www.infoglobe.cz » Maďarsko: Putování V. - vzhůru k Balatonu

Maďarsko: Putování V. - vzhůru k Balatonu

Publikováno: 7.11.2008
Pokud chceme jeden prodloužený víkend věnovat Balatonu a některým termálním lázním Maďarska, měl by být prodloužený o něco víc nebo na celý týden, případně by to mohly být výlety dva. Tady totiž mále bezpočet možností a je jen věcí našeho vkusu, která z nich nám bude víc vyhovovat.

Balatonu se kdysi říkalo „magyar tender“, maďarské moře. Je to vzhledem k jeho rozloze výstižná Jezero Balatonnadsázka, i když pochopitelně jde o sladkovodní jezero, jež nemá s mořem nic společného. Patrně budeme mít s sebou aspoň malou mapku okolí a prakticky kdekoliv zastavíme, pokaždé se dostaneme jednak k vodě, jednak do spárů Balaton dnes ovládajícího obchodního turismu. Ubytování najdeme všude, ale s většími cenovými rozdíly mezi hotely a malými penzionky či dokonce přespáním v soukromí (které je nejlevnější, už od 300 Kč), avšak při poslední možnosti nepočítejme se snídaní.

Dálnice od Budapešti nás přivede k siófoku, čili na jižní břeh jezera. Nicméně ten je méně zajímavý a jaksi „lidovější“, je proto lépe přejet hned na začátku na severní břeh, k němuž se ovšem dostaneme přímo, pokud nejedeme z hlavního města, ale přes Veszprém. Na severním břehu by nás měla upoutat tři hlavní střediska: balatonalmádi, balatonfüred a badacsony. Prostřední z nich je nejstarší, nejproslulejší a také nejhonosnější. Sem jezdili bohatší Jezero BalatonBudapešťané už v dobách, kdy slovo rekreace ještě nikdo nepoužíval (městu se říkalo „Balatonská riviéra“) a na Füredu je to také vidět. Kromě koupání, přístavu lodí, jachtklubu a jiných zajímavostí je tu nejvíc restaurací různé cenové skupiny i občerstvovacích kiosků, prostě v sezoně to zde kypí dovolenkovým řáděním. Navíc tu najdete termální lázně pro kardiaky, příjemné i pro toho, kdo se srdcem potíže nemá. Chceme-li místo klidnější, pokračujeme do Badacsonyu nebo až do Szigligetu, působícího velmi domácky, leč s nádherným hradem na vrcholu a se skutečným vinným sklípkem. Těch je ovšem kolem vinařského střediska Badacsonyu (proslaveného zdejším tramínem a ryzlinkem) bezpočet. Jestliže kopírujeme břeh Jezero Balatonjezera po silnici, vedoucí kolem něj, ať jedeme z kterékoliv strany, neměli bychom vynechat Tihany, ležící na poloostrově a z obou stran zřetelně viditelnou dík dvěma kostelním věžím.

Tihany byla kdysi starobylá rybářská vesnice a zároveň sídlo benediktinského opatství, založeného r. 1055. Dnes nás zaujme barokním kostelem, několika zachovalými rybářskými domky a hlavně tím, že je odtud nádherný výhled na celý Balaton. Tihany je jaksi kultovní místo kdo tu nebyl, nebyl u Balatonu. Což perfektně vědí i prodavači suvenýrů, papriček a badacsonyského vína, ale kupodivu, ceny jejich „produktů“ jsou tu zhruba stejné jako kdekoliv jinde. Máme však velký výběr a jestli si opravdu chcete od Balatonu přivést nějaký suvenýr, vyhledejte si na Tihanyi některého z prodejců místní keramiky. Není předražená a talíř, džbánek nebo tzv. kulač zpravidla vychází ze starých lidových předloh, přičemž jde o předměty nekonečně trvanlivé.

Jezero BalatonOd Balatonu bychom si měli alespoň na půl dne zajet do dvou nepříliš vzdálených míst. Je to Keszthely a hlavně Héviz. Kesthely bylo kdysi příjemné, poklidné městečko s několika kavárničkami, dnes je tu kaváren, restaurací a lákadel pro turisty bezpočet, ale místa k zaparkování málo. Velmi krásný zámek, pečlivě zrestaurovaný, přiláká ty z vás, kdo máte návštěvy takových objektů rádi. Přijdete si v něm a v jeho nádherném parku na své.

Do Hévizu si nesmíme zapomenout vzít plavky. Je tady nádherné, rozsáhlé koupaliště s termální vodou (která nás dík svému složení nadnáší tak, že se v ní plave s velkou námahou, ale to je malá daň za celkové uspokojení) přesněji řečeno propojený Jezero Balatoncelek koupališť pod střechou i s nebem nad hlavou. Hévizské lázně před několika lety vyhořely, dnešní stavba jejich pavilonů je stylovou rekonstrukcí co nejvíce připomínající někdejší dřevěné budovy, a z maďarských termálních koupališť patří nejen k největším, ale i nejznámějším. Vykoupat se tady je nutnou součástí balatonského folkloru, asi jako návštěva Tihaně.

Héviz nám ostatně připomíná, co jsme řekli na začátku tohoto seriálu, totiž že Maďarsko je rájem milovníků vody v kteroukoliv roční dobu. Zatím jsme se tu u Budapešti zmínili o Margit-szigetu a hlavně ve třetí části o Miskolctapolce a také o Egeru, ve čtvrté o Stolníku.

Jezero BalatonZapomenout však nemůžeme především na asi nejznámější maďarské lázně Bükfürdö, ležící nedaleko Szombathely směrem jakoby k rakouským hranicím, které jsou velkolepým střediskem pro uplatnění plavek, a dále na komplex koupališť u města Sárvár. Jižně od Balatonu si můžeme zajet necelých 40 km do města Zalaegerszeg, kde najdeme poblíž Zalakaros a vynikající aquapark s termální vodou, přičemž sám Zalaegerszeg (nazývaný zkráceně Zala) stojí za delší návštěvu. Poněkud pro nás stranou, až u chorvatských hranic, leží lázeňské místo Harkány, jeho termální koupaliště je však nádherné. Návštěvu můžeme spojit s městem Pécs - o němž se tu jinak pro jeho odlehlost nezmiňujeme, ačkoliv má mnoho Jezero Balatonhistorického kouzla. „Mekkou revmatiků“ jsou nazývány lázně v Hajdúszobosló, západně od Debrecenu. Teplé prameny tu byly objeveny teprve r. 1925 při geologických vrtech a z nevýznamného hajduckého sídla se stal rázem pojem. Pokud při svém putování kolem Debrecenu dostaneme chuť, je tohle přesně místo, které bychom neměli přehlédnout.

Předchozí odstavec je však jen přehledem těch nejzajímavějších termálních pramenů, vedle Hévizu to bude asi Bük a především z pocitového hlediska nejkouzelnější Miskolctapolca. Typických modrých značek s bílými vlnkami, upozorňujících na „fürdö“, lázně, najdete však po Maďarsku řadu – první hned krátce po přejezdu slovenských hranic v malém městě Mosonmagyarovár, a pak bychom je mohli sledovat v celé zemi. Pro návštěvníka, který nespěchá, protože ho nespoutává žádný autobus Miskolc-Tapolcacestovní kanceláře (jak tomu možná bude i ve vašem případě), bude znamenat snad každá takováto tabulka příležitost ke svobodnému rozhodování o hodinové přestávce.

To je (možná, alespoň si myslíme) také jeden z důvodů, proč bychom ani dnes, v době dovolených v nejrůznějších vzdálených destinacích po celém světě, neměli na Maďarsko zapomínat.     

 

Věřím, že Vás tento stručný, ač pětidílný průvodce inspiroval třeba jen ke krátké návštěvě této bezesporu zajímavé země, která sice za poslední roky ztratila trochu ze svého předrevolučního lesku, avšak stále patří k tomu nejzajímavějšímu, co střední Evropa nabízí!

 

Text: J.Chaloupka

Foto: Wikimedia Commons, Susulyka, Wolfgang glock, Thomas Jűngling, uzo 19, Tomas Orth, Nobli, Rovibroni, Mileaway, Alensha Diskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Maďarsko: Putování II. - v Budapešti se neztratíme II.
Publikováno: 11.8.2008
Budapešť, hlavní město Maďarska, je opravdu, jak jsme tu řekli minule, možná napoprvé lépe absolvovat s nějakým cestovním zájezdem, při němž okružní jízda nevynechá nejpodstatnější zajímavosti. Avšak pokud se v ní ocitnete bez doprovodu, Čech se tu poměrně snadno orientuje.

Maďarsko: Malebné městečko Tihany – Balaton jako na dlani
Publikováno: 3.8.2021
Malebné maďarské městečko Tihany leží ve Vesprémské župě v obvodu Balatonfüred, ale takové určení polohy většině Čechů ani Slováků mnoho neřekne. Dodám tedy, že Tihany se nachází na poloostrově jezera Balaton. Teď už mnozí zcela přesně vědí, kde ho hledat.

Maďarsko: Budapešť - tepající metropole na Dunaji - VIDEO
Publikováno: 30.12.2014
Vystupuji po několikahodinové pohodové cestě z vlaku na konečné stanici Budapest Keleti Pályaudvar a už příjezdová hala nádraží mě nutí vylovit z batohu foťák. Jen škoda, že už zde člověk nepotká parní lokomotivu, musela to být nádhera. Večerní lehký opar jen podtrhuje monumentální atmosféru. Zůstanu zde dvě noci předtím, než odletím na Srí Lanku, a mám štěstí, protože se mi povedlo najít velice příjemné ubytování přes AirBnb přímo v centru města. Za 300 korun za noc...

Maďarsko: lázeňské městečko Hévíz
Publikováno: 11.10.2015
Město na severozápadním břehu Balatonu, vzdálené necelých 10 km od jeho břehů. Známé je především svým lázeňstvím a termálním jezerem Hévíz. Veškerá příroda, co miluje teplo a bahnité podloží, zde našla své místo a dává prostor i člověku. Daří se tu i vínu. Dokladem toho je kopec Egregy s malými vinicemi a soukromými vinárnami.

Maďarsko: Ostřihom není jen známá bazilika
Publikováno: 17.1.2011
Víte, čím je zajímavá Ostřihom (Esztergom)? Samozřejmě, nachází se zde známá Bazilika sv. Štěpána. Bez ohledu na její výjimečnost však Ostřihom nabízí ještě jednu zajímavost. Velice snadno se dá z maďarské strany hledět přímo na Slovensko.

Maďarsko: Termální lázně Hévíz
Publikováno: 6.6.2011
Země s největším středoevropským jezerem Balaton je bohatá na termální lázně. Mezi nejznámější patří unikátní rašelinové jezírko v městečku Hévíz, asi 6 km vzdáleném od letoviska Keszthely v jihozápadní části Balatonu.


Souvisejicí fotogalerie

Maďarsko, Keszthely: město s barokním zámkem
Jedno z nejdůležitějších měst Balatonu leží na jeho severozápadním břehu. Je známé barokním zámke...

Maďarsko: Györ – bazilika a historické jádro
Jedno z důležitých a významných měst Maďarska. Je propojeno kvalitní dopravní sítí a letištěm. Kr...

Maďarsko, Hévíz: termální jezero a lázně Hévíz
Na severozápadním břehu Balatonu leží městečko Hévíz, které je známé po celém světě díky jezeru s...

Maďarsko, Sümeg: středověký hrad
Zřícenina středověké tvrze na vápencové skále se vryla snad do všech znaků města Sümeg, ležícího ...


Souvisejicí videa

 
Maďarsko: Budapešť, metropole složená ze tří měst
Budapešť je hlavním městem Maďarska a se svými zhruba 1,75 miliony obyvatel 9. největším městem E...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Kouzlo Vianoc

1. 11. – 31. 12. 2021
1. cena:
Kouzelný balíček plný překvapení!
2. cena:
Kouzelný balíček plný překvapení!
3. cena:
Kouzelný balíček plný překvapení!
1. cena redakce:
Kouzelný balíček plný překvapení!
2. cena redakce:
Kouzelný balíček plný překvapení!
3. cena redakce:
Kouzelný balíček plný překvapení!

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

24.11.2021
Také letos se návštěvníci Vysokých Tater můžou těšit na Tatranský ledový dóm, který tradičně „vyrostl“ na Hrebienku. Nese podobu jednoho z nejvýznamnějších poutnických míst v Evropě, jako symbolu konce doby označené pandemií  a nového začátku.
23.11.2021
Oblastná organizace cestovního ruchu ,,ŠARIŠ“- Bardějov, ve spolupráci s místními sdruženími a aktivisty, dokončila obnovu turistické infrastruktury v lokalitě Kláštorisko – Mníchovský potok. Na tomto zrevitalizovaném archeologickém nalezišti přibyl altánek a informační tabule.
20.11.2021
Všichni milovníci slovenské přírody a kvalitního podzimního čtení by měli sáhnout po novém čísle Krás Slovenska, které přináší mnoho zajímavých článků, jakož i rozhovorů nebo informací.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE (včetně výskytu koronavirus COVID-19).

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

TOP 5 MÍST v Německu :

TOP 5 mist - Německo

Přinášíme vám městské tipy na výlety, které které stojí za to vidět.

 

Berlín – město zeleně

Trier – dějinami zkoušené město

Wuppertal – sen železničních fanoušků

Norimberk – za preclíky a historií

Hanzovní město Brémy

 

Pokud hledáte ještě více cestovatelsky atraktivních míst, tak se inspirujte ZDE.

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:sobota 27. 11. 2021
svátek:Xenie

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X