www.infoglobe.cz » Kostarika – národní park Tortuguero

Kostarika – národní park Tortuguero

Publikováno: 21.8.2021
Dnes nás čeká velký přejezd, opouštíme město Liberia a vydáváme se na východní pobřeží Kostariky, jež je omýváno Karibským mořem. Jedeme do národního parku Tortuguero (Parque nacional Tortuguero), který se nachází v provincii Limón. Jméno Tortuguero pochází ze španělského slova tortuga – želva. Park má rozlohu 312 km² a na jeho území se také nachází malá vesnička. Dostanete se sem pouze lodí či letadlem.

Z města Liberia vyrážíme autobusem do hlavního kostarického města San José, cesta trvá přes 4 hodiny. Vystupujeme přímo na autobusovém nádraží a nasedáme do dalšího autobusu, který nás zaveze do města Cariari. Sem to trvá hodinu a půl. Ani zde však naše cestování nekončí, musíme se totiž dostat do vesnice Pavona, odkud vyplouvá loď do národního parku. Tady rozhodně doporučujeme pokračovat autobusem, který je ve vesničce za půl hodiny a navazuje na lodní dopravu. Je navíc podstatně levnější než taxi. Pokud nestihnete loď, musíte počkat v přístavu, kde krom pár předražených kiosků, hejna komárů a také velmi nepříjemných černochů, co se snaží obrat turisty, vůbec nic není. Vědí, že lidé jsou již unavení po dlouhé cestě a před nimi je opět další čekání, tudíž opravdu nelidsky smlouvají, své požadavky poté mění a občas je jejich chování až agresivní. Na tomto místě to bylo asi poprvé a naposled, co jsme potkali opravdu nepříjemné místní. Jinak jsou Kostaričané velmi milí a nápomocní.

přístav Tortuguero

Následná cesta lodí trvá dalších 45 minut a určitě si přibalte pláštěnku, počasí se neustále mění a v zatáčkách voda cáká do všech stran. Konečně připlouváme do barevné vesničky a rázem se nám zlepšuje nálada. Toto místo totiž rozhodně stojí za to a ani dlouhá cesta by neměla žádného turistu odradit. Barevné domky, veselí místní, obrovští krabi prchající před každým chodcem i neustále proměnlivé počasí, čerstvé kokosy a rozbouřené moře, ve kterém je téměř nemožné se vykoupat.

barevná vesnička   barevná vesnička

Zajímavé je, že zde lze téměř všude platit kartou (někdy s příplatkem a někdy bez). Pozor také na ceny základních potravin, ač jsou obchody jen pár metrů od sebe, ceny se mohou extrémně lišit. Přímo na místě se také nabízí plno fakultativních výletů, určitě doporučujeme plavbu parkem, při které uvidíte zblízka opravdu plno zvířat, a to hlavně díky neuvěřitelně skvělým průvodcům. Při plavbě na vlastní pěst by si běžný turista nevšiml ani poloviny z nich. My tak obdivujeme tlupu vřešťanů, mládě kajmana, plno ptactva a ještěrek i pavouka, který tká opravdu silnou pavučinu. Zajímavá, ač poměrně přehnaně dlouhá a občas i děsivá je také noční procházka džunglí. Zde navíc potkáváme velkého škrtiče, lenochodí maminku s mládětem, tukany, žábu s červenýma očima (listovnice červenooká) i jedovatého pavouka. 

ještěr   kormorán, který si suší peří

NP Tortuguero – plavba lodí   NP Tortuguero – plavba lodí

Vstup do samotného parku je pouhých pár kroků od vesnice, nachází se zde několik tras a je vhodná nepromokavá obuv, nicméně velké bahnité louže jsou zpravidla jen na začátku trasy, tudíž není potřeba si půjčovat všude nabízené holiny, nejsou zrovna pohodlné. Jsme rádi, že neprší, ale vedro začne být extrémně úmorné a ze všude se vypařující vody člověk často není schopen ničeho jiného než odpočinku. Déšť je sice silný a nepříjemný, ale často na výlet daleko lepší.

procházka v NP Tortuguero   místní flóra

Večer pak vyrážíme znovu do ulic. Místní prakticky každý den po setmění u hlavní cesty grilují vepřové a kuřecí na špejli. Jídlo stojí pouhých 1000 colónů (cca 46 Kč), což je v porovnání s cenami v restauracích opravdu zadarmo. Ale co víc, maso je opravdu výtečné, určitě ochutnejte.

v ulicích   v ulicích

GPS: 10°27'00.6"N 83°30'23.2"W

Text a foto: Veronika SchubertováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Kostarika, Golfito – přístavní městečko
Publikováno: 10.7.2021
Z hlavního města Panamy míříme severně do sousední Kostariky. Nejdříve volíme přelet do města David, které se nachází relativně blízko hranic s Kostarikou. Odtud již autobusem vyrážíme na hranice, cesta s místními je zajímavá, ale zdárně se dostáváme do cíle – malého přístavního městečka Golfito. Jen je nutné dát si pozor, aby celníci nezapomněli orazítkovat váš pas, což tu tak trochu flákají. V opačném případě si přivodíte mnoho problémů. Na hranicích se nachází bezcelní zóna, plno místních sem jezdí na nákupy a je tu tedy opravdu velký shon, zároveň je zde plno restaurací a nejrůznějších kiosků, kde je možné se občerstvit.

Kostarika – Kartágo a vulkán Irazú
Publikováno: 4.9.2021
Naše dovolená v Kostarice pomalu končí a před námi je poslední výlet. Z hlavního města San José se vydáváme na vrchol nejvyšší aktivní kostarické sopky Irazú, která se nachází v pohoří Cordillera Central nad městem Kartágo v národním parku vulkán Irazú (Parque Nacional Volcán Irazú) založeném v roce 1955. Její název má původ v indiánských slovech Ara, což znamená místo, a Tzu, což značí hrom.

Kostarika – San José a návštěva Café Britt
Publikováno: 28.8.2021
Z divokého Tortuguera se přesouváme do centrální části Kostariky, kde plánujeme strávit posledních pár dní naší cesty. Cílem je hlavní město San José, odkud chceme také uskutečnit několik výletů do okolí. Ubytováváme se ve skvělém Backpackers Costa Rica, což je hostel s úžasným zázemím včetně bazénu, baru, kuchyňky či restaurace. Nabízejí zde také výměnu peněz za velmi příjemný kurz i plno fakultativních výletů.

Kostarika – národní park Rincón de la Vieja
Publikováno: 14.8.2021
Stále přebýváme na severu ve městě Liberia, ze kterého jsme měli možnost včera vyrazit na celodenní výlet a zažít, jak krásná je sousední Nikaragua. Máme za sebou opravdu hodně přejezdů, a proto dnes konečně chceme vyrazit na pořádný turistický výlet.

Kostarika – Puerto Jiménez a Matapalo
Publikováno: 17.7.2021
Přibližně třicetiminutovou plavbou se z města Golfito dostáváme do malého přístavu v Puerto Jiménez, městečka ležícího v provincii Puntaneras na poloostrově Osa. Jedná se o asi nejlevnější a nejrychlejší cestu (přibližně půl až tři čtvrtě hodiny), jak se dostat až na tento jižní cíp Kostariky. Pravidelně sem také létá letadlo, protože přímo v Puerto Jiménez se nachází malé letiště. Pojme však jen přibližně 4 cestující a cena letu je nespočetně vyšší než u plavby. Zároveň pokud budete mít štěstí jako my, připojí se k vám na kousek cesty i delfíni.

Kostarika – Quepos a NP Manuel Antonio
Publikováno: 24.7.2021
Po návštěvě exotického Puerta Jiménez a surfařského ráje Matapala se vydáváme autobusem podél pacifického pobřeží směrem na sever. Naší další zastávkou je město Quepos a stále se nacházíme v provincii Puntaneras. Quepos leží asi 60 kilometrů od hlavního města Kostariky – San José – a je jakousi vstupní branou do turisticky velmi vyhledávaného národního parku Manuel Antonio.

Kostarika, Montezuma – zapadlý ráj
Publikováno: 31.7.2021
Po návštěvě města Quepos a nádherného národního parku Manuel Antonio se vydáváme na další cestu krásnou Kostarikou. Podél pacifického pobřeží jedeme místním autobusem až do města Puntaneras, které se nachází na malém výběžku v zálivu Nicoya a je hlavním městem stejnojmenné provincie.

Nikaragua, León – město v koloniálním stylu
Publikováno: 2.3.2020
Konečně se ocitáme v Nikaragui a jsme na ni zvědaví. Je největší zemí Střední Ameriky s velmi rozmanitou krajinou. Nikaragua je známá jako „země jezer a sopek“ a primárně je rozdělena do tří oblastí: na severovýchodní hory, tichomořské pobřeží a karibské pobřeží.


Souvisejicí fotogalerie

Kostarika – tropický raj
Tentokrát vám prostřednictvím fotografií představíme středoamerickou Kostariku, která nemá vlastn...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Podzimní atmosféra

31. 8. – 31. 10. 2021
1. cena:
Knižní průvodce z vydavatelství Dajama
2. cena:
Obrazová publikace z vydavatelství CBS + mapa
3. cena:
Festivalový balíček Infofest 2021
1. cena redakce:
Krásný šperk od Zlatnictví MILI
2. cena redakce:
Dárková kazeta Vincentka + respirátory FFP2
3. cena redakce:
Vstupenka na ONLINE cestovatelskou besedu od Cestovatelská kina (jen pro SR)

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

22.9.2021
V sobotu 9. října 2021 se ve vícero městech, městských částech a obcích bratislavské župy uskuteční tradiční Jablkové hodování. Tento svátek všech milovníků zdravého ovoce přinese ochutnávky i dobrou zábavu.
21.9.2021
Oblíbený festival vědy – Evropská noc výzkumníků se letos uskuteční 24. září 2021, ale kvůli neutichající pandemii bude jeho hlavní program v interaktivním online studiu. Festival bude doplněný o aktivity na školách a další doprovodné akce nebo soutěže.
18.9.2021
Víte, co je teď za týden? Je Evropský týden mobility. A co to znamená?
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE (včetně výskytu koronavirus COVID-19).

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

TOP 5 MÍST v Rakousku:

Rakousko

Přinášíme vám městské tipy na výlety, které které stojí za to vidět.

 

Vídeň

Salzburg: Jeviště světa

Národní park Vysoké Taury a město Kaprun

Parndorf – nákupní městečko

Baden u Vídně – lázeňské město

 

Pokud hledáte ještě více cestovatelsky atraktivních míst, tak se inspirujte ZDE.

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:středa 22. 9. 2021
svátek:Darina
dnes:
středa 22.9.
15 °C
zítra:
čtvrtek 23.9.
18 °C

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X