www.infoglobe.cz » Lichtenštejnsko - nejen daňový ráj I.

Lichtenštejnsko - nejen daňový ráj I.

Publikováno: 14.7.2010
Lichtenštejnsko je jedním z evropských ministátů, který láká nejen turisty, ale i firmy díky svým výhodným podmínkám pro podnikatele. V našem novém seriálu se o zemi dozvíte více.

LichtenštejnskoLichtenštejnské knížectví je stát střední Evropy o rozloze 160 km², leží mezi Rakouskem a Švýcarskem.

Hlavním městem je Vaduz. Knížectví obývá 34 761 lidí (2009). Hustota obyvatelstva dosahuje 201 osob/km². Nejvyšším bodem je hora Grauspitz (2599 m n. m.). Úředním jazykem tohoto mini státu je němčina. Nejrozšířenějším náboženstvím je katolicismus. Administrativně-správní členění dělí knížectví na 2 země a 11 obcí. Měnová jednotka: švýcarský frank. Národní svátek: Narození knížete – 14. února (1945).

 

LichtenštejnskoPříroda

Lichtenštejnsko je horský stát. Hory, které zaujímají tři čtvrtiny území státu, jsou výběžky pohoří Rätikon, které geologicky patří pod Alpy. Jsou složené z dolomitů, vápenců, slínů a jsou hodně členité. Hlavní hřeben pohoří je dlouhý 40 km a prakticky kopíruje státní hranici Rakouska a Švýcarska. Na hranici se Švýcarskem se nachází nejvyšší bod země, hora Grauspitz (2599 m n. m.) a také hora Mount Falknis (2560 m n. m.). Na hranici s Rakouskem jsou vrcholy Naafkopf  (2571 m n. m.), Augsternberg (2359 m n. m.), Ochsenkopf  (2286 m n. m.), Galinakopf (2198 m n. m.), Garsellikopf (2105 m n. m.), Drei Schwestern  (2052 m n. m.). Východní hřebeny, které jsou nižší, se na severu střídají s pahorkovitými předhořími. Lichtenštejnsko

Skoro čtvrtinu území státu tvoří údolí Horního Rýna, jenž vytváří západní hranici se Švýcarskem. Šířka jeho toku v Lichtenštejnsku je kolem 50 m. Koryto Rýnu je plněno vodou z ledovců (zvýšení vodního stavu v červnu a červenci) a voda v něm  teče poměrně rychle. Na některých místech je řečiště ohrazeno hrázemi pro ochranu údolí před povodněmi, podél velké části řečiště vede odvodňovací kanál.

Podnebí v údolí Rýna je mírné, protože je ze všech stran před Lichtenštejnskostudenými větry chráněné horami. Průměrná roční teplota je 9,5 °С, průměrná teplota v lednu činí 0 °С, v červnu 18 °С. Ve výjimečných případech v zimě teplota klesne na –20 °С a v letě vystoupá až na 30 °С. Podnebí v horách je drsnější. Průměrná teplota v lednu tam je –6 až –10 °С, v červnu  pak 12–14° С. V zimě je v horách dlouho sníh.

Kdysi bažinaté údolí Rýna je v současné době téměř celé vysušené a využívá se jako zemědělská plocha až téměř do 800 m n. m. Od 800 do 1800 m n. m. jsou lesy. Dolní pásmo je porostlé listnatými lesy z dubu, buku, javoru, lípy, jasanu, jilmu, v horním pásmu rostou jehličnaté lesy, hlavně smrky. Lesní pásmoLichtenštejnsko střídají malebné alpské louky.

Ještě nedávno bylo v horských lesích Lichtenštejnska hodně vzácných průmyslových živočichů, které ve velké míře v povalečném období vyhubili myslivci. V současné době se v horách vyskytují kamzíci, srny, lesní jeleni, kozy, mývali, v rovinách jsou zajíci, lišky, u vodojemů zase vydry.  Ptactvo zastupují jeřábci, koroptve, křepelky, jeřábi, sluky, volavky, sojky, orli a jiní. Ve vodojemech se chovají například pstruzi, lipani a kapři.

 

Text: Maxim Kucer

Foto: samous, Liechtenstein Touris…, javier herranz, javier herranz, ronan robert.Diskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Andorra - horský stát I.
Publikováno: 2.7.2011
Andorra patří vedle Monaka, Lichtenštejnska, Vatikánu a San Marina k nejmenším státům Evropy. V našem seriálu do něj nahlédneme.

Lichtenštejnsko, Vaduz – hlavní město knížectví
Publikováno: 17.10.2018
Tentokrát navštívíme malou evropskou zemi, jejíž bezprostředními sousedy jsou Rakousko a Švýcarsko. Pokud si myslíte, že se jedná o Lichtenštejnsko, domníváte se správně. Toto knížectví se rozprostírá v Rýnském údolí, v obklopení majestátních Alp.

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Poezie všedního dne

1. 1. – 29. 2. 2020
1. cena:
Kniha Vltavské vyhlídky z Knižního klubu
2. cena:
Kniha Výlety podél Sázavy z Knižního klubu
1. cena redakce:
Poukaz na 1 noc pro 2 osoby se vstupem do wellness v LH Hotelu Jana**** v Přerově!
2. cena redakce:
+ BONUS: každý vítěz obdrží dvojici vstupenek na veletrh FOR BIKES 2020!

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

17.2.2020
Během 22. a 23. února se na zámku Schloss Hof můžete těšit na veselý masopustní program plný zábavy, her i napětí. Nejmenší návštěvníky nepochybně okouzlí malování na obličej, kreativní dílničky či pečení.
16.2.2020
Slovenské národní muzeum si připravilo několik zajímavých výstav či akcí, jejichž přehled vám dnes přinášíme.
15.2.2020
Nadace pro rozvoj architektury a stavitelství otevřela přihlášky 28. ročníku celorepublikové soutěžní přehlídky toho nejlepšího, co se událo ve stavebnictví a architektuře. Přihlášky STAVBY ROKU 2020 jsou otevřené do 10. června 2020.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce - UKRAJINA:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:pondělí 17. 2. 2020
svátek:Miloslava
dnes:
pondělí 17.2.
9 °C
zítra:
úterý 18.2.
5 °C