www.infoglobe.cz » Indie, Karnataka: Mangalúru - město pojmenované podle bohyně

Indie, Karnataka: Mangalúru - město pojmenované podle bohyně

Publikováno: 5.4.2013
Město, které leží v indickém státu Karnataka, je pojmenováno po hinduistické bohyni Mangaladevi a zároveň patří k obzvláště důležitým indických přístavů s přístupem do Arabského moře. Mangalúru je ze severu a jihu obehnáno řekami Netravati a Gurupura, které následně ústí do Arabského moře.

Počtem obyvatel (cca. 500 tisíc) se řadí ke středně velkým indickým městům, nicméně má tradičně značný ekonomický vliv, jež mu umožňuje rychlý rozvoj. Město je hlavní branou pro export kávy a ořechů kešu, ale značná část ekonomických aktivit se odehrává v sektoru služeb. Sídlí zde totiž významné společnosti, jako například Infosys, které hrají důležitou roli v procesu relokace určitých pracovních činností prováděných zpravidla západními firmami (tzv. outsourcing).

Karnataka

Mangalúru je nutné zmínit také jako město kultury, protože se zde koná velké množství různých tanečních nebo uměleckých představení, jako například yakshagana. Právě yakshagana je velmi osobité divadelní představení, které kombinuje tanec, zpěv, dialogy a hudbu. Jeho původ není jednoznačně určen, ale pravděpodobně vznikl někdy v období 11. – 16. století. Herci jsou oblečeni v pestrých kostýmech a jsou výrazně nalíčeni. Představení začínají obvykle po soumraku a hrají se až do východu slunce následujícího dne.

Ve městě můžete zažít také mnoho oblíbených indických svátků a slavností. Za zmínku stojí Diwali neboli svátek světel, který je jedním z vůbec nejdůležitějších indických svátků v průběhu roku. Jeho období trvá pět dní, které by každá rodina měla trávit pohromadě. Svátek, jehož datum není fixní (koná se zpravidla koncem října nebo v první polovině listopadu), je oslavou vítězství dobra nad zlem.

Karnataka

Památky

Mezi nejčastěji navštěvovanější památky v Mangalúru patří chrámy. Jedním z nich je Kudroli Gokarnath, postavený v roce 1912. Tento chrám, jehož hlavní budova je obklopena ještě několika satelitními chrámy, je označován za jednu z vůbec nejdůležitějších památek města. Jeho hlavním božstvem je Šiva.

Jinou známou sakrální stavbou je Kadri Manjunatha, jejíž původ je o něco starší (postavena byla v 11. století). Hlavním božstvem je Manjunatha, nicméně na stavbě jsou patrné rovněž budhistické vlivy.

Karnataka

Kromě chrámů je možné navštívit také Bejaijské muzeum, ležící v centru města. Muzeum je rovněž oblíbenou destinací turistů, která shromažďuje významné a vzácné předměty spojené nejen s minulostí Mangalúru, ale rovněž s historií celého státu Karnataka. Kromě tradičních expozic historických předmětů zde můžete vidět i množství maleb nebo mincí, které používala britská Východoindická společnost, jež město v 18. století na čas spravovala.

Když se tedy rozhodnete navštívit toto vzkvétající město, je důležité mít na paměti prevenci proti malárii (repelenty proti komárům apod.), jež je zde významnou zdravotní hrozbou. Při pobytu je rovněž dobré dávat si pozor na to, jakou vodu pijete. Nejlépe uděláte, pokud budete pít balenou vodu nebo filtrovanou vodu.

Karnataka

Text: Maxim Kucer

Foto: George Goddard , Premkudva 1, Premkudva 2, Premkudva 3, Amrith AnandanDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Indie: Mé představy o "Incredible India" I.
Publikováno: 1.7.2013
Než jsem letěla do Indie, měla jsem jen mlhavé představy o tom, co mě čeká. Svou Indii jsem si malovala jako z Bollywoodského filmu. Líbila se mi krásná barevná sárí, cinkající náramky, velké náušnice, a hlavně písničky z Bollywoodských filmů.

Indie: Mé představy o "Incredible India" III.
Publikováno: 15.7.2013
Silvestra a Nový rok jsme pojali zcela netradičně na velbloudu v poušti Thár v Rádžastánu, v blízkosti hranice s Pákistánem. Za zvuků bubínků jsme tancovali kolem ohně s ostatními turisty z celého světa, jedli indické pokrmy s chutí kari, chili a písku.

Pakistan, Lahore – srdce Pakistánu
Publikováno: 26.7.2013
Srdce Pakistánu nebo také hlavní město kultury jsou pravděpodobně dvě nejběžnější přezdívky pro toto obrovské město.

Indie – expedice Tygr: ze zóny do zóny
Publikováno: 13.4.2019
Dnes se vrátíme do nejhezčí zóny, k jezerům Talao. Je okolo šesté hodiny ranní, celkem pomalu projíždíme parkem, když najednou rychle brzdíme. Neskutečné, přímo před námi po silnici kráčí královna vyprahlých jezer, tygřice Arrowhead.

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Město mýma očima

1. 9. – 31. 10. 2019
1. cena:
2. cena:
Kniha Jak si užít cestování z Knižního klubu
1. cena redakce:
Hotel Jítravský Dvorec - voucher na noc v hotelovém apartmánu pro dva se vstupem do wellness!
2. cena redakce:
Centrum digitálních služeb MINO zhotoví výherci šitou fotoknihu A4 o 40 stranách!
3. cena redakce:
2 vstupenky na exkurzi do Velkopopovického pivovaru Kozel

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

15.10.2019
Šumavská příroda zaznamenala po více jak sto letech výskyt pralesního bezobratlého živočicha – kornatce velkého, 1,5 centimetru velkého černého brouka, který se znovu objevil v národním parku Šumava.
14.10.2019
V sobotu 19. října ožijí Pezinské vinohrady pod Starou horou lahodnými víny, piknikovými lahůdkami i uchu lahodící hudbou v obklopení pestrých barev podzimu.
13.10.2019
Známý cestovatelský portál i letos vytvořil celosvětový žebříček těch nejoblíbenějších leteckých společností, který vám přinášíme v následujících řádcích.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce - IRSKO:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:úterý 15. 10. 2019
svátek:Tereza
dnes:
úterý 15.10.
17 °C
zítra:
středa 16.10.
15 °C