www.infoglobe.cz » Laos II.: Luang Prabang - UNESCO skvost v údolí Mekongu - VIDEO

Laos II.: Luang Prabang - UNESCO skvost v údolí Mekongu - VIDEO

Publikováno: 4.8.2015
Bývalé hlavní město Laosu se zapíše do srdce každému, kdo se v něm zastaví. Potkává se v něm tisíciletá historie země s francouzským kolonialismem, díky čemuž má město skutečně nezapomenutelnou atmosféru.

Desítky prastarých chrámů, původní laoské domy i francouzské vily z přelomu 19. a 20. století tu tvoří harmonický celek a skoro se až zdá, jako by tak město vypadalo od nepaměti. Také proto je od roku 1995 zapsáno na seznamu světového dědictví UNESCO.

Luang Prabang leží na soutoku řeky Nam Khan s Mekongem v nadmořské výšce asi 700 metrů. Od hlavního města ho dělí více než 400 kilometrů, což v Laosu znamená zhruba 10 hodin cesty autobusem. Přímo ve městě ale najdete i mezinárodní letiště, odkud létají přímé spoje nejen do Vientiane, ale i do Bangkoku a Chiang Mai v Thajsku, do Vietnamu, Kambodže i Číny.

Luang PrabangLuang Prabang

Návštěvu města doporučuji začít v některém z mnoha místních chrámů nebo v muzeu v královském paláci. Nelze říct, který z chrámů je nejzajímavější nebo nejhezčí, i ty nejmenší v postranních uličkách mají své kouzlo (a na rozdíl od těch velkých je možná budete mít jen pro sebe).

Na oběd se zastavte v jedné z desítek restaurací, kde si můžete vybrat mezi zajímavým mixem evropského a asijského jídla. Případně si v pouličním stánku vyberte některou variaci vynikajících francouzských baget, které zde připravují úplně čerstvé doslova na každém rohu.

Luang Prabang

Nezapomeňte ani na zdejší kávu – rádi vám tu připraví čerstvou přímo z jižní části Laosu. A je jedno, jestli jako espreso, filtrovanou nebo na tradiční laoský způsob. Tedy velmi silnou kávu přefiltrovanou na sladké kondenzované mléko. Dokonce si k ní můžete dát některý z tradičních francouzských koláčů nebo vynikající máslové croissanty.

Na západ slunce se jděte podívat buď na břeh Mekongu, nebo ke svatyni na vrcholu hory ve středu města, odkud je skutečně nádherný výhled na celý Luang Prabang i do okolní krajiny. Na břehu obou řek najdete také mnoho dalších restaurací a barů, odkud můžete pozorovat nejen slunce, ale i desítky připlouvajících a odplouvajících lodí – Mekong se totiž k říční dopravě stále hojně využívá, můžete po něm dokonce proti proudu dojet až k thajské hranici.

Luang PrabangLuang Prabang

Část hlavní ulice se po západu slunce začne měnit ve velký trh, který žije až dlouho do noci. Koupíte zde vše od náramků přes oblečení až po hady, štíry a šváby naložené v alkoholu. Ožívají i tradiční stánky s pouličním jídlem, kde se můžete výborně najíst za pár korun.

Luang PrabangLuang Prabang

Mnoho cestovatelů nakonec skončí v některém z místních barů se sklenkou Beer Lao – místního piva, o kterém se říká, že je nejlepší v celé JV Asii, nebo se nechají zlákat k pití nebezpečně silné rýžové pálenky Lao Lao. Já ale doporučuji alespoň jeden večer odolat večernímu společenskému životu, abyste si mohli ráno přivstat. Za svítání totiž ulicemi Luang Prabangu chodí procesí mnichů v oranžových hábitech, kteří žebrají o svou denní porci jídla. Tato tradice se sice drží v celém Laosu, jen v Luang Prabang však uvidíte tolik mnichů najednou. Za svítání tak město působí naprosto magicky a skoro se až zdá, jako by v něm nikdy žádní kolonialisté ani turisté nebyli.

Luang PrabangLuang Prabang

Pokud byste si v Laosu měli vybrat jediné místo, které můžete navštívit, Luang Prabang je nejlepší volba. Je velmi vstřícný pro cizince a přitom si stále zachovává svou naprosto specifickou atmosféru. V posledních letech sem dokonce jezdí na exotické dovolené i rodiny s dětmi.

GPS: 19°53'11.9"N 102°08'08.9"E

 

Text/foto/video: Matouš Vinš

Hudba: Kai Engel

 Diskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Laos, Nong Khiaw: horolezcem na špagátu
Publikováno: 6.7.2015
Meandrující řeka Nam Ou omývá skalní hranaté břehy, bambusové chýšky hrdinsky odolávají monzunovým dešťům, slepice se procházejí před místním obchodem a Laosané schůzují na kamenech. Takové laoské souznění najdete v horském městečku Nong Khiaw.

Laos, Thakhek Loop – motorkářské dobrodružství
Publikováno: 13.7.2020
Průmyslové město Thakhek není hlavním turistickým cílem, ale málokdo ví, že okruh Thakhek, v angličtině známý jako Thakhek Loop, je jednou z nejlepších atrakcí, které se v Laosu dají navštívit. Toužíte po dobrodružství a máte dostatek času? Vydejte se na 450 kilometrů dlouhou čtyřdenní jízdu na motorce laoskou krajinou!

Laos, Luang Namtha – skrytý poklad
Publikováno: 18.6.2021
Luang Namtha, město zasazené v severozápadním části Laosu, je skrytý klenot, který se pomalu dostává do podvědomí cestovatelů. Je obklopen bujnými horami, které jsou posety etnickými vesnicemi. Skrytý ráj pro milovníky přírody, který rozhodně stojí za návštěvu během vašich cest v Laosu. Lidé sem přicházejí pro autentický zážitek z laoské kultury.

Laos, Phonsavan: Džbány s tajemným osudem
Publikováno: 4.3.2017
Dívám se z minibusu na zelené kopce, srázy, rýžová pole a džbánové skulptury. Jsou malé i velké, baculaté, oválné, s pokličkou i bez ní. Na rozdíl od cesty k nim se nedají přehlédnout. Není to totiž turistická stezka, ale zabezpečená polní cestička s oboustranným ohraničením.

Kambodža: spousta nových zážitků
Publikováno: 21.5.2016
Zatímco v Číně jsme se s B. bez problémů domluvili oba a ve Vietnamu se role průvodce ujal on, když jsme se rozhodli vypravit ještě do Kambodži, zjistili jsme, že pro nás bude nejexotičtější navštívenou zemí – zkrátka proto, že neumíme kambodžštinu.

Laos, Pakse Loop – ráj vodopádů
Publikováno: 17.8.2020
Když se řekne Laos, většině lidí se vybaví slavné vodopády Kuangsi Falls a město Luang Prabang, zapsané na seznamu světového dědictví UNESCO. Při vaší cestě do Laosu ale nesmíte zapomenout navštívit jižní část země. Ptáte se, proč právě sem? Najdete zde náhorní plošinu Bolaven, stezku plnou vodopádů, kávových plantáží a úžasných scenerií. Zažijte nezapomenutelnou jízdu na motorce po okruhu Bolaven Plateau, známém také jako Pakse Loop.

Laos I.: Zapomenutá země tisíců hor - VIDEO
Publikováno: 28.7.2015
Jihovýchodní Asie je čím dál populárnější. Thajsko, Vietnam, Filipíny, Kambodža... Na Laos se ale často zapomíná. Přitom nabízí víc, než si vůbec můžete představit. A to i přes to, že na něj Američané v 70. letech nasypali více bomb, než spadlo na Německo za 2. světové války.

Laos III.: Vang Vieng – město divokých párty a nádherných hor - VIDEO
Publikováno: 11.8.2015
Do nedávna drogové doupě, dnes hlavně nejoblíbenější místo baťůžkářů, a tím pádem také v podstatě jediné místo v Laosu, které žije i (nebo hlavně?) v noci. Vang Vieng je obklopen nádhernými vápencovými horami, malými políčky a místy i neprostupnou bambusovou džunglí. Po probdělé noci proto určitě najdete mnoho možností, kam si jít provětrat hlavu.

Laos IV.: Vientiane - nejospalejší hlavní město v Asii - VIDEO
Publikováno: 18.8.2015
Nikdy bych nevěřil, že nějaké asijské velké město může být takto klidné. Žádné dopravní zácpy, žádné nekončící davy lidí, ani záplava turistů. Je sice pravda, že hlavní město Laosu Vientiane má „jen“ asi 750 tisíc obyvatel, i tak mě ale skutečně překvapilo. Rozhodně ale nesouhlasím s Lonely Planet, kde se píše, že zde není nic k vidění a je lepší se zde vůbec nezastavovat.

Laos V.: Nong Khiaw – základna dobrodruhů - VIDEO
Publikováno: 25.8.2015
Už jsem se v minulých dílech zmínil, že Laos nabízí mnohem víc než jen francouzskou koloniální architekturu a buddhistické chrámy. Poznáte zde skutečný život asijských venkovanů, a hlavně nádhernou přírodu a dechberoucí horské scenerie. Za jednou takovou jsem se vypravil na sever od Luang Prabang, do malého městečka Nong Khiaw.


Souvisejicí fotogalerie

Laos – země Buddhy, krásných hor a srdečných lidí
Laos je vnitrozemský stát ležící na poloostrově Zadní Indie. Jeho sousedy jsou Thajsko, Čína, Kam...


Souvisejicí videa

Laos V.: Nong Khiaw – základna dobrodruhů
Městečko Nong Khiaw je rozděleno modrozelenou řekou, která tvaruje okolní krajinu. Střídá se zde ...

Laos IV.: Vientiane - nejospalejší hlavní město v Asii
Žádné dopravní zácpy, žádné nekončící davy lidí, ani záplava turistů – to je laoské hlavní město ...

Laos III.: Vang Vieng – město divokých párty a nádherných hor
Vang Vieng aneb město nikdy nekončících párty – i tak by se dalo nazývat. Těm, kteří ho už někdy ...

Laos II.: Luang Prabang - UNESCO skvost v údolí Mekongu
V bývalém hlavním městě Laosu se mísí tisíciletá historie země s francouzským kolonialismem, což ...

Laos I.: Zapomenutá země tisíců hor
Jihovýchodní Asie je čím dál tím populárnější, ale na Laos se často zapomíná, což je velká škoda,...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Ahoj léto

1. 7. – 31. 8. 2022
1. cena:
Roční elektronické předplatné časopisu Krásy Slovenska
2. cena:
Dárková kazeta s produkty Vincentka
3. cena:
Letní balíček od redakce portálu Infoglobe
1. cena redakce:
Kolekce knih z edice Výlety s dětmi od vydavatelství Dajama
2. cena redakce:
Fotokniha a turistická mapa od vydavatelství CBS
3. cena redakce:
Letní balíček od redakce portálu Infoglobe

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

9.8.2022
V době od 19. až 20. srpna 2022 se v helpianském amfiteátru uskuteční festival starých tradicí v novém kroji zvaný Horehronské MECHECHE. Ve třech festivalových zónách vás čeká bohatý program dekorovaný nádherným přírodním prostředím.
6.8.2022
Zažijte atmosféru středověkého hradu Strečno a vychutnejte si noční prohlídku! Ve sředu 10. srpna se můžete těšit na představení divadelně-hravého seskupení RAZCA pod názvem Hej, partizáne, vezmi mně  sebou!
3.8.2022
Díky nové 360° technologii vzniká unikátní příběh Hronu. Pomocí virtuálního letu můžete obdivovat slovenské regiony po toku řeky Hron od jeho pramene až po jeho ústí.  
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE 

 

(včetně výskytu koronavirus COVID-19 i válečného konfliktu na Ukrajině).

.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:úterý 9. 8. 2022
svátek:Roman
dnes:
úterý 9.8.
16 °C
zítra:
středa 10.8.
16 °C

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X