www.infoglobe.cz » Maďarsko: Putování II. - v Budapešti se neztratíme II.

Maďarsko: Putování II. - v Budapešti se neztratíme II.

Publikováno: 11.8.2008
Budapešť, hlavní město Maďarska, je opravdu, jak jsme tu řekli minule, možná napoprvé lépe absolvovat s nějakým cestovním zájezdem, při němž okružní jízda nevynechá nejpodstatnější zajímavosti. Avšak pokud se v ní ocitnete bez doprovodu, Čech se tu poměrně snadno orientuje.

Budínský hrad     Stačí, když si v představě do míst, kde je Budínský hrad, dosadíte Pražský hrad, a máte pevný záchytný bod.

Místo sochy Svobody si nahraďte pražskou rozhlednu a hlavní ulici, která směřuje od nábřeží do nitra Peště, si představte jako Národní třídu prodlouženou až do třídy Na příkopech. Zde ovšem nekončí palácem U Hybernů, nýbrž nádražím Keleti palyaudvár (což se vyslovuje pajaudvár, ly se v maďarštině Parlamentznamená vždy j). A ovšem - nevybočuje z ní vpravo žádné Václavské náměstí. Naopak vlevo od ní najdete náměstí řadu a přinejmenším to největší z nich si můžete představit jako Staroměstské. Pak už dost dobře zabloudit nemůžete, protože je nepravděpodobné, že byste se pouštěli daleko od centra do Újpestě, kde je změť ulic a uliček, jež si s kdysi okrajovými částmi Prahy nezadají.

 

Lázně RudasBudapešť je vlastně dvojměstí, jedno město bylo Buda, druhé Pešť, i tady najdeme jistou podobnost s Prahou.

Buda je město starobylé, jako Hradčany a Malá Strana, skýtá nádherný prostor k prohlídce historických domků a posezení na Rybářské baště, zhruba v místech, kde je na Petříně podobně vyhlídková restaurace Nebozízek. Ale podobnost spočívá pouze v tom, že je odtud vidět dolů na město. Rybářská bašta je bohatě zdobená a působivá neogotická stavba, možná trochu kýčovitá, ale patří k uznávaným atrakcím. Skutečnou vůni maďarské historie nám poskytne procházka po várhegy (Hradním vrchu, gy vyslovujeme jako ď) a okolí až do Óbudy, čili staré Budy, a exkurze do obnovených hradních prostor, které byly ještě dlouho po válce poničeny. Je to úžasný zážitek pro každého, komu nevadí trochu stoupání do kopce. Domy v Óbudě jsou velmi dobře

Technická univerzita

restaurované a snad každý si zaslouží tabulku „müemlét“, tj. umělecká památka. Určitě si získá vaši pozornost Matyášův chrám, kde byli korunováni maďarští králové. Na této straně Dunaje byste asi neměli přehlédnout o hodně dál po proudu řeky (Dunaj ovšem teče opačným směrem než v Praze Vltava) starý a vysoce luxusní hotel Gellért, jenž se tak jmenuje podle kopce za Farní kostelsebou (gellért-hegy, zdejší obdoba Petřína), ale na oběd tam raději nechoďte.

Tento hotel mající v nejvyšším patře fantastické lázně a bazény hostil nejslavnější osobnosti světa a zůstává legendou i dnes, kdy v Budapešti vyrostala řad supermoderních hotelů světového střihu. Tomu však odpovídají i jeho ceny. Ale neměli bychom zapomenout, pokud nám to čas dovolí - z Óbudy stojí za to podívat se dolů blíž k Dunaji na římský amfiteátr, což je ovšem jiným směrem než Gellért.

Pesť můžeme srovnat s Bazilika sv. ŠtěpánaNovým Městem a Vinohrady dohromady, leží však celý v rovině a je proti Praze jaksi rozmáchnutější. Nalevo od Rákoczi út (pozor, cz se vyslovuje c, č se píše cs, naproti tomu, abychom to odbyli najednou, kupodivu s se píše maďarsky sz a písmeno s znamená š, takže jestli umíte polsky, nedejte se tím plést), když máte Dunaj za zády, je turisticky patrně nejzajímavější součást této aglomerace. Najdete tu vznosnou budovu Parlamentu, která vám ale nepřipomene Prahu, nýbrž Londýn, a vodítkem vám může být přímo od Rákoczi út proslavená Váci utca, která vždy byla a i dnes je střediskem módy, butiků a příjemných kavárniček - projít Váci utcou by si neměl odpustit ani turista, který není moc žhavý do Terror Museummuzeí a galerií.

Jakmile se dostanete na Vörösmárty tér (slova út, utca znamenají ulice, tér náměstí), jste v té nejlepší části Pešti a odtud naopak ti, kteří muzea a galerie milují, už do nich snadno trefí podle průvodce. K Parlamentu a zvlášť zajímavému Etnografickému muzeu pokračujete prostě rovně, až se dostanete opět k nábřeží. Ale než jdete dál, pokud jste labužníci na sladké, zastavíte se určitě ve světově proslulé cukrárně na Vörösmártyho náměstí. Hlouběji do Pešti proniknete, když se dáte po široké József Attila utce, potom trošku zpátky, a Deák tér pro vás bude orientačním bodem. Svou procházku vnitřní Peští pravděpodobně ukončíme na Károly körút, který nás, pokud po něm jdeme vpravo, vrátí kolem Velké synagogy spojené se židovským muzeem, jež stojí za prohlédnutí, zpátky na Rákoczi út.

Budapešť, panorama

Samozřejmě, mohli bychom pokračovat vlevo po Bajzy Zsilinsky út a když máme dost času, tak se zdejším ulicemi můžeme procházet takřka donekonečna. Uvědomíme si přitom rozlehlost metropole i její vznosnou obytnou zástavbu v této části, převážně vybudovanou na přelomu předminulého a minulého století. Avšak stejně zajímavé může bEtnografické muzeumýt přejít Rákoczi út a dostat se trochu blíž k Dunaji na Egytem tér, kolem něhož se rozkládá kdysi nejprestižnější část města, tzv. belváros. Že nejsme v místech ledajakých, poznáme podle budov kolem sebe. Nebo naopak - procházkou v Bajzy-Zsilinsky út (ale velmi dlouhou, i když je tato třída plná obchodů, pamětihodností a ruchu) se vrátit k Dunaji a přes Margaretin most zajít na dva kilometry dlouhý Marnit-sziget, (který je cosi jako větší Žofín a Střelecký ostrov dohromady) na němž najdeme nádherné koupaliště s celoročně teplou vodou. Ve městě se dochovaly také čtyři Operastaré turecké lázně z doby nadvlády Osmanské říše, Rudas, Rác, Király a Császár, stojí za to si je prohlédnout nebo je přímo navštívit. A mohli bychom...ledacos, například navštívit pozůstatky římského Aquinca, a jestliže tu jsme vlastním autem, udělat si krátký výlet do městečka szentendre, kam se dostaneme tak za patnáct minut a které je pastvou pro oči, navíc je tu hodně cenově příznivých penzionků. Právě vzhledem k ubytování to tudíž můžeme provést i zcela opačně - Památník Tisíciletídojet přímo do Szentendre a odtud se po Dunaji lodí dopravit na nábřeží před Parlamentem. Možností je bezpočet, záleží na tom, jak dlouho tu budeme (a jestli poprvé, nebo půjde o opakovanou návštěvu, kdy můžeme hledat nové dojmy a podněty), záleží i na tom, co si vybereme v průvodci.

 Ale i kdybychom měli pro toto okouzlující město jen pouhý den, jedno bychom si neměli nechat ujít -  zajít si na kávičku na nějakou příjemnou zahrádku s výhledem na pouliční ruch nebo klidné náměstí. Prostě jen tak sedět a vstřebávát „do sebe“ tohle nádherné prostředí, v němž se propojuje majestátnost s intimitou, rušný život metropole s klidem. Zkušený cestovatel ví, že takováto půlhodinka mu v paměti vydrží nejdéle a že je svým způsobem nejzajímavější, ať jsme kdekoliv, v Paříži, Londýně, New Yorku či jinde. Je tomu tak i zde.

 

 

Text: O.a J.Chaloupka

Foto: Wikimedia Commons, Dezidor, Karelj, Uzo 19, č.2, č.3, č.4, č.5, misibasci, č.2, Sebb, Shane Lin, Csorfoly D  Diskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Maďarsko: Putování I. - cíl prodloužených víkendů
Publikováno: 1.8.2008
Pětidílná výprava po Maďarsku je inspirativním povídáním o zajímavých místech, stylu života i historii státu, který má s naší vlastí společného více, něž bychom očekávali. První díl je věnován otázce, proč Maďarsko vůbec navštívit, proč se nebát cestování na vlastní pěst a naučíme se i pár základních slovíček...

Maďarsko: Budapešť – poklad blízko Slovenska
Publikováno: 21.1.2023
Pokud nechcete cestovat někam moc daleko a rádi byste se podívali do krásného města, Budapešť je pro vás ideálním řešením. Z Prahy je to totiž jen něco málo přes 500 kilometrů autem. Nebo můžete jet vlakem, jízdenky koupíte už kolem 600 korun.

Maďarsko: Győr – starobylé živé město
Publikováno: 27.3.2023
Město Győr se nachází nedaleko hranic Slovenska, na půli cesty mezi Vídní a Budapeští. Díky ideální poloze, množství architektonických, kulturních i přírodních skvostů patří mezi oblíbená místa cestovatelů.

Maďarsko: Šopron – středověk obklopený přírodou
Publikováno: 20.3.2023
Město Šopron leží v blízkosti západních hranic Maďarska s Rakouskem a také díky tomu je město oficiálně dvoujazyčné. V dnešním článku si představíme nejen historii tohoto válkami zkoušeného místa, ale zavedeme vás také do jeho okolí, které nabízí zážitek pro oči a balzám pro duši.

Maďarsko: městečko Mosonmagyaróvár I.
Publikováno: 10.4.2023
Na soutoku Mošonského Dunaje a řeky Litavy, nedaleko hranic Slovenska, leží krásné městečko s domy postavenými převážně v barokním a klasicistním stylu. Toto městečko nese jméno Mosonmagyaróvár. Vzniklo v roce 1939 spojením sídel Moson a Magyaróvár.

Maďarsko: Královské město Székesfehérvár
Publikováno: 3.4.2023
Přibližně stotisícové město na cestě směrem k Balatonu má v maďarských dějinách výsadní postavení jako místo korunovací uherských králů. S jeho moderní současností jsou zase spojeny známé značky Videoton nebo Ikarus.

Maďarsko: Budapešť - tepající metropole na Dunaji - VIDEO
Publikováno: 30.12.2014
Vystupuji po několikahodinové pohodové cestě z vlaku na konečné stanici Budapest Keleti Pályaudvar a už příjezdová hala nádraží mě nutí vylovit z batohu foťák. Jen škoda, že už zde člověk nepotká parní lokomotivu, musela to být nádhera. Večerní lehký opar jen podtrhuje monumentální atmosféru. Zůstanu zde dvě noci předtím, než odletím na Srí Lanku, a mám štěstí, protože se mi povedlo najít velice příjemné ubytování přes AirBnb přímo v centru města. Za 300 korun za noc...

Maďarsko: Putování V. - vzhůru k Balatonu
Publikováno: 7.11.2008
Pokud chceme jeden prodloužený víkend věnovat Balatonu a některým termálním lázním Maďarska, měl by být prodloužený o něco víc nebo na celý týden, případně by to mohly být výlety dva. Tady totiž mále bezpočet možností a je jen věcí našeho vkusu, která z nich nám bude víc vyhovovat.

Maďarsko: Putování IV.- města ve stepi
Publikováno: 12.9.2008
Lépe řečeno města v pustě, ale k tomu se za chvíli dostaneme. Jak jsme řekli minule, jihovýchodní část Maďarska si zaslouží samostatný prodloužený víkend, který nám přinese v mnoha směrech úplně jiné zážitky než západ této země, hlavně úplně jinou krajinu.

Maďarsko: Putování III. - stará místa, nové zážitky
Publikováno: 28.8.2008
Ještě v době mezi oběma světovými válkami se říkalo, že Maďaři se dělí vlastně na dva národy – na Budapešťany a ty, kteří v Budapešti nežijí, „vidéki emberek“, venkovany. Toto rozlišení bylo dáno skutečně propastnými rozdíly mezi hlavním městem a zejména malými maďarskými vesnicemi – dnes už samozřejmě neplatí, ale ani tehdy se nevztahovalo na obyvatele maďarských měst.

Maďarsko: Ostřihom není jen známá bazilika
Publikováno: 17.1.2011
Víte, čím je zajímavá Ostřihom (Esztergom)? Samozřejmě, nachází se zde známá Bazilika sv. Štěpána. Bez ohledu na její výjimečnost však Ostřihom nabízí ještě jednu zajímavost. Velice snadno se dá z maďarské strany hledět přímo na Slovensko.


Souvisejicí fotogalerie

Maďarsko: Györ – bazilika a historické jádro
Jedno z důležitých a významných měst Maďarska. Je propojeno kvalitní dopravní sítí a letištěm. Kr...

Maďarsko: Budapešť – paprika, folklór, UNESCO
Když se řekne Budapešť, co si představíte? Jednou z věcí, které vás zajisté napadnou, bude krásná...

Maďarsko: Budapešť – srdce země
Budapešť, město hrdě se tyčící na Dunaji, nabízí svým návštěvníkům jedinečnou atmosféru, okořeněn...

Dunakiliti – malebný ostrov obklopený vodou
Na severním cípu Malého Žitného ostrova se nachází maďarská obec Dunakiliti, ohraničená vodami Du...

Maďarsko: Tropicarium Budapešť
Tropicarium s největším mořským akváriem ve střední Evropě určitě okouzlí nejen vaše ratolesti, a...


Souvisejicí videa

 
Maďarsko: Budapešť, metropole složená ze tří měst
Budapešť je hlavním městem Maďarska a se svými zhruba 1,75 miliony obyvatel 9. největším městem E...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Z lásky

15. 4. – 30. 6. 2023
1. cena:
Láskyplný balíček
2. cena:
Láskyplný balíček
3. cena:
Láskyplný balíček
1. cena redakce:
Láskyplný balíček
2. cena redakce:
Láskyplný balíček
3. cena redakce:
Láskyplný balíček

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

6.6.2023
V sobotu 10. června 2023 se v prostorách Akademie Policejního sboru na Sklabinské ulici v Bratislavě uskuteční Den Ministerstva vnitra Slovenské republiky i pro nejmenší odkud si odnesete skvělé zážitky i hodně nových informací.
2.6.2023
Nenechte si ujít akci,  která dává lidem možnost poznat oblíbená místa zahradního umění naší republiky novým způsobem nebo nahlédnout do běžně nepřístupných parků a zahrad.
31.5.2023
V Bardějovských lázních se v pátek 2. června 2023 slavnostně začne 26. ročník lázeňské sezóny. Na programu bude otevření Parku Bély Kellera u Střediska obchodu a služeb, jeho hudební lavičky a pamětní tabule. Chybět nebude ani požehnání minerálních pramenů za účasti zástupců cirkví v prostorách lázeňské kolonády a mnoho jiného.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE 

 

(včetně výskytu koronavirus COVID-19 i válečného konfliktu na Ukrajině).

.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:úterý 6. 6. 2023
svátek:Norbert
dnes:
úterý 6.6.
14 °C
zítra:
středa 7.6.
14 °C

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X