www.infoglobe.cz » Kanada: Trajektem podél Britské Kolumbie - VIDEO

Kanada: Trajektem podél Britské Kolumbie - VIDEO

Publikováno: 4.2.2011
Plavba trajektem už asi není pro našince takovou vzácností, jak tomu bylo možná ještě před pár lety. Málokdo tedy asi nasedne na tento dopravní prostředek jen proto, aby si to pouze užil. Jsou ale místa na světě, ke kterým se vyplatí přistupovat přesně tímto způsobem – jakkoli to může znít zastarale a zpátečnicky.

To platí i přesto, že to bude něco stát. Ovšem vidět z paluby trajektu mířícího z Princ Ruppert v kanadské Britské Kolumbii do Port Hardy na Vancouver Island (nebo naopak) obrovské horské masivy, omývané vodami Tichého oceánu, stojí opravdu za všechny peníze. I když... neberte to zas tak doslova.

Samozvaní psychologové

Celá plavba po zmiňované trase - ať už to vezmete v kterémkoli směru - trvá zhruba 15 hodin, i když ve všech příručkách se uvádí, že na ní lze strávit mnohem více času. To víte, oceán je oceán a ten si s nějakými lidskými vetřelci hlavu příliš neláme. Ať už ale na palubě obří lodi vytrvá člověk jakkoli dlouho, na jedno se může spolehnout - opravdu se nebude nudit. Scenérie jsou totiž tak nádherné, že se už za okamžik bude každý turista jen s malou dávkou představivosti cítit jako v zemi plné kouzelných kopců, obdařených silou léčit smutné duše a celých věder živé vody, která tyto samozvané psychology neustále oplachuje, aby neztratili svou mohutnost a sílu. A přestože můžete mít při čtení tohoto článku pocit, že vám radost z jejich k opoře vždy připravených rámě vydrží maximálně tak dvě hodiny, buďte si jisti, že tentokrát se (i když je to skutečně jenom jednou za rok) opravdu mýlíte.

Maják na blízkuA pak, že voda studíMaják v dáli

Hlídač a jeho pán

Nádherné na této cestě je, že vás vlastně nezavede na širý oceán, ale pokradmu se s vámi plíží podél pobřeží Britské Kolumbie na jedné a spousty ostrovů na druhé straně. Skutečná ramena obřího Pacifiku tak zahlédnete malými průzory jen párkrát. Jinak se pořád můžete po obou stranách kochat zemskými přírodními skvosty, které Vám král moří Poseidon staví do cesty. Loď pomalu míjí  městečko Kiemtu a posléze i McLoughlin Bay, prosmýká se kolem Dennyho ostrova, mine i rekreační oblast Hakai. A kamkoli se s vámi zhoupne, odkryje spoustu nádherných zátočin, které jakoby se zamračeným pohledem rotvajlera hlídají horské masivy.

Je nás tu víc  Koloběh vody  Moudrá hora

Velrybí show

Pokud obyčejného cestovatele pozorování té krásy unaví, není nic lehčího než zaskočit si do jednoho z mnoha barů na trajektu, posilnit se sendvičem či sklenkou něčeho dobrého a nechat své nohy konečně klidně spočinout. Nejlepší je takto učinit na horní palubě, kde se dá pohodlně usadit do lehátek nebo dokonce i na zem - vždyť tady, na pojízdném dvoře "Matky Přírody", se žádný bonton nedrží. Pravidlem ale je, že sotva začne hlava pomalu klimbat a mozek ztrácí pojem o čase, nechávajíce se laskat běžným oceánským vánkem, vždycky někdo jako naschvál vykřikne: „Velryba!!!!!“ A spěte sladce jako včelí medvídek, když se všechno osazenstvo trajektu s nadšenými výkřiky: „Já ji vidím!“ a „Fíííha!“ (přesněji tedy „Waw!“) hrne k jedné straně lodi, jejíž kostrč sice nešťastně praská pod jednostranným náporem tolika nohou, ale žádné strachy - tahle stařena toho už hodně vydržela a ještě hodně vydrží. A tak se nedá nic dělat - vstanete také a jdete se podívat přes palubu -  abyste nebyli za podivíny. A pochopíte, že tohle stojí za to. Velryby se totiž nebojí ani trajektu a velmi často předvádějí své vodní hrátky přímo pod vámi - na hladině, která je pro ně obrovským jevištěm. Ať mi nikdo neříká, že tito kytovci nevědí, co to je dostat Oscara. Protože z jiného důvodu by se tak nesnažili zaujmout i toho posledního prcka, který se krčí u zábradlí. Vyhazují ocasy a ploutve do vzduchu a své gejzíry vody vystřelují skoro až k nebi. Tak tahle radost vám skutečně vydrží na dlouho. Protože není vetšího nadšení než toho zvířecího.

Velrybí pozdrav

Jistoty a pozitiva

A tak se člověk ani nenaděje a patnáct hodin je pryč. Cesta, za kterou i se svým osobním autem, trpělivě na vás čekajícím v podpalubí, zaplatíte něco přes 550 kanadských dolarů, skutečně není levná. Ale zážitek, který si z ní odnesete, je už v tuto chvíli mnohem, ale mnohem cennější. Navíc bude časem jeho hodnota jen a jen stoupat. U jaké měny si tohle dovolíte s jistotou tvrdit?

Text/foto/video: Zuzana DastychováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Britská Kolumbie: rezervace Khutzeymateen-VIDEO
Publikováno: 20.10.2010
Svého času se říkalo, že v Kanadě žije na jednom kilometru čtverečním stejně lidí jako medvědů. Ano, hádáte správně, dnes už to zas taková pravda není. Existují tam ale ještě místa, kde je mnohem více grizzlích krasavců, než jejich dvojnohých obdivovatelů. A jedním z těch míst je rezervace Khutzeymateen, nedaleko města Prince Ruppert, ležícího blízko hranic s Aljaškou.

Kanada, Toronto – královská podívaná I.
Publikováno: 5.6.2015
Kanadě jsme už nějaký prostor na našem cestovatelském portálu věnovali, ale většinou jsme vás zavedli do nitra její přírody. Dnes se vydáme do města. Jak naznačuje název, naším cílem je Toronto.

Kanada: Whistler - horská vesnice II.
Publikováno: 3.5.2015
Jižní kopce vesnice Whistler už známe. Co ale najdeme na severu? V okolí vesnice se nachází bohatá síť cyklostezek, které se nazývají Valley Trails. Celé okolí je poklidné, vede zde pouze jedna hlavní silnice č. 99 (Pemberton - Vancouver).

Kanada: Whistler - horská vesnice I.
Publikováno: 27.4.2015
Horská vesnice Whistler se nachází v západní části Kanady (BC). Je postavená doslova uprostřed lesa v údolí vysokých hor, které ji ze všech stran obklopují. Toto místo vlastnili dříve jiní tvorové, a to medvědi černí. Z tohoto důvodu medvědi velmi často, a právem, nakukují do vesnice. Jednoduše řečeno: Whistler je země medvědů.

Kanada: Wells Gray Provincial Park - kopcovitá oblast
Publikováno: 26.1.2015
Chcete-li v Kanadě podniknout nějaké menší výšlapy za výhledy do hustých lesů a zelených kopců v okolí, okořeněných trochou adrenalinu ze setkání s místními obyvateli - losy a medvědy, kterých v této oblasti prý žije požehnaně (říká se, že zde potkáte víc medvědů než dalších turistů), rozhodně se musíte podívat do přírodní rezervace Wells Gray Provincial Park ve státě Britská Kolumbie.

Kanada: NP Jasper - Trail pod Mount Edith Cavell
Publikováno: 19.1.2015
Další perlička Jasper NP na vás čeká 29 km jižním směrem od města Jasper. Dovede vás k ní stoupající silnice v hustém lese plná zatáček, která končí nevelkým parkovištěm ve výšce 1762 m n. m. Právě zde začíná doslova vyhlídková cesta - Trail pod Mount Edith Cavell.

Kanada: Wedgemount Lake - modravé jezero
Publikováno: 12.1.2015
Když jsme se v centru Whistleru v turistických informací ptali, co nám doporučí za výšlap v okolí, tipy paní za přepážkou byly stejné jako tipy kamarádů, kteří už okolí Whistleru také prochodili křížem krážem. Po dvou dnech se konečně udělalo hezky, tak jsme se rozhodli pro nejnáročnější výšlap v této oblasti - k jezeru Wedgemount Lake, které se nachází vysoko v horách.

Kanada, USA: Skalnaté hory, tzv. Rockies
Publikováno: 29.12.2014
Řekne-li se mezi řečí název Skalnaté hory, víte o kterých horách je řeč? Tento český název není až tak rozšířený, ale asi každý zná název Rocky Mountains, není to tak? Rocky Mountains (tzv. Rockies) je pohoří zkrášlující západní část Severní Ameriky.

Kanada: Hora Whistlers - nejlepší výhled na Jasper
Publikováno: 8.12.2014
Máte výbornou kondici? Jste turista labužník? V obou případech mám pro vás tip na parádní výlet s nejlepším výhledem na město Jasper a krásy stejnojmenného národního parku, jež ho obklopují, a to na horu Whistlers (2466 m n. m.).

Kanada: Jasper - hornatý národní park
Publikováno: 25.11.2014
Jste-li člověk milující hory, který stojí, nebo kdysi stál na půdě západní Kanady, určitě pro vás název Jasper National Park není žádná novinka, ale naopak jeden z důvodů vaší návštěvy Kanady.

Kanada: Národní park Banff - trail pod Bow Glacier
Publikováno: 16.11.2014
Jedna z cest, kde v Banff national park určitě nepotkáte víc jak desítky lidí jsou cesty začínající u jezera Bow lake. My jsme k jezeru přijeli v 7:00 a zaparkovali jsme auto u Num-Ti-Jah Lodge (kde je parkoviště se suchými záchody). Hory byly tajemné, stále v ranní mlze a slunce bylo stále schované za vrcholy hor. Místní atmosféra byla poklidná, ale vskutku mrazivá- čepice a rukavice nutné.

Kanada - národní park Banff - jeden z národních parků Rocky Mountains
Publikováno: 9.11.2014
Každý turista, který směřuje do kanadských Rocky Mountains (Skalistých hor), určitě při návštěvě nemine národní park Banff s jeho centrem ve stejnojmenném městě.

Kanada, Calgary: centrum ropné provincie
Publikováno: 19.4.2013
Calgary je město, které lidé znají možná spíše díky jeho hokejovému týmu Calgary Flames. Město leží v západní části Kanady v provincii Alberta.

Britská Kolumbie: Port Hardy - království velryb-VIDEO
Publikováno: 21.12.2010
Městečko Port Hardy na Vancouver Island v Britské Kolumbii není ani tak pěkné ani zajímavé. Ale milovníci přírody a jejího pozorování by si ho přesto měli vepsat do paměti. Nabízí totiž nejen vstup do Cape Scott Provincial parku, ale také zážitek, který vám jen tak nějaké jiné místo na zemi neposkytne - velrybářskou výpravu v malém a ryze neturistickém stylu.

Kanada - rozeklaný Garibaldi Provincial Park
Publikováno: 8.6.2015
Dálnice Sea to Sky mezi Squamishem a Whistlerem (BC) nabízí překrásné výhledy. Nenechte se však pohledy na vršky hor a řeku odlákat od sledování očekávané odbočky na Garibaldi Lake, protože nezastavit se prozkoumat Garibaldi Provincial Park by byl hřích.


Souvisejicí fotogalerie

Kanada - nedotčená příroda
Kanada je svou rozlohou druhou největší zemí světa. Rozkládá se v severní části Severní Ameriky a...

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Daleké kraje

1. 5. – 30. 6. 2019
1. cena:
Kniha Vltavské vyhlídky z Knižního klubu
2. cena:
Kniha Výlety podél Sázavy z Knižního klubu
1. cena redakce:
Voucher pro 2 osoby na 1 noc v pohádkovém hotelu Zámek Berchtold***
2. cena redakce:
50% sleva na nákup jízdenek kamkoli po Evropě se společností FlixBus

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

19.6.2019
Již tento víkend se veřejnosti představí více než 20 ústavů a vědeckých center Slovenské akademie věd se zajímavými výsledky své práce. Přijďte tedy na Primaciální náměstí.

18.6.2019
Muzeum východních Čech prošlo od loňského května důkladnou opravou. K obnově se přidaly také dvě sedmimetrové sochy z průčelí Eliščina nábřeží a kašna. Pro veřejnost bude muzeum otevřeno na podzim.
17.6.2019
Nenechte si ujít kouzelný festival s kvalitní hudbou a doprovodným programem, který se uskuteční první srpnový víkend na louce za městem.

Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – NOVÁ KALEDONIE, PAPUA-NOVÁ GUINEA, TASMÁNIE A ŠALAMOUNOVY OSTROVY:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:středa 19. 6. 2019
svátek:Leoš