** v Horním Smokovci.
12.12.2019
Město Kuřim vás zve na speciální komentovanou prohlídku štoly, která byla vybudována vedením Zbrojovky na přelomu let 1944 a 1945 a nově pro veřejnost zpřístupněna v roce 2018. Prohlídka se uskuteční 14. prosince od 14, 15 a 16 hodin. Kvůli omezenému prostoru může s průvodcem na prohlídku 12 lidí.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – ANDORRA a VATIKÁN:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:sobota 14. 12. 2019
svátek:Lýdie
dnes:
sobota 14.12.
4 °C
zítra:
neděle 15.12.
8 °C