www.infoglobe.cz » Kolumbie: Cartagena - město u Karibského moře

Kolumbie: Cartagena - město u Karibského moře

Publikováno: 26.5.2023
Od roku 1984 patří k dědictví UNESCO. Historické centrum s dlážděnými uličkami, balkóny plné květin, budovy v koloniálním, republikánském i moderním stylu, to vše ukryté za 11 kilometry zachovalých hradeb vybudovaných Španěly.

Jarní čtení vám přináší:

spoločnosť V-spoj s.r.o.

Cartagena

Cartagena je dnes největším kolumbijským přístavem a nejdůležitějším průmyslovým centrem. Je to velké město s rozlehlými předměstími a žije zde asi milion obyvatel. Město založil Pedro de Heredia roku 1533 a brzy se stalo hlavním španělským přístavem na karibském pobřeží. Byly zde ukládány poklady uloupené Indiánům, a tak se stalo přitažlivým pro piráty, v 16. století bylo dokonce pětkrát obléháno. Španělé proto vytvořili z Cartageny nedobytný přístav a okolo města vystavěli tlusté hradby. Není tedy divu, že největší pevnost, kterou Španělé postavili ve svých koloniích, najdete právě v Cartageně.

pevnost Castillo de San Felipe de Barajas

Její název je Castillo de San Felipe de Barajas. Je to složitý systém komunikací a únikových cest. Pevnost byla postavena v roce 1536 a do roku 1657 rozšiřována podle potřeby. Po asi dvou hodinách ji opouštíme a jdeme si projít historické centrum. Při procházce dlážděnými ulicemi je stále co fotit. V místě dnešní Puerta del Reloj stála dříve hlavní brána do vnitřního města. Hodiny na ní pocházejí ze Švýcarska.

vstupní brána Puerta del Reloj

Za bránou se nachází náměstí Plaza de los Coches se sochou zakladatele města – Pedra de Heredii. Toto náměstí dříve sloužilo jako tržiště pro obchod s otroky. Největší náměstí v Cartageně se jmenuje Plaza de la Aduana a sloužilo k přehlídkám, na počest tu stojí socha Kryštofa Kolumba. Okolo náměstí byly za vlády Španělů postaveny administrativní budovy. Nachází se zde i budova, kde žil zakladatel města.   náměstí Plaza de la Aduana

Kostel i klášter San Pedro Claver byly postaveny na počátku 17. století jezuitskou komunitou. Jméno vyjadřuje poctu misionáři San Pedro Claverovi, který bojoval za osvobození otroků. Jeho pozůstatky jsou uchovány v urně na hlavním oltáři. Catedral de Santa Catalina de Alejandría je biskupským sídlem arcibiskupa Cartageny.

Catedral de Santa Catalina de Alejandría

Výstavba začala v roce 1575, ale v roce 1586 byla věž částečně zničena pirátem Francisem Drakem. Rekonstrukce pak probíhala mezi lety 1598 a 1612 a byla přidána kopule a fasáda z mramoru. Celé staré město je navíc obehnané tlustými hradbami s názvem Las Murallas, které byly postaveny na jeho ochranu. S budováním se začalo koncem 16. století a trvalo dvě století.

Iglesia de San Pedro Claver

Abychom nasáli atmosféru koloniálního města, nemusíme ani chodit do muzeí. Stačí si prostě procházet historické centrum a kochat se všemi těmi historickými budovami s květinovými balkony a barevnými uličkami. Nebo se nechat pobavit ukázkou tanců místních tanečních skupin na Plaza de Bolívar. Večer tady vše ožívá. Vzhledem k tomu, kolik je tu turistů, obchodů a restaurací, se člověk nemusí bát projít si město za tmy. Ba naopak jsou některé budovy krásně nasvícené. Je třeba vyzkoušet i nějaké to místní pouliční jídlo, tak si kupujeme arepu. Je to taková osmažená či opečená placka, může být sladká i slaná. V každém regionu ji dělají jinak a má spoustu variant. My jsme narazili na naši první v Cartageně a ta je sýrová. Popravdě nás vůbec nenadchla.

noční město

Noční Cartagena je hodně hlučná. Celou noc v centru města jezdí kočáry jako taxi pro turisty a křik na ulicích je všudypřítomný. Centrum Cartageny holt není pro lidi s lehkým spaním. A do toho nás večer štípou komáři. Když už máme pocit, že se kolem páté ráno noční život uklidní, přicházejí místní prodejci a začínají si chystat stánky, do toho na sebe přes celou ulici pokřikují.

náměstí Plaza de los Coches

Cartagena je krásné město, na nás možná příliš hlučné a turistické. A tak po dvou dnech a nocích je na čase posunout se zase někam dál. Dál na sever, do letoviska Santa Marta.

 

GPS: 10°25'32.2"N 75°32'51.6"W

Text a foto: Tomáš NovákDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Kolumbie, Medellín - město jara i Escobara
Publikováno: 12.5.2023
Na začátku 90. let se mohlo městu Medellín o nějakých turistech jenom zdát. Bylo to totiž centrum světového obchodu s kokainem a město s největším počtem vražd na světě.

Panama, Ciudad de Panamá – město i Panamský průplav
Publikováno: 3.7.2021
Panama je poměrně nevýrazná země, která leží ve stínu turisticky stále proslulejší Kostariky, na její druhé straně najdete nechvalně známou Kolumbii. Nicméně i tak je velké množství letů do Střední Ameriky vedeno právě přes mezinárodní letiště Tocumen, které je vzdáleno 24 kilometrů od hlavního panamského města. A protože mezi středoamerickými státy existuje dobré pozemní i letecké spojení, nabízí se navštívit jich více v rámci jedné cesty. Všude (ač s horším kurzem) akceptují klasické americké dolary, tudíž není potřeba řešit výměnu peněz a panamská balboa má navíc prakticky stejný kurz.

Kolumbie: Cali
Publikováno: 3.4.2017
Až sedm tisíc profesionálních tanečníků salsy, spousta tanečních škol, bary a kluby hrající salsu. To je město Cali, celým názvem Santiago de Cali. Město salsy. Salsa tu není jen zábava, je to prostě styl života caleños, místních obyvatel.

Kolumbie: Salento
Publikováno: 27.3.2017
Město ukryté v horách, palmy a kávové plantáže, zachovalé domy s barevnými balkony a květinami, to je Salento. Tak trochu ráj zamrzlý v čase.

Kolumbie: Bogota
Publikováno: 20.3.2017
Bogota je hlavním a také největším městem Kolumbie. Je velmi rozmanitá a multikulturní a s nadsázkou se dá říci, že zažijete cestování časem. To když se ze čtvrti plné moderních výškových budov dostanete do historické čtvrti La Candelaria s koloniální architekturou.

Kolumbie: Tunja a Villa de Leyva
Publikováno: 13.3.2017
Tunja je zachovalé koloniální město, které bylo založeno v roce 1539 Gonzalem Suárezem Rendónem. Co nás na městě překvapilo, byla zima. No ano, vždyť jsme v nadmořské výšce 2 820 metrů!

Kolumbie: San Gil a Barichara
Publikováno: 6.3.2017
Městečko San Gil bylo založeno v roce 1705 a je jednou z nejdůležitějších sportovních destinací v Kolumbii. Ve městě je sice spousta agentur zaměřujících se na adrenalinové aktivity, ale zdejší pobyt se dá užít i v klidnějším tempu.

Kolumbie: San Juan de Girón
Publikováno: 27.2.2017
Město San Juan de Girón bylo založeno roku 1631 Franciscem Mantillou. Aby zůstalo historické centrum města zachováno, bylo v roce 1959 prohlášeno za kulturní památku. A tak můžeme i dnes obdivovat dlážděné uličky a renovované domy obílené vápnem.

Kolumbie: Santa Marta
Publikováno: 20.2.2017
Do Santa Marty přijíždíme autobusem a cestou si užíváme okolní scenerie. Vidíme spoustu chudých domů a vesnic a také zajímavou pobřežní krajinu. Až je zvláštní, že člověk poté vjede do pěkného koloniálního města, oblíbeného přímořského letoviska Kolumbijců.

Kolumbie: z Medellínu do Cartageny přes Santa Fe
Publikováno: 19.5.2023
Krásné a zachovalé koloniální město s příjemnými teplotami kolem 25 °C přímo vybízí k procházkám dlážděnými uličkami a k prohlídce bílých domů s barevnými okenicemi a dveřmi.


Souvisejicí fotogalerie

Kolumbie: z drogového ráje turistickým cílem
Do Jižní Ameriky vyráží stále více cestovatelů a my se dnes podíváme do Kolumbie. Země je skvělým...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Z lásky

15. 4. – 30. 6. 2023
1. cena:
Láskyplný balíček
2. cena:
Láskyplný balíček
3. cena:
Láskyplný balíček
1. cena redakce:
Láskyplný balíček
2. cena redakce:
Láskyplný balíček
3. cena redakce:
Láskyplný balíček

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

24.5.2023
Nenechte si ujít tradiční noční výstup na hrad Bezděz v sobotu 27. května od 19-té hodiny. Čeká na vás bohatý doprovodný program, ukončený fantastickou ohňovou šou.
23.5.2023
Více než půl milionu cestovatelů ze 178 zemí hlasovalo za evropské destinace roku 2023, ze kterých bylo 20 oceněných titulem "Best European Destinations 2023". První místo získala Varšava, která je podle hodnocení krásná, přátelská, zelená a s otevřeným myšlením. Jaké destinace následovaly, se dozvíte v následujících řádcích.
20.5.2023
Květnově-červnové číslo časopisu Krásy Slovenska přináší zajímavý rozhovor s elitní slovenskou skialpinistkou Mariannou Jagerčíkovou, pozve vás na Nový hrad - castrum Wywar a budete také poznávat poutnická místa a kalvárie v okolí Žiliny.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE 

 

(včetně výskytu koronavirus COVID-19 i válečného konfliktu na Ukrajině).

.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:pondělí 29. 5. 2023
svátek:Maxmilián
dnes:
pondělí 29.5.
11 °C
zítra:
úterý 30.5.
15 °C

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X