www.infoglobe.cz » Kazachstán, Almaty – zahradní město

Kazachstán, Almaty – zahradní město

Publikováno: 23.10.2015
Po několika dílech o Střední Asii, které jsme strávili v Uzbekistánu, se dnes přesuneme do sousedního Kazachstánu, největšího vnitrozemského státu světa.

Stopy po osídlení Almaty sahají již do doby přibližně tisíc let př. n. l. Jednalo se pouze o malou kočovnickou osadu nevelkého významu. Trvalo zhruba dvě tisíciletí než Almaty začalo nabývat větší regionální důležitosti, která přišla hlavně s největším rozmachem Hedvábné stezky.

Moderní Almaty se rozrostlo především kolem ruské pevnosti Věrnyj a tento název si uchovalo až do doby, kdy se oblast Kazachstánu stala součástí SSSR. Koncem 19. století zasáhlo Věrnyj silné zemětřesení, které během několika minut celé město srovnalo se zemí.

Almaty

V roce 1927 se Věrnyj (v té době už známý jako Alma-Ata) stal hlavním městem Kazašské SSR, kterým zůstal až do roku 1991. Poté byl ještě šest let hlavním městem nezávislého Kazachstánu.

I když je město poměrně chudé na staré architektonické památky, jistě stojí alespoň za několikadenní návštěvu. Přece jen se jedná po Astaně o patrně nejvýznamnější město v Kazachstánu. Jedním ze zajímavých faktů o Almaty je poměrně drahý život. Je zde dráže než například v kanadském Torontu, americkém Los Angeles nebo německém Hamburku. Ale nebojte se, pokud si dáte alespoň trochu záležet při výběru toho, kde přespat a kde jíst, Almaty se může snadno stát stejně pověstně levným jako mnohá východoevropská města.

smog v Almaty

Jako jedno z mála světových velkoměst se může chlubit nádherným výhledem na hory. Leží totiž u pohoří Zailijský Alatau, což je nejsevernější pohoří Ťan-šanu s vrcholy dosahujícími zpravidla čtyř až šesti tisíc metrů. Jistě lehce podlehnete pokušení se tam vydat na nějakou menší dobrodružnou výpravu. Kdybyste tam nechtěli vyrazit na vlastní pěst, vězte, že přidat se k nějaké výpravě by neměl být problém.

Centrem města je náměstí Republiky. Konají se zde hlavní veřejné události a na nejdůležitější svátky v roce je náměstí vyhrazeno pouze chodcům. Když budete mít štěstí, natrefíte na nějaké živé hudební vystoupení nebo uvidíte ohňostroj.

Almaty – v metru

Severní části náměstí dominuje monument oslavující nezávislost Kazachstánu. Jedná se o masivní 18 metrů vysoký obelisk. Na jeho vrcholu je tzv. Zlatý válečník, který stojí na okřídleném leopardovi.

Almaty

Za vidění zde stojí i katedrála svatého Mikuláše, která byla nedávno restaurována, a také nedaleký Mikulášský bazar, kde si můžete koupit vynikající místní ovoce, zeleninu, různé druhy ořechů atd. Pozornost si zaslouží i „Panfilov Park“, který je zasvěcený slavnému ruskému generálovi, nebo mezi místními populární cirkus s různými pouťovými atrakcemi.

GPS: (letiště) 43°20'59.3"N 77°01'31.4"E

 

Text: Maxim Kucer

Foto: Wikimedia Commons, Wikipedia.org: Peretz Partensky, SkySex, Keutaeva Aigerim, Behrami, Igors JefimovsDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Uzbekistán, Samarkand – zapomenutá metropole starověku
Publikováno: 2.10.2015
My Evropané jsme zvyklí posuzovat svět podle sebe. Naši tzv. západní civilizaci bereme jako měřítko, protože ji považujeme za vrchol lidského vývoje.

Kazachstán, Astana – stepní velkoměsto
Publikováno: 30.10.2015
Možná si z minulého článku pamatujete něco o Almaty, kdysi hlavním městě Kazachstánu, které je největším městem země. Právě Astana Almaty nahradila.

Tádžikistán, Chudžand – brána do Ferganského údolí
Publikováno: 6.11.2015
Tádžikistán patří k zemím Střední Asie, které jsme doposud nenavštívili. Sousedy této 8milionové země jsou Uzbekistán, Kyrgyzstán, Čína a Afghánistán. Teritorium současného Tádžikistánu pamatuje nejedno velké impérium – od říše Alexandra Velikého přes Čingischánovo Mongolsko až po zatím poslední – Sovětský svaz.

Kazachstán – po vlastní ose I
Publikováno: 26.12.2016
Kazachstán je 9. největší zemí světa. Pro představu zahrnuje území o velikosti 34 Českých republik a naše sousední Německo by se do něj vešlo více než sedmkrát. U nás o této zemi není zrovna moc slyšet, ale v posledních letech se Kazachstán stále více a více otvírá světu. V roce 2017 bude dokonce hostit mezinárodní výstavu EXPO. Aby výstava přilákala co nejvíce návštěvníků, rozhodl se zrušit pro rok 2017 vízovou povinnost pro některé země. Česká republika bude mezi nimi, takže si nenechte ujít jedinečnou příležitost navštívit tuto výjimečnou zemi.

Kazachstán – po vlastní ose II
Publikováno: 2.1.2017
V minulém díle jste se dozvěděli praktické informace o cestování po Kazachstánu a něco málo o zemi. Dnes se s cestovatelkou Jolanou podíváme dál...

Uzbekistán, Buchara – zastávka na Hedvábné stezce
Publikováno: 9.10.2015
Minule jsme vám naznačili, že se následující týdny budeme věnovat průzkumu Střední Asie. Podívali jsme se do jedné z hlavních zastávek dávné Hedvábné stezky – Samarkandu. Dnes se zastavíme ve městě Buchara, které by samotné mohlo být jedním velkým muzeem pod širým nebem.

Uzbekistán, Taškent – v sovětském stylu
Publikováno: 16.10.2015
Dnes pokračujeme v našich cestách po městech Střední Asie. Je to obrovský region, který zahrnuje Kazachstán, Uzbekistán, Turkmenistán, Kyrgyzstán, Tádžikistán a Afghánistán – dohromady tedy něco kolem 4 milionů kilometrů čtverečních.


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Česká a slovenská zima

1. 1. – 28. 2. 2021
1. cena:
Horský balíček od vydavatelství Tatrica.sk
2. cena:
Obrazová publikace z vydavatelství CBS
3. cena:
Knižní průvodce z vydavatelství Dajama
1. cena redakce:
Krásný šperk od Zlatnictví MILI
2. cena redakce:
Celoroční pojištění ALPENVEREIN od Hory.sk
3. cena redakce:
Dárkový kancelářský balíček od portálu Infoglobe

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

25.1.2021
Momentální situace stále neumožňuje volně cestovat, zažívat dobrodružství či poznávat různé kouty naší planety. A proto je ideálním řešením posadit se v pohodlí domova k počítači a prohlédnout si on-line cestovatelské besedy v podání úžasných přednášejících.
22.1.2021
Fotopublikace Slovenské hrady a zámky z nebe z autorského pera Milana Paprčky byla zpracována jako audiokniha pro seniory. Na konci minulého roku byla darovaná domovům důchodců ve formě DVD a v současnosti je již dostupná i široké veřejnosti.
20.1.2021
Časopis Krásy Slovenska, který je věnován přírodním unikátům a kulturním zajímavostem Slovenska, turistice, cestovnímu ruchu, horolezectví, jeskyňářství, ochraně přírody a tradicím, se v tomto roce „dožívá“ jubilejních 100 let.

Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE (včetně výskytu koronavirus COVID-19).

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – BHUTÁN a BANGLADÉŠ:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:pondělí 25. 1. 2021
svátek:Miloš
dnes:
pondělí 25.1.
-3 °C
zítra:
úterý 26.1.
0 °C