www.infoglobe.cz » Lucembursko, Koerich – vesnička s nádechem středověku

Lucembursko, Koerich – vesnička s nádechem středověku

Publikováno: 17.2.2019
Malá velká země Lucembursko v sobě skrývá mnoho krásných míst. Jedním z nich je i malebná vesnička v západní části země – Koerich. Obec je součástí kantonu Capellen a žije v ní něco přes 2300 obyvatel.

Koerich je turisty poměrně vyhledávanou lokalitou, neboť se zde nachází zajímavý kostel s cibulovitou střechou, který se vypíná nad zříceninou středověkého hradu. K návštěvnosti i atraktivnosti obce přispívá i 15kilometrová vzdálenost od hlavního města Lucemburk.

Koerich

Samotná obec rozprostírající se v údolí potoka Goeblange se nachází na křižovatce cest CR 109 a CR 110. Centrum je oproti obytným částem obce jakoby schoulené, jsou tu tedy velmi kopcovité ulice. Panoramata vesničky dotvářejí lesy a pole.

Koerich

Koerichův hrad se může pochlubit bohatou historií sahající až 2000 let dozadu. Zdejší území obývali Římané, což dokladují archeologické nálezy. První písemné zmínky pocházejí z roku 979. Ve 12. století zde byly vybudovány dva hrady – Fockeschlass a Grevenschlass. První zmíněný hrad, navzdory záznamu v katastrální mapě z roku 1771, doslova zmizel ze zemského povrchu, zatímco ruiny druhého přetrvaly dodnes.

Koerich (Grevenschlass, kostel)

Koerichův hrad nebo Grevenschlass postavil hrabě Wirich I. na konci 12. a počátku 13. století v pozdně románském stylu. Postupem času byla středověká pevnost rozšiřována. Dominantou hradu je 11 metrů vysoká strážní věž, která byla v minulosti mnohem vyšší. Hrad byl obklopen příkopem a měl vstupní portál s padací mříží. Byly zde vybudovány i další věže na každém konci jižní hradní stěny, z nichž se zachovala pouze ta jihozápadní a v současnosti je zde zřízena kaple. V roce 1580 nový majitel vybudoval dvě renesanční křídla, velká obdélníková okna a postupně hrad obohatil o barokní prvky. Poslední soukromý majitel učinil opravy již značně zdevastovaného hradu v roce 1950. Následně se památka dostala do rukou státu a v současnosti probíhá její velká rekonstrukce.

Koerich (Grevenschlass)

Druhou vyhledávanou pamětihodností obce je kostel sv. Remigia, který stojí na pozůstatcích jiného kostela z 12. století. Vybudován byl v roce 1610 v renesančním stylu, ovšem časem byl obohacen o barokní prvky v podobě věže, bočních kaplí, vysokého oltáře a nábytku. V roce 1778 byl do věže instalován obrovský zvon. Poslední zásadní změna se uskutečnila v roce 1791, kdy byla věž korunována výrazným cibulovitým tvarem. Kromě výměny varhan v roce 1969 nebyl už kostel nijak přestavován (kromě rekonstrukcí).

Koerich (kostel sv. Remigia)

Koerich (kostel sv. Remigia)    Koerich (kostel sv. Remigia)

Vesnička Koerich se navzdory stále přítomné venkovské atmosféře pomalu mění na rezidenční oblast, přibývají tu nové obchody, kavárny a jiné služby, avšak nové podniky (průmyslové, obchodní) zde nevznikají, proto věříme, že si svou malebnost zachová co nejdéle.

Koerich (kostel sv. Remigia)   Koerich (kostel sv. Remigia, informační tabule)

GPS: 49°40'10.0"N 5°56'57.9"E

Text: Oskár Mažgút

Foto: Beata Firicová

Překlad: Stanislava WaniováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Lucembursko – návštěva hlavního města
Publikováno: 4.2.2018
Minulý týden jsme si představili Lucemburské velkovévodství obecně, dnes zavítáme do jeho hlavního města, Lucemburku. V následujících řádcích si řekneme něco o jeho historii, památkách i zajímavostech.

Lucembursko, Echternach – nejstarší město země
Publikováno: 3.3.2019
Dnes se vrátíme do Lucemburska, abychom navštívili městečko Echternach nacházející se ve stejnojmenném kantonu nedaleko hranic s Německem. Přibližně pětitisícové městečko se rozprostírá v blízkosti řeky Sûre (Sauer) a je hlavním výchozím bodem turisty vyhledávaného Malého Lucemburského Švýcarska.

Belgie, Arlon – hlavní město provincie Lucemburk
Publikováno: 10.3.2019
Slyšeli jste už někdy o belgickém Lucembursku? Dnes vás zavedeme do této provincie v Belgii, která se rozprostírá na jihu Valonské oblasti. Původně byla součástí Lucemburského velkovévodství, avšak podepsáním Londýnské dohody z roku 1839 byla připojena k již zmíněné Belgii.

Lucembursko – malá, ale bohatá země
Publikováno: 28.1.2018
Tentokrát navštívíme malý stát v západní části Evropy – Lucembursko. Dnes si tuto bohatou zemi představíme jako celek a později navštívíme i některá malebná místa.

Lucembursko – výlet do země červených skal
Publikováno: 11.2.2018
Jeden z nejbohatších států světa nabízí nádhernou přírodu. Dnes se vydáme do města Esch-sur-Alzette. Od hlavního města Lucemburk je vzdálené necelých 15 kilometrů a je jakousi vstupní branou do země červených skal (Redrock).


Souvisejicí fotogalerie

Lucembursko – bohaté království
V naší dnešní fotogalerii vás zavedeme do sice malé, zato bohaté evropské země – Lucemburska. Uká...

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Město mýma očima

1. 9. – 31. 10. 2019
1. cena:
2. cena:
Kniha Jak si užít cestování z Knižního klubu
1. cena redakce:
Hotel Jítravský Dvorec - voucher na noc v hotelovém apartmánu pro dva se vstupem do wellness!
2. cena redakce:
Centrum digitálních služeb MINO zhotoví výherci šitou fotoknihu A4 o 40 stranách!
3. cena redakce:
2 vstupenky na exkurzi do Velkopopovického pivovaru Kozel

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

16.10.2019
Během víkendu 26. a 27. října se zámecký komplex Schloss Hof stane ideálním místem pro všechny milovníky tajemna, duchů a strašidel.
15.10.2019
Šumavská příroda zaznamenala po více jak sto letech výskyt pralesního bezobratlého živočicha – kornatce velkého, 1,5 centimetru velkého černého brouka, který se znovu objevil v národním parku Šumava.
14.10.2019
V sobotu 19. října ožijí Pezinské vinohrady pod Starou horou lahodnými víny, piknikovými lahůdkami i uchu lahodící hudbou v obklopení pestrých barev podzimu.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce - IRSKO:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:středa 16. 10. 2019
svátek:Havel
dnes:
středa 16.10.
15 °C
zítra:
čtvrtek 17.10.
15 °C