Kolumbie: Cartagena - město u Karibského moře

Jarní čtení vám přináší:
Cartagena je dnes největším kolumbijským přístavem a nejdůležitějším průmyslovým centrem. Je to velké město s rozlehlými předměstími a žije zde asi milion obyvatel. Město založil Pedro de Heredia roku 1533 a brzy se stalo hlavním španělským přístavem na karibském pobřeží. Byly zde ukládány poklady uloupené Indiánům, a tak se stalo přitažlivým pro piráty, v 16. století bylo dokonce pětkrát obléháno. Španělé proto vytvořili z Cartageny nedobytný přístav a okolo města vystavěli tlusté hradby. Není tedy divu, že největší pevnost, kterou Španělé postavili ve svých koloniích, najdete právě v Cartageně.
Její název je Castillo de San Felipe de Barajas. Je to složitý systém komunikací a únikových cest. Pevnost byla postavena v roce 1536 a do roku 1657 rozšiřována podle potřeby. Po asi dvou hodinách ji opouštíme a jdeme si projít historické centrum. Při procházce dlážděnými ulicemi je stále co fotit. V místě dnešní Puerta del Reloj stála dříve hlavní brána do vnitřního města. Hodiny na ní pocházejí ze Švýcarska.
Za bránou se nachází náměstí Plaza de los Coches se sochou zakladatele města – Pedra de Heredii. Toto náměstí dříve sloužilo jako tržiště pro obchod s otroky. Největší náměstí v Cartageně se jmenuje Plaza de la Aduana a sloužilo k přehlídkám, na počest tu stojí socha Kryštofa Kolumba. Okolo náměstí byly za vlády Španělů postaveny administrativní budovy. Nachází se zde i budova, kde žil zakladatel města.
Kostel i klášter San Pedro Claver byly postaveny na počátku 17. století jezuitskou komunitou. Jméno vyjadřuje poctu misionáři San Pedro Claverovi, který bojoval za osvobození otroků. Jeho pozůstatky jsou uchovány v urně na hlavním oltáři. Catedral de Santa Catalina de Alejandría je biskupským sídlem arcibiskupa Cartageny.
Výstavba začala v roce 1575, ale v roce 1586 byla věž částečně zničena pirátem Francisem Drakem. Rekonstrukce pak probíhala mezi lety 1598 a 1612 a byla přidána kopule a fasáda z mramoru. Celé staré město je navíc obehnané tlustými hradbami s názvem Las Murallas, které byly postaveny na jeho ochranu. S budováním se začalo koncem 16. století a trvalo dvě století.
Abychom nasáli atmosféru koloniálního města, nemusíme ani chodit do muzeí. Stačí si prostě procházet historické centrum a kochat se všemi těmi historickými budovami s květinovými balkony a barevnými uličkami. Nebo se nechat pobavit ukázkou tanců místních tanečních skupin na Plaza de Bolívar. Večer tady vše ožívá. Vzhledem k tomu, kolik je tu turistů, obchodů a restaurací, se člověk nemusí bát projít si město za tmy. Ba naopak jsou některé budovy krásně nasvícené. Je třeba vyzkoušet i nějaké to místní pouliční jídlo, tak si kupujeme arepu. Je to taková osmažená či opečená placka, může být sladká i slaná. V každém regionu ji dělají jinak a má spoustu variant. My jsme narazili na naši první v Cartageně a ta je sýrová. Popravdě nás vůbec nenadchla.
Noční Cartagena je hodně hlučná. Celou noc v centru města jezdí kočáry jako taxi pro turisty a křik na ulicích je všudypřítomný. Centrum Cartageny holt není pro lidi s lehkým spaním. A do toho nás večer štípou komáři. Když už máme pocit, že se kolem páté ráno noční život uklidní, přicházejí místní prodejci a začínají si chystat stánky, do toho na sebe přes celou ulici pokřikují.
Cartagena je krásné město, na nás možná příliš hlučné a turistické. A tak po dvou dnech a nocích je na čase posunout se zase někam dál. Dál na sever, do letoviska Santa Marta.
GPS: 10°25'32.2"N 75°32'51.6"W
Text a foto: Tomáš Novák
Diskuze u článku (0) |
Vložit nový příspěvek
Souvisejicí články

Kolumbie, Medellín - město jara i Escobara

Panama, Ciudad de Panamá – město i Panamský průplav

Kolumbie: Cali

Kolumbie: Salento

Kolumbie: Bogota

Kolumbie: Tunja a Villa de Leyva

Kolumbie: San Gil a Barichara

Kolumbie: San Juan de Girón

Kolumbie: Santa Marta

Kolumbie: z Medellínu do Cartageny přes Santa Fe
Souvisejicí fotogalerie

Kolumbie: z drogového ráje turistickým cílem
Lokace:
