www.infoglobe.cz » Kazachstán – po vlastní ose I

Kazachstán – po vlastní ose I

Publikováno: 26.12.2016
Kazachstán je 9. největší zemí světa. Pro představu zahrnuje území o velikosti 34 Českých republik a naše sousední Německo by se do něj vešlo více než sedmkrát. U nás o této zemi není zrovna moc slyšet, ale v posledních letech se Kazachstán stále více a více otvírá světu. V roce 2017 bude dokonce hostit mezinárodní výstavu EXPO. Aby výstava přilákala co nejvíce návštěvníků, rozhodl se zrušit pro rok 2017 vízovou povinnost pro některé země. Česká republika bude mezi nimi, takže si nenechte ujít jedinečnou příležitost navštívit tuto výjimečnou zemi.

liduprázdná step 

modrá a žlutá, národní barvy Kazachstánu nejsou vidět pouze na státní vlajce   noc v kazašské poušti

Nekonečné stepi

Kazachstán si lidé představují různě. Já jsem měla dojem, že to bude země připomínající v mnoha ohledech Rusko. Uvidím zde spoustu lesů a zeleně. Opak byl však pravdou. Rusové sice tvoří 20 % obyvatel, ale krajina Kazachstánu je velice rozmanitá. Do Kazachstánu jsme vstoupili přes hraniční přechod Ozinki-Kamenka na samém severovýchodě země. Ocitli jsme se tak na území nekonečných stepí. Stepi jsou přesně to místo, kde si naplno uvědomíte onu neskutečnou rozlehlost této krajiny. Kazachstán je největší vnitrozemský stát na světě, přitom ho obývá jen přibližně 15 milionů lidí. Hustota zalidnění dosahuje hodnoty zhruba 6 obyvatel na 1 km². Naprostá většina lidí ale žije ve velkých městech jako Astana a Almaty, takže v takové stepi se klidně může stát, že 300 km nenarazíte na jediného člověka. Vždycky jsem dávala přednost horám a roviny se mi zdály poněkud nezajímavé. Tady to však bylo jiné. Zůstali jsme naprosto okouzleni rozlehlostí zdejších stepí, obrovským prostorem kolem nás, nádherným modrým nebem ve dne a oblohou s miliony hvězd v noci.

stromů ubývá a ocitáme se v nefalšované stepi

Umírající jezero v poušti

Cestou dál na východ se krajina pomalu mění. Trávy postupně ubývá a potkáváme první skupinky velbloudů. Blížíme se k mizejícímu Aralskému jezeru a ocitáme se najednou v poušti, a to v úplně nové poušti. Zlí jazykové tvrdí, že tu vzniká nelítostná poušť Aralkum.

stáda velbloudů v okolí Aralského jezera   nová poušť Aralkum

Míříme do města Aralsk. V době jeho největší slávy to byl přístav na Aralském jezeře. A dnes? Dnes je jezero od města vzdáleno přibližně 25 km. Osud jezera byl zpečetěn v 50. letech 20. století. Sověti se tehdy rozhodli zrealizovat megalomanský projekt zavlažování, a zvýšit tak produkci bavlny. A jak tento projekt na pěstování bavlny v poušti dopadl? Mimochodem taková bavlna pro svůj růst potřebuje opravdu hodně vody. Aralské jezero – kdysi velké jako Česká republika – se zmenšilo o 92 %. Voda v jezeře několikanásobně zvýšila svoji salinitu (20×)! Jezero se proměnilo v jedovatou poušť plnou soli, pesticidů a dalších jedů. Aby toho nebylo málo, vybrala si ho Rudá armáda jako lokalitu pro výzkum biologických zbraní. Obrovské znečištění zničilo bohatý rybářský průmysl. Zbylo jen rozpálené prašné město s ploty ze zrezivělých plechů. Tady za těmi vraty se kdysi vykládaly tuny ryb z rybářských lodí.  Kvůli vysychání Aralského jezera se navíc mění i klima v celé oblasti, už tu téměř neprší a zvýšila se průměrná teplota. V době naší návštěvy teploměr ukazuje 43 °C! Aralské jezero se už celé asi nikdy zachránit nepodaří. V současnosti se ale situace aspoň částečně zlepšuje v oblasti Severního jezera. Kazachstánská vláda se snaží o částečné navrácení řeky Syrdarji do původního koryta.    

město Aralsk, plechy z rybářských lodí se hodí třeba na výrobu plotů   za těmito vraty se dříve vykládaly tuny vylovených ryb

Cesta do vesmíru

Na polovině cesty mezi městy Aralsk a Kyzylorda, ukrytý v opuštěných pláních kazašských stepí a pouští, se nachází kosmodrom Bajkonur. Jeho poloha byla sovětskými úřady utajována údajně až do 12. dubna 1961, kdy odtud Jurij Gagarin jako první člověk vzlétl do vesmíru. Navštívit kosmodrom není pro obyčejného člověka zrovna snadné. Ač Bajkonur leží v Kazachstánu, patří Rusku. Po rozpadu SSSR podepsaly tyto dvě země dohodu, na základě které teď Rusko platí Kazachstánu pronájem 115 milionů amerických dolarů ročně. K návštěvě kosmodromu je tedy kromě speciálních povolení od ruských úřadů potřeba také ruské vízum.

západ slunce nad Bajkonurem 

Text a foto: Jolana SedláčkováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Kazachstán, Almaty – zahradní město
Publikováno: 23.10.2015
Po několika dílech o Střední Asii, které jsme strávili v Uzbekistánu, se dnes přesuneme do sousedního Kazachstánu, největšího vnitrozemského státu světa.

Kazachstán – po vlastní ose II
Publikováno: 2.1.2017
V minulém díle jste se dozvěděli praktické informace o cestování po Kazachstánu a něco málo o zemi. Dnes se s cestovatelkou Jolanou podíváme dál...

Kazachstán, Astana – stepní velkoměsto
Publikováno: 30.10.2015
Možná si z minulého článku pamatujete něco o Almaty, kdysi hlavním městě Kazachstánu, které je největším městem země. Právě Astana Almaty nahradila.


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Můj mazlíček

1. 9. – 31. 10. 2020
1. cena:
2. cena:
Cena redakce:
Voucher pro 2 osoby na 1 noc v pohádkovém hotelu Zámek Berchtold*** + 2 vstupenky na veletrh Stříbrné vánoční dny

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

23.10.2020
21. mezinárodní festival dokumentárních filmů – Jeden svět se uskuteční od 5. do 11. listopadu online!

21.10.2020
Zveme vás na návštěvu výjimečných turistických atrakcí, které se nacházejí v přírodě a potěší nejen dospělé, ale i děti. První z nich je největší dřevěný labyrint na Slovensku.
19.10.2020
Mezinárodní organizace Skytrax, zabývající se hodnocením letišť a leteckých společností, každoročně zveřejňuje žebříček těch nejlepších na světě. Avšak v souvislosti s koronavirem letos zveřejnila netradiční žebříček nejlepší hygieny letišť v rámci Evropy.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE (včetně výskytu koronavirus COVID-19).

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce - KAZACHSTÁN, UZBEKISTÁN a TÁDŽIKISTÁN:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:sobota 24. 10. 2020
svátek:Nina
dnes:
sobota 24.10.
13 °C
zítra:
neděle 25.10.
11 °C