www.infoglobe.cz » Kanárské ostrovy, Tenerife – východ slunce z vrcholu sopky Pico del Teide

Kanárské ostrovy, Tenerife – východ slunce z vrcholu sopky Pico del Teide

Publikováno: 22.6.2019
Na vrchol sopky Pico del Teide není snadné se dostat. Musíte k tomu totiž získat povolení, které je sice zdarma, avšak doporučuji si o něj zažádat s dostatečným předstihem nejlépe několika týdnů. Důvodem je omezená kapacita 200 osob za den. My jsme se však k vrcholu kráteru dostali jiným způsobem.

Brzy ráno jsme v městě Puerto de la Cruz nasedli na autobus a dojeli k dolní stanici lanovky pod sopkou. Lanovka nás během chvilky vyvezla do výšky 3 555 metrů, k horní stanici zvané La Rambleta. Odsud jsme se vydali nejprve na vyhlídku na sopečný kráter Pico Viejo, poté jsme se vrátili po stejné cestě ke stanici a pokračovali v cestě k vyhlídce La Fortaleza. Procházeli jsme kolem lávových soch v tmavých šedohnědých odstínech. Jakoby někdo mávl proutkem a zastavil čas ve chvíli, kdy sopka před staletími vybuchla.

krajina pod sopkou Pico del Teide   krajina pod sopkou Pico del Teide

Pak jsme začali klesat a otevřel se před námi výhled na oceán. Zanedlouho jsme spatřili stříšku horské chaty Refugio Altavista, ve které jsme hodlali přespat. Toto místo má jedinečnou atmosféru a je umístěno v srdci národního parku (ve výšce 3260 m n. m.) Můžete odsud při západu slunce sledovat obrovský kráter pradávné sopky a stín sopky Pico del Teide mizící v dáli oceánu. Pobyt v chatě má svá pevná pravidla: smíte zde přespat maximálně jednu noc a odejít musíte nejpozději v 7.30. Místnost na spaní se přitom otevírá až v 19.00, kuchyňka je nicméně přístupná od 17.00, takže si s sebou můžete vzít jídlo na ohřátí a uvařit si i čaj. V pět ráno jsme se si nasadili čelovky a vypravili se směrem na vrchol.

výhled z chaty Refugio Altavista

Na vrcholu jsme cítili síru a teplou páru, která stoupala z kráteru. Za malou chvilku už byly vidět první paprsky a vycházející slunce začalo postupně krajinu oblékat do barevných odstínů. Snad ještě více fascinující pohled byl z opačné strany kráteru, neboť se na oceánu zjevil stín sopky – údajně největší stín na světě s délkou přes 200 km. Na vrcholu jsme se nesměli zdržet dlouho, protože podmínkou vstupu bez povolení je, že se člověk musí vrátit k brance u horní stanice lanovky nejpozději do devíti ráno.

kráter sopky Pico del Teide   nejdelší stín na světě – stín sopky Pico del Teide zobrazující se na oceánu

pohled na kalderu pod sopkou Pico del Teide

Nazpátek se můžete dostat buď jednoduše lanovkou, nebo můžete sejít pěšky dolů přes chatu Refugio Altavista a rozcestí Montaña Blanca k silnici, kde je i zastávka autobusu. Ve druhém případě si nezapomeňte s sebou vzít opravdu dostatek tekutin. Ty si můžete dokoupit v automatu v chatě, mějte s sebou proto nějaké mince. Také doporučuji opalovací krém a kvůli pražícímu slunci i pokrývku hlavy. Cesta dolů je strmá a nám se zdála být téměř nekonečná. Nohy nám klouzaly po sopečném prachu, ve kterém jsme nacházeli kousky černého sopečného skla – obsidiánu. Cestou je téměř neviditelná odbočka k ledové jeskyni Cueva del Hielo. Kolem oblasti Montaña Blanca leží tzv. Teidská vejce, což jsou obrovské, až pětimetrové útvary ztuhlé lávy, které vznikly při výbuchu sopky z tekoucí lávy (obdobně jako sněhové koule) či byly vymrštěny přímo z nitra sopky. Po celé zpáteční trase nebyl téměř žádný stín, jen slunce, okouzlující příroda a vyhaslá láva.

Teidská vejce pod sopkou Pico del Teide   Teidské vejce u rozcestí Montaña Blanca

GPS: 28°16'20.7"N 16°38'32.2"W

Text a foto: Šárka HylmarováDiskuze u článku (0)

Název: *
Obsah: *
Nick: *
E-mail:
Kontrolní číslo: *
* Povinná položka

Souvisejicí články

Kanárské ostrovy, Tenerife – evropská perla oceánu
Publikováno: 25.5.2019
Pokud právě přemýšlíte nad letošní dovolenou, určitě ve svém výběru nezapomeňte na Kanárské ostrovy. Ačkoliv se geograficky jedná o součást afrického kontinentu, patří pod Španělsko. Tenerife je jejich největším ostrovem a láká nejen klidnou atmosférou, ale náročnější turisty přitahuje i pro svou neopakovatelnou krásu sopečné přírody.

Kanárské ostrovy, Tenerife – kaňon Masca aneb cesta do pravěku
Publikováno: 29.6.2019
Kaňon Masca je na Tenerife jedním z míst, kde uvěříte, že jste se vrátili do druhohor a že na vás musí každou chvíli zpoza skály vykouknout ztracený dinosaurus.

Kanárské ostrovy, Tenerife – Puerto de la Cruz
Publikováno: 8.6.2019
V severní části ostrova Tenerife se nachází poklidné město Puerto de la Cruz. Vzniklo z bývalé rybářské osady a posléze se stalo významným přístavním městem. Dnes je jeho hlavní ekonomická činnost turismus, proto je zde veliké množství hotelů. Ostatně pěkné apartmány tu můžete sehnat za velmi příznivou cenu. V kombinaci se spolehlivou veřejnou dopravou tak nemusíte pro zdejší dovolenou ani platit za služby cestovní kanceláře.

Kanárské ostrovy, Tenerife – sopka Pico del Teide
Publikováno: 15.6.2019
Nejimpozantnějším místem Tenerife, které jsme poznali, je spící sopka Pico del Teide. Vypíná se ze středu ostrova vzhůru k oblakům až do výšky 3 718 m n. m., čímž je prakticky nejvyšším místem Španělska i Atlantského oceánu. Pokud ji změříme ode dna oceánu, je dokonce třetí nejvyšší sopkou na světě. Sopka je i s okolní krajinou národním parkem a je právem zapsána do seznamu světového dědictví UNESCO.

Kanárské ostrovy, Tenerife – univerzitní město La Laguna
Publikováno: 1.6.2019
Pokud se vypravíte na Tenerife a budete chtít poznat jeho historii, určitě nevynechejte jeho druhé největší město La Lagunu s oficiálním názvem Ciudad de San Cristóbal de La Laguna. Můžete se sem velmi rychle dopravit z hlavního města Santa Cruz, neboť tato dvě města jsou propojena tramvají. Dostat se sem lze například i přímou linkou autobusu z Puerta de la Cruz.


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

PoÚtStČtSoNe
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30      

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Rodný můj kraj

31. 10. – 31. 12. 2020
1. cena:
Kniha z vydavatelství Dajama
2. cena:
Kniha z vydavatelství CBS
3. cena:
Darčekový balíček od portálu Infoglobe
1. cena redakce:
Pobyt pro 2 osoby na 3 dny se snídaní a wellness službami v Hotelu Jánošík**** Liptovský Mikuláš
2. cena redakce:
Dárková kazeta Vincentka
3. cena redakce:
Darčekový balíček od vydavatelství Tatrica

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

27.11.2020
Jedním z nejvýznamnějších hradů na severovýchodě Slovenska je zřícenina Zborov. V letošní turistické sezoně, poznamenané dvěma vlnami koronaviru, se stal oblíbeným náhradním výletním cílem.
25.11.2020
Klub Slovenských turistů, sdružující více než 16 000 milovníků výletů do přírody, sestavil hlavní turistické akce pro rok 2021, avšak jejich aktuálnost bude záviset na epidemiologické situaci.
23.11.2020
Slovenský vysokohorský turistický spolek zveřejnil předběžný kalendář akcí na nadcházející rok 2021. Jeho aktuálnost však bude podmíněna epidemiologickou situací.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE (včetně výskytu koronavirus COVID-19).

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – ÍRÁN:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:sobota 28. 11. 2020
svátek:René
dnes:
sobota 28.11.
0 °C
zítra:
neděle 29.11.
1 °C