www.infoglobe.cz » Maďarsko: Putování I. - cíl prodloužených víkendů

Maďarsko: Putování I. - cíl prodloužených víkendů

Publikováno: 1.8.2008
Pětidílná výprava po Maďarsku je inspirativním povídáním o zajímavých místech, stylu života i historii státu, který má s naší vlastí společného více, něž bychom očekávali. První díl je věnován otázce, proč Maďarsko vůbec navštívit, proč se nebát cestování na vlastní pěst a naučíme se i pár základních slovíček...

Maďarsko u nás bývalo tak před čtvrt stoletím oblíbeným místem dovolených pro ty, kteří nelpěli na slané mořské vodě. Do této země se dalo cestovat bez obtížně získatelných či nezískatelných cestovních doložek, výměna forintů za koruny nebyla omezená a celkové náklady se příliš nelišily od těch, jež by si vyžádal pobyt u Máchova jezera. Vzrostly hlavně o projetý benzin, což nebylo zas o mnoho – Maďarsko je blízko. Dovolená u Balatonu byla zvlášť výhodná pro rodiny s malými dětmi, protože hezkou chvíli trvá, než se od břehu dostaneme na hloubku. Celkově působilo Maďarsko na turisty bezpečně a klidně. Přitom v dobách omezených nákupních možností doma se cestou přes Budapešť vždycky dalo pořídit za přijatelný peníz něco, co u nás nebylo nebo bylo jen v tuzexu, takže Maďarsko se těšilo oblibě.

Panorama Maďarsko

Od počátku devadesátých let se nároky na dovolenou změnily a vzrostly. Dnes mnohým z nás nestačí ani destinace např. v Itálii, Španělsku, Řecku apod., stoupá počet zájemců o dovolenou v exotických zemích a už ani Mallorka nemůže konkurovat třeba takřka neomezeným jihoasijským nabídkám apod. Navíc, upřímně řečeno, Maďaři si počátkem devadesátých let dost pokazili pověst přehnanými cenami v domnění, že jejich země přiláká davy Rakušanů a Němců. Skutečnost, že Maďarsko je blízko, pro nás přestala být atraktivní.

Ale časy se mění dál a hlavně, mění se i formy a vymezení turistiky. Vedle dlouhodobých pobytů letní dovolené se nabízejí možnosti krátkodobých „prodloužených víkendů“, čtyřdenních až pětidenních výletů „někam poblíž“. Samozřejmě, že nás po této stránce nejvíc láká Rakousko, zejména v zimě lyžaře, ale přece jen pohled na mapu Maďarska bychom možná neměli zapomínat. Mj. i proto, že pokud jde o ceny, v Maďarsku se velice umoudřili, a při dnešním kurzu koruny se to dobře počítá – sto forintů je zhruba desetikoruna a někdy i o trochu méně, přičemž prakticky nic nás nepřijde dráž.

Pro krátkodobé návštěvy má Maďarsko celou řadu výhod a jednu nevýhodu.

Výhody převažují.

Panorama Maďarsko

Patří mezi ně ovšem především právě to, že je blízko, a doprava i vlastním vozem je po dálnici velice rychlá, pohodlná a bez stresů. Další výhodou je, že Maďarsko nabízí českému turistovi v kteroukoliv roční dobu prostředí, které se svým středoevropským rázem nevymyká tomu, nač je běžně zvyklý, takže se nemusí aklimatizovat, že jídlo si zde v podstatě můžeme vybrat mezi typicky maďarskou kuchyní a tím, jak jsme zvyklí stravovat se doma, že si nemusíme složitě rezervovat pobyt, protože v každém větším městečku narazíme na nějaký malý soukromý penzionek, kde budou mít volno - určitě si pamatujte slůvko panzió, které je českému podobné. Pokud jde o hotel, ačkoliv se řekne száloda, najdete na každém i mezinárodní výraz. Přespání pro jednu osobu pořídíme i se snídaní v penzionu za pět až sedm stovek, v privátu pod pět set, v hotelu nad tisíc. A hlavně, jestliže jsme milovníky koupání, po celém Maďarsku stále narážíme na nějaká místa s teplými prameny. Tato země je přímo pozemským rájem milovníků vody v kteroukoliv roční dobu, pár set kilometrů od domova si zaplavete pod širým nebem od března do listopadu.

Panorama Maďarsko

Nevýhodou je naše neznalost jazyka. Z jídelních lístků a různých nápisů možná pochytíme pár slov a pokud se chceme na cestu vyzbrojit nějakým kapesním průvodcem (plně nám postačí Němcovo Maďarsko, vydané nakl. Computer Press v Brně), měl by mít slovníček základních výrazů a frází. Řidič prostě musí vědět, i když má v autě navigaci, že doprava se řekne jóbra a doleva balra, že igen je ano, férfi označení toalety pro pány atd. atd. S výjimkou velkých hotelů a turistických kanceláří příliš nespoléhejte na své znalosti angličtiny. Uplatníte je spíše ve větších městech u příslušníků mladé generace. Naproti tomu s němčinou se prosadíte tu či tam u lidí starších a ovšem v rekreačních střediscích kolem Balatonu, ve větších restauracích a kavárnách. Celkově však se znalostmi světových jazyků u domácích obyvatel příliš nepočítejte. Od první návštěvy si nicméně zapamatujete, že oběd se řekne maďarsky ébed a večeře vacsora a záhy zjistíte, že slov blízkých češtině nebo slovenštině je mnohem víc. Přirozeně, že s nimi nevystačíte, ale to právě dodává Maďarsku zvláštní kouzlo – takřka za humny jste najednou jazykově v opravdu cizí zemi, jako byste přepluli oceán, což je pocit, který např. v Rakousku mít nebudete. Avšak malá rada: Když se naučíte několik základních maďarských slov (stačí bezmála köszönem sépen, děkuji pěkně, kérem, prosím, jó napót kivánok, dobrý den přeji), každý správný Maďar bude přesvědčen, že umíte jeho řeč zcela plynně a už mu to nevymluvíte ani anglicky, ani německy. Česky možná ano. 

Panorama Maďarsko

Do Maďarska pořádají krátkodobé zájezdy i cestovní kanceláře, některé specializovaně. Výlet s nimi se dá doporučit tehdy, chcete-li shlédnout jedno určité místo, nejčastěji Budapešť. Pak je pohodlnější jet s cestovkou a mít všechno zajištěné, navíc vám ve velkoměstě odpadnou potíže s parkováním vlastního vozu. Doby, kdy se v Pešti dalo odstavit auto bez potíží, jsou dávno pryč. Avšak s cestovkou to asi nebude nikdy to pravé. Stáváte se turistou, o kterého se sice postarají, ale kterého provezou omnibusem předem stanovenou trasou kolem pamětihodností apod., nasytí v předem vybraných restauracích předem objednaným jídlem - a který bude mít jen málo oné nezávazné svobody pohybu, hledání a bloudění, vlastního prožitku přímého kontaktu. Když tenhle výlet absolvujeme sami vlastním autem, můžeme se až na místě rozhodnout, kterým směrem stočíme volant. Jestli dáme přednost městu Sopron nebo městu Székesfehérvár, jestli si od jižního cípu Balatonu přidáme pár kilometrů a zajedeme do Hevízu, kde jsou skvělé lázně s teplou vodou, nebo jestli prostě podnikneme cokoliv jiného.

Při samostatném putování Maďarskem vám nepochybně unikne mnohé, co cestovka zahrne do svých projektů, ale užijete si víc volnosti a dobrodružství. A doopravdy se ztratit nemůžete. Záleží jen na vás, čemu dáte přednost. V následujících pokračováních nechceme nahrazovat průvodce, jenom vás upozornit, jakými směry upnout v této určitě zajímavé zemi svou pozornost.

 Další díl bude věnován hlavnímu městu Maďarska - Budapešti.

 

 

Text: O.a J.Chaloupka

Foto: Wikimedia Commons, Uzo 19, Karelj, č.2, č.3, Aktron  Diskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Maďarsko: Putování II. - v Budapešti se neztratíme II.
Publikováno: 11.8.2008
Budapešť, hlavní město Maďarska, je opravdu, jak jsme tu řekli minule, možná napoprvé lépe absolvovat s nějakým cestovním zájezdem, při němž okružní jízda nevynechá nejpodstatnější zajímavosti. Avšak pokud se v ní ocitnete bez doprovodu, Čech se tu poměrně snadno orientuje.

Maďarsko: Budapešť - tepající metropole na Dunaji - VIDEO
Publikováno: 30.12.2014
Vystupuji po několikahodinové pohodové cestě z vlaku na konečné stanici Budapest Keleti Pályaudvar a už příjezdová hala nádraží mě nutí vylovit z batohu foťák. Jen škoda, že už zde člověk nepotká parní lokomotivu, musela to být nádhera. Večerní lehký opar jen podtrhuje monumentální atmosféru. Zůstanu zde dvě noci předtím, než odletím na Srí Lanku, a mám štěstí, protože se mi povedlo najít velice příjemné ubytování přes AirBnb přímo v centru města. Za 300 korun za noc...

Maďarsko: Komárom – město na pravém břehu Dunaje
Publikováno: 23.10.2013
Kdysi jedno město na Dunaji, dnes dvě samostatná města, ve dvou různých státech. Jedno na Slovensku - Komárno a jedno v sousední Maďarské republice - Komárom. A právě do města Komárom se dnes vydáme za poznáním jeho krás a bohaté historie.

Maďarsko: Győr – starobylé živé město
Publikováno: 29.5.2013
Město Győr se nachází nedaleko hranic Slovenska, na půli cesty mezi Vídní a Budapeští. Díky ideální poloze, množství architektonických, kulturních i přírodních skvostů patří mezi oblíbená místa cestovatelů.

Maďarsko: Šopron – středověk obklopený přírodou
Publikováno: 8.6.2021
Město Šopron leží v blízkosti západních hranic Maďarska s Rakouskem a také díky tomu je město oficiálně dvoujazyčné. V dnešním článku si představíme nejen historii tohoto válkami zkoušeného místa, ale zavedeme vás také do jeho okolí, které nabízí zážitek pro oči a balzám pro duši.

Maďarsko: městečko Mosonmagyaróvár II.
Publikováno: 11.3.2013
Zatímco v minulé části jsme se zahloubali do historie města ležícího v krásné oblasti Podunají, dnes si povíme více o historických dominantech, nebo až ikonách města. Pozornost zaměříme i na cestovní ruch. Mosonmagyaróvár každoročně navštíví mnoho turistů z blízkého i širokého okolí.

Maďarsko: městečko Mosonmagyaróvár I.
Publikováno: 18.2.2013
Na soutoku Mošonského Dunaje a řeky Litavy, nedaleko hranic Slovenska, leží krásné městečko s domy postavenými převážně v barokním a klasicistním stylu. Toto městečko nese jméno Mosonmagyaróvár. Vzniklo v roce 1939 spojením sídel Moson a Magyaróvár.

Maďarsko: Termální lázně Hévíz
Publikováno: 6.6.2011
Země s největším středoevropským jezerem Balaton je bohatá na termální lázně. Mezi nejznámější patří unikátní rašelinové jezírko v městečku Hévíz, asi 6 km vzdáleném od letoviska Keszthely v jihozápadní části Balatonu.

Maďarsko: Královské město Székesfehérvár
Publikováno: 18.7.2011
Přibližně stotisícové město na cestě směrem k Balatonu má v maďarských dějinách výsadní postavení jako místo korunovací uherských králů. S jeho moderní současností jsou zase spojeny známé značky Videoton nebo Ikarus.

Maďarsko: Ostřihom není jen známá bazilika
Publikováno: 17.1.2011
Víte, čím je zajímavá Ostřihom (Esztergom)? Samozřejmě, nachází se zde známá Bazilika sv. Štěpána. Bez ohledu na její výjimečnost však Ostřihom nabízí ještě jednu zajímavost. Velice snadno se dá z maďarské strany hledět přímo na Slovensko.

Maďarsko: Budapešť – poklad blízko Slovenska
Publikováno: 30.4.2017
Pokud nechcete cestovat někam moc daleko a rádi byste se podívali do krásného města, Budapešť je pro vás ideálním řešením. Z Prahy je to totiž jen něco málo přes 500 kilometrů autem. Nebo můžete jet vlakem, jízdenky koupíte už kolem 600 korun.


Souvisejicí fotogalerie

Maďarsko: Budapešť – paprika, folklór, UNESCO
Když se řekne Budapešť, co si představíte? Jednou z věcí, které vás zajisté napadnou, bude krásná...

Maďarsko: Budapešť – srdce země
Budapešť, město hrdě se tyčící na Dunaji, nabízí svým návštěvníkům jedinečnou atmosféru, okořeněn...

Dunakiliti – malebný ostrov obklopený vodou
Na severním cípu Malého Žitného ostrova se nachází maďarská obec Dunakiliti, ohraničená vodami Du...

Maďarsko: Tropicarium Budapešť
Tropicarium s největším mořským akváriem ve střední Evropě určitě okouzlí nejen vaše ratolesti, a...


Souvisejicí videa

 
Maďarsko: Budapešť, metropole složená ze tří měst
Budapešť je hlavním městem Maďarska a se svými zhruba 1,75 miliony obyvatel 9. největším městem E...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

PoÚtStČtSoNe
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Objevujeme

1. 5. – 30. 6. 2022
1. cena:
Čitatelsko-turistický balíček plný překvapení
1. cena redakce:
Čitatelsko-turistický balíček plný překvapení
2. cena redakce:
Čitatelsko-turistický balíček plný překvapení
3. cena redakce:
Čitatelsko-turistický balíček plný překvapení

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

11.5.2022
Zveme vás na 57. setkání čtenářů časopisu Krásy Slovenska, které se uskuteční od 27. do 29. května 2022 v nádherném prostředí rekreačního střediska Malinô Brdo a bude věnované ke stému výročí časopisu.
10.5.2022
Oravská galerie v Dolním Kubíně vám už 49. sezónu nabízí nezapomenutelnou vyhlídkovou plavbu po Oravské přehradě a prohlídku expozicí tradičního lidového umění na Slanickém ostrově umění.
8.5.2022
Celkem 52 vybraných unikátních míst ze tří významných údolí okouzlí každého návštěvníka. Prostřednictvím mapové aplikace (stránky) se můžete vydat tatranskými stezkami.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE 

 

(včetně výskytu koronavirus COVID-19 i válečného konfliktu na Ukrajině).

.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

TOP 5 MÍST ve Spojeném království:

Spojené království

Přinášíme vám městské tipy na výlety, které které stojí za to vidět.

 

Londýn – „pupek světa” na Temži

Southampton – lodě, lodě, lodě

Oxford – vzdělanost na každém kroku

Seaford – výlet k Sedmi sestrám

Brighton and Hove – nejlepší místo pro život

 

Pokud hledáte ještě více cestovatelsky atraktivních míst, tak se inspirujte ZDE.

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:středa 18. 5. 2022
svátek:Nataša
dnes:
středa 18.5.
11 °C
zítra:
čtvrtek 19.5.
13 °C

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X