www.infoglobe.cz » Kolumbie: Bogota

Kolumbie: Bogota

Publikováno: 20.3.2017
Bogota je hlavním a také největším městem Kolumbie. Je velmi rozmanitá a multikulturní a s nadsázkou se dá říci, že zažijete cestování časem. To když se ze čtvrti plné moderních výškových budov dostanete do historické čtvrti La Candelaria s koloniální architekturou.

Opouštíme město Tunja a vydáváme se vstříc hlavnímu městu. Moc se nám tam nechce, ale máme v plánu prohlédnout si koloniální město a rychle jet zase pryč. Cestou do Bogoty stihneme ještě ochutnat místní arepu, která je úplně jiná než ta, co jsme jedli v Cartageně. Tahle je sladká a připomíná nám české lívance. A ještě se dozvídáme, že škodovce se tady přezdívá „mercedes pro chudé“.

ulička v Bogotě

V Bogotě se vydáváme rovnou do čtvrti La Candelaria. Většina z budov tu byla postavena v koloniálním nebo republikánském stylu a mnohé z nich byly prohlášeny za historické a kulturní památky. Nejzachovalejší část čtvrti se nachází mezi Calle 9 a 13 a Carrera 2 a 5. Některé z domů mají 470 let staré bambusové střechy a vepřovicové zdi. Existuje zde asi 500 organizací nebo uměleckých skupin, muzea a výzkumná centra, divadla, knihovny a univerzity. A je zde i spousta hostelů, takže většina cestovatelů míří sem. Pár hostelů si projdeme, ale odrazují nás nejen přemrštěné ceny, ale i obsluha, která není viditelně v nejlepší formě. V Kolumbii jsou totiž drogy hodně levné, především kokain, a tak sem spousta cestovatelů jezdí užít si levných drog. Prohlédneme si ještě žlutý kostel s názvem La Candelaria a opouštíme tuto čtvrť.

čtvrť La Candelaria kostel La Candelaria čtvrť La Candelaria

Převládající barvy v Bogotě jsou prý zelená a červená. Zelená jako barva městských parků a okolních hor s výhledem na Cerro de Monserrate a Cerro de Guadalupe. Červenou pak představuje bohatá síť mnoha cihlových budov. Naše první kroky vedou směrem k hlavnímu náměstí s názvem Plaza de Bolívar. Je zrovna neděle a ve městě je spousta lidí a pouličních umělců. Nestíháme se divit, co všechno vidíme. Od spousty tanečníků, hudebníků a bavičů až po závody s morčaty, na které se uzavírají sázky. Pouliční divadlo, k tomu vojenská přehlídka u paláce, ani nevíme, kam dřív jít. Prostě neděle v hlavním městě. Lidé mají volno a chtějí se bavit.

Plaza de Bolívar

Plaza de Bolívar je srdcem historického města. Dříve toto náměstí fungovalo jako veřejný cirkus a býčí trh, i dnes se tady konají kulturní a společenské akce. Nachází se tu sídlo kongresu – v kamenné budově v klasickém řeckém stylu (Capitolio Nacional). Naproti ní stojí Palacio de Justicia. Catedral Primada, která byla dokončena roku 1823, je největším chrámem v Bogotě. Jedinou budovou v koloniálním stylu je zde Capilla del Sagrario hned vedle chrámu. Když se na chvíli posadíme na schody na náměstí, abychom si jej pořádně prohlédli, do minuty u nás stojí žebrající člověk. A když se to opakuje pak ještě třikrát, jdeme raději pryč. V Bogotě je hodně bezdomovců a často vidíme nějakého ležet na ulici. Když se jdeme projít kousek dál od centra a dostaneme se do parku s názvem Třetí milénium, nestačíme se divit, kolik bezdomovců tady je. Shlukují se zde do skupin, a tak procházku parkem vzdáváme. V Bogotě je asi lepší zůstávat v historickém centru.

Catedral Primada

A protože je neděle a do spousty muzeí je v neděli vstupné zdarma, navštěvujeme jako první Museo Histórico Policía, kde se nachází jako taková kuriozita harley Pabla Escobara nebo jeho bunda, kterou měl na sobě, když jej policie zastřelila.  Pak se vydáváme do Museo del Oro, kde se nachází okolo 13 tisíc zlatých a 20 tisíc hliněných artefaktů pocházejících ze všech hlavních předhispánských kultur v Kolumbii. Galerie Museo Botero čítá kolekci 208 děl a vznikla jako dar nejslavnějšího kolumbijského umělce Fernanda Botera. Galerie obsahuje 123 exponátů od Botera a 85 od ostatních autorů. Muzeum Casa de Moneda se věnuje historii oběživa a na něj už nemáme tolik sil. Kulturní a historické vyžití v Bogotě je obrovské. Projdeme si ještě pár uliček a zhlédneme kostel Iglesia San Francisco, jenž byl dokončen 1611 a je nejstarším kostelem v Kolumbii.

neděle v Bogotě   pouliční divadlo

Bogota je prostě město extrémů. Historické budovy versus moderní mrakodrapy. Kultura místní versus kosmopolitní. Může být ideálním začátkem vašeho výletu pro prozkoumání historie, ochutnání místního jídla a vychutnání kultury. A když budete z velkého města unavení jako my, odjedete na klidnější místo, třeba Salento. A přesně tam se z Bogoty chystáme dál.

GPS: 4°42'35.1"N 74°04'21.2"W

 

Text a foto: Tomáš NovákDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Kolumbie: Cartagena
Publikováno: 13.2.2017
Od roku 1984 patří k dědictví UNESCO. Historické centrum s dlážděnými uličkami, balkóny plné květin, budovy v koloniálním, republikánském i moderním stylu, to vše ukryté za 11 kilometry zachovalých hradeb vybudovaných Španěly.

Panama, Ciudad de Panamá – město i Panamský průplav
Publikováno: 3.7.2021
Panama je poměrně nevýrazná země, která leží ve stínu turisticky stále proslulejší Kostariky, na její druhé straně najdete nechvalně známou Kolumbii. Nicméně i tak je velké množství letů do Střední Ameriky vedeno právě přes mezinárodní letiště Tocumen, které je vzdáleno 24 kilometrů od hlavního panamského města. A protože mezi středoamerickými státy existuje dobré pozemní i letecké spojení, nabízí se navštívit jich více v rámci jedné cesty. Všude (ač s horším kurzem) akceptují klasické americké dolary, tudíž není potřeba řešit výměnu peněz a panamská balboa má navíc prakticky stejný kurz.

Kolumbie: Salento
Publikováno: 27.3.2017
Město ukryté v horách, palmy a kávové plantáže, zachovalé domy s barevnými balkony a květinami, to je Salento. Tak trochu ráj zamrzlý v čase.

Kolumbie: Cali
Publikováno: 3.4.2017
Až sedm tisíc profesionálních tanečníků salsy, spousta tanečních škol, bary a kluby hrající salsu. To je město Cali, celým názvem Santiago de Cali. Město salsy. Salsa tu není jen zábava, je to prostě styl života caleños, místních obyvatel.

Kolumbie: San Gil a Barichara
Publikováno: 6.3.2017
Městečko San Gil bylo založeno v roce 1705 a je jednou z nejdůležitějších sportovních destinací v Kolumbii. Ve městě je sice spousta agentur zaměřujících se na adrenalinové aktivity, ale zdejší pobyt se dá užít i v klidnějším tempu.

Kolumbie: San Juan de Girón
Publikováno: 27.2.2017
Město San Juan de Girón bylo založeno roku 1631 Franciscem Mantillou. Aby zůstalo historické centrum města zachováno, bylo v roce 1959 prohlášeno za kulturní památku. A tak můžeme i dnes obdivovat dlážděné uličky a renovované domy obílené vápnem.

Kolumbie: Santa Marta
Publikováno: 20.2.2017
Do Santa Marty přijíždíme autobusem a cestou si užíváme okolní scenerie. Vidíme spoustu chudých domů a vesnic a také zajímavou pobřežní krajinu. Až je zvláštní, že člověk poté vjede do pěkného koloniálního města, oblíbeného přímořského letoviska Kolumbijců.

Kolumbie: Tunja a Villa de Leyva
Publikováno: 13.3.2017
Tunja je zachovalé koloniální město, které bylo založeno v roce 1539 Gonzalem Suárezem Rendónem. Co nás na městě překvapilo, byla zima. No ano, vždyť jsme v nadmořské výšce 2 820 metrů!

Kolumbie: z Medellínu do Cartageny přes Santa Fe
Publikováno: 6.2.2017
Krásné a zachovalé koloniální město s příjemnými teplotami kolem 25 °C přímo vybízí k procházkám dlážděnými uličkami a k prohlídce bílých domů s barevnými okenicemi a dveřmi.


Souvisejicí fotogalerie

Kolumbie: z drogového ráje turistickým cílem
Do Jižní Ameriky vyráží stále více cestovatelů a my se dnes podíváme do Kolumbie. Země je skvělým...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Podzimní atmosféra

31. 8. – 31. 10. 2021
1. cena:
Knižní průvodce z vydavatelství Dajama
2. cena:
Obrazová publikace z vydavatelství CBS + mapa
3. cena:
Festivalový balíček Infofest 2021
1. cena redakce:
Krásný šperk od Zlatnictví MILI
2. cena redakce:
Dárková kazeta Vincentka + respirátory FFP2
3. cena redakce:
Vstupenka na ONLINE cestovatelskou besedu od Cestovatelská kina (jen pro SR)

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

27.10.2021
Přijďte si užít 80 prednášek, workshopy nebo filmy na cestovatelsko-outdoorový festival Obzory, a to už 13. a 14. listopadu 2021 probíhající na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze.
26.10.2021
K dlouhým sychravým podzimním večerům jednoznačně patří knihy stejně jako  největší knižní veletrh na Slovensku – Bibliotéka. Od 11. do 14. listopadu 2021 se po pandemické přestávce vrací do bratislavské Incheby.
23.10.2021
Rok 2021 byl Evropskou unií vyjmenovaný za Evropský rok železnic. Při této příležitosti se konaly (jú) víceré přeshraniční akce, workshopy i výstavy. Součástí roku železnic je i možnost získat bezplatnou železniční permanentku.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE (včetně výskytu koronavirus COVID-19).

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

TOP 5 MÍST na Ukrajině :

Ukrajina

Přinášíme vám městské tipy na výlety, které které stojí za to vidět.

 

Pripjať – město ruin a duchů

Lvov – chutě, vůně a tóny západní Ukrajiny

Kyjev – Starobylá metropole

Zakarpatská oblast – místní turistika

Užhorod – ráj prvorepublikové architektury

 

Pokud hledáte ještě více cestovatelsky atraktivních míst, tak se inspirujte ZDE.

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:čtvrtek 28. 10. 2021
svátek:Státní svátek - Den vzniku samostatného československého státu (1918)

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X