www.infoglobe.cz » JAR: bohatý kout Afriky III.

JAR: bohatý kout Afriky III.

Publikováno: 18.5.2011
Čeká na vás pokračování o nejstarším městě Jižní Afriky - Kapském Městě.

V roce 1657 Van Riebeeck začal své žoldáky propouštět a umožnil jim samostatně obdělávatHrad Dobré naděje půdu, což znamenalo posun v kolonizaci Jižní Afriky a vznik nového národu Búrů. To vedlo k nedostatku pracovních sil a proto Van Riebeeck začal dovážet otroky ze západní Afriky, Madagaskaru, Ceylonu, Indie, Malajsie a Indonésie. Do roku 1807, kdy byl obchod s otroky zakázán, se do province dovezlo více než 60 tisíc otroků. V 18. století však nadvláda Holanďanů začala oslabovat a v důsledku několika válek byla roku 1814 kolonie podstoupena Angličanům. Angličané pak zrušili otroctví (1833) a poskytli oficiální protekci zástupcům místního kmene Kosa, včetně práva na vlastnictví půdy. To vyvolalo krajní nespokojenost Búrů (potomků holandských přesídlenců) a jejich masovou migraci do vnitrozemí, která je v současnosti známa jako Velké přesídlení, v důsledku kterého vznikly 2 velké province -  Svobodný stát (Free State) a Transvaal. S příchodem Angličanů ekonomika díky obchodu, zejména s mistním vínem, se bouřlivě rozvíjela a počet obyvatel města vzrostl trojnásobně. Po vybudování Suezského kanálu se počet lodí, proplouvajících přes Kapské Město rapidně snížil, ale objevení zlatých a diamantových nalezišť v centru země umožnilo Kapskému Městu zase zaujmout místo nejrušnějšího přístavu Jižní Afriky.

V současnosti je Kapské Město druhým největším městem JAR, s počtem obyvatel kolem 3,5 milionu, hlavním městem provincie Západní Kapsko a zákonodárné centrum JAR (sídlo Národního shromáždění).

Jedna z turisty nejnavštěvovanějších částí Kapského Města - Bo-KaapKapské Město se nachází mezi svahy Stolové hory, která je jedním z pěti nejnavštěvovanějších míst v Jižní Africe. Jejím vrcholem je zcela plochá plošina o délce 3 kilometrů (proto ten název) a o výšce 1086 metrů. Na horu, kde se před vámi rozprostře úžasný výhled na město, zátoky a nekonečný oceán, se lze dostat pomocí lanovky, která jezdí již od roku 1929.  Na hoře se rozkládá národní park, který je domovem 1470 druhů rostlin a živočichů, z nichž většina se nevyskytuje nikde jinde na zemi, včetně Leukadendronu stříbrného a orchideje Disa uniflora.

V Kapském Městě můžete nalézt také Muzeum Jižní Afriky, Hrad Dobré naděje, park Company'sKapské Město Gardens, Vládní Avenue a jiná muzea i galerie mapující minulost města. Zvláštní pozornost zasluhuje nejstarší kamenná budova v Jižní Africe - Castle of Good Hope (Hrad Dobré naděje). Její stavba započala v roce 1666 a trvalo 13 let, než byla dokončena. Bylo zde pekařství, kostel, malý klášter, administrace a bytové jednotky. V současnosti se zde nachází Vojenské muzeum, umělecká sbírka William Fehr Collection, muzeum - Grain Cellar Museum, sbírka starodávného nábytku, restaurace s místními specialitami a kvalitním vínem.

Do starého města patří také City-Hall a Grand Parade – nejstarší náměstí Kapského Města, jeho první obchodní centrum a místo dlouze očekávaného osvobození Nelsona Mandely, který byl 27 let vězněn na nedalekém ostrově Robben. Městská radnice - City-Hall byla postavena v roce 1905 v renesančním slohu s 60 metrů vysokou hodinovou věží, která je přesnou kopií hodin Big Ben v Londýně. První veřejné vystoupení po propuštění z vězení uskutečnil Nelson Mandela Hrad Dobré naděje kolem roku 1680právě na schodech City-Hall. Další důležitou budovou, která se nachází nedaleko, je budova parlamentu JAR.
Mezi budovou parlamentu a Botanickou zahradou je umístěn známý palác De Tuynhuys z roku 1700, který byl rezidencí panovníků Kapska, nyní je zde kancelář prezidenta, jenž není přístupná veřejnosti. Právě odsud v roce 1992 prezident Frederik Willem de Klerk vyhlásil konec apartheidu. Stolová hora

Na ulici Wale Street se nachází ještě jeden skvost Kapského Města - Katedrála Svatého Jiří – překrasný příklad viktoriánského slohu s nádhernými skleněnými mozaikami a podzemní kaplí. Místní obyvatelé ho pojmenovali „národní katedrálou“, protože v období apartheidu jeho dveře byly otevřeny pro věřící všech ras. Postava Ježíše dominuje v mozaice ústřední části velkého zeleného okna.

 

Vila de TuynhuysText: Maxim Kucer

Foto: Wikipedia.org - Andres de-Wet, Vincent Steenberg, Vincent Steenberg foto 2, Borisgorelik, Qfl247, PZFUNDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

JAR: bohatý kout Afriky I.
Publikováno: 4.5.2011
Vzdálená Jihoafrická republika je nejbohatší zemí kontinentu, ve které je dodnes silně patrný vliv evropské civilizace, která koneckonců položila základy k jejímu vzniku. V seriálu se o jižním koutu Afriky dozvíte mnohem více.

JAR, Garden Route II – národní park Tsitsikamma a pozorování zvířat
Publikováno: 15.2.2019
Minule jsme spolu začali objevovat nádhernou trasu na jihu Jihoafrické republiky, dnes se posuneme o něco dále a navštívíme národní park Tsitsikamma, což je skvělá destinace nejen pro ty, kteří mají rádi pěší túry, ale také vodní sporty jako šnorchlování nebo hlubinné potápění.

JAR, Garden Route III – Knysna
Publikováno: 22.2.2019
Další díl naší série článků snažících se vám přiblížit Jihoafrickou republiku nás opět zavede na krásnou pobřežní trasu Garden Route. A začali bychom rovnou lokalitami Knysna Heads a Knysna Forest. Nacházejí se poblíž města Knysna, jednoho z vůbec nejpopulárnějších měst na trase.

JAR, Garden Route IV – jeskyně a pštrosí farmy
Publikováno: 8.3.2019
Dnes se vrátíme do Jižní Afriky, a to konkrétně na nádhernou trasu s poetickým názvem Garden Route.

JAR, Johannesburg I – za uměním a historií
Publikováno: 15.3.2019
Jihoafrickou republiku neopustíme ani dnes. Tentokrát se však již nebudeme věnovat Garden Route, ale zamíříme do Johannesburgu, kterému místní láskyplně říkají Jo'burg, Jozi nebo E'Goli čili město ze zlata.

JAR, Johannesburg II – co vidět v okolí
Publikováno: 22.3.2019
Když se do Johannesburgu rozhodnete vydat, počítejte s tím, že se jedná o město s velmi vysokou kriminalitou, takže je nutné mít se na pozoru a zbytečně neriskovat. Odložte proto své smartphony raději do kapes a vnímejte své okolí.

JAR: další místa k navštívení
Publikováno: 29.3.2019
Drakensberg neboli Dračí hory, které se táhnout na hranicích s Lesothem, jsou jedním z nejpopulárnějších míst pro dovolenou v Jižní Africe a také jedny z nejvyšších hor v zemi. Vůbec nejvyšším místním vrcholem je Mafadi (3 450 m). Oblast Dračích hor je součástí národního parku uKhahlamba-Drakensberg. Množství turistických stezek, kterými jsou hory protkány, z nich dělá učiněný ráj pro pěší turistiku.

JAR, Bloemfontein – do srdce Svobodného státu
Publikováno: 5.4.2019
Město růží. Tak říkají Bloemfonteinu, jihoafrickému městu, kde se nachází sídlo justice. Je také hlavním městem Svobodného státu, původní provincie Oranžsko. Svobodný stát pokrývá plochu 129 tisíc kilometrů čtverečních.

JAR, Stellenbosch a návštěva kolonie tučňáků
Publikováno: 12.4.2019
Dnes jsme pro vás opět vybrali několik zajímavých míst v Jihoafrické republice, která podle nás stojí za návštěvu.

JAR – napříč provincií Northern Cape I
Publikováno: 19.4.2019
V dnešním výletě po Jižní Africe zamíříme do provincie Northern Cape, která je známá pro své pravěké nástěnné malby, safari na offroadových vozidlech, diamanty a především přírodní park Kgalagadi Transfrontier Park.

JAR, Garden Route I – Mossel Bay
Publikováno: 8.2.2019
Garden Route neboli Zahradní cesta. Tento poetický název patří pravděpodobně nejhezčí trase v sluncem zalité Jihoafrické republice. Táhne se v délce více než 200 kilometrů a spojuje město Mossel Bay v Západním Kapsku a ústí řeky Storms ve Východním Kapsku.

JAR, Pretoria – purpurové město III
Publikováno: 1.2.2019
Dnes se podíváme do Pretorie už potřetí, ale také naposledy. Jihoafrickou republiku jako takovou však ještě neopustíme.

JAR: bohatý kout Afriky II.
Publikováno: 11.5.2011
Dnes dokončíme povídání o Pretorii a přesuneme se do Kapského Města.

JAR: bohatý kout Afriky IV.
Publikováno: 25.5.2011
Z Kapského Města zamíříme do hlavního města Jihoafrické republiky - Johannesburgu.

JAR: bohatý kout Afriky V.
Publikováno: 1.6.2011
Přečtěte si v posledním díle o zajímavém hlavním městě jihoafrické provincie Svobodný stát a přilehlých národních parcích.

Víte, že? Jihoafrická republika - Dračí hory
Publikováno: 22.7.2012
Drakensberg – fascinující svět hor, horských průsmyků a přírodních scenérií, které se dle všech předpokladů staly námětem k vytvoření fantastického světa postav z říše J. J. R. Tolkiena, jehož rodištěm je právě Jihoafrická republika.

Jihoafrická republika – krajina všeho
Publikováno: 1.5.2013
Jihoafrická republika je nejjižnějším státem Afriky. Nachází se mezi Atlantským a Indickým oceánem. Hlavním městem je Pretoria. V dnešním článku si povíme o tematických cestovatelských místech této přenádherné země a přidáme i nějakou tu zajímavost.

Senegal, Dakar - výlet do bývalé francouzské enklávy
Publikováno: 3.4.2015
Po několika dílech, které jste s námi strávili v Íránu budeme dnes cestovat o několik tisíc kilometrů západním směrem do Senegalu, malé africké země na pobřeží Atlantického oceánu.

Maroko, Casablanca – pompézní mešita a art deco
Publikováno: 10.4.2015
Ze Senegalu cestujeme na sever k severozápadní části afrického kontinentu. Naší destinací je Maroko. Země, kde na téměř půl milionu kilometrech čtverečních žije asi 33 milionů lidí.

JAR, Pretoria – purpurové město I
Publikováno: 18.1.2019
Náš dnešní výlet budeme věnovat jihoafrickému městu Pretoria. Jméno nese po A. Pretoriovi, vůdci Búrů, který se výrazně zasadil o založení Jihoafrické republiky.

JAR, Pretoria – purpurové město II
Publikováno: 25.1.2019
Minulý týden jsme nahlédli do jednoho z nejzajímavějších měst v Jihoafrické republice a dnes budeme pokračovat. Do této země totiž nemůžete jen letmo nakouknout.

JAR – napříč provincií Northern Cape II
Publikováno: 26.4.2019
V dnešním článku se opět vydáme do jihoafrické provincie Northern Cape, abychom navštívili další zajímavá místa. Prvním z nich bude přírodní rezervace Goegap, kde si můžete užít zábavné jízdy v offroadech a zároveň pohledy na místní fantastickou flóru. Místní vegetace je typická pro Namaqualand, suchý region, který se na ploše přes 400 tisíc kilometrů čtverečních rozprostírá mezi Namibií a Jižní Afrikou.


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

PoÚtStČtSoNe
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30      

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Rodný můj kraj

31. 10. – 31. 12. 2020
1. cena:
Kniha z vydavatelství Dajama
2. cena:
Kniha z vydavatelství CBS
3. cena:
Darčekový balíček od portálu Infoglobe
1. cena redakce:
Pobyt pro 2 osoby na 3 dny se snídaní a wellness službami v Hotelu Jánošík**** Liptovský Mikuláš
2. cena redakce:
Dárková kazeta Vincentka
3. cena redakce:
Darčekový balíček od vydavatelství Tatrica

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

27.11.2020
Jedním z nejvýznamnějších hradů na severovýchodě Slovenska je zřícenina Zborov. V letošní turistické sezoně, poznamenané dvěma vlnami koronaviru, se stal oblíbeným náhradním výletním cílem.
25.11.2020
Klub Slovenských turistů, sdružující více než 16 000 milovníků výletů do přírody, sestavil hlavní turistické akce pro rok 2021, avšak jejich aktuálnost bude záviset na epidemiologické situaci.
23.11.2020
Slovenský vysokohorský turistický spolek zveřejnil předběžný kalendář akcí na nadcházející rok 2021. Jeho aktuálnost však bude podmíněna epidemiologickou situací.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE (včetně výskytu koronavirus COVID-19).

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – ÍRÁN:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:neděle 29. 11. 2020
svátek:Zina
dnes:
neděle 29.11.
2 °C
zítra:
pondělí 30.11.
0 °C