www.infoglobe.cz » Kazachstán, Astana – stepní velkoměsto

Kazachstán, Astana – stepní velkoměsto

Publikováno: 23.9.2021
Astanu najdete v severní části Kazachstánu. Město leží na Išimu, dva a půl tisíce km dlouhé řece, která je levým přítokem Irtyše. Na rozdíl od Almaty (kdysi hlavní město), které se nachází hned vedle mohutných hor, Astana leží na stepi.

Poloha města z něj zároveň dělá druhé nejchladnější hlavní město světa, kde v zimě teplota hravě dosahuje třiceti stupňů pod nulou. Chladnějším je pouze mongolský Ulánbátar.

Astana

Příliš dávné historie ve městě nečekejte – je relativně mladé. Založeno bylo teprve v první polovině 19. století pod názvem Akmola a ještě koncem století zde žilo pouhých šest tisíc obyvatel. Tehdy město sloužilo hlavně jako místo, kde obchodníci z Ruska, Číny a dalších asijských zemí obchodovali převážně s dobytkem a zemědělskými produkty. Když se Akmola stala součástí sovětského impéria, bylo jméno rusifikováno na Akmolinsk. Když se Kazachstán stal nezávislým, byla z něj opět Akmola a teprve v roce 1998 konečně Astana.

Astana

Právě tehdy začala Astana získávat svoji současnou podobu. Kazašská vláda přišla s grandiózním projektem městské výstavby, jehož se zhostil japonský architekt Kišo Kurokawa a vytvořil město, které v nekonečné stepi působí, jako by zde přistála gigantická vesmírná stanice.

Kazachstán je již od r. 1990 řízen prezidentem Nursultanem Nazarbajevem, a tak zde naleznete mnoho odkazů na dlouhá léta jeho vlády. Jednou z jakýchsi kuriozit je Muzeum prvního prezidenta Kazachstánu, které okázale vystavuje dary, které Nazarbajev dostal. Muzeum dokonce věnuje malý prostor i etnickým minoritám žijícím v zemi.

monument Kazak Eli

Jedním z oblíbených míst v Astaně je náměstí Nezávislosti a zde stojící monument Kazak Eli. Ten se skládá ze sloupu, na jehož vrcholu je umístěna socha mytologického ptáka Samruka, který údajně přináší radost. Samruk má též poukazovat na touhu kazašského národa se dále rozvíjet a prosperovat. Výška monumentu (91 metrů) má symbolizovat rok 1991, kdy se Kazachstán stal nezávislým státem. Mramorová základna má značit čistotu myšlenek a harmonii mezi etniky v zemi.

Khan Shatyr

Nechme ale památky a monumenty na chvíli stranou. Podívejme se, kde se lze zabývat jednou z nejoblíbenějších činností dneška – nakupováním. K tomu vám v Astaně nemůžeme doporučit jiné místo než Khan Shatyr. Určitě jej neminete. Vypadá jako gigantický průhledný stan, který se táhne do výšky 150 metrů. Tento „stan“ má uvnitř plochu, která se rovná 10 fotbalovým hřištím a uvnitř kromě obchodů naleznete minigolf, pláž, umělou řeku, kterou můžete splavit atd.

 

GPS: 51°07'41.4"N 71°25'56.7"E

Text: Maxim Kucer

Foto: Wikipedia.org: Ken and Nyetta, Ken and Nyetta (2), Vmenkov, Jirka DI, Attila kzDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Kazachstán, Almaty – zahradní město
Publikováno: 23.10.2015
Po několika dílech o Střední Asii, které jsme strávili v Uzbekistánu, se dnes přesuneme do sousedního Kazachstánu, největšího vnitrozemského státu světa.

Tádžikistán, Chudžand – brána do Ferganského údolí
Publikováno: 6.11.2015
Tádžikistán patří k zemím Střední Asie, které jsme doposud nenavštívili. Sousedy této 8milionové země jsou Uzbekistán, Kyrgyzstán, Čína a Afghánistán. Teritorium současného Tádžikistánu pamatuje nejedno velké impérium – od říše Alexandra Velikého přes Čingischánovo Mongolsko až po zatím poslední – Sovětský svaz.

Kazachstán – po vlastní ose I
Publikováno: 26.12.2016
Kazachstán je 9. největší zemí světa. Pro představu zahrnuje území o velikosti 34 Českých republik a naše sousední Německo by se do něj vešlo více než sedmkrát. U nás o této zemi není zrovna moc slyšet, ale v posledních letech se Kazachstán stále více a více otvírá světu. V roce 2017 bude dokonce hostit mezinárodní výstavu EXPO. Aby výstava přilákala co nejvíce návštěvníků, rozhodl se zrušit pro rok 2017 vízovou povinnost pro některé země. Česká republika bude mezi nimi, takže si nenechte ujít jedinečnou příležitost navštívit tuto výjimečnou zemi.

Kazachstán – po vlastní ose II
Publikováno: 2.1.2017
V minulém díle jste se dozvěděli praktické informace o cestování po Kazachstánu a něco málo o zemi. Dnes se s cestovatelkou Jolanou podíváme dál...

Uzbekistán, Taškent – v sovětském stylu
Publikováno: 16.10.2015
Dnes pokračujeme v našich cestách po městech Střední Asie. Je to obrovský region, který zahrnuje Kazachstán, Uzbekistán, Turkmenistán, Kyrgyzstán, Tádžikistán a Afghánistán – dohromady tedy něco kolem 4 milionů kilometrů čtverečních.

Uzbekistán, Samarkand – zapomenutá metropole starověku
Publikováno: 2.10.2015
My Evropané jsme zvyklí posuzovat svět podle sebe. Naši tzv. západní civilizaci bereme jako měřítko, protože ji považujeme za vrchol lidského vývoje.

Uzbekistán, Buchara – zastávka na Hedvábné stezce
Publikováno: 9.10.2015
Minule jsme vám naznačili, že se následující týdny budeme věnovat průzkumu Střední Asie. Podívali jsme se do jedné z hlavních zastávek dávné Hedvábné stezky – Samarkandu. Dnes se zastavíme ve městě Buchara, které by samotné mohlo být jedním velkým muzeem pod širým nebem.


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Podzimní atmosféra

31. 8. – 31. 10. 2021
1. cena:
Knižní průvodce z vydavatelství Dajama
2. cena:
Obrazová publikace z vydavatelství CBS + mapa
3. cena:
Festivalový balíček Infofest 2021
1. cena redakce:
Krásný šperk od Zlatnictví MILI
2. cena redakce:
Dárková kazeta Vincentka + respirátory FFP2
3. cena redakce:
Vstupenka na ONLINE cestovatelskou besedu od Cestovatelská kina (jen pro SR)

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

23.10.2021
Rok 2021 byl Evropskou unií vyjmenovaný za Evropský rok železnic. Při této příležitosti se konaly (jú) víceré přeshraniční akce, workshopy i výstavy. Součástí roku železnic je i možnost získat bezplatnou železniční permanentku.
20.10.2021
V pořadí 16. ročník festivalu Horyzonty se tento rok uskuteční v termínu od 11. do 13. listopadu 2021. Trenčanský festival divákům představí filmy v tradičním hávu, v podobě promítání v kinosálu, ale po pozitivní zkušenosti a příznivých diváckých ohlasech z minulého roku, si můžou festivalový program prohlédnout diváci i online.
19.10.2021
Transparency International Slovensko spustilo zajímavý projekt, který se zaměřuje na podporu férového podnikání a etického nakupování. V úvodní fázi se zaměřuje na hotelový sektor, ale v budoucnosti má ambice se rozšířit i na jiné segmenty trhu, například na sektor lázeňství, stravovacích služeb a podobně.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE (včetně výskytu koronavirus COVID-19).

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

TOP 5 MÍST na Ukrajině :

Ukrajina

Přinášíme vám městské tipy na výlety, které které stojí za to vidět.

 

Pripjať – město ruin a duchů

Lvov – chutě, vůně a tóny západní Ukrajiny

Kyjev – Starobylá metropole

Zakarpatská oblast – místní turistika

Užhorod – ráj prvorepublikové architektury

 

Pokud hledáte ještě více cestovatelsky atraktivních míst, tak se inspirujte ZDE.

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:pondělí 25. 10. 2021
svátek:Beáta
dnes:
pondělí 25.10.
10 °C
zítra:
úterý 26.10.
6 °C

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X