www.infoglobe.cz » Lvov - historický klenot Ukrajiny I.

Lvov - historický klenot Ukrajiny I.

Publikováno: 23.4.2011
Lvov je starobylé město Ukrajiny, které však ne vždy bylo její součástí. V našem novém seriálu si toto místo více přiblížíme.

Lvov je významné město na západní Ukrajině, které je zároveň administrativním centrem Lvovské oblasti. Leží na řece Poltvě, přibližně 80 km od hranic s Polskem. Lvovský erb

 

Historie

První písemná zmínka o městě se datuje kolem roku 1256. Město Lvov bylo založeno haličsko-volyňským knížetem Danilem Romanovičem, který ho pojmenoval na počest svého syna Lva. Archeologické výzkumy však tvrdí, že již ve 12. století na místě současného Lvova existovala osada. V roce 1272 se Lvov stal dokonce hlavním městem.

Chrám svatého JiříBěhem 317 let, v období 1387-1704, obyvatelé Lvova ustáli kolem sta nepřátelských obležení a nedovolili žádnému dobyvateli vstoupit na území města. V roce 1661 zde byla založena první univerzita na Ukrajině – Jezuitská akademie. Roku 1776 začaly ve Lvově vycházet první regulérní noviny na Ukrajině – týdeník „Gаzette de Leopol“ a roku 1848 první ukrajinsky psané noviny „Haličská hvězda“. V roce 1861 byla vybudovaná první železniční trať na Ukrajině a to mezi Lvovem a Přemyšlí.

V současnosti je Lvov moderním městem, kde žije více než 830 tisíc obyvatel. Od roku 1998 je centrum Lvova zapsané do seznamu světového dědictví UNESCO. Na jeho území se nachází 55% všech ukrajinských kulturních památek a 1,5 milionu muzejních artefaktů.

Zvláštností architektonického slohu Lvova je to, že každá následující zástavba města se prováděla bez ničení předešlé, takže v současnosti lze ve městě najít různé architektonické slohy: renesanci, baroko, klasicismus, eklektiku, modernu nebo konstruktivismus.Dominikánský kostel

Ve Lvově je hodně kostelů, soborů (pravoslavných chrámů) a klášterů: Nanebevzetí Panny Marie (Uspenský), Latinská katedrála, Archikatedrální soubor (Archikatedra) Svatého Jiří, Arménský kostel, Dominikánský kostel, kostel Jezuitů. K nejvzácnějším architektonickým církevním památkám Lvova patří také kaple Třech svatých, Kampiánů a Boimů, architektonický komplex  Bernardinského kláštera.

 

Hlavní budova Bernardinského kláštera pochází ze 17. - 18. století. Rozléhá se v areálu, jehož základem byl městský val mezi Haličskou branou, Královskou baštou a vrchem, resp. mohutnou baštou Bernardinskou. Klášter byl samostatným opevněným bodem, obklopeným příkopem a valem.  Je považován za jeden z nejskvostnějších lvovských Kostel Nanebevzetíarchitektonických celků, spojující rysy renesance a střídajícího se manýrismu. Památník se nejednou restauroval, naposledy to bylo v sedmdesátých letech 20. století. Dřevěné konstrukce kláštera z 15. století se v důsledku častých požárů a následných rekonstrukcí, během 17. - 18. století, vyměnily za kamenné.

Jedním z nejznámějších kostelů ve Lvově je chrám Pokrovy svaté Bohorodice, který se nachází na ulici Hrušovského. Architektem stavby je Ital F. Placidi a pro milovníky barokní architektury a sochařství bude zajímavé toto místo navštívit. Až do roku 1990 se tento chrám jmenoval kostel Svatého Mikuláše.

Jedním z nejvýraznějších příkladů barokní architektury ve Lvově je Dominikánská katedrála a klášter. V současnosti nese tento chrám název Svaté Pohled na LvovEucharistie. Kamenný kostel má podobu kříže s oválnou střední částí. Shora je velká kupole, kterou drží šestnáct mohutných dvojitých sloupů. Po celém obvodu štítu průčelí jsou v různých úhlech rozmístěny sochy a tím dodávají celku dynamiku a expresi.

Ve Lvově je hodně historických, kulturních a architektonických památek a navštívit je všechny je velice těžké. Nejzajímavější je staré centrum města, které je zaneseno na seznam UNESCO. Během víkendu je z něj pěší zóna, takže lze nerušeně bloumat úzkými uličkami se starou dlažbou.

 

Text: Maxim Kucer

Foto: Wikimedia Commons - Kpiela;

Wikipedia.org - Mareksilarski, Lestat, Maciej SzczepańczykDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Lvov - historický klenot Ukrajiny II.
Publikováno: 30.4.2011
V druhém a závěrečném díle budeme pokračovat exkurzí po nejdůležitějších místech Lvova.

Ukrajina: Černobyl a jeho zvláštní atmosféra po 25 letech
Publikováno: 11.7.2011
Ne právě typická turistická destinace zažila uplynulých pár měsíců asi největší návštěvnost od havárie. Zodpovědný za to jen čas, protože 26. dubna 2011 uplynulo 25 let od katastrofy, která vzala život nespočetnému množství lidí.


Souvisejicí fotogalerie

Ukrajina: Řeka Sejm
Podívejte se na naše letní dobrodružství na řece Sejm ve střední Ukrajině. Podle Wiki - Sejm&nb...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Zapomenutá místa

1. 7. – 31. 8. 2020
1. cena:
2. cena:
Cena redakce:
Ubytování pro 2 osoby na 2 noci se snídaní v penzionu Adélka Janské Lázně!

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

5.7.2020
Rekonstrukce státního zámku Slatiňany přináší téměř po třech letech svým návštěvníkům bezbariérové návštěvnické centrum, unikátní dětské hospodářství a revitalizovaný zámecký park. Obnovou prošly i interiéry, některé budou sloužit novým účelům.
3.7.2020
Nenechte si ujít úžasné výstavy a akce během tohoto léta ve Slovenském národním muzeu. Snad největším lákadlem bude světová výstava Poklad Inků, která se koná v prostorách Bratislavského hradu.
1.7.2020
Teprve nedávno byla spuštěna online platforma Běhej s rozumem, kde si může kdokoliv stáhnout zajímavou trať na Slovensku a jít si ji zaběhnout, případně ji využít jako příjemnou procházku v přírodě.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE (včetně výskytu koronavirus COVID-19).

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – MAURICIUS:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:úterý 7. 7. 2020
svátek:Bohuslava
dnes:
úterý 7.7.
20 °C
zítra:
středa 8.7.
17 °C