www.infoglobe.cz » Lucembursko – návštěva hlavního města

Lucembursko – návštěva hlavního města

Publikováno: 4.2.2018
Minulý týden jsme si představili Lucemburské velkovévodství obecně, dnes zavítáme do jeho hlavního města, Lucemburku. V následujících řádcích si řekneme něco o jeho historii, památkách i zajímavostech.

Více než stotisícové hlavní město Lucemburska se nachází v jižní části země, na soutoku řek Alzette a Pétrusse. Je nejen významným světovým finančním centrem a sídlem několika evropských institucí, ale i dopravní křižovatkou či turisticky velmi vyhledávaným cílem.

Lucemburk

Historie města a v podstatě i velkovévodství se začala psát již ve 4. století, kdy zde byla vybudována římská základna. O desítky let později zde byla postavena vojenská pevnost, kolem které postupně vznikalo osídlení. Se zvětšováním zástavby se budovaly i hradby, které byly po dlouhou dobu považovány za nedobytné.

Lucemburk

Výhodná poloha tehdejšího městečka zaručovala prosperitu, jejímž výsledkem bylo udělení městského práva v roce 1244. V čele města (i země) se střídalo několik dynastií. Lucemburk se nevyhnul ani dobývání nebo nadvládě jiných zemí. Snad pro našince nejzajímavější částí lucemburských dějin bylo spojení s Českým královstvím, které se událo ve 14. století. Přičinil se o to sňatek vévody Jana Lucemburského s českou princeznou Eliškou. Následně jeho syn Václav zdědil český trůn a zároveň byl jmenován i římským císařem známým pod jménem Karel IV., ale více už do historie zacházet nebudeme.

Lucemburk

Dvacáté století přineslo městu (i zemi) dvakrát německou nadvládu, komunistický puč, který byl poměrně rychle potlačen, a nakonec iniciativu na sjednocení Evropy, kterou dnes známe pod názvem Evropská unie.

V současnosti hlavní město Lucemburk nabízí dva pohledy. První je zaměřen na starobylé centrum s dominantní pevností, katedrálou Notre Dame a dlážděnými uličkami, které je zapsáno do seznamu světového dědictví UNESCO, ten druhý je zas zaměřen na moderní centrum soustředěné v okolí náměstí Krichberg. Zde sídlí instituce Evropské unie, konferenční centra, nejstarší komerční rádio v Evropě (Lucemburk) nebo největší evropská mediální společnost RTL.

Lucemburk

My vás samozřejmě zveme na procházku tou historičtější částí. Dělí se na dvě části – Ville Haute (Horní město) a Ville Basse – Grund (Dolní město). Vidět zde můžete velkovévodský palác (Palais Grand Ducal), náměstí Place Guillaume s městskou radnicí či opevnění. Věřte, jedná se o skutečný zážitek. Určitě nevynechejte ani návštěvu již zmiňované neogotické katedrály Notre Dame ze 17. století, kde se nachází i krypta Jana Lucemburského a dalších velkovévodů.

Lucemburk   Lucemburk

Zajímavý je i válečný památník Gëlle Fra, pěší zóna s nejkrásnějšími balkony v Evropě – Chemin de la Corniche či Citadelle du St. Esprit, ze které se naskýtá nádherný pohled na město. Při procházkách narazíte i na desítky mostů, které romanticky propojují jednotlivé části ulic a zároveň nabízejí i nezapomenutelné scenerie. V historickém centru nechybí upravené parky, ale naleznete zde i tajemné katakomby (kasematy) Casemates de la Pétrusse, výjimečné expozice Národního muzea, opatství Neumünster a jeho kostelík sv. Jana.

Lucemburk

Nedá nám nezmínit i slavný bulvár Boulevard Royal, který byl kdysi hradním příkopem pevnosti, ale v současnosti zde najdete nespočet poboček bank, které jen podtrhují bohatství města. Za gastronomickými zážitky doporučujeme zajít na menší náměstí Place d'Armes, ale upozorňujeme, že vaše peněženka to určitě pocítí.

Lucemburk

Město není veliké, přesuny zvládnete zcela hravě pěšky. Okouzlující atmosféra, malebná zákoutí a příjemné klima vás přesvědčí, že návštěva byla dobrou volbou. Proto neváhejte a vydejte se poznávat jediné velkovévodství na světě!

GPS: 49°36'35.1"N 6°07'51.2"E

Text: Oskár Mažgút

Foto: Beata Firicová

Překlad: Stanislava WaniováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Belgie, Arlon – hlavní město provincie Lucemburk
Publikováno: 10.3.2019
Slyšeli jste už někdy o belgickém Lucembursku? Dnes vás zavedeme do této provincie v Belgii, která se rozprostírá na jihu Valonské oblasti. Původně byla součástí Lucemburského velkovévodství, avšak podepsáním Londýnské dohody z roku 1839 byla připojena k již zmíněné Belgii.

Lucembursko, Echternach – nejstarší město země
Publikováno: 3.3.2019
Dnes se vrátíme do Lucemburska, abychom navštívili městečko Echternach nacházející se ve stejnojmenném kantonu nedaleko hranic s Německem. Přibližně pětitisícové městečko se rozprostírá v blízkosti řeky Sûre (Sauer) a je hlavním výchozím bodem turisty vyhledávaného Malého Lucemburského Švýcarska.

Lucembursko, Koerich – vesnička s nádechem středověku
Publikováno: 17.2.2019
Malá velká země Lucembursko v sobě skrývá mnoho krásných míst. Jedním z nich je i malebná vesnička v západní části země – Koerich. Obec je součástí kantonu Capellen a žije v ní něco přes 2300 obyvatel.

Lucembursko – výlet do země červených skal
Publikováno: 11.2.2018
Jeden z nejbohatších států světa nabízí nádhernou přírodu. Dnes se vydáme do města Esch-sur-Alzette. Od hlavního města Lucemburk je vzdálené necelých 15 kilometrů a je jakousi vstupní branou do země červených skal (Redrock).

Lucembursko – malá, ale bohatá země
Publikováno: 28.1.2018
Tentokrát navštívíme malý stát v západní části Evropy – Lucembursko. Dnes si tuto bohatou zemi představíme jako celek a později navštívíme i některá malebná místa.

Belgie, Bruggy – jedno z nejromantičtějších měst na světě
Publikováno: 27.11.2013
Dnes se společně přesuneme na severozápad Belgie, do historického a správního centra provincie Západní Flandry - města Bruggy, které mnozí cestovatelé označují za nejromantičtější místo na světě.

Belgie, Brusel – hlavní město Evropy  
Publikováno: 18.12.2013
Dnes budeme pokračovat v poznávání naší krásné Evropy. Své kroky opět nasměrujeme do Belgie. Tentokrát se vydáme do jeho hlavního města, do Bruselu. Turista tu může obdivovat úchvatnou architekturu, zajímavá muzea, nebo ochutnat skvělou kuchyni a nespočet belgických piv.

Belgie: Antverpy – město přívlastků
Publikováno: 20.11.2013
Na našich toulkách zahraničím se dnes vydáme do přístavního města Antverpy, které je druhým největším městem v Belgii a zároveň i druhým největším přístavem Evropy. Podíváme se blíže na dějiny města, kde žil a působil světoznámý malíř Peter Paul Rubens, a také které se stalo centrem světového diamantového průmyslu a obdivuhodné architektury.

Belgie: Mons – Evropské hlavní město kultury
Publikováno: 25.2.2015
V roce 2015 byl udělen titul Evropské hlavní město kultury dvěma městům, a to české Plzni a belgickému Monsu. My dnes navštívíme druhé jmenované město a představíme si ho nejen z hlediska kultury, ale i historie a doporučíme vám pár jeho turistických zajímavostí.

Belgie: Gent – pohádkové město
Publikováno: 26.3.2017
Ze všech belgických měst právě Gent působí nejkrásnějším dojmem. Nachází se na východě Flander, tedy na severu země. Jeho atmosféra vás ihned přenese několik století do minulosti. Na první pohled by se mohlo zdát, že jde o obyčejné město, ale opak je pravdou.


Souvisejicí fotogalerie

Lucembursko – bohaté království
V naší dnešní fotogalerii vás zavedeme do sice malé, zato bohaté evropské země – Lucemburska. Uká...

Belgie – země čokolády, piva a srdce Evropy
Belgie je nepsaným srdcem Evropy, vždyť zde sídlí ty nejdůležitější instituce Evropské unie. Tato...

Belgie, Gent - město s romantickou atmosférou
Pojďte se spolu s námi alespoň na chvíli přenést do druhého největšího vlámského města Gent, ve k...

Belgie, Brusel - křižovatka kultur
Brusel je nejen hlavním městem Belgie, ale i hlavní multikulturní metropolí Evropské unie, v níž ...

Belgie: Antverpy – Rubensovo město
Druhé největší město Belgie - přístavní město Antverpy leží na pravém břehu řeky Šeldy (Schelde)....


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

PoÚtStČtSoNe
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Zapomenutá místa

1. 7. – 31. 8. 2020
1. cena:
2. cena:
Cena redakce:
Ubytování pro 2 osoby na 2 noci se snídaní v penzionu Adélka Janské Lázně!

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

14.8.2020
Obnova turistické infrastruktury v regionu Šariš – Bardějov pokračuje. Nově v září a říjnu tohoto roku je naplánovaná revitalizace turistických stezek Čerešňa a Tři studánky.
13.8.2020
Devátý ročník sportovního festivalu v Lipně nad Vltavou se uskuteční od 15. do 22. srpna. Zváni jsou sportovci, závodníci a všichni, kteří si chtějí užít bohatý sportovní a kulturní program. Vstup na akci je zdarma.
12.8.2020
Každou prázdninovou sobotu můžete zažít nevšední večerní prohlídku v Muzeu loutkářských kultur a hraček na hradě Modrý Kameň. Prohlídky začínají v 19, 20 a 21 hodin.

Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE (včetně výskytu koronavirus COVID-19).

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – KEŇA:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:sobota 15. 8. 2020
svátek:Hana
dnes:
sobota 15.8.
21 °C
zítra:
neděle 16.8.
26 °C