www.infoglobe.cz » Laponsko – Arktikum, sněhový hrad v Kemi a Ranua Wildlife Park

Laponsko – Arktikum, sněhový hrad v Kemi a Ranua Wildlife Park

Publikováno: 14.1.2024
Pokud zavítáte do laponského Rovaniemi (městečko známé především svojí Santovou vesničkou) a vyzkoušíte si jízdu v psím či sobím spřežení i všechny další možné sněhové aktivity a stále máte času nazbyt, nabízejí se zde další zajímavé výlety.

Město Rovaniemi je pohodlně dostupné letecky z Helsinek. Jelikož se jedná o vnitrostátní dopravu, ceny letenek jsou velice přívětivé. Návštěva Rovaniemi je téměř povinná pro všechny, co mají rádi Vánoce. Jejich kouzlo na vás dýchne již po příletu na opravdu stylové letiště. My jsme zde strávili týden, a proto jsme se rozhodli vyrazit i do širšího okolí a navštívili mimo jiné sněhový hrad v Kemi a Ranua Wildlife Park.

vánoční atmosféra na letišti v Rovaniemi   Botnický záliv

V nejsevernější části Baltského moře – v Botnickém zálivu – a nedaleko švédských hranic leží přístavní obec Kemi. Město je turisticky známé především kvůli každoročně obnovovanému sněhovému hradu Kemi (Kemin lumilinna), který leží přímo na pobřeží. Místní si zde mimo jiné i rádi vyjedou na běžky přímo na zamrzající záliv. Do stěn hradu jsou vytesány tradiční výjevy z Finska jako třeba typická fauna, vánoční motivy či známé osobnosti a kreslené postavičky (Angry Birds, Mumínci). Zároveň se zde nachází kaple, jídelna, bar, ale i samostatné pokoje, kde můžete za poplatek také přespat. Na konci prohlídky se za hradem rozprostírá menší svah a je zde připraveno plno nafukovacích sněžných kruhů pro volné užití pro všechny návštěvníky.

sněhový hrad v Kemi   sněhový hrad v Kemi – pokoj pro přespání

sněhový hrad v Kemi sněhový hrad v Kemi sněhový hrad v Kemi sněhový hrad v Kemi – Angry Birds

Kromě slavného sněhového hradu můžete v Kemi navštívit ještě luteránský Kemský kostel, který je v noci nádherně osvícený. Byl dokončen roku 1902 dle návrhů architekta Josefa Steinbäcka, který naprojektoval celkem 35 kostelů v celém Finsku. Budova kostela byla zrenovována v roce 2003. Pokud budete mít dostatek času, lze vyrazit na prohlídku ledoborce Sampo, který byl vybudován roku 1960 v Helsinkách. Ledoborec byl aktivně využíván celých 30 let, nyní však již slouží pouze pro turistické plavby.

Kemský kostel

Ranua Wildlife Park (také známý jako Ranua zoo) je obdobně jako sněhový hrad v Kemi atrakcí pro celou rodinu. Ve výbězích zde můžete vidět především typická arktická zvířata, jako jsou sobi, vlci, lední medvědi, rysové či různé druhy sov a orlů. Zahřát se pak můžete v ledovém baru a poobědvat v cenově příjemné jídelně. Mají zde obrovský výběr suvenýrů, jejichž zakoupením často přispíváte na podporu ochrany Arktidy. Park se rozkládá necelé 3 km od obce Ranua, kam si po návštěvě zoo můžete udělat příjemnou procházku čistou finskou přírodou a zastavit se třeba u stylové mini rozhledny. V samotné obci pak za návštěvu stojí místní kostel, který se nachází jen kousek od zastávky autobusu, který vás odveze zpět do Rovaniemi.

v Ranua zoo

na cestě z Ranua zoo do obce Ranua   v Ranua zoo

A co naopak dělat, když máte pouze pár hodin? Zkuste třeba navštívit muzeum a zároveň vědecké centrum Arktikum, které se nachází přímo v Rovaniemi. V moderním interaktivním muzeu se dozvíte o historii a životě v Arktidě. Nachází se zde exponáty tradičních kostýmů, kajaků či např. vycpaný lední medvěd. V malé promítací místnosti můžete zhlédnout polární záři (Aurora Borealis), pokud se vám nepoštěstilo naživo. Toto muzeum je také známé svým 172 m dlouhým skleněným koridorem, jehož části se přezdívá „Brána na sever“.

GPS: 66°30'25.9"N 25°43'33.5"E

 

Text a foto: Veronika SchubertováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Finsko: Tampere - Industriální metropole v objetí dvou jezer II.
Publikováno: 30.5.2023
V dnešním článku se opět vrátíme do jedné z nejdůležitějších finských metropolí, do průmyslového srdce země, města Tampere. V minulém článku jsme si představili celkovou atmosféru města, zavítali do centra, prozkoumali nejvýznačnější místní církevní stavby a vydali se do severní části Tampere, která je obklopena jezerem Näsijärvi.

Finsko, Turku – přístavní městečko
Publikováno: 11.2.2024
Přístavní město Turku se nachází přibližně dvě hodiny jízdy západně od Helsinek. Z terminálu na letišti v Helsinkách můžeme využít přímý autobus nebo přestoupit do menšího letadla, které obstarává vnitrostátní lety Helsinki–Turku. Město je obklopeno členitým pobřežím vybíhajícím do Baltského moře, do kterého zde také ústí řeka Aura. Turku bylo založeno na konci 13. století, počátky však pocházejí již z doby kamenné. Krátce po založení města byla vysvěcena i zdejší dominanta – katedrála Turku (Turun tuomiokirkko). Katedrála se nachází v centru města, je pohodlně dostupná městskou hromadnou dopravou a patří k nejnavštěvovanějším místům.

Finsko, Laponsko – na psím spřežení
Publikováno: 21.1.2024
Třpytící se vločky, kam jen oko dohlédne, houževnaté psí spřežení, voňavá lékořice, stádo sobů i tolik očekávaná polární záře…

Finsko: Helsinki - hlavní město v jednom dni
Publikováno: 8.9.2014
Dnes zavítáme do hlavního města země zvané Suomi, Helsinek. Ač se jedná o město známé a mnoha turisty vyhledávané, nečekejte přeplněné ulice a davy lidí. Město je stejně jako celá země velmi klidné a poměrně tiché.

Švédsko: Roztaje na jaře ledový hotel Jukkasjärvi?
Publikováno: 1.1.2018
Elegantní design, nezapomenutelný zážitek a spousta ledu…

Víte, že? Finsko - ledové dobrodružství
Publikováno: 19.2.2012
Vše, co naše články o zajímavostech severu spojovalo, byla voda. Přístavy, fjordy, zálivy, ostrovy a mořské útesy. Dnešní díl nebude výjimkou, naopak ho strávíme na palubě ledoborce, který vozí výletníky po zamrzlém Botnickém zálivu.


Souvisejicí fotogalerie

Finsko: Krajina tisíců jezer I
Pojďte spolu s námi navštívit severovýchodní Evropu, přesněji severský stát Finsko. Kromě Helsine...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Hravá zima

12. 12. – 15. 2. 2024
1. cena:
Zimní balíček od eshopu ViaTrek.sk
2. cena:
Zimní balíček od vydavatelství Dajama
3. cena:
Zimní balíček od vydavatelství CBS
Cena redakce:
Zimní balíček od eshopu Tatrica.sk

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

15.1.2024
Novoroční číslo časopisu Krásy Slovenska přináší zajímavý rozhovor s geografem z Geografického ústavu Slovenské akademie věd  - RNDr. Jánem Hanušinem, CSc., pozve vás napříč Kubínskou holí na Oravské Maguře a představí tajemné Javorníky.
22.12.2023
Portál Infoglobe vám přeje krásné vánoční svátky, hodně štěstí, lásky a splněných přání v novém roce 2024 ;-)
1.12.2023
Letošní konečné číslo časopisu Krásy Slovenska přináší zajímavý rozhovor s knězem Horské záchranné služby na plný úvazek a dobrovolným záchranářem v jedné osobě – Jánem Dubeckým, pozve vás do osady Vrchrieka nebo poodhalí tajemství ztraceného Novohradu.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE 

 

(včetně výskytu koronavirus COVID-19 i válečného konfliktu na Ukrajině).

.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:čtvrtek 22. 2. 2024
svátek:Petr
dnes:
čtvrtek 22.2.
7 °C
zítra:
pátek 23.2.
8 °C

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X