www.infoglobe.cz » Korea: Soul - duše Korejské republiky I.

Korea: Soul - duše Korejské republiky I.

Publikováno: 1.8.2011
Omnes viae Romam ducunt. Všechny cesty vedou do Říma. Tuto větu zná asi každý Evropan. V Jižní Koreji mají svůj vlastní Řím. A tím je Soul. V angličtině toto slovo znamená duše. Tímto krátkým slovem by se toto město dalo také charakterizovat, protože je skutečně duší tohoto státu a dá to plným douškem pocítit každému návštěvníkovi.

Soul - v areálu paláce ToksugungKdyž jednou vkročíte do Soulu, je nemožné, abyste odtamtud odešli bez toho, aby vás toto město neokouzlilo. Má rozlohu 605 km² a předpokládaný počet obyvatel podle posledního sčítání je 11 milionů. Tím pádem je samozřejmě největším městem v zemi a zároveň se řadí i mezi největší města na světě. Pozoruhodné je, že bez ohledu na rozlohu a počet obyvatel patří k městům s nejnižší kriminalitou na světě. Co se polohy týče, leží jen 50 km od hranic s Korejskou lidově demokratickou republikou, což mnozí tamní obyvatelé považují za dost mrzuté, protože vztahy mezi těmito dvěma zeměmi jsou – jemně řečeno – napnuté. Soul leží mezi osmi vrchy, které ho obklopují, a rozděluje ho řeka Han-gang.Soul - takový výhled se naskytne z KLI 63 Building – město pohlcuje smog

S dopravou do tohoto města problém není, protože se tam nacházejí dvě letiště. Jedno slouží na vnitrostátní lety, druhé - Inčhon - je mezinárodní letiště, na které létají linky společností Korean Air a Asiana Airlines. My jsme letěli s Korean Air a bez ohledu na dlouhý let, zaměstnanci této společnosti vše zvládali s úsměvem a pozitivním přístupem k cestujícím.

Nepříjemné jsou jen dopravní zácpy v kritických hodinách, které si dokáží pěkně pohrát s trpělivostí člověka. I proto tam hodně lidí jezdí s automatickými převodovkami. Nebaví je neustálé přehazování rychlostí při rozběhu, protože i 20 minutová jízda autem se může raz-dva změnit na dvouhodinovou. Hodně lidí upřednostňuje jízdu metrem. Je to rychlejší a nestane se vám, že budete trčet v koloně aut.Soul - jezírko s lekníny v zahradě Piwon

Co se turistů týká, jsou pro ně nejpodstatnější dvě oblasti. Oblast Chung-gu je výborná tím, že se tam nachází nejvíce ubytoven a hotelů (v různých cenových relacích) a v první řadě je tam i nejvíce památek. Ty poutají svou zajímavostí a zlákají nejednoho turistu. Čtvrť Itaewon je charakteristická uvolněnější zábavou zejména pro ty, kdo mají rádi nákupy, příjemné posezení v barech, nebo bujarý noční život na diskotékách.Soul - Trůnní sál v paláci Kyongbokkun

Pojďme se podívat na zoubky místům, které byste rozhodně měli vidět, ocitnete-li se v tomto koutě světa. Jako první bych věnovala  pozornost paláci Kyongbokkun. Dvě stě let sloužil jako královská rezidence. Tehdy asi zažil dny své největší slávy, protože během korejské války v letech 1910-1945 byl značně zničen. Jakžtakž zachovaných tehdy zůstalo jen 10 budov. Jeho rekonstrukce začala až v roce 1995 a díky ní má přibližně předcházející podobu.

Další zajímavý palác je Toksugung. Postaven byl v polovině 15. století a nachází se v centru města, což je celkem pohodlné. Nachází se proti oblíbenému hotelu Soul Plaza a přecházíte-li po ulici, jako první vás celkem určitě zaujme brána vsazená do vysokého plotu, který brání ve výhledu na palác. Při pohledu na bránu člověka přirozeně popadne zvědavost na to, co se skrývá za ní.Soul - zákoutí paláce Chandeokgung v blízkosti zahrady Piwon

V paláci Chandeokgung se nachází okouzlující zahrada Piwon, nazývaná také tajnou zahradou. Součástí zahrady je i jezírko, které obklopuje starostlivě udržované rostlinstvo. Když se člověk prochází mezi stromy, připadá si, jakoby tam zabloudil z jiného světa.

Park Namsan leží pod kopcem, na němž se majestátně tyčí vyhlídková věž s názvem Soul Tower. S kopcem měří neuvěřitelných 483 m. Bez kopce má výšku 240 m, a díky tomu patří k pěti nejvyšším věžím na světě. Oceníte ji hlavně tehdy, když se zatouláte ve městě a pomocí této věže se vám lehce podaří najít správný směr. Co se týče samostatného výstupu k věži, tak to není lehká procházka. Kdo se na to necítí, může využít služby lanové dráhy, která jezdí každých deset minut.

Soul - nádvoří paláce Kyongbokkun ve slunečních paprscích

(dokončení příště)

Text a foto: Mária Koczová

Překlad: Jiří VýbornýDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Korea: Soul – duše Korejské republiky II.
Publikováno: 15.8.2011
Slovo Soul v angličtině znamená duše a toto město se jím dá charakterizovat, protože je skutečně duší tohoto státu, co dá plným douškem pocítit každému návštěvníkovi. V minulé části jsme se věnovali zejména historickým památkám, dnes se podíváme do modernějších čtvrtí.

Severní Korea: Postorwellovský stát I.
Publikováno: 18.1.2013
Ve východní Asii se nachází jeden z komusnitických režimů s kultem osobnosti, který zdaleka předčil to, zažíval Sovětský svaz za období Josifa Stalina.

Jižní Korea, Kjongdžu: poklady dávné korejské říše
Publikováno: 6.2.2015
Kjongdžu, starověkým obyvatelům Asie známé jako Geumseong, bylo kdysi hlavním městem dávné říše Silla, která ovládala dvě třetiny Korejského poloostrova. Dnes je to však moderní, uvolněné město s čtvrt milionem obyvatel, které je vedle Soulu a Jeju-do třetí nejoblíbenější jihokorejskou destinací.

Korejská republika, Pusan – město kamélií
Publikováno: 13.2.2015
Sportovní fanoušci si Pusan možná vybaví v souvislosti s fotbalovým šampionátem FIFA, který zde proběhl v roce 2002. Pusan je každopádně druhé největší korejské město. Jen v jeho aglomeraci žije 4.5 milionu obyvatel.


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

PoÚtStČtSoNe
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Naučné procházky

30. 4. – 30. 6. 2021
1. cena:
Obrazová publikace z vydavatelství CBS
2. cena:
Sada vitamínů pro vaše zdraví + respirátory FFP2
3. cena:
Dobrodružné fantasy – Linda a klíč od Andary
1. cena redakce:
Dárková kazeta Vincentka + respirátory FFP2
2. cena redakce:
Exkluzivní kolekce mini dámských vůní VERSACE
3. cena redakce:
Knižní publikace Bratislava známa–neznáma z rodinného vydavatelství Dajama

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

12.5.2021
Už od tohoto měsíce vás Oravská galerie zve na vyhlídkovou plavbu po Oravské přehradě spojenou s prohlídkou expozic tradičního lidového umění na Slanickém ostrově. Loď OGSLANICA s kapacitou 90 míst vás přepraví k jednomu z nejnavštěvovanějších kulturních míst Oravy.
10.5.2021
Dobré zprávy pro lyžaře přicházejí z rakouských Korutan. Lyžařské středisko Mölltaler Gletscher opět otevírá své brány. Na sjezdovkách čekají na lyžaře více než 3 metry sněhu.
7.5.2021
Dnes vám představíme přírodní i kulturní památky, které se dostaly na předběžný seznam UNESCO.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE (včetně výskytu koronavirus COVID-19).

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

TOP 5 MÍST v České republice:

Česká republika

Přinášíme vám městské tipy na výlety, které které stojí za to vidět.

 

Praha – procházka centrem města

Brno – hlavní město Moravy

Kroměříž – podmanivá krása

ČR, Český Krumlov – za historií do jižních Čech

Kutná Hora: skvost středních Čech

 

Pokud hledáte ještě více cestovatelsky atraktivních míst, tak se inspirujte ZDE.

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:sobota 15. 5. 2021
svátek:Žofie
dnes:
sobota 15.5.
15 °C
zítra:
neděle 16.5.
13 °C