www.infoglobe.cz » Kuba – Pinar del Río a návštěva tabákové plantáže

Kuba – Pinar del Río a návštěva tabákové plantáže

Publikováno: 9.9.2017
Po pobytu v Havaně jsme se již těšili na přesun směrem na západ – do města Pinar del Río. Ubytování i s několika výlety jsme měli předem domluvené v Casa Manuela, která leží v centru města a máte se tam jako v hotelu. Báječné jídlo, krásné pokoje, plno teras s posezením a neuvěřitelně milí zaměstnanci. Přes toto ubytování jsme měli zamluvený rovnou i transport z Havany a vše probíhalo naprosto bezproblémově a načas. Zároveň jsme jeli asi naším nejbezpečnějším autem za celý pobyt na Kubě.

Pinar del Río

Nejzápadnější kubánská provincie Pinar del Río je známá především pro své doutníky, jelikož se zde vyrábí nejdražší a nejslavnější tabák na světě. Ihned po příjezdu do Pinar del Río jsme se proto vydali na náš první výlet – na návštěvu tabákové plantáže Finca Alejandro Robaina, která se nachází jen pár kilometrů od města. Před plantáží na nás kromě skupinky Kubánců pokuřujících tamní doutníky čekal i náš průvodce po areálu. Během krátké prohlídky nám velmi ochotně vysvětlil pěstování samotného tabáku i celý proces výroby doutníků, při kterém nechyběla ani ukázka smotávání doutníku či přebírání listů tabáku od místních pracovníků.

cesta na Finca Alejandro Robaina   cesta na Finca Alejandro Robaina

Následovala návštěva plantáže s rostlinami připravenými na sklizeň a poté jsme se dozvěděli vše o historii Finca Alejandro Robaina. Průvodce nám ukázal i album se slavnými osobnostmi, které tuto plantáž navštívily, dokonce nám pověděl plno zajímavostí o jejím zakladateli. Prohlídka stála pouhá 2 kubánská pesa (cca 50 Kč), což nás mile překvapilo. Ihned jsme se také zajímali o nákup doutníků, ale bohužel to tady není možné. Vláda tento druh prodeje zakázala a za porušení jsou poměrně velké postihy. Jen tak pro zajímavost – 90 % z celkového zisku plantáže se odvádí vládě. Ale jen co jsme opustili pozemek Finca Alejandro Robaina, pokuřující skupinka mužů nám ihned nabídla doutníky ke koupi. Rozhodně jsme neváhali a vybrali pár kousků. Tuto plantáž velmi rád navštěvoval i Ramón Castro a lze zde zakoupit přímo i jeho oblíbený doutník. Návštěva plantáže byla opravdu krásným zážitkem a lze ji rozhodně doporučit.

dospělé rostliny tabáku   ukázka balení doutníku

malé rostliny tabáku na Finca Alejandro Robaina   přebírání listů tabáku

Pinar del Río je největším městem západní Kuby a pojmenováno bylo podle okolních piniových lesů. Ač se v okolí Pinar del Río více rozkládají tabákové plantáže, i pinie mají důležitou úlohu ve výrobě doutníků. Vyrábí se z nich lepidlo, které slouží k upevnění obalového listu doutníku. Město kvůli tabákovému byznysu patřilo k těm bohatším, obdobně jako kdysi Trinidad, a proto se zde nachází plno krásných vil s arkádami.

vily v Pinar del Río   vily v Pinar del Río

vily v Pinar del Río

Na hlavní třídě se dá prakticky na každém kroku sehnat voda, nejrůznější ovoce a zelenina i drobné občerstvení za velmi příznivé ceny. K hlavním turistickým místům patří Casa Garay, kde se od roku 1892 vyrábí likér guayabíta z kvajávy. Růžová kvajáva je pro Kubu velice charakteristická, často  se z ní připravují smoothies a opravdu lahodné marmelády. Do Casa Garay budete volně vpuštěni, neplatí se zde žádný vstup, ale vnitřek budovy připomíná spíše tajnou domácí výrobnu. Nikomu nevadí, že se tam procházíte, ale popravdě to působí velmi zvláštním dojmem. Likér si tu samozřejmě můžete koupit.

v ulicích Pinar del Río   v ulicích Pinar del Río

Dalším místem, které určitě stojí za návštěvu, je tabáková továrna z roku 1760 – Fábrica de Tabacos Francisco Donatién. K vidění je zde celý proces výroby doutníků a podívat se můžete i do tabákového muzea. Vstup stojí 5 kubánských pesos a snad budete mít větší štěstí než my, protože z neznámého důvodu nám u vstupu sdělili, že je nyní na pár dní zavřeno.

GPS: 22°24'55.4"N 83°41'38.6"W

 

Text a foto: Veronika SchubertováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Kuba, Havana – přílet a první zkušenosti
Publikováno: 26.8.2017
Do Havany jsme cestovali s přestupem v Amsterdamu. Na přestup zde bývá více než hodina, ale chtěla bych upozornit, že cesta k terminálu 3 je opravdu dlouhá, takže se určitě nikde nezdržujte. Samotný let pak trvá 10 hodin a 15 minut, ale hodně také záleží, co si určí kubánské letiště. Takže my jsme výsledně měli přistání relativně ve stresu, protože jsme náhle museli hodně zrychlit, ale pak nás Kubánci stejně tu ušetřenou dobu nechali stát na ranveji. Ale to je již taková malá příprava k tomu, jak to na Kubě prostě běžně chodí.

Jamajka, Appleton Estate – rumová senzace
Publikováno: 4.7.2020
Karibský ostrov Jamajka je jednoznačně spojen s tradičním rumem a jednou z nejznámějších, až ikonických destilerií je Appleton Estate. Ta je nejstarší fungující jamajskou destilerií a první dokumentace o její existenci se dají dohledat již v roce 1749.

Jamajka – přírodní a filmové krásy
Publikováno: 1.6.2021
Jamajka je ostrovem přírodních krás, a tak se nemůžeme divit, že je pravidelně využívána pro filmové účely. Věděli jste, že se zde natáčela jedna z bondovek či slavná „Modrá laguna“?

Dominikánská republika – výlet na ostrov Saona
Publikováno: 21.12.2019
Dnes spolu s námi vyrazíte na jeden z nejoblíbenějších výletů v Dominikánské republice, a to na tropický karibský ostrůvek Saona, který patří k národnímu parku del Este. Nachází se zhruba hodinku jízdy autem od letoviska Punta Cana, zbytek cesty plujeme motorovým člunem. Můžete si vybrat i české průvodce, kteří zde žijí už několik let. Výlet je all inclusive, takže k ceně neodmyslitelně patří možnost konzumace místního rumu, nealkoholických nápojů a jídla po celý den.

Kuba, Varadero – nejkrásnější pláže a nejen to
Publikováno: 7.10.2017
Jako poslední zastávku dovolené jsme zvolili místo ideální pro odpočinek – Varadero. Město je známé především kvůli výběžku Hicacos, na kterém se nachází nádherné pláže s bělostným pískem a průzračnou vodou. Cesta z Trinidadu do Varadera trvala s taxi colectivos i se zastávkou 3,5 hodiny (250 km) a byla opravdu nepříjemná.

Kuba, Trinidad – koloniální perla mezi kubánskými městy
Publikováno: 30.9.2017
Do koloniálního města Trinidad jsme dojeli krátce po poledni v taxi colectivos. Jízda to byla adrenalinová, protože v devítimístném americkém bouráku bez pásů jsme se s otevřenými okýnky řítili silnicí. Nevím, zda má mít člověk větší strach z toho, že nabouráme nebo že z rachotivého auta cestou něco odpadne.

Kuba, Playa Larga – krokodýlí farma i krásná laguna
Publikováno: 23.9.2017
Do Playa Larga jsme jeli opět z Havany. Měli jsme v plánu využít zdejší taxi colectivos a trochu ušetřit, ale jelikož i zde se na prvního máje slaví Svátek práce, museli jsme zvolit jinou alternativu. Ani jsme nedošli k okénku s informacemi o odjezdech a již nás odchytl první taxikář, který s vidinou dobrého zisku navrhl, že dojede přímo na naši adresu.

Kuba: Viñales a návštěva Las Terrazas
Publikováno: 16.9.2017
Další den ráno jsme vyrazili do krasového údolí Viñales. Toto údolí je pojmenováno podle stejnojmenného městečka Viñales, které se v něm nachází. Od Pinar del Río je vzdáleno přibližně 29 kilometrů. V oblasti se rozkládá nízké pohoří Cordillera de Guaniguanico, které je tvořeno zalesněnými pahorky Sierra del Rosario a Sierra de los Órganos.

Kuba, Havana – po stopách pevností i alkoholu
Publikováno: 2.9.2017
Naše prohlídka Havany pokračovala návštěvou parku Parque Central, odkud je ještě stále pěkný výhled na Kapitol. V parku se schází snad všichni zdejší Kubánci, aby bujaře diskutovali. Cizinci si jejich diskuzi mohou vyložit jako hádku, ale je to podobné jako na dovolené na jihu Evropy. Okolo parku stojí zaparkované nejrůzněji zbarvené americké bouráky a na projížďku jimi vás láká naprosto každý majitel. Park je místem, kde si můžete odpočinout od horkých ulic. Uprostřed parku stojí socha národního hrdiny José Mártího.

Bahamy – dovolená v Karibiku
Publikováno: 17.5.2021
Bahamy jsou nejen daňový, ale i turistický ráj, který láká stovkami velkých či malých ostrovů. Proslulá čistota moře, přívětivost domorodců a světoznámý místní rum dává zapomenout na všední starosti. Bahamy se nacházejí v Atlantském oceánu, východně od Floridy, severně od Kuby. Ostrovy leží v subtropickém pásmu a podnebí je, hlavně v zimě, ovlivňováno golfským proudem. A my si je dnes představíme blíž.


Souvisejicí fotogalerie

Kuba – nejslavnější ostrov Karibiku
Kubánské doutníky, skvělý rum, latinské rytmy, sněhobílé pláže a nádherné moře, to je Kuba. Po hu...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

PoÚtStČtSoNe
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Slunečná dovolená

1. 7. – 31. 8. 2021
1. cena:
Letní čtení s vydavatelstvím CBS v podobě obrazové publikace
2. cena:
Letní čtení s Dajamou v podobě turistického průvodce
1. cena redakce:
Letní balíček překvapení od portálu Infoglobe
2. cena redakce:
Unikátní čokoláda s Vincentkou
3. cena redakce:
Výběr legendárních turistických map VKÚ

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

31.7.2021
Děti, vezměte své rodiče i prarodiče na prohlídku!
28.7.2021
Zoo Bojnice vás zve na prohlídku nejen zcela nového pavilonu slonů, ale i do oblíbené expozice motýlů. Navíc vás čekají nové zvířecí přírůstky či naučné akce.
27.7.2021
Šarišské muzeum v Bardejově otevřelo v prostorách Vily Rákoczi v Bardejovských lázních svou novou národopisnou expozici Řemesla našich předků. Severovýchod Slovenska tak opět zvýšil svou atraktivitu a rozšířil možnosti kulturního vyžití.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE (včetně výskytu koronavirus COVID-19).

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

TOP 5 MÍST v Maďarsku:

Maďarsko

Přinášíme vám městské tipy na výlety, které které stojí za to vidět.

 

Městečko Mosonmagyaróvár

Královské město Székesfehérvár

Ostřihom není jen známá bazilika

Lázeňské městečko Hévíz

Budapešť - tepající metropole na Dunaji

 

Pokud hledáte ještě více cestovatelsky atraktivních míst, tak se inspirujte ZDE.

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:neděle 1. 8. 2021
svátek:Oskar
dnes:
neděle 1.8.
18 °C
zítra:
pondělí 2.8.
21 °C