Lhasa

Publikováno: 7.6.2010
Lhasa je hlavní město Tibetu a v současnosti je hlavním městem Tibetské autonomní oblasti Čínské lidové republiky. Lhasa je centrem tibetského buddhismu a sídlili v ní dalajlámové.

Historie

Podle staré legendy se kdysi dávno neviditelná démonka položila přes tibetské hory, aby zabránila 33. tibetskému králi SongcDominanta Lhasy palác Potalaan Gampovi zavést do země buddhismus. Princezna Wen-čcheng, jedna ze dvou královských žen zběhlá v čarodějnictví, si však věděla rady. Zřídí-li se přímo nad srdcem démonky buddhistická svatyně, bude muset zlý duch ustoupit. Takto pohádkově byly popsány příběhy o tom, proč král Songcan Gampo, panující v letech 629–649, učinil Lhasu svým novým hlavním městem a nechal zde vybudovat svatyni Džokhang. Ze směsi staré víry v démony a Buddhova učení se ve městě vyvinul tzv. Lamaismus neboli vadžrajánský buddhismus. Podle tibetské víry se nejvyšíími náboženskými představiteli stávali božští králové, převtělenci předchozích dalajlamů.

Pohled na LhasuFunkce náboženské i světské hlavy himalájského státu se v 17. století jako první ujal pátý dalajlama Ngawang Lozang Gjamccho. Na zbytcích rezidence krále Songcan Gampa na okraji Lhasy nechal tento duchovní vůdce vybudovat palác Potála. Po mnoha úpravách se stal tento 13patrový palác jednou z nejúžasnějších staveb Asie, jež dodnes na návštěvníky působí svou majestátní velikostí, čistou krásou a náboženskou atmosférou. Právem byl palác zařazen na seznam UNESCO.

Božským králům z Potály vděčíme také za zachování svatyně Džókhang, ktTibetský mnicherá je kvůli démonické legendě, jež se váže se k jejímu vzniku, nazývána rovněž Tulnang Cuglagkhang, což znamená „zázračně vyvstalý chrám“. Její největší vzácností je Džowo Šákjamuni, socha Buddhy s diadémem s pěti paprsky, osázená drahokamy, tyrkysy, meteority, korály a amulety, vytvořená ještě v dobách života zakladatelů tohoto náboženství. Až do počátku 20. století byla Lhasa jedním z nejizolovanějších míst na světě. Většina tibetských potuníků se mohla do své metropole dostat pouze po neschůdných horských pěšinách nebo po zasněžeých karavanních stezkách. Cizincům bylo pod trestem smrti zakázáno se k městu jen přiblížit. Švédský cestovatel a badatel Sven Hedin, znalec asijského prostředí, který pronikl do nitra Tibetu, nesměl Lhasu jako vlastní cíl své expedice zahlédnout ani z dálky.

Současnost

PotalaTo, že byl strach dalajlamů z cizinců oprávněný, se prokázalo v roce 1950, kdy Čína porušila mezinárodní práva a její vojska obsadila východní Tibet a začala území okupovat. Pekingská vláda mluvila o osvobození Tibetu ze středověké feudální nadvlády, obyvatelstvo však kladlo silný odpor. Četná povstání byla krvavě potlačena. Asi 100 000 Tibetanů uprchlo do Indie, mezi nimi i 14. dalajlama. Brzy nastalo systematické ničení tibetské kultury, když byly zakázany velké pestrobarevné tibetské slavnosti, kláštery byly vyrabovány a zničeny. Co nezničilo čínské vojsko, tak to padlo později za obět tzv. kulturní revoluci. Byly zlikvidovány tisíce náboženských soch, pálily se obrazy a písemnosti. Kláštěry byly rozebrány kámen po kameni. V současné době je Lhasa jako hlavní město čínské tibetské autonomní oblasti jednou z posledních bašt tibetské kultury, ačkoliv většinu místních obyvatel tvoří Číňané. Zatímco ve zbytku Tibetu mají věřící k dispozici pouze 4000 náboženských míst, ve Lhase směla být zrestaurována těžce zpustošená svatyně Džokhang, do níž znovu míří procesí. Současně byl palác Potála přeměněn v etnografické muzeum, které je otevřeno i západním turistům.

Palác Potala

 

Text: Denisa Arvajová, Toulky světem

Foto: Picasaweb.com



Diskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí fotogalerie

Čína: Yangshuo a okolí
Foto: Amy Challen a Jan Lidmaňský


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

V tuto chvíli není žádná soutěž aktivní. Předchozí soutěže najdete v našem archivu soutěží.

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

1.3.2024
Klub slovenských turistů, Fakulta informatiky РEVŠ a OZ Karpaty Vás zvou na 38. ročník mezinárodního setkání expedičních turistů a netradičních cestovatelů EXPEDICE 2024.
15.1.2024
Novoroční číslo časopisu Krásy Slovenska přináší zajímavý rozhovor s geografem z Geografického ústavu Slovenské akademie věd  - RNDr. Jánem Hanušinem, CSc., pozve vás napříč Kubínskou holí na Oravské Maguře a představí tajemné Javorníky.
22.12.2023
Portál Infoglobe vám přeje krásné vánoční svátky, hodně štěstí, lásky a splněných přání v novém roce 2024 ;-)
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE 

 

(včetně výskytu koronavirus COVID-19 i válečného konfliktu na Ukrajině).

.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:čtvrtek 18. 4. 2024
svátek:Valerie
dnes:
čtvrtek 18.4.
2 °C
zítra:
pátek 19.4.
3 °C

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X