www.infoglobe.cz » Indie, Karnataka: Mangalúru - město pojmenované podle bohyně

Indie, Karnataka: Mangalúru - město pojmenované podle bohyně

Publikováno: 5.4.2013
Město, které leží v indickém státu Karnataka, je pojmenováno po hinduistické bohyni Mangaladevi a zároveň patří k obzvláště důležitým indických přístavů s přístupem do Arabského moře. Mangalúru je ze severu a jihu obehnáno řekami Netravati a Gurupura, které následně ústí do Arabského moře.

Počtem obyvatel (cca. 500 tisíc) se řadí ke středně velkým indickým městům, nicméně má tradičně značný ekonomický vliv, jež mu umožňuje rychlý rozvoj. Město je hlavní branou pro export kávy a ořechů kešu, ale značná část ekonomických aktivit se odehrává v sektoru služeb. Sídlí zde totiž významné společnosti, jako například Infosys, které hrají důležitou roli v procesu relokace určitých pracovních činností prováděných zpravidla západními firmami (tzv. outsourcing).

Karnataka

Mangalúru je nutné zmínit také jako město kultury, protože se zde koná velké množství různých tanečních nebo uměleckých představení, jako například yakshagana. Právě yakshagana je velmi osobité divadelní představení, které kombinuje tanec, zpěv, dialogy a hudbu. Jeho původ není jednoznačně určen, ale pravděpodobně vznikl někdy v období 11. – 16. století. Herci jsou oblečeni v pestrých kostýmech a jsou výrazně nalíčeni. Představení začínají obvykle po soumraku a hrají se až do východu slunce následujícího dne.

Ve městě můžete zažít také mnoho oblíbených indických svátků a slavností. Za zmínku stojí Diwali neboli svátek světel, který je jedním z vůbec nejdůležitějších indických svátků v průběhu roku. Jeho období trvá pět dní, které by každá rodina měla trávit pohromadě. Svátek, jehož datum není fixní (koná se zpravidla koncem října nebo v první polovině listopadu), je oslavou vítězství dobra nad zlem.

Karnataka

Památky

Mezi nejčastěji navštěvovanější památky v Mangalúru patří chrámy. Jedním z nich je Kudroli Gokarnath, postavený v roce 1912. Tento chrám, jehož hlavní budova je obklopena ještě několika satelitními chrámy, je označován za jednu z vůbec nejdůležitějších památek města. Jeho hlavním božstvem je Šiva.

Jinou známou sakrální stavbou je Kadri Manjunatha, jejíž původ je o něco starší (postavena byla v 11. století). Hlavním božstvem je Manjunatha, nicméně na stavbě jsou patrné rovněž budhistické vlivy.

Karnataka

Kromě chrámů je možné navštívit také Bejaijské muzeum, ležící v centru města. Muzeum je rovněž oblíbenou destinací turistů, která shromažďuje významné a vzácné předměty spojené nejen s minulostí Mangalúru, ale rovněž s historií celého státu Karnataka. Kromě tradičních expozic historických předmětů zde můžete vidět i množství maleb nebo mincí, které používala britská Východoindická společnost, jež město v 18. století na čas spravovala.

Když se tedy rozhodnete navštívit toto vzkvétající město, je důležité mít na paměti prevenci proti malárii (repelenty proti komárům apod.), jež je zde významnou zdravotní hrozbou. Při pobytu je rovněž dobré dávat si pozor na to, jakou vodu pijete. Nejlépe uděláte, pokud budete pít balenou vodu nebo filtrovanou vodu.

Karnataka

Text: Maxim Kucer

Foto: George Goddard , Premkudva 1, Premkudva 2, Premkudva 3, Amrith AnandanDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Indie: Mé představy o "Incredible India" I.
Publikováno: 1.7.2013
Než jsem letěla do Indie, měla jsem jen mlhavé představy o tom, co mě čeká. Svou Indii jsem si malovala jako z Bollywoodského filmu. Líbila se mi krásná barevná sárí, cinkající náramky, velké náušnice, a hlavně písničky z Bollywoodských filmů.

Indie: Mé představy o "Incredible India" III.
Publikováno: 15.7.2013
Silvestra a Nový rok jsme pojali zcela netradičně na velbloudu v poušti Thár v Rádžastánu, v blízkosti hranice s Pákistánem. Za zvuků bubínků jsme tancovali kolem ohně s ostatními turisty z celého světa, jedli indické pokrmy s chutí kari, chili a písku.

Pakistan, Lahore – srdce Pakistánu
Publikováno: 26.7.2013
Srdce Pakistánu nebo také hlavní město kultury jsou pravděpodobně dvě nejběžnější přezdívky pro toto obrovské město.

Indie – expedice Tygr: ze zóny do zóny
Publikováno: 13.4.2019
Dnes se vrátíme do nejhezčí zóny, k jezerům Talao. Je okolo šesté hodiny ranní, celkem pomalu projíždíme parkem, když najednou rychle brzdíme. Neskutečné, přímo před námi po silnici kráčí královna vyprahlých jezer, tygřice Arrowhead.


Souvisejicí fotogalerie

Indie – fascinující země
Dnes navštívíme druhou nejlidnatější zemi světa – Indickou republiku, která je aktuálně těžce zko...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Naučné procházky

30. 4. – 30. 6. 2021
1. cena:
Obrazová publikace z vydavatelství CBS
2. cena:
Sada vitamínů pro vaše zdraví + respirátory FFP2
3. cena:
Dobrodružné fantasy – Linda a klíč od Andary
1. cena redakce:
Dárková kazeta Vincentka + respirátory FFP2
2. cena redakce:
Exkluzivní kolekce mini dámských vůní VERSACE
3. cena redakce:
Knižní publikace Bratislava známa–neznáma z rodinného vydavatelství Dajama

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

19.6.2021
Stejně jako vloni podpoří hlavní město Praha cestovní ruch programem V Praze jako doma. A jak to funguje?
16.6.2021
Král Zikmund krátce po nástupu na uherský trůn musí zachránit svou manželku královnu Marii z chorvatského zajetí.  Vybíráním výkupného pověří svého věrného vévodu Stibora ze Stiboríc. Pomozte Stiborovi i vy. Vyrazte na čtyři jeho hrady Uhrovec, Beckov, Čachtice a Plavecký hrad. Razte Zikmundovy dukáty a osvoboďte královnu Marii ze zajetí.
15.6.2021
Sedačková lanová dráha Solisko Expres na Štrbském plese ve Vysokých Tatrách se stala první osobní lanovkou na Slovensku vybavenou speciálními ochrannými prvky, které by měly zabránit kolizím s prolétající ptactvem.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE (včetně výskytu koronavirus COVID-19).

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

TOP 5 MÍST na Slovensku:

TOP 5 MÍST na Slovensku

Přinášíme vám městské tipy na výlety, které které stojí za to vidět.

 

Martin - hlavní město kultury Slováků

Bratislava – malé velké město

Košice – unikátní metropole východního Slovenska

Banská Štiavnica: starobylá kráska v lůně přírody

Trenčín – majestátní hrad nad Váhem

 

Pokud hledáte ještě více cestovatelsky atraktivních míst, tak se inspirujte ZDE.

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:neděle 20. 6. 2021
svátek:Květa
dnes:
neděle 20.6.
33 °C
zítra:
pondělí 21.6.
27 °C