www.infoglobe.cz » Kolumbie: Cartagena

Kolumbie: Cartagena

Publikováno: 13.2.2017
Od roku 1984 patří k dědictví UNESCO. Historické centrum s dlážděnými uličkami, balkóny plné květin, budovy v koloniálním, republikánském i moderním stylu, to vše ukryté za 11 kilometry zachovalých hradeb vybudovaných Španěly.

Cartagena

Cartagena je dnes největším kolumbijským přístavem a nejdůležitějším průmyslovým centrem. Je to velké město s rozlehlými předměstími a žije zde asi milion obyvatel. Město založil Pedro de Heredia roku 1533 a brzy se stalo hlavním španělským přístavem na karibském pobřeží. Byly zde ukládány poklady uloupené Indiánům, a tak se stalo přitažlivým pro piráty, v 16. století bylo dokonce pětkrát obléháno. Španělé proto vytvořili z Cartageny nedobytný přístav a okolo města vystavěli tlusté hradby. Není tedy divu, že největší pevnost, kterou Španělé postavili ve svých koloniích, najdete právě v Cartageně.

pevnost Castillo de San Felipe de Barajas

Její název je Castillo de San Felipe de Barajas. Je to složitý systém komunikací a únikových cest. Pevnost byla postavena v roce 1536 a do roku 1657 rozšiřována podle potřeby. Po asi dvou hodinách ji opouštíme a jdeme si projít historické centrum. Při procházce dlážděnými ulicemi je stále co fotit. V místě dnešní Puerta del Reloj stála dříve hlavní brána do vnitřního města. Hodiny na ní pocházejí ze Švýcarska. Za bránou se nachází náměstí Plaza de los Coches se sochou zakladatele města – Pedra de Heredii. Toto náměstí dříve sloužilo jako tržiště pro obchod s otroky. Největší náměstí v Cartageně se jmenuje Plaza de la Aduana a sloužilo k přehlídkám, na počest tu stojí socha Kryštofa Kolumba. Okolo náměstí byly za vlády Španělů postaveny administrativní budovy. Nachází se zde i budova, kde žil zakladatel města.

vstupní brána Puerta del Reloj

náměstí Plaza de los Coches   náměstí Plaza de la Aduana

Kostel i klášter San Pedro Claver byly postaveny na počátku 17. století jezuitskou komunitou. Jméno vyjadřuje poctu misionáři San Pedro Claverovi, který bojoval za osvobození otroků. Jeho pozůstatky jsou uchovány v urně na hlavním oltáři. Iglesia de San Pedro ClaverCatedral de Santa Catalina de AlejandríaCatedral de Santa Catalina de Alejandría je biskupským sídlem arcibiskupa Cartageny. Výstavba začala v roce 1575, ale v roce 1586 byla věž částečně zničena pirátem Francisem Drakem. Rekonstrukce pak probíhala mezi lety 1598 a 1612 a byla přidána kopule a fasáda z mramoru. Celé staré město je navíc obehnané tlustými hradbami s názvem Las Murallas, které byly postaveny na jeho ochranu. S budováním se začalo koncem 16. století a trvalo dvě století.

Abychom nasáli atmosféru koloniálního města, nemusíme ani chodit do muzeí. Stačí si prostě procházet historické centrum a kochat se všemi těmi historickými budovami s květinovými balkony a barevnými uličkami. Nebo se nechat pobavit ukázkou tanců místních tanečních skupin na Plaza de Bolívar. Večer tady vše ožívá. Vzhledem k tomu, kolik je tu turistů, obchodů a restaurací, se člověk nemusí bát projít si město za tmy. Ba naopak jsou některé budovy krásně nasvícené. Je třeba vyzkoušet i nějaké to místní pouliční jídlo, tak si kupujeme arepu. Je to taková osmažená či opečená placka, může být sladká i slaná. V každém regionu ji dělají jinak a má spoustu variant. My jsme narazili na naši první v Cartageně a ta je sýrová. Popravdě nás vůbec nenadchla.

noční město

Noční Cartagena je hodně hlučná. Celou noc v centru města jezdí kočáry jako taxi pro turisty a křik na ulicích je všudypřítomný. Centrum Cartageny holt není pro lidi s lehkým spaním. A do toho nás večer štípou komáři. Když už máme pocit, že se kolem páté ráno noční život uklidní, přicházejí místní prodejci a začínají si chystat stánky, do toho na sebe přes celou ulici pokřikují.

Cartagena je krásné město, na nás možná příliš hlučné a turistické. A tak po dvou dnech a nocích je na čase posunout se zase někam dál. Dál na sever, do letoviska Santa Marta.

GPS: 10°25'32.2"N 75°32'51.6"W

 

Text a foto: Tomáš NovákDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Kolumbie – Medellín
Publikováno: 30.1.2017
Na začátku 90. let se mohlo městu Medellín o nějakých turistech jenom zdát. Bylo to totiž centrum světového obchodu s kokainem a město s největším počtem vražd na světě.

Panama, Ciudad de Panamá – město i Panamský průplav
Publikováno: 6.7.2019
Panama je poměrně nevýrazná země, která leží ve stínu turisticky stále proslulejší Kostariky, na její druhé straně najdete nechvalně známou Kolumbii. Nicméně i tak je velké množství letů do Střední Ameriky vedeno právě přes mezinárodní letiště Tocumen, které je vzdáleno 24 kilometrů od hlavního panamského města. A protože mezi středoamerickými státy existuje dobré pozemní i letecké spojení, nabízí se navštívit jich více v rámci jedné cesty. Všude (ač s horším kurzem) akceptují klasické americké dolary, tudíž není potřeba řešit výměnu peněz a panamská balboa má navíc prakticky stejný kurz.

Kolumbie: Cali
Publikováno: 3.4.2017
Až sedm tisíc profesionálních tanečníků salsy, spousta tanečních škol, bary a kluby hrající salsu. To je město Cali, celým názvem Santiago de Cali. Město salsy. Salsa tu není jen zábava, je to prostě styl života caleños, místních obyvatel.

Kolumbie: Salento
Publikováno: 27.3.2017
Město ukryté v horách, palmy a kávové plantáže, zachovalé domy s barevnými balkony a květinami, to je Salento. Tak trochu ráj zamrzlý v čase.

Kolumbie: Bogota
Publikováno: 20.3.2017
Bogota je hlavním a také největším městem Kolumbie. Je velmi rozmanitá a multikulturní a s nadsázkou se dá říci, že zažijete cestování časem. To když se ze čtvrti plné moderních výškových budov dostanete do historické čtvrti La Candelaria s koloniální architekturou.

Kolumbie: Tunja a Villa de Leyva
Publikováno: 13.3.2017
Tunja je zachovalé koloniální město, které bylo založeno v roce 1539 Gonzalem Suárezem Rendónem. Co nás na městě překvapilo, byla zima. No ano, vždyť jsme v nadmořské výšce 2 820 metrů!

Kolumbie: San Gil a Barichara
Publikováno: 6.3.2017
Městečko San Gil bylo založeno v roce 1705 a je jednou z nejdůležitějších sportovních destinací v Kolumbii. Ve městě je sice spousta agentur zaměřujících se na adrenalinové aktivity, ale zdejší pobyt se dá užít i v klidnějším tempu.

Kolumbie: San Juan de Girón
Publikováno: 27.2.2017
Město San Juan de Girón bylo založeno roku 1631 Franciscem Mantillou. Aby zůstalo historické centrum města zachováno, bylo v roce 1959 prohlášeno za kulturní památku. A tak můžeme i dnes obdivovat dlážděné uličky a renovované domy obílené vápnem.

Kolumbie: Santa Marta
Publikováno: 20.2.2017
Do Santa Marty přijíždíme autobusem a cestou si užíváme okolní scenerie. Vidíme spoustu chudých domů a vesnic a také zajímavou pobřežní krajinu. Až je zvláštní, že člověk poté vjede do pěkného koloniálního města, oblíbeného přímořského letoviska Kolumbijců.

Kolumbie: z Medellínu do Cartageny přes Santa Fe
Publikováno: 6.2.2017
Krásné a zachovalé koloniální město s příjemnými teplotami kolem 25 °C přímo vybízí k procházkám dlážděnými uličkami a k prohlídce bílých domů s barevnými okenicemi a dveřmi.


Souvisejicí fotogalerie

Kolumbie: z drogového ráje turistickým cílem
Do Jižní Ameriky vyráží stále více cestovatelů a my se dnes podíváme do Kolumbie. Země je skvělým...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

PoÚtStČtSoNe
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Zapomenutá místa

1. 7. – 31. 8. 2020
1. cena:
2. cena:
Cena redakce:
Ubytování pro 2 osoby na 2 noci se snídaní v penzionu Adélka Janské Lázně!

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

14.8.2020
Obnova turistické infrastruktury v regionu Šariš – Bardějov pokračuje. Nově v září a říjnu tohoto roku je naplánovaná revitalizace turistických stezek Čerešňa a Tři studánky.
13.8.2020
Devátý ročník sportovního festivalu v Lipně nad Vltavou se uskuteční od 15. do 22. srpna. Zváni jsou sportovci, závodníci a všichni, kteří si chtějí užít bohatý sportovní a kulturní program. Vstup na akci je zdarma.
12.8.2020
Každou prázdninovou sobotu můžete zažít nevšední večerní prohlídku v Muzeu loutkářských kultur a hraček na hradě Modrý Kameň. Prohlídky začínají v 19, 20 a 21 hodin.

Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE (včetně výskytu koronavirus COVID-19).

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – KEŇA:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:sobota 15. 8. 2020
svátek:Hana
dnes:
sobota 15.8.
21 °C
zítra:
neděle 16.8.
26 °C