www.infoglobe.cz » Francie: Korsika - výlet do Středomoří II.

Francie: Korsika - výlet do Středomoří II.

Publikováno: 22.9.2022
Dnes se vypravíme do dalších korsických měst.

Aléria

Je dvoutisícové město ležící na východě ostrova, na jehož místě se lidé usídlili už před osmi tisíci lety. Dnes to jsou především římské zříceniny a pozůstatky raného řeckého osídlení, které sem vábí turisty. Na konci 15. století zde přibyla pevnost postavená Janovany, aby chránila přístav.

Aleria

Bastia

Téměř čtyřicetitisícová Bastia se rozléhá na severovýchodě Korsiky, kde byla roku 1372 založena Janovany a dnes je nejvýznamnějším obchodním přístavem ostrova. Pro jeho Staré Město jsou typické vysoké rozpadající se budovy z konce 18. století a obzvláště u přístavu jsou v příkrém kontrastu s novými moderními jachtami. Kolem městské pevnosti se rozkládá modernější část města Terra Nova, v této oblasti stojí za vidění Guvernérův palác či katedrála Sainte-Marie de l’Assomption (17. století), kostel Oratorie-Sainte-Croix nebo největší kostel na ostrově neoklasicistní Eglise Saint Jean-Baptiste (17. století), jehož klenbové malby byly vytvořeny florentskými malíři Olimpiem Bandinellim a Orestem Malfantim. Na náměstí Placa Saint Nicolas si turisté mohou na místním trhu koupit nějakou typickou místní delikatesu. Návštěvníci mohou ještě potkat Muzeum etnografie, nacházející se v paláci guvernéra, mapující historii města od jeho předřímských začátků po druhou světovou válku.

Bastia

Bonifacio

Nejstarší korsické město leží na jižním cípu ostrova, obývá ho kolem tří tisíc obyvatel a rozléhá se na vcelku velké ploše 138 km². Z korsických měst leží nejblíže Sardinii, od které ho odděluje 12 kilometrů Bonifácké úžiny. Nejstarší zmínka o něm je z období římské říše od zeměpisce Ptolemaia. Úžinou zde probíhala významná část lodní dopravy, čehož Římané využili ve svůj prospěch. V 5. století n. l. se město dostalo z římských rukou do rukou Vandalů. V dnešní podobě bylo město založeno v 9. století jako pevnost premovaná po Bonifáci II. Toskánském, který vedl námořní výpravy proti Saracénům a po návratu vybudoval nedobytnou pevnost, která měla chránit toskánské državy.Bonifacio

Město je hlavním centrem pro odpočinkové aktivity, jako potápění a jachting, pro které je Bonifacio obzvlášť příhodné, jelikož patří mezi největrnější místa ve Francii, takže v létě tu bují čilý turistický ruch.

Calvi

Přístavní město leží v severozápadní části Korsiky a chlubí se tradiční korsickou kulturou, přičemž se mu daří být i moderním rekreačním centrem, jehož atmosféru podtrhuje impozantní pevnost, hory a jehličnatý les. Úzký pruh calviské pláže s bílým pískem a mělčinami táhnoucími se po celé délce úžiny je vítaným místem odpočinku nejen pro turisty, ale také pro místní. Hlavní historickou atrakcí města je pevnost stojící vysoko nad městem, jejíž vznik se datuje do 13. století, kdy pomáhala bránit město proti útokům zvenčí. Dnes zde opět sídlí vojenská posádka, takže pevnost je veřejnosti nepřístupná. Její součástí je palác a pozůstatky domů, o nichž se traduje, že jsou rodištěm Kryštofa Kolumba. Původní budova byla totiž roku 1794 zničena vojáky admirála Nelsona. Uvnitř pevnosti narazíte i na Muzeum korsické etnografie, které vystavuje mnoho předmětů spojených s kulturou ostrova, a také katedrálu St-Jean-Baptiste (13. století), která byla postavena, aby schraňovala zázračný kříž nazývaný Christ des Miracles.

Calvi

Cargese

Jeho název znamená „řecká vesnice,“ a váže se k roku 1676, kdy se zde usadila skupinka několika stovek Řeků, kteří prchali před osmanskou invazí. Město, ležící 27 kilometrů severně od Ajaccia a mající něco přes tisíc obyvatel, je dnes tvořeno bílými domy, které stojí u skalnatého výběžku s výhledem na zátoku a jeho zvláštností jsou dva kostely stojící proti sobě, jeden katolický Nanebevzetí, druhý řecké církve pojmenovaný po svatém Spyridonovi. Stejně jako jiná korsická přístavní města i Cargese má několik pěkných pláží, přičemž za jednu z nejlepších je považována Plage de Pero ležící na sever od města.

Cargese

GPS: 42°34'00.5"N 8°45'27.3"E (Calvi)

Text: Maxim Kucer

Foto: Pixabay.com, Pierre Bona, Jean-Paul GRANDMONTDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Francie: Korsika - výlet do Středomoří I.
Publikováno: 16.9.2022
Korsika patří k nepočetné řadě středomořských ostrovů, který se však vyjímá nejen atmosférou, architekturou, ale také skvělými pochoutkami.

Francie: Korsika - výlet do Středomoří III.
Publikováno: 29.9.2022
Do třetice a naposledy Vám přinášíme pohled na tento krásný středomořský ostrov.

Francie, Korsika: Aktivní i odpočinková dovolená
Publikováno: 11.5.2021
Korsika patří k těm destinacím, kde na relativně malém území můžete narazit na nádherné pláže, blankytně modré a čisté moře, hory, romantické zátoky, přírodní jezírka a historická městečka s přímořskou atmosférou. Díky tomu se Korsika pyšní přezdívkami jako „Ostrov krásy a vůně“ nebo třeba „Perla středomoří“.

Francie, Azurové pobřeží I.: Slavný revír četníka ze St. Tropez – VIDEO
Publikováno: 22.9.2021
Stará námořnická a rybářská tradice, vynikající víno z místních vinic, srdeční a přátelští Francouzi, nádherné počasí i pověstně modré Středozemní moře. To vše sem každý rok přivede miliony lidí, kteří si chtějí odpočinout od každodenních starostí a načerpat trochu jižanské energie. Francouzská Riviéra sice nepatří k nejlevnějším evropským letoviskům, rozhodně odsud však nebudete odjíždět zklamaní.

Francie, Azurové pobřeží II.: Nice – živé centrum – VIDEO
Publikováno: 29.9.2021
Druhé nejnavštěvovanější město Francie najdete na jihu země v regionu Provence-Alpes-Côte d'Azur, nedaleko italských hranic. Miliony turistů sem každý rok přiláká pověstné Azurové pobřeží, krásné počasí a výborné francouzské víno. Věhlas, který Nice získalo díky bohatým anglickým rodinám utíkajícím sem před zimou v 18. století, stále roste. Celé město má navíc nezapomenutelné kouzlo a osobitou atmosféru. Pojďte se do něj s námi na chvíli podívat!

Francie, Azurové pobřeží III.: Monako – bezpečný přístav světových boháčů – VIDEO
Publikováno: 6.10.2021
Možná se teď divíte, že ministát Monako řadíme do tohoto seriálu o Francii, ale při cestách Azurovým pobřežím ho prostě nelze vynechat. Kasino, honosné jachty, luxusní hotely, formule 1 a daňový ráj. Takové představy probouzí druhý nejmenší stát světa. A asi ho ani nejde popsat lépe. Kromě toho jde také o druhou nejzalidněnější zemi světa, knížectví a místo s nejvyšším HDP i největším procentem dolarových milionářů. Nejvíce lidí do Monaka samozřejmě proudí v době slavného závodu Grand Prix, návštěvu vám ale můžeme doporučit téměř kdykoliv.

Francie, Azurové pobřeží IV.: Saint-Tropez – revír slavného četníka – VIDEO
Publikováno: 13.10.2021
Kultovní film Četník ze Saint-Tropez dodnes přivádí do tohoto krásného městečka na Azurovém pobřeží stovky tisíc návštěvníků. Louis de Funès a typický francouzský humor dokonale zapadli do zdejšího prostředí a společně tak pomohli vytvořit jeden z nejznámějších francouzských filmů vůbec. A Saint-Tropez si to zaslouží. Pro mě patří mezi nejkrásnější místa celé Evropy.

Francie, Azurové pobřeží V.: Fréjus a Saint-Raphaël – VIDEO
Publikováno: 20.10.2021
Saint-Tropez je sice nepochybně nejkrásnějším městečkem Azurového pobřeží, v sezoně do něj ale přijíždí tolik návštěvníků, že si ho téměř nemáte šanci užít. Máme pro vás nedalekou alternativu. Fréjus a Saint-Raphaël tvoří dvojměstí mezi Cannes a Toulonem a se Saint-Tropez se minimálně co do atmosféry mohou směle měřit. Navíc zde můžete nahlédnout hluboko do historie, zachovaly se tu totiž zajímavé památky z dob vlády Římanů.

Francie, Azurové pobřeží VI.: Aix-en-Provence – výstavní město francouzského jihu – VIDEO
Publikováno: 27.10.2021
„Bohatí Pařížané sem posílají své děti na univerzitu, když se jich chtějí zbavit. Takže je tu sice dost draho, ale zas to tady opravdu žije,“ říká o svém rodném městě Louis – jeden z místních, se kterým jsem se při návštěvě města seznámil. A skutečně už jsem dlouho nebyl v místě, které by tolik dýchalo studentskou atmosférou a zároveň nebylo plné „chudých“ hipsterských kaváren. Přidejte k tomu více než dvoutisíciletou historii, úzké uličky se starými pískovcovými domy a přívětivé obyvatele Provence a máte téměř dokonalý obraz o jednom z nejznámějších měst jihu Francie.


Souvisejicí fotogalerie

Francie, Azurové pobřeží – v srdci Provence
Azurové pobřeží neboli francouzská Riviéra je jednou z nejatraktivnějších rekreačních oblastí na ...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

PoÚtStČtSoNe
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Hra barev

1. 9. – 31. 10. 2022
1. cena:
Podzimní balíček plný barev
2. cena:
Podzimní balíček plný barev
3. cena:
Podzimní balíček plný barev
1. cena redakce:
Podzimní balíček plný překvapení
2. cena redakce:
Podzimní balíček plný překvapení
3. cena redakce:
Podzimní balíček plný překvapení

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

5.10.2022
Už tuto sobotu 8. října 2022 se uskuteční Hornošarišský vinný festival. V Lázeňské kolonádě se na něm od 14-té hodiny představí vícero slovenských vinařství a součástí akce budou i všelijaké doprovodné akce i kulturní program.
1.10.2022
Italský region (ostrov) Sardínie neláká návštěvníky jen na čisté moře a nádherné pláže, ale i k trvalému bydlení. Místní samospráva nabízí až 15 tisíc eur všem, kteří se sem nastěhují!
28.9.2022
K příležitosti Mezinárodního roku jeskyní se 1. října 2022 můžete mimořádně zúčastnit Dne otevřených dveří (dále jen DOD) Císařské jeskyně v Moravském krasu. Jeskyně je situovaná v Ostrovním žlabu na severovýchodním okraji Ostrova u Macochy.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE 

 

(včetně výskytu koronavirus COVID-19 i válečného konfliktu na Ukrajině).

.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:pátek 7. 10. 2022
svátek:Justýna
dnes:
pátek 7.10.
9 °C
zítra:
sobota 8.10.
10 °C

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X