www.infoglobe.cz » Lichtenštejnsko – nejen daňový ráj IV.

Lichtenštejnsko – nejen daňový ráj IV.

Publikováno: 24.7.2010
Čtvrtý a poslední díl o malebné evropské zemi.

Ekonomika

LichtenštejnskoLichtenštejnsko je vyspělý industriální stát s rozvinutým finančním sektorem a vysokou životní úrovní. HDP v Lichtenštejnsku v roce 2007 činilo 122 100 USD na osobu.

Hlavním hospodářským odvětvím je obráběcí průmysl: kovoobrábění, strojírenství, optika, výroba vzduchotěsné techniky, elektronických systémů a mikroprocesorů. Značnou měrou je zastoupeno potravinářství a textilní, keramický a farmaceutický průmysl. S rozvojem zpracovatelského průmyslu a růstem podnikání vznikl nedostatek pracovní síly, proto třetinu zaměstnaných tvoří cizinci, a to hlavně ze Švýcarska a Rakouska, kteří do Lichtenštejnska denně dojíždějí. V průmyslu a službách je zaměstnáno 40 % práce schopného obyvatelstva, v zemědělství jsou to pouze 2 %. Lichtenštejnsko

Zemědělství se zaměřuje hlavně na pastevectví a s tím spojenou výrobu masa a mléka (75 % zemědělské výroby). Pěstují se obiloviny, brambory a zelenina. Na úpatích hor a v předhoří jsou zahrady a vinice.

LichtenštejnskoZ Lichtenštejnska se vyváží hlavně elektronika, speciální přístroje, poštovní známky a keramika. Tyto produkty vyvážejí převážně do států Evropské unie a Švýcarska. Dováží se strojní zařízení, kovové výrobky, textil, potraviny a auta.

Na území Lichtenštejnska je zaregistrováno více než 73,7 tis. mezinárodních koncernů a firem, a to právě díky nízkým daním, jednoduchým registračním pravidlům a zachování bankovního tajemství. Státní rozpočet se plní hlavně díky daním včetně těch Lichtenštejnskood zahraničních firem (kolem 30 %), příjmům z poštovních známek (10 %) a cestovnímu ruchu. 

Telefonické a poštovní služby poskytuje Švýcarsko. Přes území státu vede železnice o délce 18,5 km a spojuje Rakousko se Švýcarskem, přičemž patří Rakousku. Délka silnic je kolem 250 km. Lichtenštejnsko nemá vlastní letiště, a proto využívá letiště sousedních států. 

 

Hlavní město Vaduz 

LichtenštejnskoVaduz je starodávným městem s bohatými dějinami. Po staletí lichtenštejnská knížata bojovala za nezávislost své vlasti, po staletí se zde budovaly hradby a pevné domy z kamenů. Proto je v hlavním městě soustředěna většina turisticky Lichtenštejnskozajímavých míst.  Od ostatních zdejších městeček se Vaduz liší jen málo: jsou zde budovy z bílého kamene, příkré taškové střechy, květiny na oknech a v zahrádkách. Osada vznikla v 9. století na úpatí hřbetu Rätikon. Na sklonu hory v tzv. vyšním městě  se nachází zámek z 9. století, přebudovaný ve 14.–15. století na gotickou kapli.

V zámku je umístěna velká sbírka středověkých zbraní, keramiky, koberců a nábytku. V sálech a chodbách se nachází jedna z největších soukromých malířských sbírek. Určitě doporučujeme navštívit starý fungující hotel Gasthof Löwen z roku 1388 spolu s vinicí, vinařství, proslulé kvalitním vínem a zajímavou architekturou a parkem.  Státní úřady se nachází v Lichtenštejnskonižní části města.

 

V obrazárně Vaduze se nachází 1000 pláten světoznámých malířů – uměleckých skvostů, mezi kterými jsou obrazy Rubense, van Dycka, Rembrandta, Botticelli, Brueghela a především Leonarda da Vinci. Tato sbírka patří knížeti.

V jedné z ulic Vaduza se nachází Národní muzeum (Landesmuseum), jsou v něm umístěné exponáty, ktreré vypovídají o dějinách Lichtenštejnska. Bronzové a zlaté šperky  jsou pozůstatkem keltských kmenů, římské mince – památka na dobytí císařem Augustem. Můžete zde také navštívit Muzeum poštovních známek (jsou zde různé známky, nejstarší z roku 1912), originální Muzeum počítacích strojů, Muzeum lyží.

 

Text: Maxim Kucer

Foto: Tiberido, paulomarcio, samous, sascha, vince51, urru, Josef Merz, Stakis Stathakis, wildlost

 

zpětDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Andorra - horský stát I.
Publikováno: 2.7.2011
Andorra patří vedle Monaka, Lichtenštejnska, Vatikánu a San Marina k nejmenším státům Evropy. V našem seriálu do něj nahlédneme.

Lichtenštejnsko, Vaduz – hlavní město knížectví
Publikováno: 17.10.2018
Tentokrát navštívíme malou evropskou zemi, jejíž bezprostředními sousedy jsou Rakousko a Švýcarsko. Pokud si myslíte, že se jedná o Lichtenštejnsko, domníváte se správně. Toto knížectví se rozprostírá v Rýnském údolí, v obklopení majestátních Alp.


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

PoÚtStČtSoNe
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Zapomenutá místa

1. 7. – 31. 8. 2020
1. cena:
2. cena:
Cena redakce:
Ubytování pro 2 osoby na 2 noci se snídaní v penzionu Adélka Janské Lázně!

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

3.8.2020
Karlovy Vary budou hostit 25. ročník karlovarského folklorního festivalu letos v září, o prodlouženém víkendu 3.–6. vystoupí folklorní soubory na různých scénách v regionu.
1.8.2020
Mělnické kulturní centrum Mekuc otevřelo na konci července v sadech u Masarykova kulturního domu (MKD) Relaxační art park pod heslem Mekuc v létě nespí. Denní programová kulturní nabídka poběží až do 2. září.
31.7.2020
Chcete vašim dětem dopřát výjimečný prázdninový výlet? Hledáte místo, kde by si mohly naplno vychutnávat dětské radosti a zažít něco nevšedního a obohacujícího? Nedaleko slovenských hranic se v malebné přírodní kulise na ploše 70 hektarů rozprostírá zámecký areál Schloss Hof, který se již brzy promění na jedno z nejpřitažlivějších míst pro rodiny s dětmi.

Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE (včetně výskytu koronavirus COVID-19).

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – KEŇA:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:úterý 4. 8. 2020
svátek:Dominik
dnes:
úterý 4.8.
16 °C
zítra:
středa 5.8.
20 °C