www.infoglobe.cz » Laos I.: Zapomenutá země tisíců hor - VIDEO

Laos I.: Zapomenutá země tisíců hor - VIDEO

Publikováno: 28.7.2015
Jihovýchodní Asie je čím dál populárnější. Thajsko, Vietnam, Filipíny, Kambodža... Na Laos se ale často zapomíná. Přitom nabízí víc, než si vůbec můžete představit. A to i přes to, že na něj Američané v 70. letech nasypali více bomb, než spadlo na Německo za 2. světové války.

Dnešní komunistická diktatura tomu moc nepřidává, země se však i tak pomalu staví na vlastní nohy a nabízí cestovatelům nezapomenutelné zážitky v nádherné přírodě. Kulturní centrum Luang Prabang je právem řazené mezi nejzajímavější památky UNESCO v celém regionu.

Většinu země zabírají hory a obyvatelé se nejčastěji soustřeďují do údolí veletoku Mekong a několika jeho větších přítoků. I tak má země jen zhruba šest a půl milionu obyvatel. Většina lidí patří k etnické skupině Lao, právě kvůli řídkému osídlení a odlehlosti velké části území tu ale stále žije přes sto národnostních menšin a různých domorodých kmenů. Mnohé z nich navíc téměř nejsou poznamenané civilizací.

LaosLaos

Nejlepší spojení do Laosu nabízí Thajsko a Vietnam, odkud létá několik linek denně, jezdí noční autobusy a z Bangkoku také noční vlak do hlavního města Laosu – Vientiane. Do Laosu se ale dostanete i z Kambodže a ostatních sousedních zemí. Krom zmíněného vlaku z Bangkoku je ale asi vždy nejlepší volbou letadlo, silniční infrastruktura je totiž ve velmi bídném stavu a cesty autobusem tak nejsou příliš komfortní. Pokud máte dostatek času, můžete zkusit také cestu lodí, která například z Luang Prabang k thajským hranicím trvá téměř dva dny. Nejlepší možností dopravy přímo v Laosu je pak motorka, kterou si můžete pronajmout za příjemné ceny. Po hlavních silnicích tu jezdí i autobusy, a hlavně malé dodávky, které můžete využít, často jsou ale přecpané, pomalé a nejsou moc pohodlné.

Laos

Mezi největší skvosty země patří určitě Luang Prabang, o kterém se blíže dočtete v jednom z dalších dílů našeho putování. Francouzská koloniální architektura se zde mísí s desítkami unikátních chrámů, po Mekongu neustále připlouvají a odplouvají malé říční lodě, dostanete zde nejlepší snídani v celé Asii a život tu plyne úplně jiným tempem. Rozhodně se vám nebude chtít odjíždět, jenže to byste přišli o spoustu nezapomenutelných zážitků.

V každém případě se vydejte do hor, které jsou v Laosu skutečně majestátní. Když se vám navíc podaří vyhnout turistickým centrům, zažijete nefalšovaný venkovský život Asie, který ještě téměř není dotčen moderní civilizací. Jen motorku a televizi musí mít každý...

Laos

Například provincie Phongsali, Luang Nam Tha a Udomxai, ale v podstatě i všechny ostatní provincie nabízejí úžasné možnosti pro milovníky nezávislého chození po horách. Turistické značky tu opravdu nečekejte, jen nezapomenutelná dobrodružství, nádhernou přírodu a velmi milé lidi. V některých oblastech najdete i rozsáhlé komplexy vápencových jeskyní. Jen pozor na zaminovaná území – za války ve Vietnamu totiž na Laos spadlo více bomb než na Německo za celou 2. světovou válku.

V jižní části Laosu (u hranic s Kambodžou) určitě nezapomeňte navštívit oblast Si Phan Don, což v laoštině znamená „4 000 ostrovů“. Veletok Mekong už zde nabírá na mohutnosti a šíři a název oblasti rozhodně nevznikl náhodou. Mimo jiné zde můžete pozorovat sladkovodní delfíny a mnoho vzácných druhů zvířat.

LaosLaos

Laos patří mezi velmi bezpečné země a v zimě nabízí opravdu příjemné počasí, teplota se pohybuje mezi 20 a 30 °C a prší minimálně. Naopak na jaře a v létě čekejte vydatné monzunové srážky, a tím pádem i omezené možnosti dopravy na jinak prašných silnicích. Vízum do Laosu stojí 30 amerických dolarů, případně asi 1 600 thajských bahtů a bez problémů ho dostanete na celnici při příjezdu. Místní měna je kip a ceny se počítají minimálně na tisíce. Jedna česká koruna je totiž zhruba 330 kipů.

Laos

Pokud vás více než nekonečné pláže nebo ruch velkoměsta láká krásná příroda a alespoň trochu dobrodružství, určitě neváhejte do Laosu vyrazit. Pro mě je to zatím nejzajímavější země v jihovýchodní Asii.

GPS: 19°53'50.2"N 102°09'47.8"E

 

Text/foto/video: Matouš Vinš

Hudba: KetsaDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Laos, Nong Khiaw: horolezcem na špagátu
Publikováno: 6.7.2015
Meandrující řeka Nam Ou omývá skalní hranaté břehy, bambusové chýšky hrdinsky odolávají monzunovým dešťům, slepice se procházejí před místním obchodem a Laosané schůzují na kamenech. Takové laoské souznění najdete v horském městečku Nong Khiaw.

Laos, Thakhek Loop – motorkářské dobrodružství
Publikováno: 13.7.2020
Průmyslové město Thakhek není hlavním turistickým cílem, ale málokdo ví, že okruh Thakhek, v angličtině známý jako Thakhek Loop, je jednou z nejlepších atrakcí, které se v Laosu dají navštívit. Toužíte po dobrodružství a máte dostatek času? Vydejte se na 450 kilometrů dlouhou čtyřdenní jízdu na motorce laoskou krajinou!

Laos, Luang Namtha – skrytý poklad
Publikováno: 28.12.2019
Luang Namtha, město zasazené v severozápadním části Laosu, je skrytý klenot, který se pomalu dostává do podvědomí cestovatelů. Je obklopen bujnými horami, které jsou posety etnickými vesnicemi. Skrytý ráj pro milovníky přírody, který rozhodně stojí za návštěvu během vašich cest v Laosu. Lidé sem přicházejí pro autentický zážitek z laoské kultury.

Laos, Phonsavan: Džbány s tajemným osudem
Publikováno: 4.3.2017
Dívám se z minibusu na zelené kopce, srázy, rýžová pole a džbánové skulptury. Jsou malé i velké, baculaté, oválné, s pokličkou i bez ní. Na rozdíl od cesty k nim se nedají přehlédnout. Není to totiž turistická stezka, ale zabezpečená polní cestička s oboustranným ohraničením.

Kambodža: spousta nových zážitků
Publikováno: 21.5.2016
Zatímco v Číně jsme se s B. bez problémů domluvili oba a ve Vietnamu se role průvodce ujal on, když jsme se rozhodli vypravit ještě do Kambodži, zjistili jsme, že pro nás bude nejexotičtější navštívenou zemí – zkrátka proto, že neumíme kambodžštinu.

Laos V.: Nong Khiaw – základna dobrodruhů - VIDEO
Publikováno: 25.8.2015
Už jsem se v minulých dílech zmínil, že Laos nabízí mnohem víc než jen francouzskou koloniální architekturu a buddhistické chrámy. Poznáte zde skutečný život asijských venkovanů, a hlavně nádhernou přírodu a dechberoucí horské scenerie. Za jednou takovou jsem se vypravil na sever od Luang Prabang, do malého městečka Nong Khiaw.

Laos IV.: Vientiane - nejospalejší hlavní město v Asii - VIDEO
Publikováno: 18.8.2015
Nikdy bych nevěřil, že nějaké asijské velké město může být takto klidné. Žádné dopravní zácpy, žádné nekončící davy lidí, ani záplava turistů. Je sice pravda, že hlavní město Laosu Vientiane má „jen“ asi 750 tisíc obyvatel, i tak mě ale skutečně překvapilo. Rozhodně ale nesouhlasím s Lonely Planet, kde se píše, že zde není nic k vidění a je lepší se zde vůbec nezastavovat.

Laos III.: Vang Vieng – město divokých párty a nádherných hor - VIDEO
Publikováno: 11.8.2015
Do nedávna drogové doupě, dnes hlavně nejoblíbenější místo baťůžkářů, a tím pádem také v podstatě jediné místo v Laosu, které žije i (nebo hlavně?) v noci. Vang Vieng je obklopen nádhernými vápencovými horami, malými políčky a místy i neprostupnou bambusovou džunglí. Po probdělé noci proto určitě najdete mnoho možností, kam si jít provětrat hlavu.

Laos II.: Luang Prabang - UNESCO skvost v údolí Mekongu - VIDEO
Publikováno: 4.8.2015
Bývalé hlavní město Laosu se zapíše do srdce každému, kdo se v něm zastaví. Potkává se v něm tisíciletá historie země s francouzským kolonialismem, díky čemuž má město skutečně nezapomenutelnou atmosféru.

Laos, Pakse Loop – ráj vodopádů
Publikováno: 17.8.2020
Když se řekne Laos, většině lidí se vybaví slavné vodopády Kuangsi Falls a město Luang Prabang, zapsané na seznamu světového dědictví UNESCO. Při vaší cestě do Laosu ale nesmíte zapomenout navštívit jižní část země. Ptáte se, proč právě sem? Najdete zde náhorní plošinu Bolaven, stezku plnou vodopádů, kávových plantáží a úžasných scenerií. Zažijte nezapomenutelnou jízdu na motorce po okruhu Bolaven Plateau, známém také jako Pakse Loop.


Souvisejicí fotogalerie

Laos – země Buddhy, krásných hor a srdečných lidí
Laos je vnitrozemský stát ležící na poloostrově Zadní Indie. Jeho sousedy jsou Thajsko, Čína, Kam...


Souvisejicí videa

Laos V.: Nong Khiaw – základna dobrodruhů
Městečko Nong Khiaw je rozděleno modrozelenou řekou, která tvaruje okolní krajinu. Střídá se zde ...

Laos IV.: Vientiane - nejospalejší hlavní město v Asii
Žádné dopravní zácpy, žádné nekončící davy lidí, ani záplava turistů – to je laoské hlavní město ...

Laos III.: Vang Vieng – město divokých párty a nádherných hor
Vang Vieng aneb město nikdy nekončících párty – i tak by se dalo nazývat. Těm, kteří ho už někdy ...

Laos II.: Luang Prabang - UNESCO skvost v údolí Mekongu
V bývalém hlavním městě Laosu se mísí tisíciletá historie země s francouzským kolonialismem, což ...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Můj mazlíček

1. 9. – 31. 10. 2020
1. cena:
2. cena:
Cena redakce:
Voucher pro 2 osoby na 1 noc v pohádkovém hotelu Zámek Berchtold*** + 2 vstupenky na veletrh Stříbrné vánoční dny

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

19.10.2020
Mezinárodní organizace Skytrax, zabývající se hodnocením letišť a leteckých společností, každoročně zveřejňuje žebříček těch nejlepších na světě. Avšak v souvislosti s koronavirem letos zveřejnila netradiční žebříček nejlepší hygieny letišť v rámci Evropy.
16.10.2020
Již brzy si budete moci prolistovat nové knížky zachycující krásy Považské Bystrice i Topolčan a jejich okolí z ptačí perspektivy.
14.10.2020
Zítra nabývají na Slovensku platnosti nová opatření související se šířením onemocnění covid-19.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE (včetně výskytu koronavirus COVID-19).

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce - KAZACHSTÁN, UZBEKISTÁN a TÁDŽIKISTÁN:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:pondělí 19. 10. 2020
svátek:Michaela
dnes:
pondělí 19.10.
9 °C
zítra:
úterý 20.10.
11 °C