www.infoglobe.cz » Kambodža, Phnompenh - Perla Asie

Kambodža, Phnompenh - Perla Asie

Publikováno: 15.3.2013
Kambodža, součást bývalé francouzské koloniální říše, je zemí, v níž se nachází mnoho zajímavých památek. Dnes se podíváme do jejího hlavního města.

Perla Asie bylo přízvisko dnešního hlavního města Kambodži. Město vzniklo v roce 1372 na základě zázračného objevu na řece. Dvorní dáma Phnom viděla plavat strom, který vylovila a uviděla v něm čtyři sochy Buddhy a jednu sochu boha Višnu. Dáma nechala pro sochy postavit chrám, který se stal centrem budoucího hlavního města. Tím se Phnompenh stal v první polovině 15. století, poté co byl Angkor Thom obsazen a zničen siamskými vojsky. Statut hlavního města Phnompenhu vydržel do roku 1505, kdy byl na více než tři sta let opuštěn kvůli vnitřním konfliktům ve vládnoucí dynastii. Teprve v druhé polovině 19. století se město konečně stalo permanentním sídlem vlády a hlavním městem Kambodži.

Francouzi, kteří oblast Indočíny (do níž patřila i Kambodža) ovládali jako své kolonie, zde zanechali svůj vliv v podobě administrativních budov, hotelů a právě za jejich vlády se ujala přezdívka „perla Asie“, která reflektovala modernitu města. Budovaly se zde železnice a město zažívalo silný ekonomický růst.

Kambodža

Neslavná doba nastala v době povstání a vlády Rudých Khmerů (1975–1979). Tato doba poznamenala nejen hlavní město, ale především Kambodžu jako celek. Odhaduje se, že období jejich vlády v čele s Pol Potem znamenala smrt přibližně 2–3 milionů obyvatel a metropole samotná byla násilně evakuována. Po vyhnání Rudých Khmerů vietnamskou armádou se lidé začali do Phnompenhu vracet.

Dnes má hlavní město Kambodži přibližně 2 miliony obyvatel a rozkládá se na ploše 680 kilometrů čtverečních, zhruba o třetinu větší než Praha. Phnompenh má velký podíl na státním hospodářství, protože především sem směřují zahraniční investice, nicméně turistický průmysl je velice důležitou složkou národního hospodářství, protože vytváří cca pětinu kambodžského HDP. Ve městě rostou stavby, které jsou dokladem důležitosti turismu – bary, restaurace, hotely atd.

Kambodža

K hlavním turistickým destinacím patří královský palác, postavený v druhé polovině 19. století. Dodnes se v korunovační hale pořádají korunovace a královské svatby (Kambodža je konstituční monarchií). U haly je socha krále Sisowatha Monivonga, která drží meč. Součástí areálu je rovněž Stříbrná pagoda, v níž je ukryto mnoho pokladů – zlato nebo sošky Buddhy poseté drahokamy. Jedna z vůbec nejvzácnějších soch je Maitréja, jež je téměř v životní velikosti a je tvořena 9 600 diamanty.

Kambodža

V sousedství královského paláce je Národní muzeum. Pořádá časté výstavy jako Bohové Angkoru, Kambodžští královští tanečníci atd. Krom toho schraňuje jednu z největších kolekcí khmerského umění a ve svých depozitářích má předměty, jejichž původ sahá až do doby bronzové.

Kambodža

Oblíbenou zastávkou je také chrám Wat Phnom, původní chrám, kolem něhož vzniklo samotné město. Od doby svého vzniku v roce 1373 byl několikrát přestaven. Jeho centrum tvoří oltář s velkou sochou Buddhy, která je obklopena dalšími postavami, svíčkami a květinami. Zdi jsou pokryty nástěnnými malbami s výjevy ze života Buddhy před jeho osvícením.

 

Text: Maxim Kucer

Foto: Wikipedia.org: Kiensvay , Arnaud-Victor Monteux, Milei.vencel, Anilakeo, Remi JouanDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Kambodža: spousta nových zážitků
Publikováno: 21.5.2016
Zatímco v Číně jsme se s B. bez problémů domluvili oba a ve Vietnamu se role průvodce ujal on, když jsme se rozhodli vypravit ještě do Kambodži, zjistili jsme, že pro nás bude nejexotičtější navštívenou zemí – zkrátka proto, že neumíme kambodžštinu.

Kambodža, Phonompenh: popovídáme si s králem česky?
Publikováno: 28.5.2016
Hlavní město Kambodže leží na soutoku tří řek – Tonlé Sap, Bassac a Mekong. Má pouze přes milion obyvatel a nenajdeme tady téměř žádné vyšší stavby, takže nepůsobí dojmem velkoměsta.

Kambodža, Phnompenh: smutná kapitola dějin
Publikováno: 4.6.2016
V hlavním městě byl naší první navštívenou památkou královský palác. Přivítal nás blýskavými střechami, stříbrnou podlahou a davy veselých turistů z Kambodži i ze zahraničí. Náš další výlet ale už ve znamení radosti nebyl – čekalo na nás Muzeum genocidy a Vražedná pole nedaleko za městem.

Kambodža, Phnompenh: Vražedná pole
Publikováno: 11.6.2016
Vražedná pole, známější možná pod anglickým označením „Killing Fields“ (Choeung Ek), jsou dalším místem, které je už navždy spojeno s obdobím krutovlády Rudých Khmerů – v čele s generálem Pol Potem v letech 1975–1979.

Kambodža, Angkor Wat: džunglí na kole
Publikováno: 18.6.2016
Při návštěvě Kambodže je téměř nemyslitelné vynechat ze seznamu cílů Angkor Wat, proslulý chrám, který se stal symbolem země a je vyobrazen i na státní vlajce.

Kambodža, Angkor Thom: noční džunglí na kole
Publikováno: 25.6.2016
Do celého komplexu Angkor Watu si můžete zakoupit vstupenky s různou dobou platnosti – my se s B. rozhodli pro třídenní, protože jsme si chtěli užít návštěvu jednotlivých chrámů v poklidu. První dva dny jsme strávili prohlížením okolních chrámů a samotný Angkor Wat jsme si „šetřili“ na závěrečný den.

Kambodža, Angkor Thom: ranní Angkor Wat
Publikováno: 2.7.2016
Když nám po čtvrté hodině ranní zazvonil budík, chvíli trvalo, než jsme si po předchozím náročném dni uvědomili, kde že to vlastně jsme. Siem Reap, městečko, které se těší obrovské návštěvnosti díky chrámovému komplexu Angkor Wat a dalším chrámům, ještě spalo, když jsme nasedali na vypůjčená kola a vyráželi už téměř popaměti k našemu dalšímu dobrodružství.

Kambodža, Sihanoukville: odpočinek
Publikováno: 9.7.2016
Po Siem Reapu jsme se projížděli několik dní na kole a ačkoliv jsme si to odmítali přiznat, trochu jsme najeté kilometry začínali cítit v nohou. Blížila se také doba našeho odjezdu z Kambodži, a tak jsme se rozhodli pár dní trochu odpočívat. Vydali jsme se do přímořského městečka Sihanoukville.


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Česká a slovenská zima

1. 1. – 28. 2. 2021
1. cena:
Horský balíček od vydavatelství Tatrica.sk
2. cena:
Obrazová publikace z vydavatelství CBS
3. cena:
Knižní průvodce z vydavatelství Dajama
1. cena redakce:
Krásný šperk od Zlatnictví MILI
2. cena redakce:
Celoroční pojištění ALPENVEREIN od Hory.sk
3. cena redakce:
Dárkový kancelářský balíček od portálu Infoglobe

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

25.1.2021
Momentální situace stále neumožňuje volně cestovat, zažívat dobrodružství či poznávat různé kouty naší planety. A proto je ideálním řešením posadit se v pohodlí domova k počítači a prohlédnout si on-line cestovatelské besedy v podání úžasných přednášejících.
22.1.2021
Fotopublikace Slovenské hrady a zámky z nebe z autorského pera Milana Paprčky byla zpracována jako audiokniha pro seniory. Na konci minulého roku byla darovaná domovům důchodců ve formě DVD a v současnosti je již dostupná i široké veřejnosti.
20.1.2021
Časopis Krásy Slovenska, který je věnován přírodním unikátům a kulturním zajímavostem Slovenska, turistice, cestovnímu ruchu, horolezectví, jeskyňářství, ochraně přírody a tradicím, se v tomto roce „dožívá“ jubilejních 100 let.

Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE (včetně výskytu koronavirus COVID-19).

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – BHUTÁN a BANGLADÉŠ:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:pondělí 25. 1. 2021
svátek:Miloš
dnes:
pondělí 25.1.
-3 °C
zítra:
úterý 26.1.
0 °C