www.infoglobe.cz » Laos V.: Nong Khiaw – základna dobrodruhů - VIDEO

Laos V.: Nong Khiaw – základna dobrodruhů - VIDEO

Publikováno: 25.8.2015
Už jsem se v minulých dílech zmínil, že Laos nabízí mnohem víc než jen francouzskou koloniální architekturu a buddhistické chrámy. Poznáte zde skutečný život asijských venkovanů, a hlavně nádhernou přírodu a dechberoucí horské scenerie. Za jednou takovou jsem se vypravil na sever od Luang Prabang, do malého městečka Nong Khiaw.

Po čtyřech hodinách cesty minibusem po prašné cestě s mnoha obrovskými dírami jsem dorazil na místo, které jsem si zamiloval hned na první pohled. Městečko Nong Khiaw (někdy psáno také Nong Kiaow) je rozdělené modrozelenou řekou, která miliony let tvaruje okolní krajinu. Na obou březích se tyčí vysoké hory, kde se střídá džungle s holými prudkými skalami, z nichž jen sem tam ční rozložitý tropický strom, kterému se podařilo uchytit.

Nong KhiawNong Khiaw

Podél řeky stojí několik skupinek bambusových bungalovů a pár malých rodinných penzionků, které pak na jednom břehu pokračují i v ulici směrem dále do hor. Střídá je jen několik restaurací a barů. Za nimi již následují jen domy místních obyvatel. Některé jsou ještě tradiční bambusové, některé nové zděné.

Nong Khiaw

V Nong Khiaw jsem se zdržel celkem 4 noci. Na další dvě jsem se ještě zastavil ve vesnici Vieng Kham hlouběji v horách, kde jsem prý byl jediným cizincem za poslední 3 měsíce. V Nong Khiaw jsem měl to štěstí potkat spoustu úžasných lidí z celého světa – spojovalo nás jediné, dobrodružná povaha a láska k cestování.

Vydával jsem se na krátké výlety do okolních vesnic jak pěšky, tak na půjčeném kole a poznával místní obyvatele. Laosané jsou na první pohled možná trochu plaší a uzavření, většinou se z nich pak ale vyklubou velice přátelští lidé. Samozřejmě platí, že čím dále od turistů, tím lépe.

Nong KhiawNong Khiaw

Jedním z nezapomenutelných zážitků byl večerní výšlap na horu přímo nad městečkem – místní udržují v džungli cestu, a navíc na vrcholu postavili malý bambusový altánek. Za výstup nahoru teď sice vybírají 20 tisíc kipů (asi 60 Kč), ale ty peníze za výsledný zážitek rozhodně stojí. Po prudkém stoupání úzkou pěšinou s kořeny stromů, kluzkými kameny a sypající se hlínou se na vrcholu otevře nádherný výhled do okolní krajiny. Podle stoupajícího kouře z ohňů v kuchyni poznáte i vzdálené vesničky, můžete sledovat zákruty řeky i okolní hory, a hlavně obrovské zapadající slunce, které postupně zbarvuje okolní krajinu do ruda. Mírný opar a všudypřítomný zvířený prach zážitek ještě podtrhuje.

Nong Khiaw

V okolí najdete i několik vápencových jeskyní, místní vás k nim za malý poplatek rádiNong Khiaw dovedou. Můžete si také pronajmout kánoe a vydat se ke zdejší slavné přírodní atrakci zvané 100 vodopádů. Malá říčka tam v úseku několika kilometrů tvoří kaskádu mnoha menších i větších vodopádů, jejichž počet se skutečně pohybuje kolem stovky.

Pokud se někdy do Laosu vrátím, určitě se pustím ještě hlouběji do hor. Stále totiž skrývají mnohá tajemství, a hlavně turismem a Západem nezkažené lidi, včetně původních domorodých kmenů. Právě zde si člověk nejlépe uvědomí, co má v životě skutečnou hodnotu. Honíme se za zbytečnostmi a přitom se zapomínáme zastavit a užívat si toho, co už máme. Na rozdíl od vesničanů v Asii toho totiž máme opravdu hodně, narodili jsme se do nejštědřejší doby na nejštědřejší místo planety.

GPS: 20°34'19.6"N 102°36'45.6"E

 

Text/foto/video: Matouš Vinš

Hudba: Kai Engel

 Diskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Laos, Nong Khiaw: horolezcem na špagátu
Publikováno: 6.7.2015
Meandrující řeka Nam Ou omývá skalní hranaté břehy, bambusové chýšky hrdinsky odolávají monzunovým dešťům, slepice se procházejí před místním obchodem a Laosané schůzují na kamenech. Takové laoské souznění najdete v horském městečku Nong Khiaw.

Laos II.: Luang Prabang - UNESCO skvost v údolí Mekongu - VIDEO
Publikováno: 4.8.2015
Bývalé hlavní město Laosu se zapíše do srdce každému, kdo se v něm zastaví. Potkává se v něm tisíciletá historie země s francouzským kolonialismem, díky čemuž má město skutečně nezapomenutelnou atmosféru.

Laos III.: Vang Vieng – město divokých párty a nádherných hor - VIDEO
Publikováno: 11.8.2015
Do nedávna drogové doupě, dnes hlavně nejoblíbenější místo baťůžkářů, a tím pádem také v podstatě jediné místo v Laosu, které žije i (nebo hlavně?) v noci. Vang Vieng je obklopen nádhernými vápencovými horami, malými políčky a místy i neprostupnou bambusovou džunglí. Po probdělé noci proto určitě najdete mnoho možností, kam si jít provětrat hlavu.

Laos IV.: Vientiane - nejospalejší hlavní město v Asii - VIDEO
Publikováno: 18.8.2015
Nikdy bych nevěřil, že nějaké asijské velké město může být takto klidné. Žádné dopravní zácpy, žádné nekončící davy lidí, ani záplava turistů. Je sice pravda, že hlavní město Laosu Vientiane má „jen“ asi 750 tisíc obyvatel, i tak mě ale skutečně překvapilo. Rozhodně ale nesouhlasím s Lonely Planet, kde se píše, že zde není nic k vidění a je lepší se zde vůbec nezastavovat.

Laos, Phonsavan: Džbány s tajemným osudem
Publikováno: 4.3.2017
Dívám se z minibusu na zelené kopce, srázy, rýžová pole a džbánové skulptury. Jsou malé i velké, baculaté, oválné, s pokličkou i bez ní. Na rozdíl od cesty k nim se nedají přehlédnout. Není to totiž turistická stezka, ale zabezpečená polní cestička s oboustranným ohraničením.

Laos, Luang Namtha – skrytý poklad
Publikováno: 18.6.2021
Luang Namtha, město zasazené v severozápadním části Laosu, je skrytý klenot, který se pomalu dostává do podvědomí cestovatelů. Je obklopen bujnými horami, které jsou posety etnickými vesnicemi. Skrytý ráj pro milovníky přírody, který rozhodně stojí za návštěvu během vašich cest v Laosu. Lidé sem přicházejí pro autentický zážitek z laoské kultury.

Laos, Thakhek Loop – motorkářské dobrodružství
Publikováno: 13.7.2020
Průmyslové město Thakhek není hlavním turistickým cílem, ale málokdo ví, že okruh Thakhek, v angličtině známý jako Thakhek Loop, je jednou z nejlepších atrakcí, které se v Laosu dají navštívit. Toužíte po dobrodružství a máte dostatek času? Vydejte se na 450 kilometrů dlouhou čtyřdenní jízdu na motorce laoskou krajinou!

Laos, Pakse Loop – ráj vodopádů
Publikováno: 17.8.2020
Když se řekne Laos, většině lidí se vybaví slavné vodopády Kuangsi Falls a město Luang Prabang, zapsané na seznamu světového dědictví UNESCO. Při vaší cestě do Laosu ale nesmíte zapomenout navštívit jižní část země. Ptáte se, proč právě sem? Najdete zde náhorní plošinu Bolaven, stezku plnou vodopádů, kávových plantáží a úžasných scenerií. Zažijte nezapomenutelnou jízdu na motorce po okruhu Bolaven Plateau, známém také jako Pakse Loop.

Laos I.: Zapomenutá země tisíců hor - VIDEO
Publikováno: 28.7.2015
Jihovýchodní Asie je čím dál populárnější. Thajsko, Vietnam, Filipíny, Kambodža... Na Laos se ale často zapomíná. Přitom nabízí víc, než si vůbec můžete představit. A to i přes to, že na něj Američané v 70. letech nasypali více bomb, než spadlo na Německo za 2. světové války.


Souvisejicí fotogalerie

Laos – země Buddhy, krásných hor a srdečných lidí
Laos je vnitrozemský stát ležící na poloostrově Zadní Indie. Jeho sousedy jsou Thajsko, Čína, Kam...


Souvisejicí videa

Laos V.: Nong Khiaw – základna dobrodruhů
Městečko Nong Khiaw je rozděleno modrozelenou řekou, která tvaruje okolní krajinu. Střídá se zde ...

Laos IV.: Vientiane - nejospalejší hlavní město v Asii
Žádné dopravní zácpy, žádné nekončící davy lidí, ani záplava turistů – to je laoské hlavní město ...

Laos III.: Vang Vieng – město divokých párty a nádherných hor
Vang Vieng aneb město nikdy nekončících párty – i tak by se dalo nazývat. Těm, kteří ho už někdy ...

Laos I.: Zapomenutá země tisíců hor
Jihovýchodní Asie je čím dál tím populárnější, ale na Laos se často zapomíná, což je velká škoda,...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Ahoj léto

1. 7. – 31. 8. 2022
1. cena:
Roční elektronické předplatné časopisu Krásy Slovenska
2. cena:
Dárková kazeta s produkty Vincentka
3. cena:
Letní balíček od redakce portálu Infoglobe
1. cena redakce:
Kolekce knih z edice Výlety s dětmi od vydavatelství Dajama
2. cena redakce:
Fotokniha a turistická mapa od vydavatelství CBS
3. cena redakce:
Letní balíček od redakce portálu Infoglobe

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

10.8.2022
V době 11., 18. a 25. srpna 2022 se můžete zúčastnit noční prohlídky Kutné Hory a poznávat tak její romantické nebo až mystické uličky a zákoutí. Dozvíte se nejen to, jak to vlastně bylo s kutnohorským stříbrem, ale i to jestli zde byla nebo nebyla pekelná pobočka a kolik práce umí udělat jeden kostlivec z Neškaredic.
9.8.2022
V době od 19. až 20. srpna 2022 se v helpianském amfiteátru uskuteční festival starých tradicí v novém kroji zvaný Horehronské MECHECHE. Ve třech festivalových zónách vás čeká bohatý program dekorovaný nádherným přírodním prostředím.
6.8.2022
Zažijte atmosféru středověkého hradu Strečno a vychutnejte si noční prohlídku! Ve sředu 10. srpna se můžete těšit na představení divadelně-hravého seskupení RAZCA pod názvem Hej, partizáne, vezmi mně  sebou!
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE 

 

(včetně výskytu koronavirus COVID-19 i válečného konfliktu na Ukrajině).

.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:neděle 14. 8. 2022
svátek:Alan
dnes:
neděle 14.8.
17 °C
zítra:
pondělí 15.8.
18 °C

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X