www.infoglobe.cz » Kostarika – národní park Rincón de la Vieja

Kostarika – národní park Rincón de la Vieja

Publikováno: 17.8.2019
Stále přebýváme na severu ve městě Liberia, ze kterého jsme měli možnost včera vyrazit na celodenní výlet a zažít, jak krásná je sousední Nikaragua. Máme za sebou opravdu hodně přejezdů, a proto dnes konečně chceme vyrazit na pořádný turistický výlet.

Naším cílem je nedaleký národní park Rincón de la Vieja (Parque Nacional Volcán Rincón de la Vieja), který spadá do chráněné oblasti provincie Guanacaste (je také součástí světového dědictví UNESCO). Národní park se rozkládá na 34 000 akrech a nachází se v něm dvě sopky, 32 řek a potoků a je známý pro svou až neuvěřitelnou rozmanitost flóry a fauny.

NP Rincón de la Vieja

Do 25 kilometrů vzdáleného parku se dostáváme smluveným odvozem. Kromě turistiky se tu nabízejí i projížďky na koních, plavání či kempování. Nicméně pozitivní je, že tento národní park není až tolik přeplněný turisty. Pokud vyrazíte na výlet hned ráno po otevírací době parku, budete po větší část cesty sami a zahlédnete více zvířat.

Na zdejší sopku se lze vydat v období sucha, které je od února do dubna, ale záleží také na aktuální sopečné aktivitě. V dalších měsících lze však vyrazit na okruh kolem geotermálních pramenů a poté se vydat k nádhernému vodopádu. Při vstupu do parku obdržíte jednoduchou mapku s instrukcemi.

první okruh   první okruh

Kráter Rincón de la Vieja sahá do výšky 1916 metrů nad mořem a je nejvyšším vrcholem národního parku. K výbuchu došlo naposledy v září roku 2011 a sopka je považována za stále aktivní. Na svazích se nachází velké množství horkých pramenů, bazénů a bublajícího bahna, což poukazuje na značné zásoby geotermální energie. Odhaduje se, že sopka má generační potenciál 140 megawattů.

NP Rincón de la Vieja – první okruh   NP Rincón de la Vieja – první okruh

První okruh od rančerské stanice trvá maximálně dvě hodiny a na jeho trase se setkáváme s nespočtem výše zmíněných geotermálních jevů včetně bublajícího bahna a sirného dýmu vycházejícího ze země, doslova slyšíme, jak to pod námi vře. Potkáváme první dva obrovské hady, hodně druhů ptáků i opice. Až v závěru okruhu se setkáváme s prvními skupinkami turistů s průvodci.

cesta k vodopádu

Cesta k vodopádu je poté náročnější časově i fyzicky. Procházíme pralesem i vyprahlou plání, cesta je kopcovitá, plná kořenů a kamenů a určitě je proto potřeba mít kvalitní obuv. Avšak k vodopádu rozhodně stojí zato dojít. Ukrývá se mezi stromy na konci prudkého sestupu a je to naprostá nádhera a zároveň i příjemné osvěžení v horkém kostarickém dni. Koupat se tam dle cedule nesmí, ale na rančerské stanici nám sami řekli, že ano, tudíž tuto možnost opravdu s nadšením využíváme. Zpáteční cesta pak utíká daleko lépe. Den v národním parku Rincón de la Vieja byl jedním z našich nejlepších dní během 3týdenního putování Kostarikou. Pokud se budete nacházet severněji, určitě sem také vyrazte. Jen nezapomeňte občerstvení s sebou, na výchozí stanici je k dispozici pouze pitná voda a po cestě se nenacházejí žádné restaurace ani kiosky.

vodopád

GPS: 10°49'55.5"N 85°20'12.3"W

Text a foto: Veronika SchubertováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Kostarika, Golfito – přístavní městečko
Publikováno: 13.7.2019
Z hlavního města Panamy míříme severně do sousední Kostariky. Nejdříve volíme přelet do města David, které se nachází relativně blízko hranic s Kostarikou. Odtud již autobusem vyrážíme na hranice, cesta s místními je zajímavá, ale zdárně se dostáváme do cíle – malého přístavního městečka Golfito. Jen je nutné dát si pozor, aby celníci nezapomněli orazítkovat váš pas, což tu tak trochu flákají. V opačném případě si přivodíte mnoho problémů. Na hranicích se nachází bezcelní zóna, plno místních sem jezdí na nákupy a je tu tedy opravdu velký shon, zároveň je zde plno restaurací a nejrůznějších kiosků, kde je možné se občerstvit.

Kostarika – Puerto Jiménez a Matapalo
Publikováno: 20.7.2019
Přibližně třicetiminutovou plavbou se z města Golfito dostáváme do malého přístavu v Puerto Jiménez, městečka ležícího v provincii Puntaneras na poloostrově Osa. Jedná se o asi nejlevnější a nejrychlejší cestu (přibližně půl až tři čtvrtě hodiny), jak se dostat až na tento jižní cíp Kostariky. Pravidelně sem také létá letadlo, protože přímo v Puerto Jiménez se nachází malé letiště. Pojme však jen přibližně 4 cestující a cena letu je nespočetně vyšší než u plavby. Zároveň pokud budete mít štěstí jako my, připojí se k vám na kousek cesty i delfíni.

Kostarika – národní park Tortuguero
Publikováno: 24.8.2019
Dnes nás čeká velký přejezd, opouštíme město Liberia a vydáváme se na východní pobřeží Kostariky, jež je omýváno Karibským mořem. Jedeme do národního parku Tortuguero (Parque nacional Tortuguero), který se nachází v provincii Limón. Jméno Tortuguero pochází ze španělského slova tortuga – želva. Park má rozlohu 312 km² a na jeho území se také nachází malá vesnička. Dostanete se sem pouze lodí či letadlem.

Kostarika – San José a návštěva Café Britt
Publikováno: 31.8.2019
Z divokého Tortuguera se přesouváme do centrální části Kostariky, kde plánujeme strávit posledních pár dní naší cesty. Cílem je hlavní město San José, odkud chceme také uskutečnit několik výletů do okolí. Ubytováváme se ve skvělém Backpackers Costa Rica, což je hostel s úžasným zázemím včetně bazénu, baru, kuchyňky či restaurace. Nabízejí zde také výměnu peněz za velmi příjemný kurz i plno fakultativních výletů.

Kostarika – Kartágo a vulkán Irazú
Publikováno: 7.9.2019
Naše dovolená v Kostarice pomalu končí a před námi je poslední výlet. Z hlavního města San José se vydáváme na vrchol nejvyšší aktivní kostarické sopky Irazú, která se nachází v pohoří Cordillera Central nad městem Kartágo v národním parku vulkán Irazú (Parque Nacional Volcán Irazú) založeném v roce 1955. Její název má původ v indiánských slovech Ara, což znamená místo, a Tzu, což značí hrom.

Nikaragua, León – město v koloniálním stylu
Publikováno: 2.3.2020
Konečně se ocitáme v Nikaragui a jsme na ni zvědaví. Je největší zemí Střední Ameriky s velmi rozmanitou krajinou. Nikaragua je známá jako „země jezer a sopek“ a primárně je rozdělena do tří oblastí: na severovýchodní hory, tichomořské pobřeží a karibské pobřeží.

Kostarika – Quepos a NP Manuel Antonio
Publikováno: 27.7.2019
Po návštěvě exotického Puerta Jiménez a surfařského ráje Matapala se vydáváme autobusem podél pacifického pobřeží směrem na sever. Naší další zastávkou je město Quepos a stále se nacházíme v provincii Puntaneras. Quepos leží asi 60 kilometrů od hlavního města Kostariky – San José – a je jakousi vstupní branou do turisticky velmi vyhledávaného národního parku Manuel Antonio.

Kostarika, Montezuma – zapadlý ráj
Publikováno: 3.8.2019
Po návštěvě města Quepos a nádherného národního parku Manuel Antonio se vydáváme na další cestu krásnou Kostarikou. Podél pacifického pobřeží jedeme místním autobusem až do města Puntaneras, které se nachází na malém výběžku v zálivu Nicoya a je hlavním městem stejnojmenné provincie.


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

PoÚtStČtSoNe
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30      

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Rodný můj kraj

31. 10. – 31. 12. 2020
1. cena:
Kniha z vydavatelství Dajama
2. cena:
Kniha z vydavatelství CBS
3. cena:
Darčekový balíček od portálu Infoglobe
1. cena redakce:
Pobyt pro 2 osoby na 3 dny se snídaní a wellness službami v Hotelu Jánošík**** Liptovský Mikuláš
2. cena redakce:
Dárková kazeta Vincentka
3. cena redakce:
Darčekový balíček od vydavatelství Tatrica

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

25.11.2020
Klub Slovenských turistů, sdružující více než 16 000 milovníků výletů do přírody, sestavil hlavní turistické akce pro rok 2021, avšak jejich aktuálnost bude záviset na epidemiologické situaci.
23.11.2020
Slovenský vysokohorský turistický spolek zveřejnil předběžný kalendář akcí na nadcházející rok 2021. Jeho aktuálnost však bude podmíněna epidemiologickou situací.
20.11.2020
Oslava divadel se letos uskutečni on-line! Nenechte si ujít skvělé umělce i úžasná představení v rámci akce Noc divadel, která se uskuteční v sobotu 21. listopadu.

Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE (včetně výskytu koronavirus COVID-19).

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – ÍRÁN:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:čtvrtek 26. 11. 2020
svátek:Artur
dnes:
čtvrtek 26.11.
-2 °C
zítra:
pátek 27.11.
1 °C