www.infoglobe.cz » Litva: jezera a kříže

Litva: jezera a kříže

Publikováno: 16.6.2014
Průměrný našinec asi ví, že Litva existuje, a možná i to, kde se přibližně nalézá, ale to bude zřejmě všechno. Na rozdíl od tradičních turistických destinací jako je Chorvatsko, Itálie nebo Řecko se Litva nalézá na okraji zájmu průměrného Zápaďana. Je tam sice Baltské moře, na koupání je však chladné.

Jantar a pohané

Zato se na baltských plážích nalézá jantar, který tuto oblast Evropy proslavil už v dávných dobách. Mnohý návštěvník Litvy tak zřejmě zakusí pokušení koupit si nějaký šperk z medově zbarvených kousků zkamenělé pryskyřice pravěkých stromů.
Málokdo ví, že Litva byla ve středověku největším státem Evropy, jejíž území sahalo od Baltu až k Černému moři. Přesněji řečeno šlo o litevské velkoknížectví, které kromě území dnešní Litvy zahrnovalo velké oblasti dnešního Polska, Běloruska a Ukrajiny. V Litvě se uchovalo pohanství až do 15. století, a proto byla země častým cílem křižáckých výprav. Litevština je indoevropským jazykem se starobylými prvky, a spolu s lotyštinou a zaniklou pruštinou tvoří baltské jazyky, které mají nejblíže ke slovanským jazykům.

skanzen
V Litvě se nalézají i kulturní památky, ale náročného turistu asi neohromí. Hlavní město Vilnius se svými památkami, které měly to štěstí, že přečkaly staletí válek a ničení, se v konkurenci s většinou jiných evropských metropolí prosadí jen stěží. Některé známé památky jinde v Litvě, jako vodní hrad Trakai, jsou necitlivě rekonstruované z cihel a betonu. Pokud jde o krajinu, je Litva velmi plochá - její reliéf uhladily čtvrtohorní ledovce a terén nikde nepřevyšuje 300 m n. m. Na evropské poměry je však málo zalidněnou a dosti zalesněnou zemí. Čistá příroda je určitě devizou, kterou Litva může nabídnout.

          
Vodní říše - močály u jezera Lūšiai - národní park Aukštaitija

Jestliže si zhýčkaný milovník kultury zachová smysl pro nenáročnou přírodní relaxaci, pak není nic lepšího, než po návštěvě města typu Vilniusu vyrazit do národního parku. Dobrým tipem je třeba národní park Aukštaitija na severovýchodě země. Svůj název získal podle zdejšího baltského kmene Aukštaitů, z něhož se spolu s několika dalšími baltskými etniky utvořil litevský národ.

mocaly
Krajina ve východní Litvě, pokud jde o místní flóru, se výrazněji neodlišuje od české krajiny - aspoň pro oko pozorovatele, který není botanikem. Snad pouze zvýšené množství menších roubených domků upomíná na litevskou skutečnost. Množství jezer v těchto končinách (je jich zde přes sto) mají na svědomí ledovce, stejně jako jinde v Pobaltí a Skandinávii. Jedním z těchto jezer je Lūšiai, které je se svým překrásným okolím jako stvořené pro odpočinek.


Lidí je tu nemnoho a můžete tu zažít chvíle vzácné pohody. Klidné a čisté jezero Lūšiai může pro nenáročného cestovatele představovat takřka pozemský ráj s řadou požitků: třeba když si půjčíte veslici, můžete si výlet po jezeře zpestřit nudistickým plaváním. Lze se také vypravit botanickou stezkou po okolní krásné močálovité krajině, projít se místním skanzenem a ve zdejším bufetu si dát báječný šašlik, pochoutku původně gruzínskou, leč v ruské sféře vlivu široce rozšířenou.

pohled z pramice
 
Vrch křížů u Šiauliai 
Návštěvník Litvy by zcela jistě neměl opomenout návštěvu Vrchu křížů, který se nachází asi 10 kilometrů severně od města Šiauliai na severozápadě Litvy. Toto mimořádné místo dokládá, jaké zvláštní formy zbožnosti může našinec potkat poměrně nedaleko od hranic své rodné hroudy. Obzvláště za horkého dne, kdy se pod modrým nebem a v tetelícím se vzduchu nesou krajinou cinkavé zvuky vydávané miriádami křížů, křížků a růženců, zavěšených na větších křížích, tKristusyčících se na vrchu u Šiauliai, může návštěvník získat pocit, že ocitl kdesi na Bali, Madagaskaru, či jiném velmi exotickém místě.
Tyto kříže zde umístili nejprve zbožní Litevci ještě za sovětské éry, později se k mánii kupení křížů, krucifixů a růženců (prý jich je tu několik set tisíc) připojili i mnozí poutníci z blízkého i vzdáleného okolí, ponejvíce ze sousedního katolického Polska. Vrch křížů symbolizoval odpor k sovětské okupaci a zároveň byl manifestací potlačované katolické víry. Totalitní režim nechal prý pahorek několikrát srovnat se zemí, leč ten téměř jakoby zázrakem vždy opět vyrostl…
Vrch křížů u Šiauliai je rozhodně místo, které se široko daleko nenajde, a je proto zajímavé nejen pro věřícího křesťana, ale i pro zarytého ateistu z české kotliny. Každopádně, pokud navštívíte Litvu, určitě nezapomeňte na Šiauliai. A máte-li doma nějaké zbytečné křížky či růžence, tak teď už víte, kam s nimi…
Šiauliai 


Text: Václav Kozina, publicista CK Mundo
Foto: Václav KozinaDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Litva: Hora křížů – místo nadějí a vzpomínek
Publikováno: 3.4.2013
„Magica locus“, magické místo nebo i místo nadějí a vzpomínek. Svědčí o tom tisíce křížů, které se tyčí k nebesům. Zapůsobí na vás svou energií, kterou vyzařuje. I přes zvláštní pocit budete vědět, že jste na správném místě. Na místě, kde najdete klid.

Lotyšsko, Riga - secesní kráska Pobaltí
Publikováno: 27.5.2015
Naše putování Pobaltím jsme začali v Litvě, kde jsme navštívili dvě nádherná města - Vilnius a Trakai. Dnes se přesuneme do sousedního státu Lotyšsko a navštívíme jeho hlavní město Rigu, která vás zcela určitě okouzlí.

Estonsko, Tallinn – starobylý přístav severu
Publikováno: 3.6.2015
Po návštěvě lotyšské Rigy jsme se vydali do poslední z pobaltských zemí, do Estonska. Tato nejsevernější země Pobaltí má bohatou historii a úchvatné památky, na které jsme se jeli podívat do jejího hlavního města Tallinnu.

Finsko: Kuopio – poloostrovní město
Publikováno: 10.6.2015
Poté, co jsme procestovali hlavní města Pobaltí, jsme se vydali lodí do Finska, kde jsme navštívili krásné, ale pro našince trošku drahé Helsinky. Každopádně jejich návštěvu určitě nevynechte, protože mají co nabídnout.

Litva, Trakai – město s Ostrovním hradem
Publikováno: 22.4.2015
Dnes se vydáme do nejjižnější a zároveň největší pobaltské země, do Litvy. Navštívíme zde starobylé město Trakai, které je vzdáleno asi 28 kilometrů západně od hlavního města Vilnius.

Litva, Vilnius – klenot země
Publikováno: 20.5.2015
Po krátké době se opět vrátíme do Litvy. Pokud si pamatujete, byli jsme na návštěvě městečka Trakai s jeho okouzlujícím Ostrovním hradem. Tentokrát se však ocitneme přímo v hlavním a zároveň největším městě této pobaltské republiky - ve Vilniusu.


Souvisejicí fotogalerie

Pobaltí – východní pobřeží Baltského moře
Prostřednictvím naší fotogalerie se vydáme do Pobaltí, které v sobě snoubí tři země provázané děj...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Naučné procházky

30. 4. – 30. 6. 2021
1. cena:
Obrazová publikace z vydavatelství CBS
2. cena:
Sada vitamínů pro vaše zdraví + respirátory FFP2
3. cena:
Dobrodružné fantasy – Linda a klíč od Andary
1. cena redakce:
Dárková kazeta Vincentka + respirátory FFP2
2. cena redakce:
Exkluzivní kolekce mini dámských vůní VERSACE
3. cena redakce:
Knižní publikace Bratislava známa–neznáma z rodinného vydavatelství Dajama

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

22.6.2021
Přibližně 30 minut jízdy autem od Bratislavy na vás čeká top lokalita, která zaujme bohatou historií, majestátní architekturou, přírodními prvky i atraktivní nabídkou aktivit.
19.6.2021
Stejně jako vloni podpoří hlavní město Praha cestovní ruch programem V Praze jako doma. A jak to funguje?
16.6.2021
Král Zikmund krátce po nástupu na uherský trůn musí zachránit svou manželku královnu Marii z chorvatského zajetí.  Vybíráním výkupného pověří svého věrného vévodu Stibora ze Stiboríc. Pomozte Stiborovi i vy. Vyrazte na čtyři jeho hrady Uhrovec, Beckov, Čachtice a Plavecký hrad. Razte Zikmundovy dukáty a osvoboďte královnu Marii ze zajetí.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE (včetně výskytu koronavirus COVID-19).

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

TOP 5 MÍST na Slovensku:

TOP 5 MÍST na Slovensku

Přinášíme vám městské tipy na výlety, které které stojí za to vidět.

 

Martin - hlavní město kultury Slováků

Bratislava – malé velké město

Košice – unikátní metropole východního Slovenska

Banská Štiavnica: starobylá kráska v lůně přírody

Trenčín – majestátní hrad nad Váhem

 

Pokud hledáte ještě více cestovatelsky atraktivních míst, tak se inspirujte ZDE.

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:úterý 22. 6. 2021
svátek:Pavla
dnes:
úterý 22.6.
20 °C
zítra:
středa 23.6.
24 °C