www.infoglobe.cz » Kostarika – Puerto Jiménez a Matapalo

Kostarika – Puerto Jiménez a Matapalo

Publikováno: 20.7.2019
Přibližně třicetiminutovou plavbou se z města Golfito dostáváme do malého přístavu v Puerto Jiménez, městečka ležícího v provincii Puntaneras na poloostrově Osa. Jedná se o asi nejlevnější a nejrychlejší cestu (přibližně půl až tři čtvrtě hodiny), jak se dostat až na tento jižní cíp Kostariky. Pravidelně sem také létá letadlo, protože přímo v Puerto Jiménez se nachází malé letiště. Pojme však jen přibližně 4 cestující a cena letu je nespočetně vyšší než u plavby. Zároveň pokud budete mít štěstí jako my, připojí se k vám na kousek cesty i delfíni.

odliv na plážích Golfita   odliv v Puerto Jiménez

Hned po opuštění přístavu nás svým hlasitým řevem vítají hejna červených papoušků Ara arakanga. Prašnou cestou se vydáváme dále podél často trochu zchátralých domů, kde se však nachází plno kaváren a restaurací. O kousek dál míjíme fotbalové hřiště, za kterým se pak rozkládá botanická zahrada. Puerto Jiménez je lemováno krásnými plážemi plnými raků poustevníčků a krabů. Mořská voda má příjemnou teplotu na relaxování a opět je zde velmi znatelný rozdíl mezi přílivem a odlivem. Samotné město má však jinou úlohu než čistě dovolenkovou. Je totiž přestupním bodem pro cestovatele a turisty do slavného národního parku Parque National Corcovado, kam se právě z Puerto Jiménez pořádají až několikadenní výpravy. Ty mohou začínat zde na jižním cípu poloostrova a končit až v severní zátoce, kde se v určitou roční dobu dají pozorovat velryby. V parku se nachází plno zajímavých zvířat, jako jsou pumy, tapíři, oceloti, krokodýli a mnoho dalšího. Noc se dá přečkat v rančerské stanici přímo v parku. Nevýhodou je, že výlety jsou poměrně drahé a časově náročnější.

Ara arakanga   leguán na pláži v Matapalu

Jako jednodušší varianta se nabízí výlet na Matapalo. Přímo z Puerto Jiménez vyjíždí každé ráno kolektivní taxi za pár dolarů až k národnímu parku, ale staví právě i v Matapalu. Večer se pak stejnou cestou vrací zpět. Určitě si nezapomeňte časy odjezdů potvrdit na ubytování a pak i v taxi, protože by bylo velmi obtížné se dostat na vlastní pěst zpátky. Kamenitá neupravená cesta z Puerto Jiménez do Matapala trvá asi hodinu, i když se jedná o pouhých přibližně sedmnáct kilometrů. Ač o pohodlí nemůže být řeč, cesta s Kostaričany je velmi veselá a vede krásnou krajinou, kde se střídají planiny a džungle.

Matapalo   Matapalo

Samotná výstupní zastávka v Matapalu se nachází také uprostřed džungle, kde kromě silnice vede jediná cesta směrem na pobřeží a posléze podél něj, tak se po ní i vydáváme. Pozorujeme obrovské motýly, plno nejrůznějších ještěrek a občas se objeví i aguti či velcí modročervení krabi. Mezi ohromnými stromy jsou schovaná i obydlí, hotely a apartmány. V celém Matapalu je snad pouze v jednom možnost se občerstvit, pokud zde nejste ubytováni, nicméně jedná se o velice krásné místo s bazénem a velmi ochotným personálem – Encanta la Vida. Hned na přístupové cestičce pár metrů nad našimi hlavami nás vítá opice.

opice, Matapalo

Do Matapala se sjíždějí především surfaři, mají tu totiž naprosto ideální podmínky a navíc zdejší nádherné pláže jsou téměř liduprázdné. Dá se tu však skvěle relaxovat i bez surfu, pláže jako z ráje tu čekají na každého. Prakticky vašimi jedinými, zato velmi početnými společníky budou raci poustevníčci, občas zpoza stromu vykouknou leguáni, z rána a k večeru se ozývá z džungle děsivý řev vřešťanů a na moři loví plno pelikánů a volavek. Koho by pláž již omrzela, může se vydat k nedalekým vodopádům – místní rádi poradí cestu, nicméně pozor na období sucha. V určitých dnech se tu také na stanici vypouštějí mláďata mořských želv, poptejte se však dopředu třeba v Encanta la Vida, než si naplánujete výlet, abyste o tuto atrakci nepřišli.

GPS: 8°23'51.9"N 83°16'51.7"W

 

Text a foto: Veronika SchubertováDiskuze u článku (0)

Název: *
Obsah: *
Nick: *
E-mail:
Kontrolní číslo: *
* Povinná položka

Souvisejicí články

Nikaragua, León – město v koloniálním stylu
Publikováno: 2.3.2020
Konečně se ocitáme v Nikaragui a jsme na ni zvědaví. Je největší zemí Střední Ameriky s velmi rozmanitou krajinou. Nikaragua je známá jako „země jezer a sopek“ a primárně je rozdělena do tří oblastí: na severovýchodní hory, tichomořské pobřeží a karibské pobřeží.

Kostarika – Kartágo a vulkán Irazú
Publikováno: 7.9.2019
Naše dovolená v Kostarice pomalu končí a před námi je poslední výlet. Z hlavního města San José se vydáváme na vrchol nejvyšší aktivní kostarické sopky Irazú, která se nachází v pohoří Cordillera Central nad městem Kartágo v národním parku vulkán Irazú (Parque Nacional Volcán Irazú) založeném v roce 1955. Její název má původ v indiánských slovech Ara, což znamená místo, a Tzu, což značí hrom.

Kostarika – San José a návštěva Café Britt
Publikováno: 31.8.2019
Z divokého Tortuguera se přesouváme do centrální části Kostariky, kde plánujeme strávit posledních pár dní naší cesty. Cílem je hlavní město San José, odkud chceme také uskutečnit několik výletů do okolí. Ubytováváme se ve skvělém Backpackers Costa Rica, což je hostel s úžasným zázemím včetně bazénu, baru, kuchyňky či restaurace. Nabízejí zde také výměnu peněz za velmi příjemný kurz i plno fakultativních výletů.

Kostarika – národní park Tortuguero
Publikováno: 24.8.2019
Dnes nás čeká velký přejezd, opouštíme město Liberia a vydáváme se na východní pobřeží Kostariky, jež je omýváno Karibským mořem. Jedeme do národního parku Tortuguero (Parque nacional Tortuguero), který se nachází v provincii Limón. Jméno Tortuguero pochází ze španělského slova tortuga – želva. Park má rozlohu 312 km² a na jeho území se také nachází malá vesnička. Dostanete se sem pouze lodí či letadlem.

Kostarika – národní park Rincón de la Vieja
Publikováno: 17.8.2019
Stále přebýváme na severu ve městě Liberia, ze kterého jsme měli možnost včera vyrazit na celodenní výlet a zažít, jak krásná je sousední Nikaragua. Máme za sebou opravdu hodně přejezdů, a proto dnes konečně chceme vyrazit na pořádný turistický výlet.

Nikaragua – jednodenní výlet z Kostariky
Publikováno: 10.8.2019
Po návštěvě stylové Montezumy se přesouváme ještě naposled směrem na sever. Cílem je město Liberia, které však bude pouze naším výchozím bodem pro nadcházející dva výlety. Prvním z nich je návštěva kostarického severního souseda, jímž je Nikaragua. Vyrazit lze na vlastní pěst nebo s organizovaným zájezdem. Nicméně druhou možnost doporučujeme spíše, jelikož přejít hranice není zrovna jednoduché. Průvodci již ví, jak v tom správně chodit a ušetří vám tak i několik hodin čekání.

Kostarika, Montezuma – zapadlý ráj
Publikováno: 3.8.2019
Po návštěvě města Quepos a nádherného národního parku Manuel Antonio se vydáváme na další cestu krásnou Kostarikou. Podél pacifického pobřeží jedeme místním autobusem až do města Puntaneras, které se nachází na malém výběžku v zálivu Nicoya a je hlavním městem stejnojmenné provincie.

Kostarika – Quepos a NP Manuel Antonio
Publikováno: 27.7.2019
Po návštěvě exotického Puerta Jiménez a surfařského ráje Matapala se vydáváme autobusem podél pacifického pobřeží směrem na sever. Naší další zastávkou je město Quepos a stále se nacházíme v provincii Puntaneras. Quepos leží asi 60 kilometrů od hlavního města Kostariky – San José – a je jakousi vstupní branou do turisticky velmi vyhledávaného národního parku Manuel Antonio.

Kostarika, Golfito – přístavní městečko
Publikováno: 13.7.2019
Z hlavního města Panamy míříme severně do sousední Kostariky. Nejdříve volíme přelet do města David, které se nachází relativně blízko hranic s Kostarikou. Odtud již autobusem vyrážíme na hranice, cesta s místními je zajímavá, ale zdárně se dostáváme do cíle – malého přístavního městečka Golfito. Jen je nutné dát si pozor, aby celníci nezapomněli orazítkovat váš pas, což tu tak trochu flákají. V opačném případě si přivodíte mnoho problémů. Na hranicích se nachází bezcelní zóna, plno místních sem jezdí na nákupy a je tu tedy opravdu velký shon, zároveň je zde plno restaurací a nejrůznějších kiosků, kde je možné se občerstvit.

Panama, Ciudad de Panamá – město i Panamský průplav
Publikováno: 6.7.2019
Panama je poměrně nevýrazná země, která leží ve stínu turisticky stále proslulejší Kostariky, na její druhé straně najdete nechvalně známou Kolumbii. Nicméně i tak je velké množství letů do Střední Ameriky vedeno právě přes mezinárodní letiště Tocumen, které je vzdáleno 24 kilometrů od hlavního panamského města. A protože mezi středoamerickými státy existuje dobré pozemní i letecké spojení, nabízí se navštívit jich více v rámci jedné cesty. Všude (ač s horším kurzem) akceptují klasické americké dolary, tudíž není potřeba řešit výměnu peněz a panamská balboa má navíc prakticky stejný kurz.


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Zapomenutá místa

1. 7. – 31. 8. 2020
1. cena:
2. cena:
Cena redakce:
Ubytování pro 2 osoby na 2 noci se snídaní v penzionu Adélka Janské Lázně!

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

8.7.2020
Fond na podporu umění rozhodl o vítězi 3. ročníku projektu Město kultury. Příští rok se pochlubí tímto titulem město Stará Ľubovňa, které je v daném regionu kulturním uzlem.
5.7.2020
Rekonstrukce státního zámku Slatiňany přináší téměř po třech letech svým návštěvníkům bezbariérové návštěvnické centrum, unikátní dětské hospodářství a revitalizovaný zámecký park. Obnovou prošly i interiéry, některé budou sloužit novým účelům.
3.7.2020
Nenechte si ujít úžasné výstavy a akce během tohoto léta ve Slovenském národním muzeu. Snad největším lákadlem bude světová výstava Poklad Inků, která se koná v prostorách Bratislavského hradu.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE (včetně výskytu koronavirus COVID-19).

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – MAURICIUS:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:čtvrtek 9. 7. 2020
svátek:Drahoslava
dnes:
čtvrtek 9.7.
26 °C
zítra:
pátek 10.7.
29 °C