www.infoglobe.cz » Keňa − zelený ráj Afriky II.

Keňa − zelený ráj Afriky II.

Publikováno: 25.8.2010
Druhý díl seriálu o Keni pojednává o nejznámějších a nejdůležitějších přírodních parcích a rezervacích.

KeňaNárodní parky a rezervace v Keni

V Keni je přes 40 národních parků a přírodních rezervací, které zabírají přibližně 7,5 % jejího území. Tyto parky, například Tsavo, Sibilon, Mount Kenya, Masai Mara, Aberdar, Mount Elgon, Samburu, Amboseli a další, jsou známé daleko za hranicemi země. Na chráněných územích se vyskytuje obrovské množství různých rostlin a živočichů, zvláštní pozornost se hlavně věnuje ohroženým druhům. Pro cestovatele jsou v přírodních rezervacích k dispozici bungalovy, pořádají se tam výjezdy na Keňasafari, v Keni pracuje také celá řada vědeckých výprav.

 Tsavo

Mezi Nairobi a Mombasou se nachází jeden z největších národních parků na světě − Tsavo (plocha cca 20 tisíc km²), jeho hranice jsou symbolicky označeny proudy lávy.Gorila Nejatraktivnějšími místy parku jsou kaňon Ngulia, plato Yatta, prameny Mzima a řeka Tsavo, na jejichž březích našly domov obrovské kolonie ptáků, stáda antilop, buvolů a jiných zvířat. V parku lze potkat téměř všechny hlavní volně žijící živočišné druhy východní Afriky, ale hlavním bohatstvím parku jsou sloni.

Keňa

Masai Mara 

Národní park Masai Mara (plocha 320 km²) leží 275 km na západ od Nairobi v nadmořské výšce 1650 m. Západní část parku hraničí s tanzanským národním parkem Serengeti, kde v období od července do září lze zpozorovat stěhování obrovských mas zvířat ze Serengeti za potravou. V národním parku žije vzácný druh černého lva a v řece se plaví hodně krokodýlů a hrochů.

Keňská příroda 

Amboseli

Národní přírodní rezervace Amboseli (plocha 392 km²) leží na úpatí hory Kilimandžáro, nejvyššího vrcholu Afriky. Rezervace Amboseli byla speciálně vytvořena pro ochranu nejtypičtějších afrických zvířat − leoparda, buvola, nosorožce, slona a lva.

 

Slon africkýMount Keňa

Národní park Mount Keňa se nachází asi 150 km od Nairobi. Hornatý terén parku nabízí kromě pozorování zvířat také horolezectví a jízdu na horském kole. Pod alpskými loukami v suchých a řídkých lesích lze potkat slony, černé nosorožce, kapské buvoly a antilopy. V parku se nachází slavný klub "Safari" a komfortní hotelové pokoje, umístěné na pilotech nebo v korunách stromů.

 

Park TsavoSamburu

V národním parku Samburu jsou chráněné pouštní rostliny a živočichové. Lesní rezervaci Kakamega představuje deštný prales uprostřed zemědělské oblasti v západní Keni. Zachovaly se zde reliktní druhy stromů, které se nikde jinde v zemi nevyskytují, stejně jako mnoho divokých zvířat, včetně největší populace primátů v Keni.

 

KeňaAberdar

Národní park Aberdar je jedním z nejvlhčích míst v zemi. Tady na svazích horského hřbetu Aberdar a na plošině Ilkinangop leží deštné lesy a alpské pustiny, žijí zde desítky živočišných druhů a tyčí se tu malebné skály s vodopády, z nichž největším je Gura o výšce kolem 90 metrů.  

 Watamu

Mořský národní park Watamu  leží na pobřeží Indického oceánu asi 120 kilometrů od města Mombasy. Watamu je známý svými překrásnými korálovými útesy u pobřeží a mangrovovými lesy s množstvím různých rostlin. Jsou zde vynikající podmínky pro potápění a rybolov.

 

 

Text: Maxim Kucer

Foto: skjack95, thomas k, cbruno38, paolo russo, Laura Sayalero, Piero1, Lecleire Jacques, mabut

 Diskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Keňa: Čajové plantáže a horské scenerie kolem Meru – VIDEO
Publikováno: 9.4.2019
Keňa patří díky Britům mezi největší exportéry čaje na světě. Zdejší hory poskytují ideální klima pro jeho pěstování, nouze není ani o kvalitní půdu. Jako milovník čaje jsem samozřejmě nemohl návštěvu největší čajové oblasti kolem Mt. Kenya vynechat.

Keňa: Jezero Bogoria – unikátní ráj plameňáků – VIDEO
Publikováno: 2.4.2019
Zhruba 50 km od keňského města Nakuru najdete mělké jezero Bogoria. Leží v hluboké propadlině obklopené horami, nabízí tak nádherné pohledy. Hlavně tu ale uvidíte spoustu vodních ptáků, mimo jiné i obrovská hejna plameňáků.

Keňa: Národní park Hell’s Gate – výlet do soutěsky i blízká setkání se zvířaty – VIDEO
Publikováno: 26.3.2019
Další z parků, kde jsem v Keni neodolal a vyrazil za divokými zvířaty, byl relativně malý Hell’s Gate v těsném sousedství jezera Naivasha. Najdete v něm několik kaňonů a spoustu zvířat po celý rok. Mně se poštěstilo setkání se žirafami i desítkami buvolů ze vzdálenosti několika metrů.

Keňa, jezero Naivasha – výlet za hrochy, buvoly i vodními ptáky – VIDEO
Publikováno: 19.3.2019
Vynechat při návštěvě Keni jezero Naivasha by byl hřích. Na rozdíl od ostatních národních parků neplatíte za vstup, přitom máte téměř jistotu, že z bezprostřední blízkosti uvidíte hrochy, spoustu vodních ptáků a pravděpodobně i buvoly či žirafy.

Keňa: Mount Longonot – skvělý trek na sopku i trocha safari nedaleko Nairobi – VIDEO
Publikováno: 12.3.2019
První místo, kam jsem z hlavního města zamířil, byl národní park Mount Longonot. 2 780 metrů vysoká sopka s téměř dokonalým kráterem nabízí nádherný trek i možnost vidět zblízka dost divokých zvířat. Vyrazil jsem hned po východu slunce a rozhodně jsem nelitoval.

Keňa – nádherná země plná zeber, sopek a skvělých lidí – VIDEO
Publikováno: 5.3.2019
Do Afriky jsem letěl úplně poprvé. Nic jsem od cesty nečekal, a tak mě Keňa mohla jen mile překvapit. Volba na ni padla v podstatě náhodou. Během měsíce jsem se do ní ale zamiloval. Získal jsem spoustu nových přátel, zažil krásu divoké přírody, užil si pravé dobrodružství na motorce a vyšlápl si skoro do 5000 metrů pro nezapomenutelný východ slunce. Alespoň o část zážitků se s vámi v novém seriálu podělím.

SVĚT: Je na čase vybrat si dovolenou!
Publikováno: 3.2.2019
Cesta letadlem se týká pouze byznysmenů a těch, kteří se někam daleko stěhují. Tak to už dávno neplatí. Letadlo je stále častějším prostředkem, který nás přepraví za odpočinkem. A je jedno, jestli je cílem naší cesty poměrně blízké Chorvatsko, nebo třeba Singapur. A co cesta za klokany?

Keňa: Národní park Tsavo
Publikováno: 10.3.2012
Národní park Tsavo je obrovský. Je tak velký, že ho dokonce museli rozdělit na dva, takže nevýhoda pro jeho návštěvníky je na světě: musíte zaplatit při vstupu do každé části. Tím ale veškeré nepříjemnosti končí – asi 21 000 km² Východního a Západního parku Tsavo vás uvítá řevem lvů a možná konečně zjistíte, jak dělá žirafa.

Mayotte: korálový ráj východní Afriky
Publikováno: 23.11.2011
V dnešním článku se dozvíte o 101. departamentu Francie, který leží poblíž Madagaskaru.

Keňa - zelený ráj Afriky VII.
Publikováno: 11.9.2010
V posledním díle o Keni na vás čekají nejzajímavější specifika tohoto afrického státu.

Keňa - zelený ráj Afriky VI.
Publikováno: 8.9.2010
Jak se v Keni stravuje a jaká je zde doprava? Odpovědi naleznete v dnešním šestém díle.

Keňa - zelený ráj Afriky V.
Publikováno: 4.9.2010
Dnes se podíváme na město Malindi a zajímavá keňská letoviska.

Keňa - zelený ráj Afriky IV.
Publikováno: 1.9.2010
Dnešní díl je zaměřen na jedno z největších a nejvýznamnějších keňských měst, Mombasu a její okolí.

Keňa – zelený ráj Afriky III.
Publikováno: 28.8.2010
Ve třetím díle o Keni se dozvíte něco o hlavním městě Nairobi a o přírodních pozoruhodnostech této země.

Keňa – zelený ráj Afriky I.
Publikováno: 21.8.2010
Keňa je významnou africkou zemí, jež má velké přírodní bohatství, které v sobě zahrnuje jedinečné druhy fauny a flóry, a také koloniální minulost, která se mísí s místní kulturou a zvyky.

Keňa: Fascinující exkurze do čajových továren – VIDEO
Publikováno: 16.4.2019
Už v minulém díle jste zjistili, že Keňa patří mezi největší producenty čaje na světě. Pojďme se nyní společně podívat za zdi čajových továren, kde probíhá fascinující přeměna ze zelených čajových lístků v čaj, který známe my v Evropě.


Souvisejicí videa

Keňa: jezero Naivasha – výlet za hrochy, buvoly i vodními ptáky
V národním parku, kde se jezero nachází, máte téměř jistotu, že uvidíte hrochy, buvoly i žirafy. ...

Keňa: Národní park Hell’s Gate – výlet do soutěsky i blízká setkání se zvířaty
Dalším keňským národním parkem, který dnes navštívíme, je Hell’s Gate. Nachází se v něm několik k...

Keňa: Mount Longonot – skvělý trek na sopku i trocha safari nedaleko Nairobi
Skvělý trek na sopku nabízí národní park Mount Longonot. Cestou můžete vidět dost divokých zvířat...

Keňa: nádherná země plná zeber, sopek a skvělých lidí
Divoká příroda, dobrodružství na motorce, výhledy na západ slunce a safari, to je Keňa. Na relati...

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Daleké kraje

1. 5. – 30. 6. 2019
1. cena:
Kniha Vltavské vyhlídky z Knižního klubu
2. cena:
Kniha Výlety podél Sázavy z Knižního klubu
1. cena redakce:
Voucher pro 2 osoby na 1 noc v pohádkovém hotelu Zámek Berchtold***
2. cena redakce:
50% sleva na nákup jízdenek kamkoli po Evropě se společností FlixBus

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

17.6.2019
Nenechte si ujít kouzelný festival s kvalitní hudbou a doprovodným programem, který se uskuteční první srpnový víkend na louce za městem.

16.6.2019
Poznejte krásy a zajímavosti Malých Karpat. Využít můžete turistický autobus Malokarpatský expres, který jede každou sobotu, neděli a během státních svátků na trase Bratislava–Budmerice přes Svatý Jur, Pezinok, Modru, Zochovu chatu a Červený Kameň.

15.6.2019
Letošní sezonu se mohou turisté vydat do 16 míst chráněné přírody s nově vydaným návštěvnickým pasem. Odměnu získá každý, kdo navštíví nejméně 5 z návštěvnických středisek národních parků či Domů přírody chráněných krajinných oblastí.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – NOVÁ KALEDONIE, PAPUA-NOVÁ GUINEA, TASMÁNIE A ŠALAMOUNOVY OSTROVY:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:pondělí 17. 6. 2019
svátek:Adolf