www.infoglobe.cz » Kypr: Ostrov dvou světů I. – Nikósie

Kypr: Ostrov dvou světů I. – Nikósie

Publikováno: 15.5.2023
Jestli jste ještě nebyli na Kypru, měli byste se sem vydat, zaručeně vás okouzlí – možná svými horami, starobylostí či půvabem měst. Ať je to jak chce, takovou rozmanitost zážitků hned tak všude nezískáte.

Jarní čtení vám přináší:

spoločnosť V-spoj s.r.o.

karavanseráj

Přiletěla jsem na mezinárodní letiště Larnaka v řecké části, kdybych totiž letěla do té turecké, bylo by to i s mezipřistáním. Z letiště odjíždím do hlavního města Nikósie (turecky Lefkosia), což znamená oblíbený. Ubytuju se hned, co překročím hranice. Hned na mě dýchne taková turecká atmosféra a v té se odjakživa cítím jako doma. Město je rozdělené na řeckou a tureckou část. A v každé části mají jiný čas, protože jsou tu dvě časová pásma! Takže jinak vám jdou hodinky na ruce a jinak na mobilu. Prohlídku začnu hned od karavanseráje (přístřeší pro karavany na poušti), který rozhodně není opuštěný a ponechaný napospas supům, jak to většinou bývá. Má velmi působivé hradby a krásná podloubí. 

karavanseráj sloužil jako orientální hostinec na Hedvábné stezce bylo takových míst nepočítaně

Kypr byl dobyt Osmany až za vlády Selima II. Měl na něj zálusk nejen kvůli jeho strategické poloze, ale spíše kvůli výbornému kyperskému vínu. Stojím u mešity Selimiye, kde byla původně katedrála sv. Sofie, ale Selim přistavěl dva minarety, odstranil vitráže s výjevy z bible, vynesl sochy a hroby v podlaze, kde spočívali biskupové (dal je přemístit na hřbitov někde venku). Takže teď, když vejdete dovnitř, máte pocit, že na vás celá budova padá. Líbila by se architektovi Sinanovi, který své mešity schválně příliš uvnitř nezdobil, aby se lidé nerozptylovali maličkostmi a plně si vychutnali krásu celé budovy. 

mešity Selimiye byla dříve katedrálou sv. Sofie

Procházím se maličkým centrem, kde na vás dýchne průvan staletí. V jednom osmipatrovém hotelu vyjedu nahoru výtahem a koukám, jak je město rozdělené. Řeckou část poznáte hned, tam začínají moderní výškové budovy jako kdekoliv v evropských městech.

mešity Selimiye

 

Celá Nikósie bývala obklopena hradbami ve tvaru kruhu – s 11 baštami pojmenovanými po 11 benátských rodech. Jdu pomalu až k zelené linii, což je hranice, která tento malinký ostrov rozděluje. Táhne se od Famagusty přes Nikósii a dál na západ. Koukám, že se u bývalého hotelu Ledra Palace pořádá automobilové revue a účastní se Turci i Řekové! No asi to s těmi vztahy nebude tak tragické. Procházím osmanskou čtvrtí, kde mnohé domy zůstaly opuštěné, když jejich obyvatelé raději vzali nohy na ramena a nečekali, až budou uprostřed vřavy, která vypukla v r. 1974 při zabrání Kypru Turky.

mešity Selimiye

Dále pak mířím za krásnou mešitou Araba Ahmeda. Nevznikla žádnou přestavbou kostela, byla postavena jako mešita v 16. století. Nazývá se podle vojevůdce, který pro sultána Selima město dobyl.

mešity Selimiye

No a teď už jsem na Benátském náměstí. Uprostřed je sloup dovezený ze Salamíny, což je historické město kousek za Famagustou. Je tu hodně míst, kde jsou sloupy přivezené právě z vydrancovaného Salamis. Teď je na benátském sloupu umístěna pouze dělová koule, ale býval tu lev sv. Marka, symbol Benátčanů. Vedle náměstí je budova soudu, ale bývalo zde správní centrum nejdříve Osmanů a posléze Angličanů. Je to půvabná osmanská stavba s cisternou v zahradě. A pak už jdu pořád rovně kolem Muzea Fazila Kučuka, který byl premiérem za vlády řeckého prezidenta Makaria (ještě před rozdělením Kypru).

mešity Selimiye

Na konci mé prohlídky Nikósie je Kyrénská brána – tedy jedna z 11 bašt – a jsou zde i vidět mohutné hradby. Na bráně je arabský nápis, který sem nechal zapsat osmanský sultán po dobytí města: Mohamede, dej věřícím tuto zvěst: Vítězství přichází od Boha a triumf je blízký. Ty, jenž otvíráš brány, otevři nám nejlepší z bran…“. Také tu najdete děla, ta však nemají s historií Kypru nic společného. Pocházejí z doby Napoleona a dovezli si je sem Angličané.

 

GPS: 35°10'36.2"N 33°21'53.8"E

Text a foto: Sylvie HalouzkováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Kypr, Protaras – kdysi rybářská vesnička, dnes oblíbené turistické letovisko
Publikováno: 17.6.2022
Pár dní před dovolenou jsme stále netušili kam pojedeme. Peněz jsme neměli nazbyt, a tak jsme opravdu pečlivě zvažovali, kde si budeme moci dovolit nejen přiměřené ubytování, ale také nějakou zábavu a noční život tak, aby nás to úplně nezruinovalo. I když by se mohlo zdát, že poměrně vzdálený Kypr asi nebude tou nejsprávnější volbou, opak byl pravdou.

Kypr: Ostrov dvou světů II. – Kyrenia
Publikováno: 22.5.2023
Z hlavního města Nikósie vyrážím směr Kyrenia (Girne). Míříme do hor, které přejedeme a už je vidět moře a severní pobřeží Kypru. Pod námi je přívětivé město Kyrenia s malebným přístavem a působivým hradem.

Kypr: Ostrov dvou světů III. – Famagusta
Publikováno: 29.5.2023
Famagusta neboli Gazimagusa se kdysi dávno nazývala Ammochostos, což znamená „pohřbený v písku“. Krajina je tu celkem rovinatá, ale s úrodnými poli, kde jsou vidět zelená potrubí. Ta přivádějí vodu z Turecka podmořským potrubím. Tady na Kypru je totiž vody nedostatek.

Kypr – Země zasvěcená bohyni Afroditě I
Publikováno: 13.3.2016
Kypr je po italských ostrovech třetím největším ostrovem Středozemního moře. Nachází se jižně od Turecka. Od roku 1974 je rozdělen na dvě části, a to tzv. Zelenou linií. Na severní části ostrova se rozkládá Severokyperská turecká republika a na jihozápadě Kyperská republika, která je členem EU.

Kypr – Země zasvěcená bohyni Afroditě II
Publikováno: 20.3.2016
Na pláži zasvěcené bohyni lásky a krásy Afroditě jsme si dokonale odpočinuli a můžeme pokračovat v objevování památek a přírodních krás Kyperské republiky.

Kypr: Ostrov dvou světů IV – Salamína
Publikováno: 8.4.2017
Z Famagusty se tentokrát vydávám do asi 10 kilometrů vzdálené Salamíny (Salamis). Jedná se o zbytky starověkého města. Už od hlavní brány vidím krásné antické sloupy a budovy. Po levé straně oblévá ruiny města moře a já se procházím kolem krásné fontány se sochami až na agoru. Na druhé straně je zachovalý bazének a vedle luxusní lázně s mozaikami a freskami.

Kypr: Ostrov dvou světů V – poloostrov Karpaz
Publikováno: 15.4.2017
Karpaz je odpočinkovou zastávkou tažných ptáků a nachází se tu 40 druhů orchidejí. Vyskytuje se tady také 7 druhů hadů, ale jen 3 druhy jsou jedovaté. Karpaz je také vyhlášené místo želv a divokých oslů.

Kypr: Ostrov dvou světů VI – Pafos a krátký výlet do hor
Publikováno: 22.4.2017
Cestou do města Pafos ještě odbočím z dálnice na panoramatickou vyhlídku Petra tou Romiou – římský kámen… Tady prý vystoupila Afrodita poprvé na pevninu. Ve vodě je obří skála, která je pozoruhodná tím, že je ze stejného materiálu jako pohoří Bes Parmak, které je odtud vzdálené 3 hodiny cesty. Legenda praví, že byzantský voják Dienis Arkitas, co tu hlídal pobřeží před nájezdy Arabů, odjel na sever k Bes Parmak a z dálky uviděl, jak sem míří arabské lodě. A tak vzal kus skály a mrštil jím až sem, aby je odehnal…


Souvisejicí fotogalerie

Kypr: od dávnověku po současnost
Kypr je třetím největším ostrovem ve Středozemním moři a je rozdělen na tureckou a řeckou část tz...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Z lásky

15. 4. – 30. 6. 2023
1. cena:
Láskyplný balíček
2. cena:
Láskyplný balíček
3. cena:
Láskyplný balíček
1. cena redakce:
Láskyplný balíček
2. cena redakce:
Láskyplný balíček
3. cena redakce:
Láskyplný balíček

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

24.5.2023
Nenechte si ujít tradiční noční výstup na hrad Bezděz v sobotu 27. května od 19-té hodiny. Čeká na vás bohatý doprovodný program, ukončený fantastickou ohňovou šou.
23.5.2023
Více než půl milionu cestovatelů ze 178 zemí hlasovalo za evropské destinace roku 2023, ze kterých bylo 20 oceněných titulem "Best European Destinations 2023". První místo získala Varšava, která je podle hodnocení krásná, přátelská, zelená a s otevřeným myšlením. Jaké destinace následovaly, se dozvíte v následujících řádcích.
20.5.2023
Květnově-červnové číslo časopisu Krásy Slovenska přináší zajímavý rozhovor s elitní slovenskou skialpinistkou Mariannou Jagerčíkovou, pozve vás na Nový hrad - castrum Wywar a budete také poznávat poutnická místa a kalvárie v okolí Žiliny.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE 

 

(včetně výskytu koronavirus COVID-19 i válečného konfliktu na Ukrajině).

.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:pondělí 29. 5. 2023
svátek:Maxmilián
dnes:
pondělí 29.5.
11 °C
zítra:
úterý 30.5.
15 °C

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X