www.infoglobe.cz » Kolumbie: San Juan de Girón

Kolumbie: San Juan de Girón

Publikováno: 27.2.2017
Město San Juan de Girón bylo založeno roku 1631 Franciscem Mantillou. Aby zůstalo historické centrum města zachováno, bylo v roce 1959 prohlášeno za kulturní památku. A tak můžeme i dnes obdivovat dlážděné uličky a renovované domy obílené vápnem.

Girón je malé město. Se svými asi 140 tisíci obyvateli se malé zdát nemusí, pokud se ale člověk zdržuje jen v historickém centru, za jeden den si stihne projít snad všechny uličky, a to i několikrát. I když se nás spousta lidí ptala, zda jsme navštívili 9 km vzdálené město Bucaramanga, protože je také prý pěkné, pro nás byla volba jasná. Jedeme přímo do Girónu.

pohled na Girón

Ve městě jsou celkem tři náměstí. Na hlavním náměstí Parque Principal de Girón je bazilika Menor San Juan Bautistavíce rušno. Jsou zde stánkaři s jídlem, lidé se sem chodí po práci bavit a vysedávají na lavičkách, zatímco děti běhají kolem. Nachází se zde také bazilika Menor San Juan Bautista, která je hlavním poutním místem v Girónu. Byla postavena v roce 1639 a má celkem pět oltářů.

O něco klidnějším náměstím je Plazuela de Las Nieves s kostelem Capilla Nuestra Señora de las Nieves. Místní zde prodávají ručně vyrobené suvenýry či šperky. Úplným opakem je náměstí Plazuela Peralta, kterému se říká také Parque de los Enamorados – park zamilovaných – kvůli jeho romantickému osvětlení a uspořádání. Nikdo zde není a je tu úplný klid.

Capilla Nuestra Señora de las Nieves   Plazuela Peralta

I když město působí klidně, jsme v Kolumbii a tady to prostě žije každou noc. Říkali jsme si, jaký budeme mít v hotelu na kraji města u malého potoka klid, ale spletli jsme se. Večer se pod námi otevírají bary a začíná hrát hlasitá hudba. A když nahlas, tak nahlas. Nevýhodou v Kolumbii je navíc fakt, že je tu teplo. Všechny bary a kluby jsou tím pádem otevřené do ulice a hudba řve na celé kolo. A je úplně jedno, jestli je víkend, nebo všední den. Tady se prostě žije. A když se vše nad ránem uklidní a já s nadějí otevírám okno, udeří mě do nosu smrad z kafilérie. Ta je sice dostatečně daleko, ale i tak se to vzduchem donese až k našemu hotelu. Zavírám zase okno a jdu radši spát.

ulička   most přes řeku

Protože máme uličky Girónu už několikrát projité, vydáváme se do kopce kousek nad město. Chceme se podívat na centrum ze shora a prohlédnout si i jinou část města než jen opravené a renovované domy. Člověk totiž pak získá na město trochu jiný náhled. Stoupáme do kopce a máme v plánu dojít k soše Krista, odkud by měl být pěkný výhled na město. Plán nám ale zhatí fakt, že je v rekonstrukci, k soše se nedá dostat. Mohli bychom se tam dostat přes nějaký soukromý pozemek, s tím ale váháme. Vidí nás místní a jeden pán, který má nejspíš hodně pod čepicí, hned dalším lidem říká, ať nás tam nechají projít. Přitom ovšem ukazuje posunkem – třením prstů o sebe – ať nás za to pěkně zkasírují. Tak se jen pousmějeme a jdeme pryč. Výhled bude pěkný i odjinud.

socha Krista

Když se pak vracíme zpátky do města, volíme různé okolní cesty a chodníky. Dostáváme se tak i do místa, kde nás zastavuje paní s dítětem. Nemáme tudy sami chodit. Prý jsou tam bezdomovci a mohli by nás okrást. A tak se vydává s námi, aby se nám nic nestalo. A já si říkám, že by to nebylo ono, kdyby nás někdo zase dnes nevaroval. Paní nás provede nehezkou částí města a my jí děkujeme. Je pravda, že jakmile člověk vyjde z udržovaného centra, uličky a krajina se trochu změní. Najednou je všude více odpadků a město už nepůsobí tak klidným a čistým dojmem. I tak se ale není čeho bát, pokud si chce člověk projít hezké centrum večer za tmy. Uličky jsou pěkně nasvícené a nebezpečí nehrozí. Hlavní náměstí je navíc plné lidí.

noční město

Nás zase večer čeká nedobrovolný poslech hudby z baru pod námi. Říkám si, že v noci je úplně jedno, v jak velkém městě jsme. Stačí jeden bar v okolí a už se nedá spát. I tak nás ale město Girón mile potěšilo svým upraveným historickým centrem a pěknými uličkami.

GPS: 7°04'05.8"N 73°10'16.4"W

 

Text a foto: Tomáš NovákDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Kolumbie – Medellín
Publikováno: 30.1.2017
Na začátku 90. let se mohlo městu Medellín o nějakých turistech jenom zdát. Bylo to totiž centrum světového obchodu s kokainem a město s největším počtem vražd na světě.

Panama, Ciudad de Panamá – město i Panamský průplav
Publikováno: 3.7.2021
Panama je poměrně nevýrazná země, která leží ve stínu turisticky stále proslulejší Kostariky, na její druhé straně najdete nechvalně známou Kolumbii. Nicméně i tak je velké množství letů do Střední Ameriky vedeno právě přes mezinárodní letiště Tocumen, které je vzdáleno 24 kilometrů od hlavního panamského města. A protože mezi středoamerickými státy existuje dobré pozemní i letecké spojení, nabízí se navštívit jich více v rámci jedné cesty. Všude (ač s horším kurzem) akceptují klasické americké dolary, tudíž není potřeba řešit výměnu peněz a panamská balboa má navíc prakticky stejný kurz.

Kolumbie: Cali
Publikováno: 3.4.2017
Až sedm tisíc profesionálních tanečníků salsy, spousta tanečních škol, bary a kluby hrající salsu. To je město Cali, celým názvem Santiago de Cali. Město salsy. Salsa tu není jen zábava, je to prostě styl života caleños, místních obyvatel.

Kolumbie: Salento
Publikováno: 27.3.2017
Město ukryté v horách, palmy a kávové plantáže, zachovalé domy s barevnými balkony a květinami, to je Salento. Tak trochu ráj zamrzlý v čase.

Kolumbie: Bogota
Publikováno: 20.3.2017
Bogota je hlavním a také největším městem Kolumbie. Je velmi rozmanitá a multikulturní a s nadsázkou se dá říci, že zažijete cestování časem. To když se ze čtvrti plné moderních výškových budov dostanete do historické čtvrti La Candelaria s koloniální architekturou.

Kolumbie: Tunja a Villa de Leyva
Publikováno: 13.3.2017
Tunja je zachovalé koloniální město, které bylo založeno v roce 1539 Gonzalem Suárezem Rendónem. Co nás na městě překvapilo, byla zima. No ano, vždyť jsme v nadmořské výšce 2 820 metrů!

Kolumbie: San Gil a Barichara
Publikováno: 6.3.2017
Městečko San Gil bylo založeno v roce 1705 a je jednou z nejdůležitějších sportovních destinací v Kolumbii. Ve městě je sice spousta agentur zaměřujících se na adrenalinové aktivity, ale zdejší pobyt se dá užít i v klidnějším tempu.

Kolumbie: Cartagena
Publikováno: 13.2.2017
Od roku 1984 patří k dědictví UNESCO. Historické centrum s dlážděnými uličkami, balkóny plné květin, budovy v koloniálním, republikánském i moderním stylu, to vše ukryté za 11 kilometry zachovalých hradeb vybudovaných Španěly.

Kolumbie: Santa Marta
Publikováno: 20.2.2017
Do Santa Marty přijíždíme autobusem a cestou si užíváme okolní scenerie. Vidíme spoustu chudých domů a vesnic a také zajímavou pobřežní krajinu. Až je zvláštní, že člověk poté vjede do pěkného koloniálního města, oblíbeného přímořského letoviska Kolumbijců.

Kolumbie: z Medellínu do Cartageny přes Santa Fe
Publikováno: 6.2.2017
Krásné a zachovalé koloniální město s příjemnými teplotami kolem 25 °C přímo vybízí k procházkám dlážděnými uličkami a k prohlídce bílých domů s barevnými okenicemi a dveřmi.


Souvisejicí fotogalerie

Kolumbie: z drogového ráje turistickým cílem
Do Jižní Ameriky vyráží stále více cestovatelů a my se dnes podíváme do Kolumbie. Země je skvělým...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Podzimní atmosféra

31. 8. – 31. 10. 2021
1. cena:
Knižní průvodce z vydavatelství Dajama
2. cena:
Obrazová publikace z vydavatelství CBS + mapa
3. cena:
Festivalový balíček Infofest 2021
1. cena redakce:
Krásný šperk od Zlatnictví MILI
2. cena redakce:
Dárková kazeta Vincentka + respirátory FFP2
3. cena redakce:
Vstupenka na ONLINE cestovatelskou besedu od Cestovatelská kina (jen pro SR)

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

27.10.2021
Přijďte si užít 80 prednášek, workshopy nebo filmy na cestovatelsko-outdoorový festival Obzory, a to už 13. a 14. listopadu 2021 probíhající na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze.
26.10.2021
K dlouhým sychravým podzimním večerům jednoznačně patří knihy stejně jako  největší knižní veletrh na Slovensku – Bibliotéka. Od 11. do 14. listopadu 2021 se po pandemické přestávce vrací do bratislavské Incheby.
23.10.2021
Rok 2021 byl Evropskou unií vyjmenovaný za Evropský rok železnic. Při této příležitosti se konaly (jú) víceré přeshraniční akce, workshopy i výstavy. Součástí roku železnic je i možnost získat bezplatnou železniční permanentku.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE (včetně výskytu koronavirus COVID-19).

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

TOP 5 MÍST na Ukrajině :

Ukrajina

Přinášíme vám městské tipy na výlety, které které stojí za to vidět.

 

Pripjať – město ruin a duchů

Lvov – chutě, vůně a tóny západní Ukrajiny

Kyjev – Starobylá metropole

Zakarpatská oblast – místní turistika

Užhorod – ráj prvorepublikové architektury

 

Pokud hledáte ještě více cestovatelsky atraktivních míst, tak se inspirujte ZDE.

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:středa 27. 10. 2021
svátek:Šarlota, Zoe

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X