www.infoglobe.cz » Kuba, Havana – přílet a první zkušenosti

Kuba, Havana – přílet a první zkušenosti

Publikováno: 26.8.2017
Do Havany jsme cestovali s přestupem v Amsterdamu. Na přestup zde bývá více než hodina, ale chtěla bych upozornit, že cesta k terminálu 3 je opravdu dlouhá, takže se určitě nikde nezdržujte. Samotný let pak trvá 10 hodin a 15 minut, ale hodně také záleží, co si určí kubánské letiště. Takže my jsme výsledně měli přistání relativně ve stresu, protože jsme náhle museli hodně zrychlit, ale pak nás Kubánci stejně tu ušetřenou dobu nechali stát na ranveji. Ale to je již taková malá příprava k tomu, jak to na Kubě prostě běžně chodí.

Kolem třetí odpolední jsme ale konečně procházeli horkým letištěm vstříc všem kontrolám. Ani u jedné ze tří kontrol jsme nestrávili překvapivě více jak 5 minut. Při první kontrole byl potřeba pas, vízum a znát číslo letu, pokud nejste příbuzní, tak je nutné přistupovat jednotlivě. Chvíli se díváte do kamery, dostanete dvě razítka a pak přecházíte ke kontrole kabinového zavazadla. Pak se již jde k výdeji hlavních zavazadel a zde nastane problém. Několik doručených zavazadel nemá majitele, jiná naopak vůbec nedorazí. A to se stalo bohužel i nám. Když se takto poštěstí, je třeba vše nahlásit u okénka „lost&found“ naproti výdeji, avšak tam již čekejte klasické kubánské úřednické služby. Nejdříve si dobrou chvíli počkáte, než vůbec někdo dorazí, i když okolo je plno dalších úředníků. Pak začne dlouhé sepisování s každým nešťastným pasažérem. Pokud máte štěstí, podle letenky zjistí, kde se vaše zavazadlo nachází a pak je již třeba se jen modlit, aby bylo doručeno v dohledné době. To naše bylo doručeno během druhé noci, ale to považuji za opravdové štěstí.

typická auta na Kubě   Che Guevara všude okolo

Při východu z letiště jsme byli obklopeni davem Kubánců, kteří by nás rádi odvezli či ubytovali. S jedním místním taxikářem jsme se dohodli, že za 30 CUC (konvertibilní pesos) nás sveze nejdříve ke směnárně (používejte ty výhradně s označením Cadeca a vyměňujte eura, která jsou na rozdíl od dolarů bez poplatku) a poté k našemu ubytování. My jsme bydleli u paní Heleny, Češky, která žije na Kubě již mnoho let. Jedná se o velmi příjemnou paní, která nám při naší cestě po ostrově hodně pomohla a dala plno cenných rad.

Plaza de la Revolución – pomník José Mártího   Plaza de la Revolución – pomník José Mártího

Následující den jsme okamžitě vyrazili do centra. Na radu paní Heleny jsme si zaplatili vyhlídkový autobus za 10 CUC (cca 200 Kč), který můžete pak využívat přes celý den. Náš okruh začínal u jednoho z největších hřbitovů na světě – Cementerio de Cristóbal Colón. Turisti zde musejí zaplatit vstupné 2 CUC, ale jedná se opravdu o krásnou podívanou. Hlavní brána i některé hrobky jsou opravdu velkolepé. Poté jsme pokračovali na obrovské náměstí Plaza de la Revolución. Toto náměstí nás trochu děsilo svým komunistickým vzhledem a rozhodně ho nelze označit za architektonický skvost. Dříve se zde konalo mnoho politických shromáždění Fidela Castra a dalších význačných osobností. Náměstí vévodí 109 metrů vysoký mramorový pomník národního kubánského hrdiny José Mártího. Na budovách ministerstva vnitra a komunikací pak vzhlížejí dvě význačné tváře kubánské revoluce – Che Guevara a Camilo Cienfuegos.

Cementerio de Cristóbal Colón   Cementerio de Cristóbal Colón

Cementerio de Cristóbal Colón   Cementerio de Cristóbal Colón

Pokračovali jsme dále do centra Havany a stále více nás ochromovalo okolní ovzduší. Z výfuků nádherných amerických bouráků a nákladních vozidel se valil černý dým, který měl velký vliv na vzpomínky na toto město. Kromě ztíženého dýchání byl každý ze smogu okamžitě špinavý. Alergici by se Havaně měli vyhnout velkým obloukem, je to bohužel opravdu extrém. Minuli jsme panelový hotel Habana Libre, který není vzhledem pro Evropany nijak atraktivní, ale historicky může zaujmout. Kubánci však z nějakého důvodu obdivují veškeré luxusnější hotely a rádi je turistům předvádějí (což jsme vysledovali během našich dalších dní). Poté jsme se konečně dostali do hlubšího centra, kde jsme vystoupili u bývalé budovy vlády – Capitolio de la Habana, která nyní slouží jako Akademie věd. Budova se velice podobá slavnému Kapitolu ve Washingtonu a je zařazena na seznamu UNESCO.

Capitolio de la Habana

Už příští sobotu se můžete těšit na další článek z Havany.

 

GPS: 23°08'03.2"N 82°21'32.1"W

Text a foto: Veronika SchubertováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Kuba: Varadero - kubánské letovisko č. 1
Publikováno: 24.3.2012
Karibik kam se podíváš - to je kubánské Varadero, největší zdejší letovisko. I přes každoroční nápor turistů si zachovává kubánskou náladu plnou vášnivého tance, milých lidí a karibské pohody. Poklidnou dovolenou tu ale nečekejte - na Varaderu to žije!

Jamajka, Appleton Estate – rumová senzace
Publikováno: 4.7.2020
Karibský ostrov Jamajka je jednoznačně spojen s tradičním rumem a jednou z nejznámějších, až ikonických destilerií je Appleton Estate. Ta je nejstarší fungující jamajskou destilerií a první dokumentace o její existenci se dají dohledat již v roce 1749.

Jamajka – přírodní a filmové krásy
Publikováno: 27.6.2020
Jamajka je ostrovem přírodních krás, a tak se nemůžeme divit, že je pravidelně využívána pro filmové účely. Věděli jste, že se zde natáčela jedna z bondovek či slavná „Modrá laguna“?

Dominikánská republika – výlet na ostrov Saona
Publikováno: 21.12.2019
Dnes spolu s námi vyrazíte na jeden z nejoblíbenějších výletů v Dominikánské republice, a to na tropický karibský ostrůvek Saona, který patří k národnímu parku del Este. Nachází se zhruba hodinku jízdy autem od letoviska Punta Cana, zbytek cesty plujeme motorovým člunem. Můžete si vybrat i české průvodce, kteří zde žijí už několik let. Výlet je all inclusive, takže k ceně neodmyslitelně patří možnost konzumace místního rumu, nealkoholických nápojů a jídla po celý den.

Kuba, Varadero – nejkrásnější pláže a nejen to
Publikováno: 7.10.2017
Jako poslední zastávku dovolené jsme zvolili místo ideální pro odpočinek – Varadero. Město je známé především kvůli výběžku Hicacos, na kterém se nachází nádherné pláže s bělostným pískem a průzračnou vodou. Cesta z Trinidadu do Varadera trvala s taxi colectivos i se zastávkou 3,5 hodiny (250 km) a byla opravdu nepříjemná.

Kuba, Trinidad – koloniální perla mezi kubánskými městy
Publikováno: 30.9.2017
Do koloniálního města Trinidad jsme dojeli krátce po poledni v taxi colectivos. Jízda to byla adrenalinová, protože v devítimístném americkém bouráku bez pásů jsme se s otevřenými okýnky řítili silnicí. Nevím, zda má mít člověk větší strach z toho, že nabouráme nebo že z rachotivého auta cestou něco odpadne.

Kuba, Playa Larga – krokodýlí farma i krásná laguna
Publikováno: 23.9.2017
Do Playa Larga jsme jeli opět z Havany. Měli jsme v plánu využít zdejší taxi colectivos a trochu ušetřit, ale jelikož i zde se na prvního máje slaví Svátek práce, museli jsme zvolit jinou alternativu. Ani jsme nedošli k okénku s informacemi o odjezdech a již nás odchytl první taxikář, který s vidinou dobrého zisku navrhl, že dojede přímo na naši adresu.

Kuba: Viñales a návštěva Las Terrazas
Publikováno: 16.9.2017
Další den ráno jsme vyrazili do krasového údolí Viñales. Toto údolí je pojmenováno podle stejnojmenného městečka Viñales, které se v něm nachází. Od Pinar del Río je vzdáleno přibližně 29 kilometrů. V oblasti se rozkládá nízké pohoří Cordillera de Guaniguanico, které je tvořeno zalesněnými pahorky Sierra del Rosario a Sierra de los Órganos.

Kuba – Pinar del Río a návštěva tabákové plantáže
Publikováno: 9.9.2017
Po pobytu v Havaně jsme se již těšili na přesun směrem na západ – do města Pinar del Río. Ubytování i s několika výlety jsme měli předem domluvené v Casa Manuela, která leží v centru města a máte se tam jako v hotelu. Báječné jídlo, krásné pokoje, plno teras s posezením a neuvěřitelně milí zaměstnanci. Přes toto ubytování jsme měli zamluvený rovnou i transport z Havany a vše probíhalo naprosto bezproblémově a načas. Zároveň jsme jeli asi naším nejbezpečnějším autem za celý pobyt na Kubě.

Kuba, Havana – po stopách pevností i alkoholu
Publikováno: 2.9.2017
Naše prohlídka Havany pokračovala návštěvou parku Parque Central, odkud je ještě stále pěkný výhled na Kapitol. V parku se schází snad všichni zdejší Kubánci, aby bujaře diskutovali. Cizinci si jejich diskuzi mohou vyložit jako hádku, ale je to podobné jako na dovolené na jihu Evropy. Okolo parku stojí zaparkované nejrůzněji zbarvené americké bouráky a na projížďku jimi vás láká naprosto každý majitel. Park je místem, kde si můžete odpočinout od horkých ulic. Uprostřed parku stojí socha národního hrdiny José Mártího.


Souvisejicí fotogalerie

Kuba – nejslavnější ostrov Karibiku
Kubánské doutníky, skvělý rum, latinské rytmy, sněhobílé pláže a nádherné moře, to je Kuba. Po hu...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

PoÚtStČtSoNe
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Naučné procházky

30. 4. – 30. 6. 2021
1. cena:
Obrazová publikace z vydavatelství CBS
2. cena:
Sada vitamínů pro vaše zdraví + respirátory FFP2
3. cena:
Dobrodružné fantasy – Linda a klíč od Andary
1. cena redakce:
Dárková kazeta Vincentka + respirátory FFP2
2. cena redakce:
Exkluzivní kolekce mini dámských vůní VERSACE
3. cena redakce:
Knižní publikace Bratislava známa–neznáma z rodinného vydavatelství Dajama

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

12.5.2021
Už od tohoto měsíce vás Oravská galerie zve na vyhlídkovou plavbu po Oravské přehradě spojenou s prohlídkou expozic tradičního lidového umění na Slanickém ostrově. Loď OGSLANICA s kapacitou 90 míst vás přepraví k jednomu z nejnavštěvovanějších kulturních míst Oravy.
10.5.2021
Dobré zprávy pro lyžaře přicházejí z rakouských Korutan. Lyžařské středisko Mölltaler Gletscher opět otevírá své brány. Na sjezdovkách čekají na lyžaře více než 3 metry sněhu.
7.5.2021
Dnes vám představíme přírodní i kulturní památky, které se dostaly na předběžný seznam UNESCO.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE (včetně výskytu koronavirus COVID-19).

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

TOP 5 MÍST v České republice:

Česká republika

Přinášíme vám městské tipy na výlety, které které stojí za to vidět.

 

Praha – procházka centrem města

Brno – hlavní město Moravy

Kroměříž – podmanivá krása

ČR, Český Krumlov – za historií do jižních Čech

Kutná Hora: skvost středních Čech

 

Pokud hledáte ještě více cestovatelsky atraktivních míst, tak se inspirujte ZDE.

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:středa 12. 5. 2021
svátek:Pankrác
dnes:
středa 12.5.
16 °C
zítra:
čtvrtek 13.5.
12 °C