www.infoglobe.cz » Kostarika – Kartágo a vulkán Irazú

Kostarika – Kartágo a vulkán Irazú

Publikováno: 4.9.2021
Naše dovolená v Kostarice pomalu končí a před námi je poslední výlet. Z hlavního města San José se vydáváme na vrchol nejvyšší aktivní kostarické sopky Irazú, která se nachází v pohoří Cordillera Central nad městem Kartágo v národním parku vulkán Irazú (Parque Nacional Volcán Irazú) založeném v roce 1955. Její název má původ v indiánských slovech Ara, což znamená místo, a Tzu, což značí hrom.

K sopce vyrážíme autobusem, který staví před národním divadlem v San José a jede přímo až k parkovišti u kráterů. Cesta je poměrně únavná a pomalá, kousek od vrcholu nás ještě zdrží kolona aut před pokladnami (jako každý národní park, i tento je zpoplatněn).

cesta k vrcholu a vysílače   měsíční krajina a oblaka v okolí kráterů

Na vrcholu sopky se nachází několik kráterů, z nichž hlavní má 1000 metrů v průměru a je 300 metrů hluboký. Další kráter Diego de la Haya má 1000 metrů v průměru je hluboký 80 metrů a na jeho dně se nachází krásné tyrkysové kráterové jezero s proměnlivou hloubkou. Sopka dosahuje výšky 3432 metrů nad mořem a na jejím vrcholu se nachází také množství nevzhledných televizních vysílačů. Během jasných dní je možné spatřit naráz Tichý oceán i karibské pobřeží, ale častěji jsou všude kolem kráteru rozeseta velká bílá oblaka.

kráter s tyrkysovým jezerem

Je známo přinejmenším 23 erupcí vulkánu Irazú od roku 1723, avšak nejznámější proběhla v roce 1963, kdy na návštěvu Kostariky zrovna dorazil tehdejší americký prezident John F. Kennedy. Centrální Kostarika byla celá pokryta popelem. Poslední erupce pak nastala roku 1994 a trvala pouhý den. Na sopku vyráží každý den poměrně hodně turistů, jedná se o překrásné místo.

Odpoledne se přesouváme do třetího největšího kostarického města, jímž je Kartágo. Leží přibližně 25 kilometrů od hlavního města San José ve výšce 1435 metrů nad mořem na úpatí sopky Irazú ve stejnojmenné provincii. Kartágo bylo založeno roku 1563 Juanem Vasquezem de Coronado. Několikrát bylo vážně poškozeno zemětřesením. Do roku 1824 bývalo hlavním městem Kostariky.

Basílica de Nuestra Seora de los Ángeles

Každý rok do Kartága míří poutníci, aby navštívili zdejší slavnou obrovskou římskokatolickou baziliku Panny Marie Andělské (Basílica de Nuestra Señora de los Ángeles), ve které se nachází socha Černé Madony (La Negrita), jež má mít uzdravovací schopnosti. Bazilika byla postavena v roce 1639 a po částečném poničení způsobeném zemětřesením byla obnovena. Kombinuje prvky koloniální architektury a byzantského stylu.

Na náměstí Plaza Mayor se nachází ruiny fary a chrámu svatého apoštola Jakuba (Ruinas de la Parroquia de Santiago Apóstol). Ruiny pocházejí z nedokončené budovy, jež byla poničena zemětřesením roku 1910 a poté byla její další stavba pozastavena. Dnes slouží především jako menší park.

Ruinas de la Parroquia de Santiago Apóstol   Ruinas de la Parroquia de Santiago Apóstol

Ruinas de la Parroquia de Santiago Apóstol   Ruinas de la Parroquia de Santiago Apóstol

GPS: 9°45'35.1"N 83°46'59.6"W

Text a foto: Veronika SchubertováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Kostarika, Golfito – přístavní městečko
Publikováno: 10.7.2021
Z hlavního města Panamy míříme severně do sousední Kostariky. Nejdříve volíme přelet do města David, které se nachází relativně blízko hranic s Kostarikou. Odtud již autobusem vyrážíme na hranice, cesta s místními je zajímavá, ale zdárně se dostáváme do cíle – malého přístavního městečka Golfito. Jen je nutné dát si pozor, aby celníci nezapomněli orazítkovat váš pas, což tu tak trochu flákají. V opačném případě si přivodíte mnoho problémů. Na hranicích se nachází bezcelní zóna, plno místních sem jezdí na nákupy a je tu tedy opravdu velký shon, zároveň je zde plno restaurací a nejrůznějších kiosků, kde je možné se občerstvit.

Kostarika – národní park Rincón de la Vieja
Publikováno: 14.8.2021
Stále přebýváme na severu ve městě Liberia, ze kterého jsme měli možnost včera vyrazit na celodenní výlet a zažít, jak krásná je sousední Nikaragua. Máme za sebou opravdu hodně přejezdů, a proto dnes konečně chceme vyrazit na pořádný turistický výlet.

Kostarika – národní park Tortuguero
Publikováno: 21.8.2021
Dnes nás čeká velký přejezd, opouštíme město Liberia a vydáváme se na východní pobřeží Kostariky, jež je omýváno Karibským mořem. Jedeme do národního parku Tortuguero (Parque nacional Tortuguero), který se nachází v provincii Limón. Jméno Tortuguero pochází ze španělského slova tortuga – želva. Park má rozlohu 312 km² a na jeho území se také nachází malá vesnička. Dostanete se sem pouze lodí či letadlem.

Kostarika – San José a návštěva Café Britt
Publikováno: 28.8.2021
Z divokého Tortuguera se přesouváme do centrální části Kostariky, kde plánujeme strávit posledních pár dní naší cesty. Cílem je hlavní město San José, odkud chceme také uskutečnit několik výletů do okolí. Ubytováváme se ve skvělém Backpackers Costa Rica, což je hostel s úžasným zázemím včetně bazénu, baru, kuchyňky či restaurace. Nabízejí zde také výměnu peněz za velmi příjemný kurz i plno fakultativních výletů.

Nikaragua – jednodenní výlet z Kostariky
Publikováno: 7.8.2021
Po návštěvě stylové Montezumy se přesouváme ještě naposled směrem na sever. Cílem je město Liberia, které však bude pouze naším výchozím bodem pro nadcházející dva výlety. Prvním z nich je návštěva kostarického severního souseda, jímž je Nikaragua. Vyrazit lze na vlastní pěst nebo s organizovaným zájezdem. Nicméně druhou možnost doporučujeme spíše, jelikož přejít hranice není zrovna jednoduché. Průvodci již ví, jak v tom správně chodit a ušetří vám tak i několik hodin čekání.

Kostarika – Puerto Jiménez a Matapalo
Publikováno: 17.7.2021
Přibližně třicetiminutovou plavbou se z města Golfito dostáváme do malého přístavu v Puerto Jiménez, městečka ležícího v provincii Puntaneras na poloostrově Osa. Jedná se o asi nejlevnější a nejrychlejší cestu (přibližně půl až tři čtvrtě hodiny), jak se dostat až na tento jižní cíp Kostariky. Pravidelně sem také létá letadlo, protože přímo v Puerto Jiménez se nachází malé letiště. Pojme však jen přibližně 4 cestující a cena letu je nespočetně vyšší než u plavby. Zároveň pokud budete mít štěstí jako my, připojí se k vám na kousek cesty i delfíni.

Kostarika – Quepos a NP Manuel Antonio
Publikováno: 24.7.2021
Po návštěvě exotického Puerta Jiménez a surfařského ráje Matapala se vydáváme autobusem podél pacifického pobřeží směrem na sever. Naší další zastávkou je město Quepos a stále se nacházíme v provincii Puntaneras. Quepos leží asi 60 kilometrů od hlavního města Kostariky – San José – a je jakousi vstupní branou do turisticky velmi vyhledávaného národního parku Manuel Antonio.

Kostarika, Montezuma – zapadlý ráj
Publikováno: 31.7.2021
Po návštěvě města Quepos a nádherného národního parku Manuel Antonio se vydáváme na další cestu krásnou Kostarikou. Podél pacifického pobřeží jedeme místním autobusem až do města Puntaneras, které se nachází na malém výběžku v zálivu Nicoya a je hlavním městem stejnojmenné provincie.

Nikaragua, León – město v koloniálním stylu
Publikováno: 2.3.2020
Konečně se ocitáme v Nikaragui a jsme na ni zvědaví. Je největší zemí Střední Ameriky s velmi rozmanitou krajinou. Nikaragua je známá jako „země jezer a sopek“ a primárně je rozdělena do tří oblastí: na severovýchodní hory, tichomořské pobřeží a karibské pobřeží.


Souvisejicí fotogalerie

Kostarika – tropický raj
Tentokrát vám prostřednictvím fotografií představíme středoamerickou Kostariku, která nemá vlastn...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Podzimní atmosféra

31. 8. – 31. 10. 2021
1. cena:
Knižní průvodce z vydavatelství Dajama
2. cena:
Obrazová publikace z vydavatelství CBS + mapa
3. cena:
Festivalový balíček Infofest 2021
1. cena redakce:
Krásný šperk od Zlatnictví MILI
2. cena redakce:
Dárková kazeta Vincentka + respirátory FFP2
3. cena redakce:
Vstupenka na ONLINE cestovatelskou besedu od Cestovatelská kina (jen pro SR)

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

22.9.2021
V sobotu 9. října 2021 se ve vícero městech, městských částech a obcích bratislavské župy uskuteční tradiční Jablkové hodování. Tento svátek všech milovníků zdravého ovoce přinese ochutnávky i dobrou zábavu.
21.9.2021
Oblíbený festival vědy – Evropská noc výzkumníků se letos uskuteční 24. září 2021, ale kvůli neutichající pandemii bude jeho hlavní program v interaktivním online studiu. Festival bude doplněný o aktivity na školách a další doprovodné akce nebo soutěže.
18.9.2021
Víte, co je teď za týden? Je Evropský týden mobility. A co to znamená?
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE (včetně výskytu koronavirus COVID-19).

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

TOP 5 MÍST v Rakousku:

Rakousko

Přinášíme vám městské tipy na výlety, které které stojí za to vidět.

 

Vídeň

Salzburg: Jeviště světa

Národní park Vysoké Taury a město Kaprun

Parndorf – nákupní městečko

Baden u Vídně – lázeňské město

 

Pokud hledáte ještě více cestovatelsky atraktivních míst, tak se inspirujte ZDE.

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:středa 22. 9. 2021
svátek:Darina
dnes:
středa 22.9.
15 °C
zítra:
čtvrtek 23.9.
18 °C

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X